Büyüyen sektörel ve bölgesel hedefler

Anı Nil DEMİRBAĞ
Büyüyen sektörel ve bölgesel hedefler

Türkiye’nin elektronik alanındaki en önemli etkinliği olan Uluslararası Electronist Fuarı her geçen yıl daha da büyüyen sektörel ve bölgesel hedefleri ile 5. kez sektörü buluşturmaya hazırlanıyor.

Gelişen ve yenilenen teknoloji ile birlikte elektronik cihazlar günlük hayatımızın oldukça önemli bir kısmında yer edindi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanılması kaçınılmaz olan her türlü elektronik cihazda bulunan tüm parçalar ve yan sanayi ürünleri 06-09 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi (İFM) ‘de gerçekleşecek olan Uluslararası Electronist Fuarında yer alacak.    Türkiye’nin bulunduğu bölgede sektörünün tek fuarı olan Uluslararası Electronist Fuarının yapısında 2016 yılında yapılan yeni düzenleme ile fuarda elektronik cihazların üretiminde kullanılan tüm parçaları üreten, tasarlayan, distribütörü olan firmaları tüm hedef kitleleri ile buluşturmak başlıca hedefler arasında yer almaktadır.

Türkiye’deki Tüketici ve Ev Elektroniği, Bilgisayar ve Bilişim Yan Sanayi ve Bileşenleri, Mobil Elektronik, Medikal Elektronik Yan Sanayi ve Askeri Elektronik gibi birbirinden önemli birçok elektronik yan sanayi sektörünü bir araya getirecek olan 5. Uluslararası Electronist Fuarı, yeni yüzü ve yeni içeriğiyle 6-9 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde en değerli ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

MENA Bölgesinden Önemli Ziyaretçi Hedefi

Yapılan yeni düzenlemeler ile ‘’bölgenin tek sektörel etkinliği’’ olmanın yanı sıra ziyaretçi çalışmaları konusunda da önemli hedefler ve çalışmalar söz konusu. Globalleşen dünyada yaşanan her türlü gelişmeyi yakından takip eden Marmara Fuarcılık yeni dönem ziyaretçi çalışmalarında rotasını MENA bölgesine çevirdi. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yer alan ülkeleri kapsayan, Dünya Bankası’nın bilgilerine göre 21 ülkeden oluşan bölge; akademik, askeri ve ticari olarak MENA (Middle East and North Africa-Ortadoğu ve Kuzey Afrika) bölgesi olarak adlandırılıyor. Türkiye yakın coğrafyadaki pazarlara yönelik ihracatını her geçen gün arttırıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin oluşturduğu MENA Bölgesi ise 5. Electronist Fuarı için en çok ziyaretçi hedeflediğimiz bölge konumunda. Türkiye’nin yanı başında yer alan bu sıcak pazarlar birçok sektör açısından doğrudan fırsatlar oluşturmakta.

MENA bölgesi için hazırlanan tüm raporlarda ve değerlendirmelerde bölgenin, enerjiye bağımlı ekonomik yapılanmadan kurtulması ve ekonomik çeşitliliğin sağlanması hedefi belirtilmekte. Türk girişimcileri için MENA bölgesi, inşaat projeleri, gıda ve perakende ihtiyacı, alternatif enerji kaynaklarına yönelik projeler açısından önemli potansiyel barındırmakta. Hitap ettiği sektörler ve bu sektörlerin temsilcileri tarafından ilgiyle takip edilen Electronist Fuarında her geçen yıl ciddi oranda ziyaretçi artışı yaşanıyor. Katılımcılardan gelen ziyaretçilere yönelik olumlu geri dönüşler ise başarılı ziyaretçi çalışmalarının bir sonucu olarak görülmekte.

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap