Connect with us

Genel

“2015 rüzgar enerjisi için hareketli geçecek”

Yayın tarihi:

-

2014 yılında rüzgar sektöründe beklenmedik kararlar, sevindirici gelişmeler bir arada yaşandı. İlk yarı yılda elde edilen 466 MW’lık başarı sevinci çok uzun sürmedi. İkinci yarıyılda yaşanan lisans iptalleri, çözümlenemeyen izin süreçleri ve arttırılan harç bedelleri ile sektör yavaşladı. Her şeye rağmen 2014 yılı 3900 MW civarında bir kurulu güçle sona erdi.

Şimdi önümüzde yeni bir dönem var. 2015 yılında bürokratik sıkıntılar aşılırsa 1000-1200 MW’lık bir kurulu gücü daha işletmeye alarak 5000 MW düzeyine ulaşabileceğimizi öngörüyoruz. Bu rakamlar rüzgarda her geçen gün ilerlediğimizi gösterse de, 2023 yılı hedefine bakıldığında (20.000 MW) kalan sekiz yılda daha çok çalışmamız gerektiğini anlıyoruz. Bundan sonra her yıl yaklaşık 1700-1800 MW’lık bir kapasiteyi işletmeye alabilirsek hedefi yakalayabiliyoruz. Bu nedenle 2015 yılında alınacak başvuruların hızla sonuçlandırılması ve ondan sonraki yıllar için sürdürülebilir bir başvuru mekanizmasının oluşturulması önem taşıyor.

Bu yıl uzun bir aradan sonra ilk kez rüzgar başvuruları alınacak. Biliyorsunuz rüzgar başvurularından önce ölçüm istasyonları kurulup bir yıllık ölçümleme yapılması gerekiyor. 2015 başvuruları için 1400’ün üstünde ölçümleme istasyonu kurulduğunu biliyoruz. Bu da 1400’ün üstünde proje demek. TEİAŞ 3.000 MW’lık kapasite açıkladı. Bu kadar proje 3.000 MW için yarışacak. Yani rekabet çok fazla olacak. Umarız bu kadar yoğun başvuru sonucu sektörde tıkanıklık yaşanmaz.
2015 yılı içinde başvuru heyecanının yanı sıra sektörün gelişimine katkı sağlayacak bir başka olay da 31 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi (IWPC).  Dünya Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC), Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) ve TÜREB’in iş birliği ile ilk kez organize edilen bu kongrenin ülkemizde gerçekleşmesi rüzgar sektörü açısından oldukça sevindirici.
Türkiye rüzgarını dünyaya tanıtmak, kıtalararası rüzgar potansiyelini konuşmak ve Türkiye’nin gelecek dönemdeki rüzgardaki rolünü değerlendirmek üzere yapılan bu kongrenin İstanbul’a ekonomik anlamda da katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Kongre öncesinde 20 ülkenin rüzgar enerjisi birliği başkanları ile GWEC toplantısı gerçekleştirilecek. Enerji Bakanımızın da bulunacağı kongreye ayrıca dört ülkenin enerji bakanları da gelecek. Dünya’da rüzgar konusunda yaşanan tüm gelişmeler ilk ağızdan anlatılacak. Bu heyecan verici buluşmaya herkesi davet ediyoruz. Gelişmeleri www.tureb.com.tr sayfasından takip edebilirsiniz. Herkese keyifli ve güzel bir yıl diliyoruz.
TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı
Mustafa Serdar Ataseven

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com