YENİ BEKA; MİNİ YEKA

Editör
YENİ BEKA; MİNİ YEKA

Rüzgarcılar için Aralık heyecanı başladı!

12 Ekim 2021’de yapılacağı açıklanan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Rüzgar Enerji Santralleri 3 (Mini YEKA RES-3) yarışmalarına ilişkin başvuru tarihi önce 14 Aralık 2021 daha sonra da 27 Nisan 2022 olarak değiştirildi.

Buna göre, daha önce YEKA ihaleleri kapsamındaki 6 il dışında kalan 75 ilde toplam 2 bin megavat gücünde bağlantı kapasitesinin tahsisi amacıyla rüzgar enerjisine dayalı 42 ayrı bölgede yarışma düzenleneceği bildirildi. Yarışma kapalı zarf ve açık eksiltme usulü düzenlenecek olup, yarışmayı kazanan projelere 49 yıllık geçerli olacak elektrik üretim lisansı verilecek.

İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Muğla gibi rüzgar potansiyelinin yüksek olduğu alanların yarışmanın dışında tutulması daha düşük rüzgarlı alanların da portföye katılmasının hedeflendiği düşüncesini akla getirmekte.

Elektrik enerjisi alım tavan fiyatı; her bir yarışma için başlangıç tavan fiyatı kilovatsaat başına 45 lira, elektrik enerjisi alım süresi de bağlantı kapasitesinin her bir megavat değeri için Rüzgar Enerjisi Santralleri’nin (RES) ilk kabul tarihinden itibaren üretilen ilk 35 gigavatsaat miktarındaki elektrik enerjisinin iletim ve dağıtım sistemine verildiği süre olacak. Bu fiyat; Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim ayında üçer aylık dönemler halinde güncellenecek. İlk güncelleme ise yarışma tarihini takip eden ikinci üç aylık dönemin başlangıcında yapılacak.

Yarışmaya başvurular Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’ne elden teslim edilecek olup yarışmanın yeri, tarih ve saatleri Bakanlığın internet sitesinden ilan edilecek. Rüzgarda mini YEKA yarışmalarıyla sektöre yatırım yapmak isteyen herkese imkan sağlanacak olup, başvuruların 20 ile 90 MW aralığında olması geniş bir yelpazede yatırımcıya hitap edecektir. Ayrıca projenin megavat başına ilk 35 gigavatsaat miktarındaki elektrik enerjisinin sisteme verilmesi üzerinden teklif alınmasının, yarışmada daha sağlıklı sonuçların alınmasını sağlayacağı ümit edilmektedir. YEKA RES 3 kapsamında tahsis edilen 2 bin megavat ile toplamda yaklaşık yüzde 34 artış olacağı hesabından 8 bin megavata yaklaşmaktayız. 

Bu yarışmalardaki en önemli konulardan biri de gerçekten yatırımı yapmak isteyen ve bunu yapmaya gücü olan yatırımcıların makul ve mantıklı rakamlarla yarışmaya girmesidir. Yarışmaya olmaz bedellerle giren yarışmacılar sadece kazanmak amacıyla yatırım hakkını elde edip; gerçekten yatırımı hayata geçirmeye hazır, yatırımı yapmayı hak eden yatırımcıların önüne set çekmektedir. Bu durumda yapım gücü olmayıp yarışmayı kazanan yatırımcılar yüzünden projeler olmazı yaşayarak yıllardır hem trafo kapasitesi işgal edilmekte hem de projeyi yapılamaz hale getirmektedirler. Bir enerji savaşının içerisinde olduğumuz ve aynı zamanda ülke menfaatlerinin de söz konusu olduğu bu süreçte çok kıymetli olan bu yatırımların değerlendirme aşamasının çok yönlü yapılması, sadece enerji satış bedeli ile değil, firma yeterliliğinin de değerlendirilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Bu arada, Türk Lirası karşısında artan döviz bedelleri ile yatırımların yapılabilir hale gelmesinde en önemli maliyet bedeli olan rüzgar türbinlerinin ülkemizde yerli ve milli olarak yapılması yatırımcılar için çok önemli bir destek olacaktır. Döviz ile alınan elektromekanik ekipmanların Türk Lirası olarak alınması yatırımları daha yapılabilir hale getirecektir. Bunun yanı sıra çok önemli bir konu da elektrik alım bedellerinin dövize endekslenmesidir.

Yatırımı dövize bağlı hayata geçiren ve yine finans desteğini döviz bazlı temin eden yatırımcılar için bu konu önemli bir teşvik olup, yatırımı kolaylaştırıcı ve geri dönüş sürelerini makul sayılara getirmek için önemli bir unsur olacaktır. 

Enerji piyasasının önceki yıllarında rüzgar yarışma kriterlerini yerine getirerek oldukça uzun zamandır bekleyen rüzgar yatırımcıları için bir fırsat olan ve piyasada bir hareketlenme yaratacağı düşünülen Mini YEKA RES 3 için son erteleme olması dileğiyle…

 Bu yola baş koyan tüm rüzgar yatırımcılarının yolları açık, rüzgarları bol olsun.

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap