Connect with us

ICCI 2018, 2 Mayıs’ta kapılarını açıyor

Yayın tarihi:

-

Türkiye’nin lider enerji fuarı ICCI Powered by Power-Gen, enerjide yeni iş birlikleri için ulusal ve uluslararası enerji şirketlerini İstanbul’da bir araya getirecek.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteğiyle düzenlenen Türkiye’nin en büyük enerji fuarı ICCI Powered by Power-Gen, sektöre damgasını vuracak önemli yeniliklerle kapılarını açmaya hazırlanıyor. 2-4 Mayıs tarihleri arasında Deutsche Messe ve Penwell International ortaklığıyla Sektörel Fuarcılık tarafından gerçekleştirilecek olan 24. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı “Iccı Powered by Power – Gen”de bu yıl, 200’e yakın katılımcı firma yer alacak. 2018 yılında yenilenen kabuğu ile yepyeni bir ivme yakalayan “ICCI Powered by Power-Gen”, fuar ve konferansı bünyesinde birçok yeniliği bir arada barındırıyor. Türkiye’nin yabancı ülkelerle arasındaki enerji iş birliklerinin güçlendirilmesi ve artırılması amacıyla bir ilke imza atılan fuarda yabancı konsoloslukların katılımıyla Diplomatik Alan kurulacak.

Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel

Fuarda bu yıl her alanda yabancı katılımına daha fazla ağırlık verildiğini belirten Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel şunları söyledi:

“Bu yıl ziyaretçi tarafında VIP delegasyonlarımız olacak. Bunların başında Güney Afrika, Namibya, Botswana, Zimbabve, Malavi, Tanzanya ve Mozambik geliyor. Avrupa’dan İtalya, İran ve Çekya geniş pavilyonları ile fuarda yer alacak, bu anlamda hem firma hem de ciddi bir delegasyon katılımı olacak. Güney Afrika’dan çok ciddi bir katılım bekliyoruz. ESKOM’un bağlı olduğu Public Enterprise Bakanlığı’ndan da bir grup katılacak. Bununla birlikte İran’dan diplomatik delegasyon heyetlerinin yanında 20’ye yakın firmayı fuarımızda ağırlayacağız. Yunanistan, Brezilya ve Kore tarafında da güzel açılımlarımız oldu. Diğer yandan ICCI Powered by POWER-GEN olarak finans kurumlarının ve yatırımcı gruplarının sayısında da artış olacak. Bu yılki katmadeğerli yeniliklerimiz bunlarla da sınırlı değil. Türkiye’de ‘B2B’ ikili İş Görüşmeleri organize eden ilk etkinlik olarak, Start-Up Projelerimiz ile de yine ilklere imza atmaya devam edeceğiz. ICCI olarak yine çok önemsediğimiz bir diğer konu ise SOLAR ÇATI uygulamaları, bu konunun yakın gelecekte çok önemli bir noktaya geleceğini düşünüyoruz. O nedenle etkinliğin 2. günü olan 3 Mayıs’ta Endüstriyel Solar Çatı Uygulamaları ile ilgili 4 adet oturum düzenleyeceğiz. Teknolojiden, mevzuata ve finans kadar tüm detayları ile Solar Çatı Uygulamalarını ele alacağız. Bu oturumlarda çok önemli konuşmacılarımız olacak. Son olarak ise bu yıla özel yeniliklerimiz araasında sayabileceğim bir diğer konu da çok saygın konuşmacılarımızı bu yıl ilk defa ICCI’da ağırlayacağız. Dünyanın önde gelen futuristlerinden Sayın Ufuk Tarhan, etkinliğin 2. günü bizlerle beraber olacak.”

200’e yakın firmanın katılacağı fuarda Brezilya, Hindistan, İran, Japonya, Kore ve Yunanistan başta olmak üzere pek çok yabancı konsolosluk Ticari Organizasyon Birimleri ve diplomatlarıyla Diplomatik Alan’da yer alacak.

Enerji sektörünün tüm bileşenleri bir arada!

Katılımcı firmaların yenilenebilir enerji, kojenerasyon, elektrik üretimindeki yeni trendler ve elektrik ticareti, dağıtım enerji üretim sistemleri, elektrik iletim sistemleri, enerji tesislerinde bakım, onarım ve servis hizmetleri, çevre teknolojileri, enerji verimliliği, enerji  lojistigi ve dijitalizasyon, akıllı şebeke ve akıllı altyapı konularında ürün ve hizmetlerini sergileyeceği fuarda sektörün yeni trendleri de ziyaretçilerle buluşacak. Bu yıl enerji üretim, iletim ve dağıtım sektörleri arasındaki yakınlaşmayı temel alan fuarda enerji değer zincirindeki tüm ana başlıkları fuar süresinde düzenlenecek konferanslarda masaya yatırılacak.

