RÜZGARDA BİR MİLYAR DOLARLIK YARIŞMA

Mesut Kul
RÜZGARDA BİR MİLYAR DOLARLIK YARIŞMA

24-30 nisan 2015 tarihinde alınan lisanslı RES başvurularına yönelik RES bağlantı kapasitesi yarışmaları Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından Ankara Çukurambar’daki Holiday Inn Otelinde bugün gerçekleştirildi. Saat 10’da alınmaya başlanan teklif zarfları açıldı ve zarflardan eksi fiyat da çıktı.

Yatırım tutarı bir milyar doları bulacak olan 11 ayrı bölgedeki 710 MW’lık kapasite için bugün başlayan yarışmalar, iki gün daha devam edecek. Bugün gerçekleştirilen yarışmada Kayseri-Niğde Bölgesinde 80 MW için 31 proje; Adana Bölgesinde 120 MW için 16 proje; Ankara-Kırıkkale- Çankırı Bölgesinde 60 MW için 16 proje; Aksaray-Kırşehir- Nevşehir Bölgesinde 60 MW kapasite için 19 proje yarıştı.

Enerjisa’dan Kayseriye 65 MW’lık RES 

Kayseri- Niğde bölgesinde 80 MW’lık kapasitenin 65 MW’lık kısmını 2.90 $/kWh fiyatla Enerjisa Enerji Üretim A.Ş; 15 MW’lık kısmını ise Esengüç Enerji Yatırım A.Ş. eksi fiyatla (-0.01/kWh) aldı. 1.70 $/kWh teklif veren Polat Enerji iştiraki Cansev Enerji Elektrik Üretim A.Ş’nin Kayseri RES projesine sahasının çakışması nedeni ile 21,60 MW kapasite tahsis edilemedi. Adana bölgesinde yarışan projeler arasında 4.74 $/kWh fiyatı ile Akdeniz Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A.Ş. 60 MW’lık; 4.78$/kWh ile CGN Enerji Tekstil Sanayi ve Dış Tic. Ltd. Şti 32 MW’lık; 5,00 $/kWh teklif fiyatı ile Atasa Enerji İnş. Taahhüt Tur. San. ve Tic. A. Ş. 23.40 MW’lık ve 5.12 $/kWh teklif fiyatı ile Günyeli Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A. Ş.’ye 4.60 MW’lık kapasite tahsis edildi.

Bugünkü yarışmada dört bölge içinde en düşük fiyat RES Anatolia’dan geldi 

Ankara-Kırıkkale- Çankırı Bölgesinde Fina Enerjinin iştiraki olan Kires Elektrik Üretim A. Ş. Ankara-Kırıkkale-Çankırı bölgesinde (-0.12) $/kWh teklif fiyatı ile en düşük teklifi vermesine rağmen saha çakışması olduğu için kapasite alamadı. Jüpiterges Elektrik Üretim A.Ş. 4.19 $/kWh fiyat teklifi ile 40 MW; 4.18 $/kWh ile Simge Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A.Ş 20 MW’lık kapasite tahsisi aldı.
Bugünkü yarışmalarda dört bölge içinde en düşük teklifi veren RES Anatolia Holding A.Ş. ise Aksaray-Kırşehir-Nevşehir Bölgesinde (-1.15 $/kWh) ile 60 MW’lık kapasite tahsisi aldı.
İlk yarışma gününde yaklaşık 450 milyon dolarlık yatırımın netlik kazandığına dikkat çeken TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, yarışmayı kazanan firmaların yaklaşık 3 yıl sürecek olan önlisans, lisans ve inşaat izin süreçlerinin ardından yatırımı hayata geçirebileceklerini söyledi. Bu yatırımın ülkemize daha faydalı hale gelmesi için “daha çok yerli, daha çok yenilenebilir” hedefinin unutulmaması gerektiğini de belirten Ataseven, eksi fiyat teklifi veren firmaların yerli katkıdan faydalanamadıkları için yurtdışındaki exim kredilerine yöneleceklerini ve bunun da yerlileşmenin önünü keseceğini ifade etti.
Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap