Connect with us

ICCI 2018, 2 Mayıs’ta kapılarını açıyor

Yayın tarihi:

-

Türkiye’nin lider enerji fuarı ICCI Powered by Power-Gen, enerjide yeni iş birlikleri için ulusal ve uluslararası enerji şirketlerini İstanbul’da bir araya getirecek.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteğiyle düzenlenen Türkiye’nin en büyük enerji fuarı ICCI Powered by Power-Gen, sektöre damgasını vuracak önemli yeniliklerle kapılarını açmaya hazırlanıyor. 2-4 Mayıs tarihleri arasında Deutsche Messe ve Penwell International ortaklığıyla Sektörel Fuarcılık tarafından gerçekleştirilecek olan 24. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı “Iccı Powered by Power – Gen”de bu yıl, 200’e yakın katılımcı firma yer alacak. 2018 yılında yenilenen kabuğu ile yepyeni bir ivme yakalayan “ICCI Powered by Power-Gen”, fuar ve konferansı bünyesinde birçok yeniliği bir arada barındırıyor. Türkiye’nin yabancı ülkelerle arasındaki enerji iş birliklerinin güçlendirilmesi ve artırılması amacıyla bir ilke imza atılan fuarda yabancı konsoloslukların katılımıyla Diplomatik Alan kurulacak.

Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel

Fuarda bu yıl her alanda yabancı katılımına daha fazla ağırlık verildiğini belirten Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel şunları söyledi:

“Bu yıl ziyaretçi tarafında VIP delegasyonlarımız olacak. Bunların başında Güney Afrika, Namibya, Botswana, Zimbabve, Malavi, Tanzanya ve Mozambik geliyor. Avrupa’dan İtalya, İran ve Çekya geniş pavilyonları ile fuarda yer alacak, bu anlamda hem firma hem de ciddi bir delegasyon katılımı olacak. Güney Afrika’dan çok ciddi bir katılım bekliyoruz. ESKOM’un bağlı olduğu Public Enterprise Bakanlığı’ndan da bir grup katılacak. Bununla birlikte İran’dan diplomatik delegasyon heyetlerinin yanında 20’ye yakın firmayı fuarımızda ağırlayacağız. Yunanistan, Brezilya ve Kore tarafında da güzel açılımlarımız oldu. Diğer yandan ICCI Powered by POWER-GEN olarak finans kurumlarının ve yatırımcı gruplarının sayısında da artış olacak. Bu yılki katmadeğerli yeniliklerimiz bunlarla da sınırlı değil. Türkiye’de ‘B2B’ ikili İş Görüşmeleri organize eden ilk etkinlik olarak, Start-Up Projelerimiz ile de yine ilklere imza atmaya devam edeceğiz. ICCI olarak yine çok önemsediğimiz bir diğer konu ise SOLAR ÇATI uygulamaları, bu konunun yakın gelecekte çok önemli bir noktaya geleceğini düşünüyoruz. O nedenle etkinliğin 2. günü olan 3 Mayıs’ta Endüstriyel Solar Çatı Uygulamaları ile ilgili 4 adet oturum düzenleyeceğiz. Teknolojiden, mevzuata ve finans kadar tüm detayları ile Solar Çatı Uygulamalarını ele alacağız. Bu oturumlarda çok önemli konuşmacılarımız olacak. Son olarak ise bu yıla özel yeniliklerimiz araasında sayabileceğim bir diğer konu da çok saygın konuşmacılarımızı bu yıl ilk defa ICCI’da ağırlayacağız. Dünyanın önde gelen futuristlerinden Sayın Ufuk Tarhan, etkinliğin 2. günü bizlerle beraber olacak.”

200’e yakın firmanın katılacağı fuarda Brezilya, Hindistan, İran, Japonya, Kore ve Yunanistan başta olmak üzere pek çok yabancı konsolosluk Ticari Organizasyon Birimleri ve diplomatlarıyla Diplomatik Alan’da yer alacak.

Enerji sektörünün tüm bileşenleri bir arada!

Katılımcı firmaların yenilenebilir enerji, kojenerasyon, elektrik üretimindeki yeni trendler ve elektrik ticareti, dağıtım enerji üretim sistemleri, elektrik iletim sistemleri, enerji tesislerinde bakım, onarım ve servis hizmetleri, çevre teknolojileri, enerji verimliliği, enerji  lojistigi ve dijitalizasyon, akıllı şebeke ve akıllı altyapı konularında ürün ve hizmetlerini sergileyeceği fuarda sektörün yeni trendleri de ziyaretçilerle buluşacak. Bu yıl enerji üretim, iletim ve dağıtım sektörleri arasındaki yakınlaşmayı temel alan fuarda enerji değer zincirindeki tüm ana başlıkları fuar süresinde düzenlenecek konferanslarda masaya yatırılacak.