Fuarın odak konuları arasında geleceğin enerji sektörü olduğunu belirten Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel şunları söyledi: “Yenilenen yüzümüz ile ICCI 2018 için bu yıl ilklerin yılı diyebiliriz. Gelecekte hem üretimde hem T&D tarafında teknolojik olarak bizi nasıl bir gelecek bekliyor. ‘Akıllı enerji teknolojileri üretimde, iletim ve dağıtımda ve bireysel yaşantımızda bize neler getirecek? Bu anlamda enerji futurizmiyle ilgili çok ilgi çekecek oturumlarımız olacak. Yine bu hızlı teknolojik gelişmelere bağlı olarak ele alınacak Dijitalizasyon ve bunun uzantısı Siber Güvenlik başlığı, geleceğin kritik konularından enerji depolama, akıllı alt yapılar ve şebekeler, E-Mobility ve Elektrikli Araçlar konusu ön plana çıkacak. Yenilenebilir enerji tarafında şebeke entegrasyonu ile ilgili konular da öne çıkacak.”

ICCI Powered by POWER-GEN kapsamında ilk kez düzenlenecek Generation X programının enerji sektörünün gelecekteki liderleri olacak üniversite öğrencilerini bir araya getireceğini belirten Gürel şunları ifade etti:

“Öğrenciler fuarımıza staj imkânı bulma kaygısı ile değil, artık kendi projelerini sunmak için gelsinler istiyoruz. Öğrencilere sunumlarını yapabilmeleri için fuarda özel alanlar ayırıyoruz. Bu program kapsamında ESMOB ile işbirliği içerisindeyiz. Yine aynı şekilde üniversiteler ile çok ciddi iş birlikleri geliştiriyoruz. Bu yıl ilk kez düzenleyeceğimiz ‘Generation X’ programına katılacak üniversite öğrencileri, sektör liderlerini dinleyip onlarla fikirlerini doğrudan paylaşma imkânı bulacak.”

Enerji sektörünün en değerli ödülleri sahiplerini bulacak!

Türkiye’deki enerji sektörünün en değerli ödülü olarak bilinen ve bu yıl 7. kez verilecek olan ICCI Enerji Ödülleri ise 2 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul WOW Convention Center’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. ICCI Enerji Ödüllerini, enerji sektörüne verilen hizmetleri ve yapılan katkıları desteklemek amacıyla düzenlediklerini belirten Gürel şöyle konuştu:

“ICCI Enerji Ödülleri artık bir marka. Bu ödüllerin temel misyonu, enerji sektöründe uzun vadede yapılacak proje ve hizmetleri teşvik etmek, cesaretlendirmektir.  Bu alanda, özellikle yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımları desteklemeye büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin geleceği için stratejik sektörlerin başında gelen enerji alanında yapılan yenilikçi tüm çalışmaları desteklemeyi sürdüreceğiz.

24. Uluslararası “ICCI Powered by Power-Gen” 2018, 2-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sektör profesyonelleri tarafından ziyaret edilebilecek.

Etkinlikler

Türkiye’nin İlk Rüzgar Enerjisi İdeathon’u İzmir’de Düzenlendi!

Yayın tarihi:

-

Ideathon

Rüzgar Enerjisi Sektörü’nde AR&GE, yenilikçilik ve üniversite-sanayi iş birliği olanaklarını artırmak amacı ile düzenlenen Türkiye’nin ilk Rüzgar Enerjisi  İdeathonu; Teknopark İzmir’de 20-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. İzmir’in temiz enerji ve temiz teknoloji sektöründe akıllı uzmanlaşmasını sağlamayı amaçlayan BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen BEST For Wind açık inovasyon yarışmasını Wind Ki takımı ‘’Küçük Ölçekli Rüzgar Türbini Uygulamaları’’ Projesi ile kazandı.

