Connect with us

Genel

“Yenilenebilir enerji kamu yararı taşır”

Yayın tarihi:

-

Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü’nün düzenlediği Enerji Davaları Sempozyumu’nun ikincisi İzmir Hilton Otel’de düzenlendi.

A+A-

”Yargıya Konu Edilen Davaların ve Yargıların Değelendirilmesi” ve ”Çevre Davaları ve Kararların Değerlendirilmesi” başlığı altında iki oturum halinde gerçekleştirilen sempozyuma alanında uzman çok sayıda isim katıldı.

Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Başkanı Süleyman Boşça, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Üyesi Hikmet Kanık, Av.Dr. Zuhal Bereket Baş, Av.Mehmet Suat Kayıkçı, Karatay Üniversitesi Hukuk Faültesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doç. Mustafa Yavuz, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Süheyla Suzan Alıca, Av. Süleyman Çetin, Av. Arsin Demir ve  Av. Dr. Özlem Döğerlioğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı sempozyumda enerji davalarında yaşanan sorunlar ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

DAVA SAYISI 42 BİNİ GEÇTİ

Sempozyumun açılışında konuşan Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Başkanı Süleyman Boşça, 2001 yılından bu zamana sadece sektörün düzenleyici kurumu olan EPDK’ya karşı açılan davaların sayısının 42 bini geçtiğini belirterek, son birkaç yıldır gündemde olan ve yasa değişikliği ile de gündemden düşen elektrik kayıp kaçakları konusunda açılan davalarının sayısının ise 5 binden fazla olduğunu vurguladı.

Gerek Yargıtay’ın gerekse Danıştay’ın enerji sektöründe yaşanan uyuşmazlıklar neticesi vermiş olduğu kararların ve oluşturduğu içtihatların enerji yatırımcıları ve tüketicileri dahil herkes için büyük önem arz ettiğine değinen Boşça, ”Enerji uyuşmazlıkları ile ilgili farklı mahkemelerde açılan bu davalarda kimi zaman aynı konuya ilişkin farklı farklı kararların çıktığını görüyoruz. Örneğin Ankara’da 18 ayrı İdare Mahkemesi bulunmakta. Bu mahkemelerden benzer konularda verilen farklı kararlar için içtihat birliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu tür durumların önüne geçmek için enerji davalarında ihtisas mahkemelerinin kurulması ya da bu mahkemelerden biri veya bir kaçının ihtisas mahkemesi olarak görevlendirilmesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Enerji sektörünü bilen ve mevzuatına hakim olan ihtisas mahkemeleri hem adil kararların çıkmasında hem de yargılamanın hızlanmasında etkili olacaktır. Diğer taraftan Bilirkişilik Kanunu ile birlikte enerji uzmanlığı alanında yetkin bilirkişiler uyuşmazlığın çözümlenmesinde rol alacak ve enerji bilirkişiliği enerji piyasasını bilmediği halde bu işin bilirkişiliğine soyunanların tekelinden kurtulacaktır” diye konuştu.

Milli bir enerji politikasının oluşturulabilmesinin en temel unsurlarından birinin öngörülebilir ve güçlü bir piyasa yapısının sağlanabilmesi olduğuna da dikkat çeken Boşça, ”Bu anlamda en önemli unsur likit bir piyasa yapısının oluşturulmasıdır. Şeffaf ve güçlü bir organize piyasada oluşan gerçek elektrik fiyatları, organize olmayan ikili anlaşmalar veya tezgah üstü piyasalar açısından da referans niteliktedir. Dolayısıyla ikili anlaşmalar yoluyla alınıp satılan enerji miktarının artması daha likit, daha güçlü bir elektrik piyasasına giden yolun en önemli adımıdır. Sadece elektrik için değil, doğalgaz ve akaryakıt piyasaları açısından da enerji borsaları kurulmalı ve bu piyasaların çok alıcı ve satıcının işlem yaptığı, derin ve güçlü piyasalar olması sağlanmalıdır” dedi.

YATIRIMCI VE FİNANSÖR KORKUTULUYOR

İzmir Barosu Enerji Hukuku Komisyonu Sekreteride olan Av. Arsin Demir ise toplumun tüm kesimlerinin enerji üretiminin öneminin farkında olduğunu ancak kimsenin enerjinin yakınında üretilmesini istemediğine dikkat çekti. İnsanların teknolojinin nimetlerinden sınırsız bir şekilde faydalanmak istemesine rağmen teknolojiyi kullanmak için gerekli olan enerji üretimine destek olmadığının da altını çizen Demir, ”Bu yüzden çok sayıda dava açılıyor. Dava süreçleri ise idari yapının yoğunluğundan kaynaklı yavaş işliyor” ifadesini kullandı.

Küresel ısınmadan kaynaklı olarak iklimlerin değiştiğini ve artık dünyanın yazı yaz, kışı da kış gibi yaşamadığını vurgulayan Demir, insanın en temel hakkı olan yaşam hakkının içerisine temiz enerjinin de katılması ve evrensel kamu yararı olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Fosil yakıtların bir an önce terk edilerek yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmesinin insanlığın en ivedi önceliği olduğunu aktaran Demir sözlerine şu şekilde devam etti. ”Temiz enerji yatırımlarına karşı açılan davalar yılları buluyor ve bu yatırımlar yapılamadığı için dünyamız büyük zararlara maruz kalıyor. Davaların daha hızlı sonuçlanması için çevre ve ihtisas mahkemelerine ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti yenilenebilir enerjiyi sanayi kalkınması kapsamında değerlendirerek yeni bir kalkınma hamlesi yapmaya çalışıyor. Bu hamleyi yaparken kullanabilecek büyük rüzgar, güneş , biyogaz ve jeotermal kaynaklarımız mevcut. Ancak bu durumda bile çok sayıda engelle karşı karşıya kalınıyor. Yatırımcılar, finansörler korkutuluyor. İdari yargının yoğunluğu da açılan davaların sonuçlanmasını uzatıyor. Bir an önce bu soruna bir çözüm üreterek bağımsız enerji politikamıza ve geleceğimize katkı koymalıyız.”

Kaynak: “Yenilenebilir Enerji Kamu Yararı Taşır”

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com