Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Ukrayna’da Nordex Türkiye rüzgârı

Yayın tarihi:

-

Nordex Türkiye Proje Yönetimi Grup Lideri Caner Şimşek’le bir söyleşi gerçekleştirdik. Nordex’in özellikle yurtdışı projeleri hakkında ayrıntılı bilgiler aldığımız Caner Bey, COVID-19 sürecinde ne tür tedbirler aldıklarına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü 1997 mezunuyum. Kısa bir süre farklı sektörlerde çalıştıktan sonra inşaat sektörüne dönüp yurtiçi ve yurtdışı projelerinde Saha Mühendisi, Planlama Mühendisi, Planlama Şefi ve Şantiye Şefi olarak çalıştım.

Rüzgâr enerjisi projelerindeki talepten dolayı, teklifleri değerlendirerek rüzgâr enerjisi sektörüne 2008 yılında geçiş yaptım ve 2009’dan beri ise Nordex’de çalışmaktayım. İşin mutfağından, sahadan, Şantiye Şefi olarak başladım, sonraki süreçte ise Nordex’de Proje Müdürü, İhale Teklif Müdürü, Kıdemli Proje Müdürü olarak çalıştım ve şu anda ise Proje Yönetimi Grup Lideriyim.

Bu süreç içinde toplam kurulu gücü 1000 MW’ı bulan 28 ayrı projenin yönetiminde Şantiye Şefi veya Proje Müdürü olarak aktif görev aldım. Gece çalışması planlanan, lojistik bakımından özel çözüm gerektiren, türbin sayıları fazla olan, özellikli projelerde proje yönetim görevini de yürütüyorum.

Nordex Türkiye Proje Yönetimi Grup Lideri Caner Şimşek

İnsanlık zorlu bir süreçten geçiyor. Kısaca COVID-19 karşısında Nordex projelerini gerçekleştirirken saha çalışmalarında ne tür tedbirler aldı, ne tür etkiler oldu ve olmasını bekliyorsunuz, bu konularda görüşünüzü alabilir miyiz?

Nordex’te globalde çalıştığımız ülkenin de iş güvenlik kurallarıyla ilgili olarak farklı uygulamalar olsa da Nordex Türkiye’nin yaklaşımını daha yakından anlatabilirim. Şirketteki yapımızın hızlı karar alıp uygulamaya izin vermesi sebebiyle önlemlerimizi hızlıca hayata geçirme şansımız oldu. Burada İş Güvenliği ekibimizden Numan Dere ve ekibi çalışmaları yürüttü. Daha sonra tavsiye niteliği ile hayatımıza girecek olan birçok kuralı Nordex Türkiye olarak zaten uygulamaya başlamıştık.

Ocak ayı sonlarına doğru bütün Nordex Türkiye çalışanları, müşterilerimiz ve alt yüklenicilerimizi COVID-19 hakkında bilgilendirerek şu anda da geçerliliğini koruyan bazı kısıtlamara özen göstermelerini rica ettik. Mart ayının ilk haftası yurtiçi ve yurtdışı seyahat kısıtlamalarını, eğitimlerin ötelenmesini ve özellikle 14 gün karantina uygulamasını yönetim kademesinde uygulamaya başladık. İlave önlemleri de içeren resmi duyurumuzu 11 Mart tarihinde yayınladık. Yine Mart ayı ortasında sahalardaki çalışmalarda kontrolü ve güvenliği sağlamak amacıyla risk analizi, sağlık beyan formları ve uyulması gereken kurallar niteliğinde dökümanlar paylaştık. Ayrıca 15 ayrı alt yüklenicimizle toplantılar düzenleyerek önerilerini dinledik ve kendi aldığımız tedbirleri aktardık. Ofis çalışanları
olarak evden çalışmaya geçmiş olsak bile yakın zamanda normalleşmenin başlayacağını öngörüyoruz. Personelimiz için yaptığımız risk analizindeki bütün tedbirleri paylaşarak çalışanların, ofislerinde güvenli ve sağlıklı çalışabilmesi için gereken ortamı yaratmayı amaçlıyoruz.

