Connect with us

PVD Enerji’den Oğuzhan Kızıl: “İşi ehline verin”

Yayın tarihi:

-

Yenilenebilir enerji yatırımları için ölçme ve değerlendirme hizmetleri veren PVD Enerji’nin Proje Koordinatörü Oğuzhan Kızıl’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Oğuzhan Bey çalışmaları hakkında bilgi verirken, Türkiye’de rüzgâr enerjisi sektörünün mevcut durumu ve potansiyeli hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Öncelikle sizi ve firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

Yenilenebilir Enerji sektörüne 2007 yılında giriş yaptım. Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldum.

Uzun yıllar bilişim sektöründe görev yaptım. Hava Kuvvetleri bilgi sistemleri ve aviyonik atölyeler bakım ve onarım hizmetlerinde çalıştım. 2007 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi duydum ve sektöre 2007 yılında giriş yaptım. Evli ve bir kız babasıyım.

PVD Enerji Mühendislik firması 2009 yılında kurulmuş ve ölçüm sistemleri konusunda çalışmaya başlamıştır.

TS EN ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 ve ISO 9001:2008 standartları belgelendirmelerimiz 2010 yılından beri vardır. Kurulduğu günden bugüne kadar PVD Enerji Mühendislik firması, çevresel etkileri en aza indirme konusunda gerekli hassasiyeti göstermeye çaba sarf etmektedir.

Uluslararası IEC 61400-1 standardını kullanarak üretimini yaptığı tüm istasyonlarda uygunluğu ön planda tutmuştur. Standarta gelen tüm değişiklikleri takip ederek ölçüm belirsizliğini sıfırlamak için gerekli tüm çalışmaları yapmaya devam etmektedir. En son revizyon olan 61400-12-2017-1 standardı da kurumumuzca özümsenmiş ve bunun ışığında üretimlerimiz devam etmektedr. Türkiye’de ilk defa kuruluşumuzca üretilen ve montajı yapılan tüm rüzgâr gözlem istasyonlarına 5 yıl sınırsız yıkılmama ve devrilmeme garantisi veriyoruz. (Buzlanma, fırtına vs.)

2017 yılı Türkiye’nin rüzgâr enerjisinde altın yılı olarak değerlendirildi. Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelin nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şu anda kapasitemizin çok çok altında olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak Beyefendi ellerinde bulunan imkânlarla ülkemize katkı sağlamaya çalışıyorlar. Ancak YEKA’ların devreye girmesi uzun soluklu bir çalışma olduğundan anlık ihtiyaçlara cevap veremiyor maalesef. Şu an itibariyle de esas kapasitemizi kullanamadığımızı üzülerek takip ediyorum. Küçük yatırımcıların da sektörde olabilmesi ve proje geliştirip hayata geçirmesinin kapasite anlamında ülkemize artı değer katacağı yadsınamaz bir gerçektir.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeye hazırlandığınız projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

140 metre ve üzerinde olan rüzgâr gözlem istasyonu ihtiyaçlarına cevap verebilmek anlamında bu metrajda istasyonların mühendislik çalışmalarını bitirdik yani statik hesapları vs. ve Uruguay’daki bir sahaya Temmuz ayında montajını gerçekleştireceğiz. Ayrıca off-shore rüzgâr santralleri için de deniz üzerinde ölçüm istasyonu için Ar-Ge çalışmalarımız devam etmektedir. Off-shore için de 60 metre ve 85 metre rüzgâr gözlem istasyonu planlaması yapmaktayız. Çok kısa bir zaman içerisinde de bu konuda sonuca ulaşacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Son olarak yenilenebilir enerji sektöründe danışmanlık veren tüm firmaları çözüm ortağı olarak görmekteyiz. Saha ziyaretlerimiz esnasında yanlış uygulamalardan kaynaklı pek çok problem görüyoruz. Yıkılmalar ve devrilmeler kol uzunlukları açı hataları, bu tür sıkıntılar ölçümlerdeki hata payını artırmakta ve yatırımcı açısından geri dönülemez zaman kayıplarına neden olmaktadır. Yatırımcı kuruluşların firmaların referanslarına ve yaptıkları işlere çok dikkat etmesi gerektiği kaanatindeyim. Bağımsız denetçi kurumların raporlarına önem verilmesi gerektiğini belirtmek isterim. İşi ehline verin şiarı ile hareket edilmesinin çok önem arz ettiği açıktır. İşini düzgün ve standartlara uygun şekilde yapan tüm sektör paydaşlarımıza saygılarımı sunarım.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektör Haberleri

Türkiye’de rüzgar enerjisi üretiminde yeni rekor

Yayın tarihi:

-

Türkiye Rüzgar

Resmi kaynaklardan alınan verilere göre, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları arasında rüzgar enerjisi yeni bir rekor kırdı.

28 Kasım 2021 Pazar günü Türkiye’de üretilen elektriğin yüzde 23’ü, rüzgar santrallerinden üretildi.

Bu seviyeyle rüzgar enerjisi, doğalgaz ile elektrik üretimini de geçti.

Türkiye’de günlük bazda 791 bin 794 megavatsaat elektrik üretildi, tüketim ise 788 bin 969 megavatsaat olarak gerçekleşti.

Haftalıkta da yüksek üretim düzeyi

TÜREB tarafından yapılan bilgilendirmeye göreyse, 15-21 Kasım haftasında Türkiye’de elektrik üretiminin % 8.3’ü rüzgar enerjisinden karşılandı.

Kısa bir süre önce, Türkiye’de rüzgar enerjisi kapasitesi 10 GW düzeyine ulaşarak rekor kırmıştı.

Devamını oku

Etkinlikler

Türkiye’nin İlk Rüzgar Enerjisi İdeathon’u İzmir’de Düzenlendi!

Yayın tarihi:

-

Ideathon

Rüzgar Enerjisi Sektörü’nde AR&GE, yenilikçilik ve üniversite-sanayi iş birliği olanaklarını artırmak amacı ile düzenlenen Türkiye’nin ilk Rüzgar Enerjisi  İdeathonu; Teknopark İzmir’de 20-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. İzmir’in temiz enerji ve temiz teknoloji sektöründe akıllı uzmanlaşmasını sağlamayı amaçlayan BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen BEST For Wind açık inovasyon yarışmasını Wind Ki takımı ‘’Küçük Ölçekli Rüzgar Türbini Uygulamaları’’ Projesi ile kazandı.

Etkinliğin ilk gününde sektörün önde gelen firmalarının yöneticileri tarafından öğrencilere rüzgar enerjisi sektöründeki gelişmeler ve gelecek trendleri aktarıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak Ateş Wind Power Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut GÜLDOĞAN, TPI Composites Finans Direktörü Özgür SOYSAL, ASELSAN Kıdemli İş Geliştirme Yöneticisi Cem BALKAN, Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat DURAK ve XGEN Enerji Kurucu Ortağı İskender KÖKEY katılıdı. Tüm konuşmacılar sektörün büyüme potansiyelinin altını çizerek, sektördeki nitelikli istihdam fırsatları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Sektörel bilgilendirme sunumlarının ardından katılımcılar aralıksız olarak 24 saat boyunca yenilikçi fikirler ve uygulanabilir çözümler üretmek için takımlar halinde çalışırken, sektör firmaları ve akademisyenler de mentorluk desteği ile takımlara katkı sağladı.

16 takımın projeleri; ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper KALAYCI, BEST For Energy Projesi Takım Lideri Ekin TAŞKIN, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Öğretim Üyesi Dr. Ferhat BİNGÖL, İzmir Kalkınma Ajansı YDO Koordinatörü  H.İ.Murat ÇELİK ve KOSGEB İzmir İl Müdürü Dr. Levent ARSLAN’dan oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirildi.

Birincilik ödülünü Wind Ki takımı ‘’Küçük Ölçekli Rüzgar Türbini Uygulamaları’’ projesi ile,  ikincilik ödülünü Hemp X takımı ‘’Sürdürülebilir Rüzgar Türbini Malzemeleri’’ projesi ile ve üçüncülük ödülünü GulfSPY takımı ‘’Dres Uygulama Noktalarının Belirlenmesi’’ projesi ile kazandı.

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından, Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ortaklığıyla uygulanan BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen Temiz Enerji İdeathon serisi, 4-5 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Kentsel Temiz Enerji Uygulamaları İdeathonu ile devam edecek.

Devamını oku

Sektör Haberleri

TURMEPA ve SANKO Enerji Grubundan Bodrum’da bir ilk

Yayın tarihi:

-

Sanko Enerji

Bodrum’un ilk sıvı atık toplama teknesi “TURMEPA S” 262 bin litre atık topladı.

SANKO Enerji Göcek ve Bodrum’da iki tekneye sponsor olarak 10 yılda toplam 7 milyon litre sıvı atığın denize karışmasını önledi.

