Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Rüzgâr türbinlerinin bağlantı noktalarında Kaleliler imzası

Published

on

Kaleliler Bağlantı Elemanları Genel Müdür Yardımcısı Demet Mumcu ile bir söyleşi gerçekleştirdik.  Birçok RES projesinde yer alan bağlantı elemanları üreticisi Kaleliler’in imalat süreçleri hakkında  bilgiler edindiğimiz Demet Hanım’dan rüzgâr enerjisi sektörüne ilişkin de değerlendirmeler aldık.

25 yılı aşkın bir süredir üretim yapan Kaleliler Bağlantı Elemanları’nın hikâyesini  sizden dinleyebilir miyiz? Ürün gruplarınız  nelerdir? 

Kaleliler Firması Sn. Kazım Kaleli tarafından  1995 yılında kurulmuş. Öncelikle hırdavat ve  bağlantı elemanları satışı ile başlayan bir yolculuk Kaleliler’inki. Ufak bir satış mağazası  ve 5 kişilik bir ekiple başlayan ve bugün 10  bin metrekare fabrikasında yaklaşık 140 kişi  ile üretim ve ihracat yapan bir firma Kaleliler.  Bugün itibariyle ortakları şirketin kurucusu  Kazım Kaleli ve oğulları Hakan Kaleli ve Gür

kan Kaleli olmak üzere tamamı kendilerine  ait bir aile şirketi.

Üretime başladığından beri yurt içi ve yurt  dışı birçok müşteri denetiminde kendini kanıtlamış, büyük özveriyle çalışan çok kıymetli  bir ekibimiz var. Bu sayede bugün ülkemizde  ve dünyada özellikle Avrupa’da birçok önemli  projede KLR markalı ürünlerimiz kullanılmak ta. Deneyimlerimize her geçen gün yenilerini  ekleyerek sürekli gelişim ve toplam kalite  yönetimi anlayışı ile çalışmalarımıza devam  ediyoruz.

Başlıca ürün gruplarımız; Sıcak ve Soğuk  Dövme Standart ve Özel Cıvatalar M 12-M  80 çap aralığında. EN 14399 ve EN 15048 CE  sertifikalarımız var. Önyüklemeli ve önyüklemesiz cıvata takımları dışında DIN 931, DIN  933, ISO 4014, ISO 4017, DIN 912, ISO 4762,  DIN 7990 ve ISO 10642 gibi cıvatalar başlıca  ürün çeşitlerimiz.

Standart ve özel her türlü saplama, gijon ve ankraj cıvataları M 12-M 220 çap aralığında.

Aynı şekilde standart ve özel somunlar M  20-M 100 aralığında. Pim, Pul, Plaka vb.  ürünlerle de desteklediğimiz oldukça geniş  bir ürün çeşidiyle, kaliteli ve hızlı bir hizmet  veriyoruz müşterilerimize.

Üretmekte olduğumuz ürünlerin ısıl işlemleri  kendi bünyemizde yapılmakta ve izlenebilirlik  ERP Programımız sayesinde sağlanmaktadır.

Elektro galvaniz kaplama, sıcak daldırma galvaniz kaplama, geomet kaplama çeşitleri de  uygulanmaktadır.

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz sektörler hangileridir? 

Enerji sektörü, yenilenebilir enerji, rüzgar  enerjisi santralleri, termik santraller, hidroelektrik santraller, petrokimya tesisleri/rafineriler, köprü ve tünel inşaatları, endüstriyel  tesisler, çelik yapılar, havaalanı yapıları, ağır  makine sanayii, prefabrik yapılar, basınçlı  kaplar, pompa vana üretimi ve çatı sistemleri  çözüm sunduğumuz sektörler arasındadır.

Peki, rüzgâr enerjisi sektörüne yönelik  olarak hangi ürünleri sunuyorsunuz? 

Rüzgar enerjisi sektörüne şu çözümlerle  hizmet sunuyoruz:

 • 10.9 kalite sıcak daldırma galvaniz kap lamalı önyüklemeli cıvata takımları
 • 8.8 ve 10.9 kalite ankraj saplama setleri
 • • Ankraj plakaları

Ve her türlü bağlantı elemanları

Rüzgâr enerjisi sektöründe yer aldığınız  projelerden ve iş ortaklığı yaptığınız firmalardan bahseder misiniz? 

Birçok rüzgar türbini üreticisi ile onay süreçlerimiz başarıyla tamamlandı ve bazıları numune üretimi safhasındadır (Nordex Enerji,  Siemens Gamesa ve Enercon gibi).

Bugüne dek aşağıdaki projelerde firmamızın  ürünleri kullanılmıştır:

 • Adana Osmaniye Bahçe RES
 • İzmir Bergama Düzova RES
 • Çanakkale Çanres
 • Balıkesir Ortamandıra RES
 • Kırklareli Karadere RES
 • Akça RES
 • Tatlıpınar RES
 • Eber RES
 • Ayvalık RES
 •  Bafa RES
 • Vize RES
 • Taşpınar RES
 • Cerit RES
 • Ömerli RES
 • Gelibolu RES
 • G RES
 • Geyve RES
 • Küptepe RES
 • Yahselli RES
 • Atares
 • Alares
 • İpektepe RES

Türkiye’de rüzgâr enerjisi sektörünü nasıl  değerlendiriyorsunuz? 

Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Sektöründe genel olarak kat edecek çok yolumuz olduğunu  düşünüyoruz. Henüz yıllık elektrik üretiminin  10,8%’i rüzgar santrallerinde üretilmekte dir. Doğal kaynakların içerisinde rüzgar da  oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda devletin teşvik politikaları ile gerçekten  bu konuda önemli adımlar atıldı. Yerli malı  destekleri ile sektörde birçok üreticinin gelişmesine olanak sağlandı. Bunlar çok güzel  gelişmeler ve artarak devam etmesi gerekir.

Ancak son zamanlarda rüzgar enerjisi destekleri ile ilgili bir belirsizlik söz konusudur.  Yatırımcıların belirsizlik döneminde yatırım  yapmaktan çekineceği aşikârdır, o nedenle  en az 5-10 yıllık planlar açıklanmalı ve rüzgar  enerjisi yatırımlarını teşvik etme politikası kararlılıkla sürdürülmelidir. Yapılan her santral  enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmaktadır,  dolayısıyla bu ekonomik olduğu kadar bağımsızlıkla ilgili bir milli konudur.

“Entegre Kalite Politikası” hakkında bilgi  verebilir misiniz? 

Firmamız uzun yıllardan beri toplam kali te yönetimini benimsemiştir ve kalite belgelerine sahiptir. ISO 9001:2015, EN ISO  14001:2015 ve EN 45001:2018 TUV NORD  tarafından belgelendirilmiştir.

Entegre Kalite Politikamız aşağıdaki esaslarla  belirlenmiştir:

Tüm çalışanlarının değerli katkıları ile müşteri  ihtiyaç ve beklentilerini ve yasal mevzuatları  göz önünde tutarak;

 • Yeni teknolojileri, sektördeki gelişmeleri  sürekli takip etmeyi ve bağlantı eleman ları sektöründe lider ve sosyal bilinci  gelişmiş bir kurum olmak,
 • Verimlilik ve kaliteyi yükseltmek,
 • Tüm çalışanların sağlığını ve güvenliğini  sağlamayı ve sürekli eğitimlerle çalışan ları geliştirmek,
 • Tüm faaliyetlerinde çevre koruma bilinci  ile yasal mevzuat doğrultusunda hare ket etmek,
 • İş kazalarını, meslek hastalıklarını ve zararlı çevresel etkileri en aza indirmek,
 • Çevreyi ve doğayı korumak konusunda  gerekli teknolojileri uygulamak.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi  düşündüğünüz yeni projeler var mı? 

Evet tabii ki var, projeler ve yatırımlar hiç bitmiyor. Kısa vadede işleme alınacak bir otomatik kaplama tesisi yatırımımız var. Ayrıca  üretim alanımızda kapasite ve verimlilikte  artış sağlayacak projelerimiz var. Önümüz deki yılbaşına kadar tamamlanarak işleme  alınmış olacak.

Bunlarla birlikte Kalite Laboratuvarımızda  yaptığımız yeni yatırımlar var, böylelikle laboratuvarımızın test kapasitesini artırmayı  hedefliyoruz. Daha sonraki hedefimiz de EN  17025 Laboratuvar Akreditasyonu işlemlerini bitirmek. Halihazırda personelin eğitim  çalışmalarına başlandı, süreç ilgili arkadaşlarımız tarafından takip ediliyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir? 

