Connect with us

Rüzgar Enerjisi Nedir

Rüzgar türbini nedir?

Published

on

Rüzgar türbini, prensip olarak, rüzgar ile aktarılan kinetik enerjiyi, öncelikle mekanik enerjiye, dönüştürülen mekanik enerjiyi de elektrik enerjisine çeviren sistemdir.

Rüzgar türbini, kule, kanatlar, rotor, dişli kutusu, üreteç  (alternatör), elektrik-elektronik elemanlarından meydana gelir. Rüzgârın kinetik enerjisinin mekanik enerjiye dönüştürüldüğü yer rotordur.

Rotor milinin devir hareketi hızlandırılarak gövdedeki üretece aktarılır. Üreteçten elde edilen elektrik enerjisi aküler aracılığıyla depolanır ya da doğrudan alıcılara ulaştırılır.

Rüzgar enerjisi elde etmek için rüzgar gücünün optimum seviyede olduğu bölgelere rüzgar türbini kurulur. Optimum rüzgar seviyesinden kasıt, rüzgarın yerden 10 – 50 metre yükseklikte, saatte en az 4m hızla esmesidir. 2 çeşit rüzgar türbini bulunur. Bunlardan ilki yatay eksenli rüzgar tribünleri, ikincisi ise dikey eksenli rüzgar türbinleridir. Dünya genelinde en çok kullanılan rüzgar türbini çeşidi ise yatay eksenli rüzgar türbinidir.

Rüzgar türbini maliyetleri, üreteç gücü arttıkça artar. Üreteç gücünün değişmesi, rotor çapıyla kule yüksekliğinin değişmesi anlamına gelmektedir. Rüzgar türbinlerinin maliyetleri, türbin sayısıyla ters orantılıdır: Tek ya da az sayıda türbinden meydana gelen santrallerdeki maliyet, çok sayıda türbinden meydana gelen santrallerdeki maliyete göre yüksektir.

Bir rüzgar türbininin ortalama yaşam ömrü 25 yıldır. 25 yaşını geçmiş türbinlerde verim azalmaya başladığı için kullanımı uygun değildir.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com