Etkinliğin ilk gününde sektörün önde gelen firmalarının yöneticileri tarafından öğrencilere rüzgar enerjisi sektöründeki gelişmeler ve gelecek trendleri aktarıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak Ateş Wind Power Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut GÜLDOĞAN, TPI Composites Finans Direktörü Özgür SOYSAL, ASELSAN Kıdemli İş Geliştirme Yöneticisi Cem BALKAN, Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat DURAK ve XGEN Enerji Kurucu Ortağı İskender KÖKEY katılıdı. Tüm konuşmacılar sektörün büyüme potansiyelinin altını çizerek, sektördeki nitelikli istihdam fırsatları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Sektörel bilgilendirme sunumlarının ardından katılımcılar aralıksız olarak 24 saat boyunca yenilikçi fikirler ve uygulanabilir çözümler üretmek için takımlar halinde çalışırken, sektör firmaları ve akademisyenler de mentorluk desteği ile takımlara katkı sağladı.

16 takımın projeleri; ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper KALAYCI, BEST For Energy Projesi Takım Lideri Ekin TAŞKIN, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Öğretim Üyesi Dr. Ferhat BİNGÖL, İzmir Kalkınma Ajansı YDO Koordinatörü  H.İ.Murat ÇELİK ve KOSGEB İzmir İl Müdürü Dr. Levent ARSLAN’dan oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirildi.

Birincilik ödülünü Wind Ki takımı ‘’Küçük Ölçekli Rüzgar Türbini Uygulamaları’’ projesi ile,  ikincilik ödülünü Hemp X takımı ‘’Sürdürülebilir Rüzgar Türbini Malzemeleri’’ projesi ile ve üçüncülük ödülünü GulfSPY takımı ‘’Dres Uygulama Noktalarının Belirlenmesi’’ projesi ile kazandı.

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından, Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ortaklığıyla uygulanan BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen Temiz Enerji İdeathon serisi, 4-5 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Kentsel Temiz Enerji Uygulamaları İdeathonu ile devam edecek.

Devamını oku

Sektör Haberleri

TURMEPA ve SANKO Enerji Grubundan Bodrum’da bir ilk

Yayın tarihi:

-

Sanko Enerji

Bodrum’un ilk sıvı atık toplama teknesi “TURMEPA S” 262 bin litre atık topladı.

SANKO Enerji Göcek ve Bodrum’da iki tekneye sponsor olarak 10 yılda toplam 7 milyon litre sıvı atığın denize karışmasını önledi.

Denizlerimiz ve su kaynaklarımızın korunması için 27 yıldır çalışan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, doğaya dost sürdürülebilir deniz turizmini destekleyen Sanko Enerji Grubu sponsorluğunda Bodrum’da bir ilke imza attı. Göcek koylarında hizmet veren TURMEPA I sıvı atık alım teknesinin sponsorluğunu 10 yıldır sürdürerek milyonlarca litre deniz suyunun temiz kalmasını sağlayan Sanko Enerji Grubu, bu sene Bodrum’da TURMEPA S teknesinin de sponsorluğunu üstlenerek denizlerdeki korumasını artırdı. Deniz turizminin gözde merkezlerinden Bodrum’da mobil atık alım hizmetiyle bir ilk olan “TURMEPA S” teknesi, ilk sezonunda 262 bin litre atık suyu toplayarak cennet koylarımızın mavi kalmasına destek verdi. TURMEPA S, her yıl yüzlerce tekneden atık suların denizlere karışmadan toplanmasını sağlayacak.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, Sanko Enerji Grubunun sponsorluğunu üstlendiği TURMEPA S teknesi ile derneğin simgesi haline gelen atık toplama filosuna 7’ncisini ekleyerek Bodrum’da büyük bir ihtiyacı karşıladı. TURMEPA S, yaz sezonu boyunca Gümüşlük ve Yalıkavak arasında Hebil, Cennet Koyu, Torba ve Türkbükü başta olmak üzere Bodrum koylarında tur tekneleri ve yatlardan atık su topladı. Toplanan siyah ve gri su Yalıkavak Marina ve Torba’da atık su alım tesislerine teslim edilerek denizlere karışmadan bertaraf edilmesi sağlandı.

Sanko Enerji Grubu 10 yıldır TURMEPA’nın Mavi Kıyılar projesine destek veriyor

Sanko Enerji Grubu sponsor olduğu TURMEPA I teknesi ile bugüne kadar Göcek’te 7 milyon litre atık su toplayarak 56 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağladı. Bu sene Bodrum’da faaliyete geçen TURMEPA S ise, tekne turizminin en yoğun olduğu Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında 500 tekneye hizmet vererek, toplam 262.870 Litre atık alımı gerçekleştirdi. Bu sayede 2 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı.