Fuarın odak konuları arasında geleceğin enerji sektörü olduğunu belirten Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel şunları söyledi: “Yenilenen yüzümüz ile ICCI 2018 için bu yıl ilklerin yılı diyebiliriz. Gelecekte hem üretimde hem T&D tarafında teknolojik olarak bizi nasıl bir gelecek bekliyor. ‘Akıllı enerji teknolojileri üretimde, iletim ve dağıtımda ve bireysel yaşantımızda bize neler getirecek? Bu anlamda enerji futurizmiyle ilgili çok ilgi çekecek oturumlarımız olacak. Yine bu hızlı teknolojik gelişmelere bağlı olarak ele alınacak Dijitalizasyon ve bunun uzantısı Siber Güvenlik başlığı, geleceğin kritik konularından enerji depolama, akıllı alt yapılar ve şebekeler, E-Mobility ve Elektrikli Araçlar konusu ön plana çıkacak. Yenilenebilir enerji tarafında şebeke entegrasyonu ile ilgili konular da öne çıkacak.”

ICCI Powered by POWER-GEN kapsamında ilk kez düzenlenecek Generation X programının enerji sektörünün gelecekteki liderleri olacak üniversite öğrencilerini bir araya getireceğini belirten Gürel şunları ifade etti:

“Öğrenciler fuarımıza staj imkânı bulma kaygısı ile değil, artık kendi projelerini sunmak için gelsinler istiyoruz. Öğrencilere sunumlarını yapabilmeleri için fuarda özel alanlar ayırıyoruz. Bu program kapsamında ESMOB ile işbirliği içerisindeyiz. Yine aynı şekilde üniversiteler ile çok ciddi iş birlikleri geliştiriyoruz. Bu yıl ilk kez düzenleyeceğimiz ‘Generation X’ programına katılacak üniversite öğrencileri, sektör liderlerini dinleyip onlarla fikirlerini doğrudan paylaşma imkânı bulacak.”

Enerji sektörünün en değerli ödülleri sahiplerini bulacak!

Türkiye’deki enerji sektörünün en değerli ödülü olarak bilinen ve bu yıl 7. kez verilecek olan ICCI Enerji Ödülleri ise 2 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul WOW Convention Center’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. ICCI Enerji Ödüllerini, enerji sektörüne verilen hizmetleri ve yapılan katkıları desteklemek amacıyla düzenlediklerini belirten Gürel şöyle konuştu:

“ICCI Enerji Ödülleri artık bir marka. Bu ödüllerin temel misyonu, enerji sektöründe uzun vadede yapılacak proje ve hizmetleri teşvik etmek, cesaretlendirmektir.  Bu alanda, özellikle yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımları desteklemeye büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin geleceği için stratejik sektörlerin başında gelen enerji alanında yapılan yenilikçi tüm çalışmaları desteklemeyi sürdüreceğiz.

24. Uluslararası “ICCI Powered by Power-Gen” 2018, 2-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sektör profesyonelleri tarafından ziyaret edilebilecek.

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Sektör Haberleri

YEKDEM’de süre 6 ay uzatıldı

Yayın tarihi:

-

Resmî Gazete’nin bugünkü nüshasında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile mevcut YEKDEM desteklerinden yararlanmak için geçerli olan 31 Aralık 2020 tarihine kadar devreye girmiş olma şartı 30 Haziran 2021 tarihine ertelendi.

Resmî Gazete’nin 31248 sayılı nüshasında yer alan karar ile devreye girecek elektrik üretim tesislerine sağlanacak yerli üretim desteği için verilecek sürenin de 5 yıl uzatılacağı hükmü getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Kararı şu şekilde:

“17/9/2020 TARİHLİ VE 2949 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARININ EKİ KARAR

MADDE 1- (1) 1/1/2021 tarihinden 30/6/2021 tarihine kadar işletmeye girecek olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Destekleme Mekanizmasına tabi YEK Belgeli üretim lisansı sahipleri için, 10/5/2005 tarihli ve 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunun Kanuna ekli I sayılı Cetvelde yer alan fiyatlar 31/12/2030 tarihine kadar uygulanır.

(2) 1/1/2021 tarihinden 30/6/2021 tarihine kadar işletmeye girecek YEK Belgeli üretim tesislerinde kullanılan mekanik ve/veya elektro-mekanik aksamın yurt içinde imal edilmiş olması halinde, bu tesislerde üretilerek iletim veya dağıtım sistemine verilen elektrik enerjisi için 5346 sayılı Kanuna ekli I sayılı Cetvelde belirtilen fiyatlara, üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren beş yıl süreyle aynı Kanuna ekli II sayılı Cetvelde belirtilen fiyatlar ilave edilir.

MADDE 2- (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- (1) Bu Karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.”

Devamını oku

Türbin Üretimi

Wieringermeer şebeke projesi ilk aşamasında

Yayın tarihi:

-

Nordex Grubu, müşterisi Vattenfall için üstlendiği Hollanda’daki 300 MW Wieringermeer projesinin ilk bölümünü başarıyla tamamladı: 50 adet N117 / 3600 türbinin sonuncusu Ağustos ayında şebekeye bağlandı. Projenin konumu çeşitli zorluklar ortaya çıkardı. Diğer 32 adet N117 / 3600 türbin ile bir sonraki aşamanın inşası şimdiden devam ediyor.

Teknik, topografik ve ekolojik zorluklar başarıyla aşıldı

Amsterdam’ın 60 kilometre kuzeyinde bulunan bölgenin mükemmel rüzgar koşulları bulunuyor. Bununla birlikte, Wieringermeer deniz seviyesinin yedi metre altında ıslah edilmiş bir arazi niteliği taşıyor. 300 kilometrekarelik büyüklüğündeki alan, kanallarla kesişiyor ve aynı zamanda koruma altındaki bir ormanı da içeriyor. Bu durum da lojistik ve inşaat açısından zorlukları beraberinde getirdi. Uygun depolama alanı olmadığı için Nordex Grubu kuleleri, motor yuvalarını, aktarma organlarını ve göbekleri ancak gerektiği zaman teslim etti. Türbinler yedi farklı gövde yapılandırmasında geldi. Bu nedenle, doğru türbini uygun yere teslim etmek de önem arz etti.

Zeminin düşük taşıma kapasitesi nedeniyle, su basmasını önlemek için temellerin üst üste konulması ve ayrıca 1,5 metre yükseltilmesi gerekiyordu. Buna ek olarak, koruma altındaki kuş bölgeleri, bazı türbinlerde erişim, çalıştırma ve izin verilebilecek vinç sayısı konusunda sınırlamalara neden oldu.

Süreçler başarıya ulaşmaya yardımcı oldu

Bu projenin özel gereksinimleri Nordex Group’u süreçlerini değiştirmeye zorladı. Örneğin, jeton temelli izin sistemi, birden fazla inşaat ekibinin güvenli bir şekilde belirli türbinlere atanmasını sağladı. Bu yaklaşım, iş çakışmalarını önledi ve verimliliği en üst düzeye çıkardı.

Ek olarak, teknik proje yönetimi (TPM) gibi yeni işlevler yürürlüğe alındı. Ayrıca, kalite ve dokümantasyon yöneticilerinin yanı sıra güçlü bir HSE ekibi, Vattenfall’ın yüksek standartlarını karşılamak için sahada görevlendirildi. CEO José Luis Blanco: “Esnekliğe çok önem veriyoruz. Bu ayarlamalar, müşterilerimizin gereksinimlerini ve karşılaştıkları zorlukları anladığımızı göstermektedir. Bazı yeni süreçler, diğer büyük kamu hizmeti ölçeğindeki projelere başarıyla dahil edilmeketdir “, dedi.

COVID-19 süresince kesintisiz proje

Faaliyetlerin en yoğun zamanında, şantiyede herhangi bir zamanda sekiz büyük vinç ve 120’den fazla kişi çalışıyordu. Çok sayıda insanın COVID-19 salgınına rağmen sahada güvenli bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için Nordex Grubu, genel seyahat kısıtlamaları ve hijyen önlemlerini uygulamaya ek olarak Hollandalı bir sağlık yetkilisini görevlendirdi. Görevleri, görevlerine başlamadan önce her gün şantiyedeki tüm personelin ateşini kontrol etmek ve herhangi bir semptom geliştirdiğinde tıbbi müdahelede bulunmaktı. Bu önlemler, çalışanlara artan enfeksiyon riskinden ve birçok insanla bağlantılı temaslardan belirli bir ölçüde koruma sağladı ve başarılı da oldu.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com