Connect with us

Sektör Haberleri

Küresel rüzgar enerjisi gücü 2020 yılında rekor büyüme kaydetti

Yayın tarihi:

-

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından yayınlanan rapora göre küresel rüzgar enerjisi kurulu gücü 2020’de 93 GW artış gösterdi. Bu rakam şimdiye kadar bir yılda yaşanan en büyük artış oranı olurken toplam kurulu gücün 742,7 GW’a ulaştığı kaydedildi.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından yayınlanan Global Rüzgar Raporu 2021, dünya çapındaki ivmeyi ortaya koydu. 2020 yılında, tüm zamanların en büyük yıllık kurulu güç artışının kaydedildiği belirtilen raporda, rüzgarda 745,7 GW’lık toplam kurulu gücün 707,4 GW’lık kısmının onshore RES’ler, 35,3 GW’lık kısmının ise offshore RES’lerden kaynaklandığı belirtildi. Bir önceki yılın artış oranına kıyasla yüzde 53 daha fazla artış yaşanan küresel rüzgar enerjisi sektöründe, 2025 yılının sonuna kadar 469 GW’lık yeni bir atış yaşanacağı öngörüsü paylaşıldı.

Küresel karbon sınırlama hedefleri için daha fazlasına ihtiyaç var

GWEC tarafından kamuoyuna sunulan rapor, 2 derece hedefinin tutturulmasının ise pek mümkün olmadığını gözler önüne serdi. 2 derece ve 2050’de karbon nötr olma hedefleri için kurulum hızının önümüzdeki 10 yılda 3 kat artması gerektiği belirtilen rapor, iklim değişikliğiyle mücadele için piyasaların gelişimine daha fazla önem atfedilmesi gerekliliğini ortaya koydu.

Rüzgarın küresel lideri Çin, yerini sağlamlaştırdı

2020 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nde 48.940 MW kapasiteye sahip yeni onshore RES tesisleri devreye girdi. Böylece Çin, 278.324 MW kurulu güce ulaşırken, bu alandaki liderliğini de sağlamlaştırmış oldu. Küresel rüzgar kapasitesi sıralamasında 2020 yılında ABD 16.913, Brezilya ise 2.297 MW’lık yeni gücü devreye alarak Çin’i takip ettiler. Türkiye, 2020’de devreye giren 1.224 MW yeni kurulu güçle listenin sekizinci sırasında yerini aldı.

Çin, offshore yatırımlarında da liderliği kimseye bırakmadı. 2020’de 3.060 MW yeni offshore gücünü devreye alan Asya ülkesini, 1.493 MW ile Hollanda ve 706 MW ile Belçika takip etti. Birleşik Krallık ise 2020’de 483 MW yeni offshore gücünü devreye alırken, toplamda 10.206 MW offshore gücüne ulaştı ve bu alana 10 GW’ı aşan ilk ülke oldu.

Sektör Haberleri

Securitas Türkiye İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü’ne Öyküm Gülay getirildi

Yayın tarihi:

-

Güvenlik sektörünün bilgi lideri Securitas Türkiye’nin İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü’ne Öyküm Gülay getirildi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Öyküm Gülay, kariyerine 2001 yılında Sabancı Holding bünyesinde yer alan SASA DupontSA’da Endüstriyel İlişkiler ve İnsan Kaynakları Departmanı’nda başladı.  Şirket bünyesinde önce Uzman sonrasında da Şef pozisyonlarında görev aldı.  Bu arada Çukurova Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon alanında yüksek lisansını tamamladı.  Gülay, 2009- 2011 yılları arasında yine Sabancı Holding bünyesinde Enerjisa Verbund’a geçerek Kıdemli İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalıştı.   Kariyer yolculuğuna, 2011-2016 yılları arasında Nurus’ta, 2016-2020 tarihleri arasında International  Game Techonology (IGT)’de İnsan Kaynakları Müdürü olarak devam etti.  Kasım 2020 tarihinde Securitas Türkiye’de İnsan Kaynakları Koordinatör Yardımcısı pozisyonunda çalışmaya başlayan Öyküm Gülay, Mayıs 2021 tarihi itibariyle Securitas Türkiye İnsan Kaynakları Koordinatörü oldu.

Securitas Türkiye İnsan Kaynakları Koordinatörü Öyküm Gülay

Devamını oku

Sektör Haberleri

DÜRED’den deniz yetki alanı açıklaması

Yayın tarihi:

-

Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Derneği (DÜRED), bir açıklama yayınlayarak Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’nın denizüstü rüzgar enerjisi raporlarında kullanılan haritalarda Türkiye’nin deniz yetki ve münhasır ekonomik alanlarını ihlal ettiğini ifade etti. Konuya ilişkin olarak şu açıklama yapıldı:

“Ülkemizdeki denizlerimizden yani Mavi Vatan’ımızdan rüzgâr enerjisinin kullanımının geliştirilmesi ve kamuoyunda farkındalık yaratılması derneğimizin en önemli amacıdır.

Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’nın denizüstü rüzgâr enerjisi ile ilgili raporlarında kullanılan haritalarda, ülkemizin deniz yetki ve münhasır ekonomik alanları açıkça ihlal edilmiştir.

Bu konunun düzeltilmesi için Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Derneği (DÜRED) olarak;

T.C. Cumhurbaşkanlığı,

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı – Enerji İşleri Genel Müdürlüğü,

T.C. Dışişleri Bakanlığı – Enerji, Su ve Çevre İşleri Genel Müdür Yardımcılığı,

T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı,

nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş, bilgilendirme yazıları ve ilgili dosyalar sunulmuştur.

Ülkemizde bulunan sektör kurum ve kuruluşlarının buna benzer rapor ve belgeleri kullanırken hassasiyet göstermeleri gerektiği inancındayız.

Avrupa Birliği ve Dünya Bankası raporlarında hukuksuz olarak gösterilen ülkemizin tamamen haklı olduğu deniz yetki ve münhasır ekonomik alanlar hakkında, devletimizin ilgili kurumlarının Avrupa Birliği ve Dünya Bankası nezdinde gerekli girişimleri başlattığını sevinerek enerji sektörüne ve kamuoyuna duyurmak isteriz.

Avrupa Birliği Rapor Adı ve Linki (Sayfa 6):

An EU Strategy to Harness the Potential of Offshore Renewable Energy for a Climate Neutral Future

Dünya Bankası Rapor Adı ve Linki (Sayfa 25):

Going Global: Expanding Offshore Wind to Emerging Markets

Devamını oku

Sektör Haberleri

Yılın ilk çeyreğinde devreye giren elektrik kapasitesinin yüzde 97,9’u yenilenebilir enerjiden

Yayın tarihi:

-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ocak-Mart döneminde devreye giren kurulu gücün yüzde 97,9’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğunu bildirdi.

Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin yenilenebilir enerji atağının bu yıl da devam ettiğini belirterek, “Her geçen gün artan kurulu güç içerisindeki yenilenebilir enerji oranı yüzde 100’ü zorluyor. İlk üç ayda devreye giren kurulu gücümüzün yüzde 97,9’u yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştu” ifadelerini kullandı.

Dönmez’in paylaştığı infografiğe göre, yılın ilk çeyreğinde devreye alınan 1233 megavat kapasitenin 1207 megavatlık kısmını yenilenebilir enerji kaynakları oluşturdu.

Devamını oku
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com