Ülkemizin son derece zengin doğal kaynakları var, bunların doğru bir yönetimle, uzun

vadeli stratejik planlarla ve çevreye zararı  en aza indirgeyerek değerlendirilmesinin ve  çok önemli bir konu olan enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ile ilgili doğru politika lar oluşturulmasının çok önemli olduğunu  vurgulamak isterim. Bu hedefe göre planlamalar yapıldığında, bizler gibi üreticilerin de  sürekli kendini geliştirmesinin ve dünya ça pında üretim yapan markalar yaratmasının  önü açılmış olacaktır. Zira yenilenebilir enerji sektörü kalite beklentisi yüksek olan bir  sektördür ve bu sektördeki global ölçekteki  oyuncular tedarikçilerinin sürekli gelişimine  katkı sağlamaktadır.

Demet Mumcu kimdir? 

1992 ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü mezunuyum. 1992 yılından beri çeşitli sektörlerde satış ve satın alma yöneticisi olarak çalıştıktan sonra 2006 yılında Kaleliler Ailesine  katıldım. Dış Ticaret Sorumlusu olarak başladım ve 2017 yılından beri de Genel Müdür  Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. 2006  yılında başlamış olan bağlantı elemanları  sektörü benim için yeni olmakla birlikte, mühendislik temel eğitimi de almış olduğum dan kolayca benimsediğim ve sevdiğim bir  sektör oldu. Hayatın her alanında yer alan ve  hep ihtiyaç duyulacak bir sektörde çalışmak  gerçekten heyecan verici.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye, 3 GW ve 1000 türbin eşiklerini aşarak Pazar liderliğini devam ettiriyor

Published

on

By

Nordex-Ödemiş

1 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan TÜREB Temmuz 2021 İstatistik raporuna göre, Nordex Türkiye
rüzgar enerjisi alanında %28,55’lik pazar payı ile Türkiye’deki pazar liderliğine güçlenerek devam
ediyor.

Nordex Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölgeleri Servis Direktörü, Ergun Gültekin, Nordex’inTürkiye’de 2020 ve 2021 senesinde yoğun türbin montaj ve devreye alma döneminden sonra Pazar liderliğinin güçlendirerek devam ettirmesi bizler ve tüm ekip arkadaşlarımız için gurur verici olduğunu söyledi.

Gültekin, Nordex’in Türkiye’de 3 GW ve 1000. türbin eşiklerinin aşmasının Nordex Türkiye’nin bu bölgede ve Nordex’in global operasyonları içerisinde yerini çok farklı bir noktaya taşıdığını
kaydederek, bu başarının Nordex’in global yönetiminin Türkiye’ye  olan yatırımlarının artırarak devam etmesinin ve Türkiye’nin global operasyonlar için artan şekilde insan kaynağı desteği sağlamasının önünü açtığını söyledi. 2021 yılı içinde, onlarca uzman personelinin, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Ukrayna, Hollanda, Belçika ve Şili gibi dünyanın çeşitli bölgesinde çalışmalarda bulunmasının, hem Türkiye Nordex, hem de ülkemiz adına gurur verici bir gelişme olduğunu belirtti.

Nordex, Türkiye rüzgar pazarında bugün itibariyle ulaştığı 3022,05 MW işletmede kurulu gücün yanısıra, inşa halinde olan 80 türbin ve 378 MW güçle beş farklı saha proje faliyetlerine devam etmektedir.

Gültekin, Nordex’in Pazar liderliğinin arkasındaki en önemli ve kritik başarı faktörlerinden birininde Türkiye’deki servis organizasyonun kaliteli ve güvenilir hizmet sağlaması olduğuna dikkat çekti. 2020 yılında yatırımı tamamlanan ve tam olarak operasyonel hale geçen yeni İzmir-Servis ve Eğitim Merkezi’nin ise başarılı servis operasyonlarının sürdürülmesinde önemli bir destek sağlayacağını belirtti.

Gültekin, Nordex’in Türkiye geneline yayılmış servis ağıyla ve çok geniş bir yedek parça stoğuyla, yatırımcılarınının Nordex’e olan güvenine karşılık verebilmek için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Nordex Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölgeleri Servis Direktörü Ergun Gültekin kimdir?
ODTÜ İnşaat Mühendisliği alanında Lisans ve Y. Lisans derecesine sahip olan Gültekin, Proje Yönetimi,
Montaj, Servis Operasyon ve Satış Sonrası Hizmetler kapsamında geniş operasyonel ve yönetsel,
deneyime sahiptir. Kasım 2013’de, Nordex Türkiye’de Servis Direktörü olarak göre başlamış olup,
2015 yılında Orta Doğu Bölgesi Servis Direktörlüğüne getirilmiştir.