Sahada aldığımız önlemleri ele alırsak, maske olağan kişisel koruyucu ekipmanlarımızın bir parçası haline geldi. Çalışan ekipleri 2-3 kişilik küçük gruplara ayırarak gruplar arasında yapay bir sınır yarattık. Sahada yüz yüze yaptığımız toplantıları online’a çevirdik, proje paydaşları arasındaki toplantılara sınırlamalar getirdik. Sahada fiziken bulunmayı gerektirmeyen işleri, örneğin raporlamaların uzaktan yapılmasınıı teşvik ettik. Personelimize kendilerini daha güvende hissedeceği konaklama imkânları sağladık.

Nordex Türkiye, bir bölge merkezi görevi de görüyor bildiğimiz kadarıyla. Proje Yönetimi açısından Türkiye’den yurt dışındaki projelere ne şekilde destek sunuyorsunuz? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Nordex Proje Yönetimi organizasyonunda şu an içinde bulunduğumuz bölgenin ismi Türkiye ve Ortadoğu olarak geçse bile pratikte Nordex Türkiye’nin etki alanı çok daha geniş. Kendi yetiştirdiğimiz insan gücü ile bu sınırları çoktan aştık. Bu yıl Yunanistan ve Hırvatistan projelerine finansal proje yönetiminden saha ve proje yönetimine kadar destek veriyoruz. Türkiye personeli olan arkadaşlarımız bu projelerde de sorumluluk alarak eş zamanlı çalışıyorlar. Ayrıca Hırvatistan sahalarına saha yönetimi, şantiye şefi, süpervizörün yanı sıra, test ve devreye alma ekibi desteği de verdik. Benzer bir şekilde Hollanda projelerine de Türkiye’den devreye alma ekipleri yönlendirildi.

Şu an Ukrayna’nın en büyük rüzgâr yatırımı olan Syvash Projesi için başta proje yönetimi olmak üzere, saha yönetimi ve süpervizörler tamamen Türkiye’den sağlanıyor. Önümüzdeki haftalarda gerçekleşmesi planlanan devreye alma işlemlerinde tüm ekiplerin planlaması da Türkiye üzerinden yapıldı.

2008 yılında sektördeki projelerde görev almaya başladığım zaman bu sektörde Türkiye’de yetişmiş insan gücü yok denecek kadar azdı. Zaman içinde saha yönetiminden proje yönetimine kadar kadrolar yetişti ve hazır hale geldi. Sektörün Türkiye’de gelişmekte olduğu ilk zamanlar tüm ekip dışarıdan gelirken bugün şirket bünyesinde eğitimler ile yetiştirdiğimiz insan gücümüz için yüksek talep alıyoruz. Sorumluluk alanımız dışındaki bölgeleri bile mümkün olduğunca destekliyoruz. Ekiplerimiz uluslararası projelerde özellikle Avrupa’daki projelerde tercih edilir hale geldi. Zorlu ve özellikli projeler için düşünülen bir ekip olduk. Nordex Türkiye’de çalışan arkadaşlarımız pazar lideri olmanın getirdiği yoğunluğu bir avantaja dönüştürüp, farklı coğrafyalarda farklı tip türbinlerde de çalışma imkânı bularak görev başı eğitimlerine devam ediyorlar.

Nordex’in ürettiği son teknoloji Avrupa pazarlarıyla eşzamanlı olarak Türkiye pazarına da gelmiş oluyor. Farklı sebeplerden dolayı kariyerine başka tedarikçilerde devam etmek zorunda kalan çalışma arkadaşlarımız da zorlanmadan iş bulup dünyanın herhangi bir yerinde bu sektörde çalışabilir durumda. Nordex Group bünyesindeki diğer yurtdışı iştiraklerimize kalıcı olarak yetişmiş insan gücü ihraç etmeye
devam ediyoruz.

Syvash sahası, türbin üzerinde çalışma yaparken, çalışanın bakış açısı ile manzara.

Şu anda yurt dışında yürüttüğünüz projeleriniz hangileri?

Bahsettiğim gibi desteklediğimiz bir çok proje var, ancak proje yönetimini üstlendiğim Syvash Rüzgâr Santrali Projesi, Nordex Türkiye Proje Ekibinin destek verdiği, halen aktif olan en büyük proje ve bu sebeple de daha farklı bir yere sahip. Ukrayna Nordex için yeni bir ülke, oradaki ilk projemiz, orada ciddi bir sınav veriyoruz.

Ukrayna’daki Syvash projesi hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz? Hangi türbinler kullanılıyor bu projede?

Syvash Rüzgâr Santrali Projesi 250 MW kurulu gücü ile, devreye alındığında Ukrayna’nın en büyük rüzgâr santrali olacak. Projeye 63 adet rotor çapı 131 metre, hub yüksekliği 120 metre, gücü 3.9 MW olan N131 3.9 MW Delta versiyon Nordex türbini sağlıyoruz. Bu projenin kule ve kanatları Nordex’in Türkiye’deki tedarikçileri tarafından Türkiye’de üretildi ve proje sahasına 2019 ve 2020 yılları içerisinde sevk edildi. Bu bağlamda, Syvash Projesi Türkiye’nin sanayi ihracatına da olumlu katkı sağlamıştır.

Ukrayna’da sektörde kurulumda kullanabileceğimiz ekipman ve sektörde yetişmiş iş gücü sınırlı olduğu için, Syvash Projesi’ne vinç ve montaj ekibimizle birlikte gittik. Bu projede, yine Türkiye’deki alt yüklenicimizi Ukrayna’ya götürerek proje süresince kullandığımız ana vinç, yardımcı vinç ve indirme vinçlerini temin ettik. Bu projede vinçlerin yanı sıra, alt yüklenicilerimizin montaj ekibi ile de çalıştık. Montaj fazını 2 ana vinç, 4 ekip çift vardiya şeklinde gerçekleştiriyoruz. Bu açıdan da bakıldığında, Ukrayna’daki projemizde, Türkiye’deki yerleşik alt tedarikçi firmalarımızın da hizmet ihraç etmesine katkıda bulunduk.

Syvash Rüzgâr Santrali’nin yıllık 850Gwh temiz enerji üretmesi bekleniyor, bu da yaklaşık olarak 100.000 evin elektrik tüketimine karşılık geliyor. Ayrıca bu kadar enerjiyi temiz olarak ürettiğinizde 860.000t karbondioksit salımını engellemiş oluyorsunuz ve bu yıllık olarak 480.000t kömür tasarrufu anlamını da geliyor.

Yatırımcı Syvash EnergoProm LLC, Fransa merkezli Total Eren ve Norveç’ten NBT’nin ortak iştiraki. Proje EBDR (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) tarafından finanse ediliyor.

Ana yüklenici PowerChina’nın iştiraki olan Power Construction Corporation of China ve PowerChina Fujian Engineering Co.LTD. PowerChina enerji santrali kurulumu yapan dünyadaki en büyük firmalardan, Fortune 500’de sıralamaya 182 numaradan giren bir firma.

Wood Group ve Mott MacDonald yatırımcıların ve finansal kuruluşun teknik ve çevresel etki danışmanları olarak projede yer alıyor.

Projede 10’dan fazla farklı milliyetten ekip görev alıyor. Eğer herkes online düzenlenen toplantılara kendi ülkesinden katılacak olursa, ekipler arasında 6 saati bulan zaman farkı oluyor. Bu da yönetmemiz gereken başka bir konu.

Syvash Projesi’nde rüzgâr türbini tedarik ve montajı kapsamında tamamına yakını Türkiye’den gelen yaklaşık 100 kişilik bir ekip gece gündüz çalışıyor.

Ukrayna’daki Syvash projesi teknik anlamda nasıl bir proje de? Saha da ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Projenin büyüklüğü sebebiyle sahanın farklı yerlerinde en az iki ana vinç seti ile paralel olarak gündüz ve gece vardiyasında montaj yapmamız gerekli. Montaj işleri devam ederken kara ve deniz nakliyesi de
devam ediyor. Sahada aynı anda inşaat işleri, elektrik alt yapı işleri, türbin içi elektrik işleri, kalite kontrolleri, testler, saha iç nakliyesi ve devreye alma işleri de devam etmek zorunda. Birbiri ile bağlantısı olan birçok ekibi verimli olarak güvenli bir şekilde çalışmasını organize etmeniz gerek.

Türkiye’deki birçok projenin aksine sahamızda yükselti farkı olmayıp düz bir sahada çalışsak bile çalıştığımız bölgede yeraltı su seviyesi çok yüksek, yoğun yağış alıyor, iklim şartları Türkiye’ye göre çok
daha sert. Dolayısıyla kalite standartlarına uygun yapılan saha altyapı işleri çok daha hızlı bir şekilde bozulabiliyor, hatta saha dışındaki karayollarında bile sorunlar yaşayabiliyoruz.

Şu günlerde özellikle yaşadığımız başka bir zorluk ise COVID-19’la ilgili seyahat sınırlamaları ile birlikte meydana çıktı. Ekiplerimizi planlanan sıklıkla rotasyona göndermemiz mümkün olamadı. Bu zorlu süreçte ekiplerimizin çok büyük bir kısmı sahada gönüllü olarak kalıp çalışmaya devam ederek proje hedeflerine ulaşmamıza katkı sağladılar.

Ukrayna’daki Syvash Projesi’ne Türkiye’den servis, lojistik ve alt taşeron firmalarınızı götürürken ne gibi güçlüklerle karşılaştınız? Size ileriki dönemde yurtdışındaki projelerinizde destek vermek isteyen hizmet sağlayıcı Türk firmalara ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

Farklı bir ülkeye giden ekip alışkanlıklarını devam ettirmek istese bile bulunduğu ülkenin şartlarına uyum sağlamak zorunda. Bu kurallar beslenme gibi günlük alışkanlıklarla ilgili de olabilir, ülkenin yerel iş güvenlik kurallarıyla ilgili de olabilir. Hizmet sağlamak isteyen firmanın öncelikle orada bir şube açması gerekiyor. Yetişmiş işgücü, kendi kadrolarını da beraberinde getirmek istiyorlarsa çalışma izinlerinde prosedürler net olarak tanımlanmış durumda ancak çoğu zaman bu süreç planlanandan daha uzun sürebiliyor. Çalışma izinleri ile ilgili profesyonel destek almaları şart.

Hangi sektörde çalışırlarsa çalışsınlar, getirecekleri ekipmanlar için uluslararası denetim sertifikaları ekipman için yeterli olmayabilir. Ekipmanlar için yerel normlara dayalı denetim yaptırılması ve sertifikasyon gerecektir. Çalışacak personel için de benzer bir durum söz konusu olabilir. Yetkinlik sertifikaları yeterli görülmeyebilir. Çalışacakları alanlara göre ekstra eğitim almaları, iş güvenlik eğitimlerine katılmaları, sağlık muayenelerini tekrar yaptırmaları gerekecektir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İçinde bulunduğumuz COVID-19 süreci ile ortaya çıkan dinamikleri, yönetmemiz gereken seyahat sınırlamaları olan zorlu süreçte, ailelerinden uzak kalma pahasına Ukrayna’daki Syvash Projesi sahasında gönüllü olarak kalıp çalışmaya devam eden ekip üyelerimizden Şantiye Şefi İsmail Aki, Mekanik Supevizor Volkan Demirci, Elektrik Süpervizor Ümit Özbek, Mekanik Süpervizör Turan Eker, Elektrik Süpervizor Erkan Kömürcü, İş Güvenliği Mühendisi Uygar Eraslan ve Saha asistanlarımız Hakan Yıldız ile Mehmet Adsız’ın yanı sıra vinç ve montaj ekibimize de teşekkür ederim.

Nordex Türkiye’nin yetkin proje ve teknik kadrosunun Nordex’in yurtdışı projelerine önümüzdeki dönemlerde de destek vermeye devam edeceğini sizlerle paylaşmak isterim.

Syvash Projesi saha ekibinden bir kesit. Mekanik Süpevizor Volkan Demirci, Elektrik Süpervizor Erkan Kömürcü, Şantiye Şefi İsmail Aki, Elektrik Süpervizor Ümit Özbek, Mekanik Süpervizör Turan Eker.

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye’yi destekliyoruz!

Yayın tarihi:

-

Nordex Türkiye’nin arkasında güvenilir bir yönetim destek ve ofis yönetimi ekibi var. Dergimizin bu sayısında Nordex Türkiye, İstanbul ve İzmir yönetim destek ve ofis yönetimi ekip üyeleriyle kısa söyleşiler yaptık. Nordex Türkiye’deki bu yetkin ekibi yakından tanıma fırsatı bulduğumuz bu söyleşilerimizde ekibin Nordex’teki görevleri ve çalışma atmosferlerine bakış açılarını öğrendik. Bununla birlikte, Nordex çalışanlarının yenilenebilir enerji alanında çalışmakla ilgili duygularını ve çevre duyarlılıklarını kendilerinden dinledik. Gelin hep beraber Nordex Türkiye yönetim destek ve ofis yönetimi ekip üyelerini tanıyıp, neler söylediklerini okuyalım. Öncelikle Nordex Türkiye İstanbul ekibini tanıyalım.

Bilkent Üniversitesi İşletme Bilgi Yönetimi bölümü mezunuyum. 2001 yılından beri yürüttüğüm aktif çalışma hayatımda turizm, tekstil, imalat, lojistik ve eğitim gibi farklı sektörlerde deneyim kazanma fırsatı buldum. 2014 yılından bu yana, yenilenebilir enerji sektörünün öncüsü olan Nordex Türkiye çatısı altında çalışmaktayım.  Yönetici Asistanı olarak başladığım görevime, bugün kurumsal iletişim ve pazarlama faaliyetlerinin koordinasyonunda destek vererek devam etmekteyim.  

Nordex Türkiye’ye ilk başladığım günden beri farkında olduğum gibi yenilenebilir enerji sektöründe çalışıyor olmak bambaşka bir tecrübe… Yaşadığımız dünya çok değerli. İnsan, doğa ve tüm canlılar bir arada yaşıyoruz. Ancak sanayileşme adına zaman zaman yapılan bilinçsiz yatırımlar, hızlı şehirleşme, doğal kaynakların yanlış kullanımı gibi unsurlar zaman içinde dünyamızın ekolojik dengesinin bozulmasına, küresel iklim değişikliğinin hızlanmasına neden oldu. Bu durum ülkelerin birçoğunu temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yöneltti. Böylelikle yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlar artmaya başladı. Ülkemizde ve dünyada temiz enerjiyi prensip edinen tesisler ve üretim alanları her geçen gün artıyor.

Nordex, globalde olduğu gibi çevreye duyarlılık gösteren, yenilenebilir enerjiye katkıda bulunan nadir firmalardan biri. Rüzgar enerjisinin en verimli kullanımına yönelik geliştirdiği teknolojik yenilikler, hümanist, konusunda tam donanımlı; bununla yetinmeyip eğitime, kendini geliştirmeye devam eden büyüyen ekiplerimiz sayesinde her geçen yıl rüzgar üretim gücümüz artıyor. Daha güçlü ve her koşula uyum sağlayabilen rüzgar türbinlerimiz sayesinde şirket olarak dünyaya ve gelecek nesillere iyi bir çevre bırakacağımıza inanıyorum.

 

Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü mezunuyum. 2016 yılında çalışmaya başladım. Dört yıl kombine çevrim doğalgaz santrallerine, anahtar teslim su ve atıksu arıtma tesisi projeleri yürüten bir firmada proje mühendisi olarak çalıştıktan sonra Mart 2020’de Nordex Türkiye’de çalışmaya başladım. Yaklaşık 8 aydır da Nordex Türkiye bünyesinde Proje Departmanı asistanı olarak görev almaktayım.

Proje Departmanı olarak yoğun bir proje sürecinden geçiyoruz. Kısaca; bu süreçte proje ekibimizin ihtiyaç duyduğu her türlü operasyonel konuda destek olmaya çalışıyorum. Nordex, rüzgar enerjisi sektöründe Türkiye’de yıllardır lider ve dünya genelinde de liderliğini sürdürüyor. Rüzgar enerjisi sektöründe bu kadar deneyimli ve başarılı bir firmanın parçası olduğum için bu sektöre yeni adım atmış biri olarak kendimi şanslı hissediyorum. Doğal kaynakların hızla tükendiği ve dolayısıyla yenilenebilir enerjinin zorunluluk haline geldiği bir çağdayız. Ülkeler bu konuda bir an önce bir adım atmalı ve bilinçlenmeli. Bu amaçla şirketin hem farkındalık kazandırmak hem de iyileştirmeler yapmak adına önemli adımlar attığını düşünüyorum. Nordex Türkiye ekibinin bir parçası olarak buna katkı sağlamaktan oldukça mutluyum. 

Yaklaşık 28 yıldır Alman menşeili farklı firmalarda üretim, dış ticaret ve pazarlama alanlarında çalıştım. 2010 yılında katıldığım Nordex Türkiye çatısı altında çeşitli departmanlarda görev aldıktan sonra, hâlihazırda Kıdemli İdari İşler Uzmanı olarak görevime devam etmekteyim. Günümüzde değişime istekli, yaratıcı ve girişimci bir ruha sahip olan ekiplerle bir arada olmak önem arz ediyor. Nordex Türkiye ekibimizin de bu yapıda olması benim için çok kıymetli. Öte yandan, çalışanlarımızın deneyimi, iş yapma kalitesi ve sorunları kolay çözebilme kabiliyetleri işimizi doğru yapabilmemiz açısından beni de motive ediyor. Genç ve dinamik bir ekiple çalışıyor olmanın mutluluğu tarif edilemez.  

Hepimizin bildiği gibi kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtların çevreye saldığı gazlar sebebiyle dünyamız ciddi bir tehdit altındadır. Bu enerji kaynakları iklim değişikliğinde başrolü oynuyor. İklim eylem planlarında ise rüzgardan üretilen enerjinin bu tehdit karşısında duran en güçlü enerji üretim biçimi olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla daha temiz ve çevreci enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisi sektöründe yer almaktan ve bu plana profesyonel yaşantım anlamında katkı sağlamaktan ötürü çok mutluyum. Evimize, yakınlarımıza, dünyaya ve gelecek nesillere hizmet ediyor ve bu felsefeyi korumaya çalışıyor olmamız, beni ayrıca daha da memnun ediyor. 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme lisans ve Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi yüksek lisans mezunuyum. Sigorta ve perakende sektörlerinde satış ve insan kaynakları departmanlarında çalıştım. 2016 senesinde Nordex Türkiye İzmir ofisinde Servis İdari İşler Uzmanı olarak başladığım görevime, Satın Alma ve İdari İşler uzmanı olarak 2018 yılından bu yana İstanbul ofisimizde devam etmekteyim.

Nordex Türkiye ile ilgili ilk vurgulayacağım, inovatif düşüncenin, fikirlerin destekleniyor oluşudur. En başta teknisyenlerimizin deneyimi, iş yapma kalitesi ve sorunlara bu perspektifteki çözümsel katkıları desteklenmektedir.  İlişkiler açısından özetlersem içselleştirdiğimiz sloganımız ise “Biz bir aileyiz”. Yenilenebilir enerji sektöründe olmaktan mutluyum elbette daha önemlisi kendi evimize, yerküreye ve tüm unsurlarına hizmet ediyor ve korumaya çalışıyoruz. Çalıştığımız sektörün, sera gazlarının zararlı etkilerinin azaltması, ulusal enerji güvenliği, alt-üst sosyoekonomik bölgeler arasındaki uçurumun adil bir seviyeye getirilmesi konularına katkısı olabilmektedir. Fütürist bakış açısıyla diğer gezegenlerin keşfi ve koloni fikrinin tartışıldığı çağımızda, yenilenebilir enerji alanlarındaki bilimsel ilerlemelerin seviyesi hem dünyamıza hem de geleceğimize ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum.

Beykent Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum. Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne devam etmekteyim. 2015 yılında katıldığım Nordex Türkiye’de Bilgi İşlem Uzmanı olarak görev almaktayım. Kurum bünyesinde bilgi işlem faaliyetleri konusunda bütün departmanlara destek vermekteyim. Nordex Türkiye olarak her geçen yıl gelişen bilgi işlem konusundaki teknolojik yenilikleri takip edip, kendimizi yenileyerek, departmanımızı Nordex Türkiye ekibimizin daha verimli çalışması konusunda her türlü desteği vererek güçlendirmekteyiz.

Yenilenebilir enerjiye olan taleplerin artmasıyla birlikte, fosil yakıtların çevreye verdiği zararı, atık gazları, fosil yakıtları ve nükleer enerjinin kullanım risklerini de gün geçtikçe azaltıyor. Nordex Türkiye’nin rüzgar enerji alanında faaliyet göstererek doğaya ve çevreye duyarlı olması sebebiyle Nordex Türkiye’de çalışmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. 

İstanbul ofisi ekip üyelerini tanıdıktan sonra şimdi büyüyen ve gelişen alt yapısıyla, içinde “Nordex Academy Türkiye” teknik eğitim merkezinin de yer aldığı ve 2021 yılında faaliyetlerine yeni binasında devam edecek olan İzmir yönetim ve ofis destek ekip üyelerini tanıyalım.

İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduktan sonra 9 Eylül Üniversitesi Fransız Dili ve Eğitimi bölümünde lisansımı tamamladım. Mezuniyetimin ardından devlet okulunda sözleşmeli Türkçe ve İngilizce öğretmeni olarak göreve başlayıp, akabinde sekiz yıla yakın bir süre bankacılık sektöründe üst düzey yönetici asistanı olarak çalıştıktan sonra enerji sektörüne geçiş yaptım ve Nordex Türkiye ailesinin bir üyesi oldum. 2016 yılında Servis Departman Asistanı olarak başladığım görevime, bir yıldır ofis yöneticisi olarak devam etmekteyim. Tüm Servis departmanındaki çalışanlarımızın ofis içi ve dışı genel işleyişin takibi gibi yoğun ve geniş bir yelpazenin yöneticiliğini yapıyorum.

Nordex’te çalışmanın en güzel yanı gelişime, eğitime önem veren ve size destek olan yöneticiler ve ekipler ile çalışıyor olmak. Çözüm odaklı ekibinin her daim yanında olan yöneticilerimiz sayesinde bir aile ortamını burada yaşattığımıza inanıyorum. Firmamızın, çevre dostu ve doğaya saygılı olduğunu söyleyebilirim. Doğadan aldığımız gücü doğaya zarar vermeden kaynağa dönüştürüyoruz. Bugün dünyanın en büyük sorunlarından biri doğanın tahrip edilmesi kirlilik ve küresel ısınmadan dolayı gerçekleşen sorunlar. Biz geleceğine sahip çıkan, gelecekte yaşanabilir bir dünya bırakmaya çalışan, geçmişten aldığımız emaneti geleceğe çok daha iyi şartlarda teslim etmek için çabalayan bir firmayız. Böyle bir firmada çalışıyor olmak son derece gurur verici.

Kadir Has Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünden 2018 yılında mezun oldum. Stajlarımı finans, araştırma, iş geliştirme ve enerji alında yaptıktan sonra, 2019’un Aralık ayında Nordex Türkiye İzmir ofisinde İdari İşler bölümünde çalışmaya başladım. Aynı zamanda İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans eğitimine devam etmekteyim. Nordex Türkiye İzmir ofisinin Servis İdari İşler sorumlusu olarak ofis içi ve dış sahalarla ilgili genel işleyişin takibini yaparak, operasyonel işlemlerinin organizasyonuna destek vermekteyim.

Benim için Nordex’te çalışıyor olmanın en güzel yanlarından biri, enerji sistemleri mühendisi olarak yenilebilir enerji ve enerji verimliliği alanında almış olduğum akademik eğitimimi, Nordex sayesinde pratiğe dönüştürme fırsatı yakalayabilmiş olmak. 

Nordex’in rüzgar enerjisi sektörünün sağladığı yenilenebilir enerji ile gelecek nesillere daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre bırakacağımıza inanıyorum.

Nordex Türkiye yönetim destek ve ofis yönetimi ekip üyeleri olarak Rüzgar Enerji Dergisi’ne böyle bir röportaj imkânı vermesinden dolayı teşekkür ederiz. Gelecek nesiller ve dünyamız için yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji alanındaki faaliyetlerine olan talep ve yatırımların artmasına destek vermeye devam edeceğiz.

 

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Daha fazla güç, daha fazla uyum, daha fazla esneklik

Yayın tarihi:

-

DELTA4000 GELİŞİMİNE DEVAM EDİYOR

Rüzgar türbini üreticisi olarak 35 yıllık deneyime sahip olan Nordex Grubu, kanıtlanmış teknolojisini ve yenilikçi mühendislik anlayışını birleştirerek bu deneyimini istikrarlı bir şekilde sonraki aşamalara taşımaya devam ediyor.

