Connect with us

Sektör Haberleri

Yenilenebilir enerjide gereken teşvik değil mekanizma

Yayın tarihi:

-

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından organize edilen toplantıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi ve soruları yanıtladı.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Hakan Yıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın sohbet toplantısına katılan Uluslararsı Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, dünyada ve Türkiye’de enerji gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2020 itibariyle enerjide bir bolluk dönemine girilmesini beklediklerini belirten Birol, arzdaki artışa bağlı olarak fiyatların da makul seviyelerde gideceğini öngördüklerini belirtti.

Yenilebilir enerji maliyetlerinde düşüş sürüyor

Rüzgâr ve güneşte maliyetlerdeki düşüşün hızlanarak devam ettiğini belirten Fatih Birol, bunun da rekabeti artırıcı bir unsur olduğunu belirtti. Yenilenebilir enerjiye yönelişin ana sebebinin hükümet politikaları ya da çevre kaygıları olmadığını belirte Birol, bunun, tamamen bu teknolojilerin daha uygun maliyetlerde olmasından kaynaklandığını belirtti.

Rüzgâr enerjisinin dünya elektrik sisteminin ana direklerinden biri haline geldiğini belirten IEA Başkanı Fatih Birol, rüzgâr enerjisinde en büyük gelişmenin Çin, ABD ve Hindistan’da yaşandığını, Asya’da talebin çok hızlı büyüdüğünü belirtti. Ajans olarak yaptıkları araştırmalarda rüzgârın kömür ve doğal gazdan kapasite anlamında üçüncü sırada yer aldığını belirten Birol, dünyada 570 GW mevcut rüzgâr kapasitesi olduğunu ve bunun 2030 yılına kadar ikiye katlanmasını beklediklerini belirtti.

Rüzgar enerjisi memleket meselesi

Toplantıda söz alan TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım ise rüzgârda global çapta 4 trilyon dolarlık yatırım beklendiğini belirtti. En pahalı elektrik olmayan elektriktir diyen Yıldırım, enerji konusunun memleket meselesi olduğu vurgusu yaptı.

Türkiye’de 7615 MW kurulu güç olduğunu belirten TÜREB Başkanı, 2020 yılı için 1180 MW’lık inşa halindeki güçle birlikte 1500 MW’lık bir kurulum öngördüklerini belirtirken, YEKDEM mekanizmasının devam etmemesi halinde çok büyük sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.

Sektör Haberleri

Bakan Dönmez’den rüzgarda rekor açıklaması

Yayın tarihi:

-

FATİH DÖNMEZ- ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2021 yılı Ocak ayında rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin ilk defa toplam elektrik üretimi içindeki payının yüzde 10’u geçtiğini açıkladı.

Fatih Dönmez’in Twitter hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

“2021’de de rüzgârımız rekorlarla esiyor. Rüzgârdan elektrik üretimi tarihte ilk defa aylık bazda %10’u geçti. Ocak’ta ürettiğimiz elektriğin %10,7’sini Anadolu’nun serin rüzgârlarından elde ettik.”

Devamını oku

Sektör Haberleri

YEKDEM’de yeni dönem

Yayın tarihi:

-

Resmî Gazete’nin 30 Ocak 2021 tarih ve 31380 numaralı sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile YEKDEM kapsamında 1 Temmuz 2021 sonrasında uygulanacak alım fiyatları ilan edildi. Buna göre 1 Temmuz 2021 ile 31 Aralık 2025 arasında işletmeye alınacak santrallerin destekleme ödemeleri, TL cinsinden belirlenen yeni tutarlar üzerinden yapılacak.

Uzun süredir beklenen yeni YEKDEM mekanizmasının ayrıntıları belli oldu. Resmî Gazete’nin 30 Ocak 2021 tarihli 31380. sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile YEKDEM kapsamında 1 Temmuz 2021 ile 31 Aralık 2025 arasındaki dönemde devreye girecek YEK belgeli santrallerde üretimi gerçekleştirilen elektrik için 10 yıl boyunca, bu santrallerde yerli ekipman devrede olduğu takdirde ise 5 yıl boyunca garantili alım fiyatı uygulanacak. TL bazlı olarak belirlenen fiyatlar, 3 ayda bir güncellenecek.

Yeni YEKDEM mekanizmasında 1 Temmuz 2021’den sonra devreye girecek hidroelektrik santralleri için 40 kuruş/kWh, rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri için 32 kuruş/kWh, jeotermal enerji santralleri 54 kuruş/kWh ve biyokütle santralleri için de, kullandıkları kaynağa göre farklılıklar olmak üzere, 32,50,54 kuruş/kWh alım fiyatı öngörüldü. YEKDEM’deki yerli katkı fiyatları ise tüm enerji kaynakları için 8 TL-kWh olarak belirlendi.

TÜREB: Öngörülebilirlik açısından olumlu

TÜREB adına değerlendirmelerde bulunan Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi Başkanı Hakan Yıldırım, 10 yıl boyunca geçerli olacak yeni mekanizmanın açıklanmış olmasının belirsizliği ortadan kaldırması ve rüzgar piyasasının öngörülebilirliği açısından çok olumlu olduğunu belirtti. Yıldırım, şunları ifade etti: “Yeni YEKDEM’de yerli üretime verilecek teşvikin 5 yıl yerine, imalat kabiliyetlerini desteklemek üzere 10 yıla çıkartılması daha olumlu olabilirdi” diyen Yıldırım, “Bir önceki YEKDEM’de yerli imalat için teşvik fiyatı baz fiyatın yüzde 50’sine kadar çıkabiliyordu, ancak yeni düzenlemede bu oranın yalnızca yüzde 25’e kadar çıkabildiğini görüyoruz.”

Yeni YEKDEM fiyatının TL açıklanmakla birlikte eskalasyon formülünün yüzde 50 oranında kur dalgalanmalarını içeriyor olmasının önemli olduğunu söyleyen Hakan Yıldırım, “Eskalasyon hesaplanmasında yüzde 48 ağırlığın döviz bazlı olması önemli, böylece proje finansmanında doğal olarak yüzde 48’ini daha makul maliyetli döviz kredisi ile kullanmak söz konusu olacak. Ama yüzde 52’lik TL kısmına ödenecek yüksek faiz nedeniyle, bugünkü şartlarda projeler yüzde 12-13 gibi paçal faiz oranı ile fonlanabilecek. Bu da yeni YEKDEM’e rağmen yatırımcıları zorlayabilir” dedi. Yıldırım, yine de devreye alınacak düzenlemenin öngörüldüğü şekilde çalışması durumunda TÜREB olarak hesapladıkları fiyata yakın olacağını belirterek şunları söyledi: “Biz TÜREB olarak Nisan 2019’dan bu yana yüzde 35 kapasite faktörüne sahip örnek bir tesis için başa baş fiyatın 5,22 USDcent/kWh olması gerektiğini dile getiriyorduk. Yeni açıklanan mekanizmadaki fiyatın mevcut döviz kurundaki değeri de 5,47 USDcent/kWh olarak görünüyor.” Hakan Yıldırım, yeni YEKDEM fiyatının yüksek kapasite faktörüne sahip projelerin gerçekleştirilmesinde katkısı olacağını ancak yüzde 35 kapasite faktörünün altındaki projelerin bu fiyatlarla hayata geçirilmesinin oldukça zor olduğunu da vurguladı.

Devamını oku

Bilgi Kaynakları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Yerli Aksam Yönetmeliği açıklaması

Yayın tarihi:

-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, “Yerli Aksam Yönetmeliği” ve “Yerli Aksam Listesi” taslaklarını sektörün değerlendirmesine sundu.

Bakanlığın web sitesindeki açıklama şu şekilde:

“Sayın İlgili,

30.06.2021 sonrası dönem için Bakanlığımızca oluşturulan taslak “Yerli Aksam Yönetmeliği” ve “Yerli Aksam Listesi” aşağıda verilmektedir.

Bahse konu yönetmelik taslağı hakkındaki görüş, değerlendirme ve önerilerinizin yerliaksam@enerji.gov.tr  adresine 18.01.2021 Pazartesi mesai bitimine kadar e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.”

Devamını oku
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com