Connect with us

Etkinlikler

Yenilenebilir enerji sektöründeki kadınlardan 8 Mart buluşması

Published

on

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları (Turkish Women in Renewables and Energy – TWRE) Grubu üyeleri, Dünya Kadınlar Günü için 8 Mart’ta İstanbul’da düzenlenen özel bir programda bir araya geldi.

Sektörel Fuarcılık – ICCI 25. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı sponsorluğunda Richmond İstanbul Otel’de gerçekleştirilen toplantıda, başta yenilenebilir enerji alanından olmak üzere enerji ve altyapı sektöründen 86 kadın bir araya geldi. TWRE Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Grubu tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü özel toplantısında “enerji sektöründe kadın çalışanların her kademede varlığını daha da artırmak” hedefi ön plana çıktı.

“Kadının enerjideki varlığını artırmak için çalışacağız”

Sedef Budak, TWRE Kurucu Başkanı, Windfor Türkiye Ülke Müdürü

Toplantının açılış konuşmaları TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak ve TWRE İletişim Koordinatörü Feraye Gürel tarafından yapıldı. TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak; TWRE kadın platformu olarak önceliklerinin enerji sektöründeki kadın istihdamını artırmak ve bununla ilgili doğru bir iletişim ağı oluşturmak istediklerini belirtti. Üye sayısı 800’e yaklaşan platformun enerji sektörü için çok verimli bir kadın çalışan veri tabanı oluşturduğunu da belirten Budak; çok hızlı bir yapılanma içerisinde olduklarını ve uluslararası diğer kadın oluşumları ile iş birliklerine başladıklarını belirtti. Bundan sonraki süreçte TWRE’nin büyümeye paralel olarak eğitim ve mentörlük faaliyetlerinin de başlayacağını ifade etti.

Feraye Gürel, TWRE İletişim Koordinatörü, ICCI ve PennWell Türkiye Genel Müdürü

TWRE İletişim Koordinatörü Feraye Gürel hedeflerinin; erkek çalışan sayısının yüksek olduğu enerji sektöründe kadın çalışan sayısını artırmak ve mühendislik formasyonu olan kadınların sektörde uzmanlıklarıyla ilgili noktalarda istihdam edilmesinin önünü açmak ve kadın çalışanların dikey terfide daha çok tercih edilmelerini sağlamak olduğunu vurguladı.

Katılımcı ve konuşmacıların tamamı kadınlardan oluştu

Üretim, çevre ve sürdürülebilir enerji başlıklarının ele alındığı toplantıda Gama Enerji Varlık Ticaret Müdürü Aslıhan Dalgın, “Enerji Ticareti ve Santral Optimizasyonu” konusunda bilgi verirken; ARI-ES Enerji Ortağı ve Şehir Plancısı Sezen Fidan, “Yenilenebilir Enerji Santrallerinde Proje Yönetimi” başlığı altında bir sunum yaptı. PROXIS Landscape kurucu ortağı Enise Burcu Derinboğaz, “Enerjinin Yenilenebilir Peyzajı ve Mimarlığı”; L’OCCITANE Türkiye Genel Müdürü Pınar Akçam ise “Sürdürülebilir Üretimde Enerji ve Doğal Kozmetik” konularında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantıda; yaklaşan fuar ve kongrelere platform olarak katılma, kadın istihdamı ve sektörün genel durumu hakkında herkese açık ve kadınların konuşmacı olacağı oturumlar gerçekleştirilmesi için gerekli hazırlıkların başlanmasına karar verildi.

Continue Reading
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Yenilenebilir enerji sektöründeki kadınlardan güç birliği

Published

on

Enerji sektöründe çalışmak isteyen, farklı disiplinlerden gelen ve sürdürülebilir yaşamın bir parçası olan tüm kadınların birlikteliğiyle kurulan Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları (Turkish Women in Renewables and Energy; TWRE) Platformu, kısa sürede sektördeki kadınların ilgisini ve takdirini kazandı.

“Kadın, enerjidir”

Sedef Budak, Windfor Danışmanlık Ülke Müdürü, TWRE Kurucu Başkanı

İlk toplantısını Ocak ayı içerisinde, sektör temsilcisi 65 kadının katılımıyla gerçekleştiren platformun kuruluş amacı ve hedeflerine ilişkin bilgiler veren Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu Kurucu Başkanı Sedef Budak, şunları kaydetti:

“Eşitlikçi bir ailede yetiştirilmiş bir Türk kadını olarak, 12 yıldır emek verdiğim yenilenebilir enerji sektöründeki kadınlara bir faydam olsun istediğim için kurduğum Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Platformu’nun bu kadar ses getirmesinden duyduğum memnuniyeti anlatamam.

Esas amacımız sektördeki kadınlar için bir iletişim ağı oluşturmak, tecrübeli ve mevki sahibi kadınlarla, sektöre yeni başlamış veya öğrenci arkadaşlar arasında bir köprü oluşturmak.