Denizlerimiz ve su kaynaklarımızın korunması için 27 yıldır çalışan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, doğaya dost sürdürülebilir deniz turizmini destekleyen Sanko Enerji Grubu sponsorluğunda Bodrum’da bir ilke imza attı. Göcek koylarında hizmet veren TURMEPA I sıvı atık alım teknesinin sponsorluğunu 10 yıldır sürdürerek milyonlarca litre deniz suyunun temiz kalmasını sağlayan Sanko Enerji Grubu, bu sene Bodrum’da TURMEPA S teknesinin de sponsorluğunu üstlenerek denizlerdeki korumasını artırdı. Deniz turizminin gözde merkezlerinden Bodrum’da mobil atık alım hizmetiyle bir ilk olan “TURMEPA S” teknesi, ilk sezonunda 262 bin litre atık suyu toplayarak cennet koylarımızın mavi kalmasına destek verdi. TURMEPA S, her yıl yüzlerce tekneden atık suların denizlere karışmadan toplanmasını sağlayacak.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Sanko Enerji Grubunun sponsorluğunu üstlendiği TURMEPA S teknesi ile derneğin simgesi haline gelen atık toplama filosuna 7’ncisini ekleyerek Bodrum’da büyük bir ihtiyacı karşıladı. TURMEPA S, yaz sezonu boyunca Gümüşlük ve Yalıkavak arasında Hebil, Cennet Koyu, Torba ve Türkbükü başta olmak üzere Bodrum koylarında tur tekneleri ve yatlardan atık su topladı. Toplanan siyah ve gri su Yalıkavak Marina ve Torba’da atık su alım tesislerine teslim edilerek denizlere karışmadan bertaraf edilmesi sağlandı.

Sanko Enerji Grubu 10 yıldır TURMEPA’nın Mavi Kıyılar projesine destek veriyor

Sanko Enerji Grubu sponsor olduğu TURMEPA I teknesi ile bugüne kadar Göcek’te 7 milyon litre atık su toplayarak 56 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağladı. Bu sene Bodrum’da faaliyete geçen TURMEPA S ise, tekne turizminin en yoğun olduğu Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında 500 tekneye hizmet vererek, toplam 262.870 Litre atık alımı gerçekleştirdi. Bu sayede 2 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı.

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Sanko Enerji Grubunun TURMEPA filosundaki tekne sayısını ikiye çıkaran ilk kurum olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sanko Enerji Grubu ve Sayın Turgut Konukoğlu, derneğimizin atık alım faaliyetlerine 10 yıldır verdiği destekle her zaman örnek olmuş ve fark yaratmıştır. Bu farkı Sayın Konukoğlu derneğimizin yönetim kurulu üyesi olarak da sürdürüyor. Bodrum’da bir ilk olarak faaliyete başlayan TURMEPA S teknemiz atık alım filomuza güç vermiştir. Bodrum gibi ülkemizin cennet maviliklerini barındıran bir bölgede önemli bir ihtiyacı gideren teknemizin Bodrum’a ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Bu büyük desteği için Sanko Enerji Grubuna çok teşekkür ederim.”

Yüzde yüz yenilenebilir kaynaklardan temiz enerji üreten bir Grup olarak TURMEPA’ya destek vermekten dolayı son derece mutlu olduklarını ifade eden Sanko Enerji Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Konukoğlu; “Göcek koylarında çalışan TURMEPA I teknesinin 10 yıldır sponsorluğunu üstlenerek tam 56 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağladık. Göcek için sağlamış olduğumuz katkı, bizi daha fazlasını yapma yönünde motive etti. Bu nedenle çalışma alanımızı genişleterek Bodrum’a da el uzatmak ve TURMEPA ile birlikte burada da fark yaratmak istedik. Bu sene hizmete başlayan TURMEPA S teknemiz hiç de fena bir iş çıkarmadı ve Bodrum’un en yoğun koylarındaki yat ve tur teknelerinden siyah ve gri suyu toplayarak, daha ilk senesinde 2 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağladı.

Gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı bir Türkiye bırakma hedefiyle yola çıkan TURMEPA’ya, sadece denize değil aynı zamanda bizlere de nefes veren bir çalışmaya katkı sunma fırsatı verdiği için şahsım ve Sanko Enerji Grubu adına teşekkür ederim” dedi.

Deniz ve kıyı ekosistemi korunuyor

TURMEPA’nın atık toplama tekneleriyle verdiği hizmet ekolojik açıdan önemli olan bölgelerin korunmasına katkı sağlıyor. TURMEPA’nın sürdürdüğü denizi kirlilikten koruma çalışmaları balık popülasyonun yeniden inşasını desteklerken, denizel yaşam alanlarını ve ekosistemi bütüncül bir sistemle koruyor. TURMEPA tekneleriyle, yat ve turistik teknelerden toplanan atık suyun deniz ortamına karışması engellenerek deniz canlarına sağlıklı bir yaşam alanı için katkı sağlanırken deniz habitatının bozulması önleniyor. Bilimsel araştırmalara göre ihtiyacımız olan oksijenin yüzde 50 ila 70’i denizlerimiz tarafından üretiliyor. Bu nedenle bu çalışma sadece denizdeki değil karadaki yaşamın devamı için de hayati önem taşıyor.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler