Connect with us

Genel

Yatırımcı, finansör ve danışmanları bir araya getiren başarılı çalıştay

Yayın tarihi:

-

 

Şule Erkoç Danışmanlık ve Vaisala Inc.’nın Enerji Servisleri uzmanları ile 03 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da ortaklaşa gerçekleştirdikleri çalıştay yenilenebilir enerji sektörüne proje finansmanı sağlayan önemli bankaların temsilcilerini ve rüzgar enerjisi alanında sektör lideri yatırımcıları bir araya getirdi.

 

Şule Erkoç Danışmanlık ve VaisalaInc’nin yenilenebilir enerji analiz servisleri uzmanlarının Türkiye rüzgarenerji piyasasına ilişkin öngörülerini paylaştıkları ve enerji üretimanalizlerinde kullanılan farklı metodolojilerin sonuçlara ve belirsizlik analizlerineetkisinin tartışıldığı Çalıştay’da, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, EBRD (European Bank of Reconstruction and Development), TSKB (Türkiye Sanayi veKalkınma Bankası), Garanti Bankası ve KfW IPEX Bank’ın proje finansmanıdepartmanlarından değerli katılımcıların yanı sıra sektör lideriyatırımcılardan Demirer Enerji, Ataseven Enerji ve Polat Enerji de çalıştaydayer aldı.

Türkiye yenilenebilir enerjipiyasasının genel bir değerlendirmesini yapan Şule Erkoç konuşmasında: “Finansmana baz olabilecek alım garantisi teşvikinin mevcut olduğu ve olgunlaşmasürecindeki yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımların, talep artış hızı veenerji fiyatlarındaki düşüş trendlerinin de etkisiyle yakın ve uzun vadedegündemde ön sıralarda ve artış trendinde olan yatırımlar olacağınıöngördüğünü”  belirterek şunları ekledi:“ Bu beklenen yatırım artışının yanı sıra özellikle yeni dönemde geliştirilen rüzgarenerji projelerinin 2007 senesi ve öncesine kıyasla rüzgar kaynağı olaraknispeten daha düşük, ihale katkı payı olan, izinsel ve planlama kriterleriaçısından bir çok kısıt tanımlanarak geliştirilmek zorunda olduğu içinyatırımcıların lisanslama öncesi proje geliştirme çalışmalarına çok daha fazlaönem vermeleri gerekmektedir ”

Vaisala Inc enerji servisleri uzmanlarıScott Eichelberger, Ph.D ve Edward Mahlum yaptıkları detaylı sunumda enerjianalizi hesaplamalarında kullanılan farklı metodolojilerden detaylıkarşılaştırmalı örnekler vererek yatırımcı ve finansörlerin raporlarıincelerken dikkat etmeleri gereken anahtar noktalara dikkat çektiler.

Şule Erkoç 10 yılı aşkın süredirTürkiye rüzgar enerji piyasasında uluslararası teknik danışmanlık firmalarınınyöneticiliği, sektör lideri yatırımcıların rüzgar proje geliştirme ekiplerininyönetilmesi görevlerinin ardından 2013 yılından itibaren kendi Danışmanlık şirketive ekibi ile proje geliştirme ve inşaat öncesi kontrat yönetimi ve teknik riskanalizi hizmetleri sunmakta.

Meteorolojik ölçümsistemleri üreticisi Vaisala firması, Amerikan 3 Tier firmasını bünyesine dahilederek yenilenebilir enerji servislerini de hizmetleri arasına eklemiştir.

Devamını oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com