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Sanko Enerji Grubunun TURMEPA filosundaki tekne sayısını ikiye çıkaran ilk kurum olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sanko Enerji Grubu ve Sayın Turgut Konukoğlu, derneğimizin atık alım faaliyetlerine 10 yıldır verdiği destekle her zaman örnek olmuş ve fark yaratmıştır. Bu farkı Sayın Konukoğlu derneğimizin yönetim kurulu üyesi olarak da sürdürüyor. Bodrum’da bir ilk olarak faaliyete başlayan TURMEPA S teknemiz atık alım filomuza güç vermiştir. Bodrum gibi ülkemizin cennet maviliklerini barındıran bir bölgede önemli bir ihtiyacı gideren teknemizin Bodrum’a ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Bu büyük desteği için Sanko Enerji Grubuna çok teşekkür ederim.”

Yüzde yüz yenilenebilir kaynaklardan temiz enerji üreten bir Grup olarak TURMEPA’ya destek vermekten dolayı son derece mutlu olduklarını ifade eden Sanko Enerji Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Konukoğlu; “Göcek koylarında çalışan TURMEPA I teknesinin 10 yıldır sponsorluğunu üstlenerek tam 56 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağladık. Göcek için sağlamış olduğumuz katkı, bizi daha fazlasını yapma yönünde motive etti. Bu nedenle çalışma alanımızı genişleterek Bodrum’a da el uzatmak ve TURMEPA ile birlikte burada da fark yaratmak istedik. Bu sene hizmete başlayan TURMEPA S teknemiz hiç de fena bir iş çıkarmadı ve Bodrum’un en yoğun koylarındaki yat ve tur teknelerinden siyah ve gri suyu toplayarak, daha ilk senesinde 2 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağladı.

Gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı bir Türkiye bırakma hedefiyle yola çıkan TURMEPA’ya, sadece denize değil aynı zamanda bizlere de nefes veren bir çalışmaya katkı sunma fırsatı verdiği için şahsım ve Sanko Enerji Grubu adına teşekkür ederim” dedi.

Deniz ve kıyı ekosistemi korunuyor

TURMEPA’nın atık toplama tekneleriyle verdiği hizmet ekolojik açıdan önemli olan bölgelerin korunmasına katkı sağlıyor. TURMEPA’nın sürdürdüğü denizi kirlilikten koruma çalışmaları balık popülasyonun yeniden inşasını desteklerken, denizel yaşam alanlarını ve ekosistemi bütüncül bir sistemle koruyor. TURMEPA tekneleriyle, yat ve turistik teknelerden toplanan atık suyun deniz ortamına karışması engellenerek deniz canlarına sağlıklı bir yaşam alanı için katkı sağlanırken deniz habitatının bozulması önleniyor. Bilimsel araştırmalara göre ihtiyacımız olan oksijenin yüzde 50 ila 70’i denizlerimiz tarafından üretiliyor. Bu nedenle bu çalışma sadece denizdeki değil karadaki yaşamın devamı için de hayati önem taşıyor.

Devamını oku

Sektör Haberleri

Ekvator Enerji Grubu’ndan 4. güneş santrali yatırımı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Ekvator Enerji Grubu, ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi yatırımlarına devam ediyor. Ekvator Enerji Grubu yeni yatırımı 6,94 MW kurulu güce sahip Batman GES ile toplam kurulu gücünü 28,05 MW’a çıkardı.

Ekvator Enerji Grubu, Şanlıurfa ilinde 100.627 m2 alanda kurulu, 26.195 adet güneş paneli kullanılan ve 6,94 MW kurulu güce sahip olan Batman Güneş Santrali’ni satın alarak elektrik üretim gücünü artırdı. Bu sayede, ortalama 2.460 adet meskenin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanması ve 312.980 adet ağacın çevreye sağlayacağı katkıya denk karbon salınımının azaltılması hedeflenmektedir.

Ekvator Enerji Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Kubilay Şakar yeni yatırımları ile ilgili “Gelecek nesillere karşı yeşil bir dünya bırakma sorumluluğumuz olduğu inancıyla yatırımlarımızı yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi doğrultusunda yaparak yakın zamanda imzalanan Paris Anlaşması’nı destekliyoruz. Sadece Türkiye’de değil dünyada iklim değişikliği ile sürdürülen mücadelede şirketlere de büyük rol düşüyor. Bu yatırımımızla birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimde toplamda 28,05 MW kurulu güce ulaştık ve santrallerimizden elde edilen elektrik üretimi ile yılda toplam 1.275.475 adet ağacın çevreye sağladığı faydaya denk karbon salınımının azaltılmasına katkıda bulunuyoruz.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler