Connect with us

Yenilenebilir enerjide gereken teşvik değil mekanizma

Published

on

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından organize edilen toplantıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi ve soruları yanıtladı.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Hakan Yıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın sohbet toplantısına katılan Uluslararsı Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, dünyada ve Türkiye’de enerji gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2020 itibariyle enerjide bir bolluk dönemine girilmesini beklediklerini belirten Birol, arzdaki artışa bağlı olarak fiyatların da makul seviyelerde gideceğini öngördüklerini belirtti.

Yenilebilir enerji maliyetlerinde düşüş sürüyor

Rüzgâr ve güneşte maliyetlerdeki düşüşün hızlanarak devam ettiğini belirten Fatih Birol, bunun da rekabeti artırıcı bir unsur olduğunu belirtti. Yenilenebilir enerjiye yönelişin ana sebebinin hükümet politikaları ya da çevre kaygıları olmadığını belirte Birol, bunun, tamamen bu teknolojilerin daha uygun maliyetlerde olmasından kaynaklandığını belirtti.

Rüzgâr enerjisinin dünya elektrik sisteminin ana direklerinden biri haline geldiğini belirten IEA Başkanı Fatih Birol, rüzgâr enerjisinde en büyük gelişmenin Çin, ABD ve Hindistan’da yaşandığını, Asya’da talebin çok hızlı büyüdüğünü belirtti. Ajans olarak yaptıkları araştırmalarda rüzgârın kömür ve doğal gazdan kapasite anlamında üçüncü sırada yer aldığını belirten Birol, dünyada 570 GW mevcut rüzgâr kapasitesi olduğunu ve bunun 2030 yılına kadar ikiye katlanmasını beklediklerini belirtti.

Rüzgar enerjisi memleket meselesi

Toplantıda söz alan TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım ise rüzgârda global çapta 4 trilyon dolarlık yatırım beklendiğini belirtti. En pahalı elektrik olmayan elektriktir diyen Yıldırım, enerji konusunun memleket meselesi olduğu vurgusu yaptı.

Türkiye’de 7615 MW kurulu güç olduğunu belirten TÜREB Başkanı, 2020 yılı için 1180 MW’lık inşa halindeki güçle birlikte 1500 MW’lık bir kurulum öngördüklerini belirtirken, YEKDEM mekanizmasının devam etmemesi halinde çok büyük sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com