Şu anda 750’ye yaklaşan üye sayımız için çok kısa bir zaman dilimi içinde çok güzel kaynaştık ve sürdürülebilir projeler hazırlamaya başladık; mentorluk, staj ve CV desteği gibi.

Birebir insan iletişimi ve tecrübeleri paylaşma maalesef bu yüzyılın önemli bir sorunu. Biz bu çekimserliği toplantılarımızdaki arkadaş ortamı ile atmaya başladık, sıfır ego ve paylaşım grubun en önemli ilkeleri.

Çıktığım bu yolda benim yanımda olan sektörün çok kıymetli kadınlarına, üyelerimize ve diğer dernek ve platform başkanlarına, basın yayın kuruluşlarına da ayrıca teşekkür ediyorum.

Nihai hedefimiz tüm sektörden alınan destekle sektördeki kadın istihdamını artırmak.

Kadın, enerjidir diyoruz.”

ICCI 2019’da kadın çalışanlar için özel oturum

Feraye Gürel, Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü

Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Buluşması’nın sponsoru olan ICCI 2019’un düzenleyicisi Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel’de platformla ilgili görüşlerini paylaştı bizlerle:

“Ben Feraye Gürel, Türkiye’nin ilk enerji etkinliği olan ICCI Fuar ve Konferanslarını düzenleyen Sektörel Fuarcılık Genel Müdürlüğünü yürütüyorum. Ayrıca PennWell Ülke Müdürüyüm.

Enerji sektöründe yaklaşık 20 yıldır çalışıyorum. Bu süreçte hem yurt içi hem de yurt dışında kamu; özel sektör ve akademik paydaşların hepsiyle çalışma imkânı buldum ve hâlâ da çalışıyoruz. Bu süreçte sadece Türkiye’de değil yurt dışında da enerji sektörünü domine edenlerin hep erkek çalışanlar olduğunu gözlemledim. Diğer taraftan sektörle ilgili eğitim alsa dahi kadın çalışanların eğitimleriyle ilgili bölümlerde istihdam edilmediğine defalarca şahit oldum.

Diğer taraftan enerji sektöründeki terfi sisteminin adil olmadığını; farklı sebeplerden dolayı erkek çalışanların kadınlara göre daha fazla tercih edildiğini de söyleyebiliriz. Sanırım bu sadece benim gözlemim değil ki; yurt dışında enerji sektöründeki kadın çalışanların yavaş yavaş bir araya gelerek belirli dernek ve platformların çatısı altında örgütlendiğini görüyoruz. Türkiye’de bu şekilde bir dayanışmanın başlaması beni çok sevindirdi. Bu anlamda şahsım ve firmam adına elimizden ne geliyorsa her türlü desteği vermeye hazırız. 28-30 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştireceğimiz ICCI 2019’da enerji sektöründeki kadın çalışanlar için Sedef Hanım başkanlığında özel bir oturum da düzenleyeceğiz. Yurt dışından da benzer platform üyesi kadın meslektaşlarımızı da davet edeceğiz. Hem kamuda hem özel sektörde kadın çalışanların artmasıyla birlikte enerji sektörünün daha da güzelleşeceğine inanıyorum.”

“Kadınlar da erkekler kadar aktif görev almalı”

Ebru Arıcı, ARI-ES Enerji ve Danışmanlık Genel Müdürü

Kadın istihdamına verdiği önemle ön plana çıkan ARI-ES Enerji ve Danışmanlık şirketinin Genel Müdürü Ebru Arıcı ise Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu’yla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“1998’den bu yana şehir plancısı olarak çalışmakla beraber 2000’lerin başından itibaren ağırlıklı olarak enerji projelerinde yer aldım. Kendi firmamı kurmamla gerek ortaklarım gerekse iş arkadaşlarımı ağırlıklı olarak kadınlardan seçtim. Bunun sebebi kadınların her zaman daha özenli ve titiz çalışması idi. Bugün kurucu ortağı ve genel müdürü olduğum ARI-ES Enerji ve Danışmanlık’ta kadın istihdamı %90. Aynı şekilde grup şirketlerimizden De-Planlama bünyesinde kadın istihdamı %100.

Sektörden tanıdığım ve iş birliği yaptığım Windfor Danışmanlık Ülke Müdürü; sektördaşım, değerli Sedef BUDAK Hanım’ın başlattığı Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Platformu’nun ( TWRE ) hem firmam hem de şahsım adına canı gönülden destekliyorum.

Gerek yeşil sahada gerekse işin idari ve proje yönetimi kısmında kadınların da erkekler kadar aktif görev almasının sektör açısından faydalı olacağına inanıyorum.

Biz ARI-ES ve tüm grup şirketleri olarak TWRE platformunu desteklemeye devam edeceğiz.”

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com