Connect with us

Genel

GE, dijital rüzgar santrali ile daha verimli daha ekonomik

Published

on

 

GE, Dijital Rüzgar Santrali ile Yenilebilir Enerjiyi Daha Verimli ve Ekonomik Hale Getiriyor

•GE, endüstriyel internetten faydalanarak endüstrinin gücü ile yazılımı biraraya getiriyor ve dünyanın en verimli rüzgar santralini kuruyor.

 

•Sensör, veri ağları ve analitiğin kullanımı ile, enerji üretiminde yıllık yüzde 20’ye varan yük-sek verimlilik artışı sağlayan özel uyarlanmış türbinler ortaya çıkıyor.

 

•Kombine teknoloji, eğer bu yıl kurulacak olan 50 Gigawatt’ın (GW) tamamına uygulansaydı rüzgar endüstrisinde 50 milyar dolara varan bir değer yaratılabilirdi.

 

GE (General Electric), dünya standartlarındaki rüzgar türbinlerini, rüzgar endüstrisine yönelik dijital altyapıyla eşleştiren dinamik, bağlantılı ve uyarlanabilir Dijital Rüzgar Santrali teknolojisini duyurdu. Bu teknoloji, bir rüzgar santralinin enerji üretimini yüzde 20’ye kadar artırıyor ve rüzgar endüstrisi için yaklaşık 50 milyar dolarlık bir değer üretilmesine olanak tanıyor.

 

Dijital Rüzgar Santrali, yenilenebilir enerjide uzun süredir duyulan daha fazla esneklik ihtiyacını kar-şılamak için endüstriyel internet olarak adlandırılan etkileşimli dijital teknolojiyi kullanıyor. Bu tek-noloji, yenilenebilir enerjinin mevcut enerji şebekesine daha etkin bir şekilde entegre olmasına yar-dımcı oluyor.

 

GE Power & Water Başkan ve CEO’su Steve Bolze, “GE sahaları dahil her işletme ve her endüstri daha akıllı dijital teknolojiler tarafından dönüştürülmekte ve en büyük fırsat enerji alanında. Önemli olan bu yeni dijital dönüşümden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi bilmek. Endüstri liderlerini, geride kalanlardan ayıracak olan da budur” dedi.

 

GE, dünyanın ilk Dijital Rüzgar Santrali girişimi ile rüzgar enerjisi endüstrisinin dönüşümüne liderlik ediyor. Bu yeni rüzgar ekosistemi, üretimi artırmak, maliyetleri azaltmak ve rüzgar santralinin iş-letme verimliliğini kullanım ömrü boyunca yükseltmek için dünya standartlarında bir türbini, dijital bir altyapıyla eşleştiriyor.

 

Dijital Rüzgar Santrali ekosisteminin çalışma sistemi

Dijital Rüzgar Santrali ekosistemi, önce türbinlerin üretimiyle başlıyor. Gelecek nesil akıllı rüzgar türbinleriyle, GE’nin yeni modelleri, en yüksek verimlilikte enerji üretebilmek için bir rüzgar santra-lindeki her bir türbin tabanı yerleşiminde, çevre koşullarına bağlı olarak, 20 adede kadar farklı tür-bin konfigürasyonu inşa etmek için bir dijital ikiz modelleme sistemi kullanıyor. Ayrıca, her türbin, gerçek zamanlı olarak türbin işleyişini analiz edebilen ve çalışma verimliliklerini artırmak için ayar-lamalar yapabilen gelişmiş ağlara bağlı şekilde çalışıyor.

 

Türbinler inşa edildikten sonra, üzerlerindeki sensörlerin bağlantıları kuruluyor. Operatörlerin tür-binlerden, santrallerden hatta bütün endüstri filosundan gelen verilerle performans izlemelerine olanak sağlayan GE’nin Predix yazılımıyla, bu sensörlerden toplanan veriler gerçek zamanlı olarak analiz ediliyor. Veriler, performansı etkileyebilecek sıcaklık, türbin hizasızlıkları veya titreşimler hakkında bilgi sağlıyor.

 

Öğrenen sistem sorunları öngörebiliyor

Daha fazla veri toplandıkça, maksimum performansı sürdürmek ve türbin yaşlandıkça ortaya çıkan tipik bakım sorunlarından kaçınmak olanaklı hale geliyor. Böylece daha yüksek öngörüye sahip ve gelecekte ortaya çıkabilecek değişikliklerden etkilenmeyen rüzgar santrallerine dönüşen sistem za-man içinde gerçekten öğreniyor. Önleyici bakımın sadece gerektiğinde yapıldığından emin olmak için bakım programlarını ihtiyaca göre düzenleyerek bakım maliyetlerini de azaltıyor.