2017 ortasında, Çin ve Japonya marketleri, Satış Sonrası Hizmetler sorumluluğu, Türkiye servis organizasyonuna sorumluluğuna verilmiş olup, kendisi , 2019’dan beri Doğu Avrupa Bölgesi, Servis organizasyonunda başındadır. Ekim 2021 itibariyle toplamda 364 kişilik bir servis ekibiyle, 9 ülkede 1350 adetlik türbin filosunun bakım, servis sorumluluğuna devam etmektedir.

Continue Reading

Rüzgar Türbini İmalatçıları

GE, 3D yazıcılar ile rüzgar türbini basacak

Published

on

GE Yenilenebili Enerji

General Electric, off-shore rüzgar uygulamaları için Dünya’nın en büyük 3D yazıcısını geliştirmek için Fraunhofer Döküm, Kompozit ve İşleme Teknolojisi Enstitüsü (Fraunhofer IGCV) ve endüstriyel 3D baskı şirketi voxeljet AG ile ortaklık kuruyor.

Şirket bugün yaptığı açıklamada, teknolojinin GE’nin Haliade-X açık deniz türbininin döküm bileşenlerinin üretimini hızlandıracağını ve optimize edeceğini söyledi.

Gelişmiş Döküm Hücreli (ACC) 3D yazıcı, türbin motorunun temel bileşenlerinin 9,5 metre çapa ve 60 tondan fazla ağırlığa kalıp çıktısını alabilecek. GE, açık deniz rüzgar projelerinin yakınında büyük türbin parçalarının üretilmesine izin vererek nakliye maliyetlerinin düşmesini ve çevresel faydalar ile karbon ayak izinin azalmasını sağlayacağı bildirildi.

Tasarım mühendisi Juan Pablo Cilia, “Bu benzeri görülmemiş üretim teknolojisi, yüksek maliyetli ülkelerde yerelleştirilmiş üretime imkan tanıyan üretim yöntemleri için oyun değiştirici ve off-shore rüzgarının yerel ekonomik kalkınma faydalarını en üst düzeye çıkarmak isteyen müşterilerimiz için önemli bir avantaj olacak” dedi.

Projenin son çeyrekte başlaması bekleniyor. 2022’nin ilk çeyreğindede  ilk yazıcı denemelerine başlanması planlıyor.

Yazıcı geliştirme projesi, Alman Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Continue Reading

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye, 1000. türbin montajını tamamladı

Published

on

By

Nordex Türkiye, çalışanları ve yöneticileriyle birlikte,  19 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul, Silivri’de yer alan Ömerli Rüzgar Santrali proje sahasında yatırımcısı Erciyes Anadolu Holding Enerji Grubu’nun üst düzey yöneticileri Nordex Türkiye’nin 1000. Türbin Montaj etkinliğinde bir araya geldi.

Nordex Türkiye, çalışmalarına 2008 yılında başladığı Türkiye’de; Kırklareli’nden Hatay’a, İzmir’den Bitlis’e, Ağrı’ya faaliyet gösteren güçlü kadrosuyla 19 Ağustos 2021 itibariyle 1000. türbinin dikimini gerçekleştirmiş oldu.

Etkinlikte görüşlerini paylaşan,  Nordex Türkiye ve Ortadoğu Projeler Direktörü Oytun Ababay, şunları ifade etti:

“2020 ve 2021 yıllarında yoğun geçen yeni projelerin inşaasını tamamladıktan sonra,  Türkiye’de 1000. türbinimiz montajını tamamlandığımız bugünde, Nordex Türkiye ekip arkadaşlarımızla ve yatırımcımızla birlikte ile bu başarıyı kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yoğun çalışma ve özverilerinden dolayı Nordex Türkiye’nin tüm değerli çalışanlarına ve bizlere olan güven ve işbirliklerinden dolayı tüm değerli Nordex yatırımcılarına teşekkür ederiz.”

Nordex Türkiye, İstanbul ve İzmir ofisleri ile toplamda 330 kişilik ekibiyle, TÜREB’in açıkladığı verilere istinaden 2020 yıl sonu itibariyle %26,8’lik pazar payı ile Türkiye’de 2021 yılında 3,000 MW’ı aşkın kurulu gücüyle pazar liderliğini sürdürmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com