Temiz enerjinin lider şirketi Invenergy’nin Başkanı ve CEO’su Michael Polsky, “GE’nin yaşam boyu işletim üzerine odaklı olması, bizim kendi rüzgar türbinlerimizi işletme şeklimizle uyum içindedir. Kendi filomuzda daha da uzun vadeli değerler açığa çıkarmak için GE’nin Dijital Rüzgar Santraliyle birlikte çalışmayı büyük bir heyecan ile bekliyoruz” dedi.

 

Dijital Rüzgar Santrali, GE’nin 18 ay önce açıklanan  Wind PowerUp teknolojisine dayanıyor. Şu anda 4 bin ünitede kurulu olan bu teknoloji, türbin verimliliğini yüzde 5’e kadar artırmış durumda ki bu da her türbin için karlılıkta yüzde 20’ye varan bir iyileşme anlamına geliyor.Tipik bir 100 megawatt rüzgar santralinin ömrü olan 20 yıl içinde bu teknoloji, geliri 100 milyon dolar civarında artırabilir.

 

Steve Bolze, “Aksiyona geçmek için gerekli tecrübe olmaksızın, büyük veri anlamını yitiriyor. Bizim endüstri için vizyonumuz, yarının sonuçlarını öngörebilmek için bugünün verilerini ve bilgisini kul-lanmaktır. Endüstriyel internetin gücünden faydalanarak, rüzgar türbinlerinin bugüne göre daha iyi öğrendiği, adapte olduğu ve performans gösterdiği bir dünya yaratabiliriz” dedi.

 

 

 İNGİLİZCESİ;

GE Makes Renewables More Efficient and Economic with the Digital Wind Farm

 

•Industrial brawn meets software brains as GE harnesses the Industrial Internet to build the world’s most efficient wind farm

•Use of sensors, data networks and analytics create turbines that are customized for higher efficiency of up to 20 percent more in annual energy production

•Combined technology could deliver up to an estimated $50 billion in value across the wind industry  if applied to all 50 Gigawatts (GW) of wind being installed this year

 

GE (NYSE: GE) announced the launch of its Digital Wind Farm, a dynamic, connected and adaptable wind energy ecosystem that pairs world-class turbines with the digital infrastructure for the wind industry. The technology boosts a wind farm’s energy production by up to 20 percent and could help generate an estimated $50 billion of value for the wind industry.

The Digital Wind Farm uses interconnected digital technology – often referred to as the Industrial Internet – to address a long-standing need for greater flexibility in renewable power. The technolo-gy will help integrate renewable power into the existing power grid more effectively.

“Every business—including our own at GE—and every industry is being transformed by smarter digi-tal technologies, and the greatest opportunity lies in energy,” said Steve Bolze, President & CEO of GE Power & Water. “The question is about knowing how to get the most out of this digital transfor-mation. That’s what will separate industry leaders from those left behind.”

GE is leading the transformation of the wind power industry with today’s launch of the world’s first Digital Wind Farm. This new wind ecosystem pairs world-class turbine with a digital infrastructure to enhance production, reduce costs and boost operating efficiency over the life of the wind farm.

The operating system of the Digital Wind Farm ecosystem

The Digital Wind Farm ecosystem begins with the production of the turbines themselves. With the next generation of Brilliant wind turbines, GE’s new models utilize a digital twin modeling system to build up to 20 different turbine configurations at every unique pad location across a wind farm in order to generate power at peak efficiency based on the surrounding environment. Additionally, each turbine will be connected to advanced networks that can analyze turbine operations in real-time and make adjustments to boost operating efficiencies.

Once the turbines are built, their embedded sensors are connected and the data gathered from them is analyzed in real time with GE’s Predix software, which allows operators to monitor perfor-mance from data across turbines, farms or even entire industry fleets. The data provides infor-mation on temperature, turbine misalignments or vibrations that can affect performance.

The learning system is capable of predicting problems

As more data is collected, the system actually learns over time, becoming more predictive and “fu-ture-proofing” wind farms by maintaining top performance and avoiding the maintenance issues that typically occur as turbines age. It also reduces costs by customizing maintenance schedules to ensure preventive maintenance is done only when needed.

“GE’s focus on lifecycle operations is consistent with the way we operate our wind farms,” said Mi-chael Polsky, President and CEO of leading clean energy company Invenergy. “We look forward to working together with GE’s Digital Wind Farm to unlock even more long-term value across our fleet.”

The Digital Wind Farm builds on GE’s Wind PowerUp technology, which was unveiled 18 months ago. Now installed in 4,000 units, the technology has improved turbine efficiency up to 5 percent, which translates into up to a 20 percent improvement in profitability for each turbine. Over the 20-year life of a typical 100-megawatt wind farm, the technology could boost revenue by $100 million.

“Big data is worthless without the insight to take action, and our vision for the industry is to use to-day’s data to predict tomorrow’s outcomes,” said Steve Bolze. “By harnessing the full power of the Industrial Internet, we can create a world where wind farms learn, adapt and perform better to-morrow than they do today.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com