Nordex, temel tasarım felsefesinin ve operasyon stratejisinin bir parçası olan daha geniş çalışma aralığı anlayışını,  ilk olarak 2017’de N149/4.0-4.5 türbin tipi ile birlikte tanıtmıştı. Zaman içinde Delta4000 serisini geliştirme ve test etme deneyimlerini bir araya getirerek, bu anlayışını yeni N149/5.X ve N163/5.X ile bir üst seviyeye taşıdı.

 Yeni N149/5.X ve N163/5.X türbinleri, 5 MW+ sınıfında çok çeşitli güç modlarını kapsayarak hafif ve orta rüzgarlı bölgelerde rekabet gücünü daha da artırmaktadır. Globalde ve özellikle de Türkiye’de hafif ve orta rüzgarlı bölgelerde gerek jeneratör gücü gerek ise kanat uzunluğuyla yatırımcıların tercihine sunulmuştur. Bu türbinler özellikle yatırım açısından saha koşullarına oldukça elverişli ve verimli olacak şekilde tasarlanmıştır.

ESNEKLİĞİ BİR SONRAKİ SEVİYEYE TAŞIMAK

Nordex, bünyesinde yer alan uzman saha ve fizibilite mühendisleri ile birlikte farklı yatırım kriterlerini göz önünde bulundurarak;  enerji optimizasyonu, türbinin yaşam ömrünün arttırılması gibi koşulları yeni jenerasyonlara uygulayarak yatırımcı açısından iş modellerinde esneklik  sağlayabilmektedir.

5.X olarak piyasaya sürülen türbinler, 5 MW güç seviyesinde değişkenlik gösterdiği için, şebeke gereksinimlerine ve yerel rüzgar koşullarına  göre esneklik ve optimizasyon alanı sağlamaktadır.

Bu aynı zamanda, bulunduğu konuma göre her bir türbin için farklı maksimum çıkış gücü elde ederek, rüzgar santralinin toplam çıkış gücünü en uygun ve en verimli hale getirilebilmesi anlamına gelir.

Diğer bir önemli avantaj ise; farklı rüzgar koşulları ve karmaşık topoğrafyadan kaynaklı zorlu koşullarda uygulanacak işletme modları ile yeni türbinlerin uygunluğunun sağlanabilmesidir.

GÜCE GÜÇ KATMAK

N149 / 5.X

İlk defa 2017 yılında N149 / 4.0–4.5 türbin tipi ile  tanıtılan esnek güç yaklaşımıyla elde edilen başarıyı, rüzgar sektöründe yatırımcı tarafından oluşan ihtiyaç doğrultusunda bir üst seviyeye taşıma isteği doğmuştur. Rotor çapı aynı kalacak şekilde bazı elektriksel ve mekaniksel sistemlerle birlikte, soğutma sistemlerinde de değişikler yapılarak N149/5.X türbin tipini 5MW seviyesine çıkarma başarısı elde edilmiştir.

Böylece N149/5.X, N149/4.0–4.5’e göre, bulunduğu rüzgar koşulları ve kullanılan operasyon modlarına göre yaklaşık olarak %10 ila %15 oranında fazla enerji kazanımı sağlanmaktadır.

Bu yüksek performans ile özellikle yatırımcıların enerji birim maliyetlerini azaltmak amaçlanmıştır. Yapısı itibari ile güç modlarındaki esnekliği, bulunduğu rüzgar şartlarına göre uyum sağlaması ve en optimum güç performansını sunması ile bu maliyetlerin azalacağı planlanmaktadır.

N149/5.X farklı kule seçenekleri ile de yatırımcının tercihine sunulurken, Türkiye pazarında TS105 ve TS125 kuleler satışa sunulmaktadır.  Ancak proje özelinde enerji birim maliyetlerini de dikkate alarak değerlendirme yapılıp  farklı kule yükseklikleri ile  kule seçiminde de esneklik anlayışı sürdürülmektedir.

N163 / 5.X

2019 yılının Ağustos ayında yatırımcıların beğenisine sunulan  N163/5.X türbini ise özellikle hafif ve orta rüzgarlı bölgeler için yüksek enerji  üretimi odaklanarak tasarlanmıştır.

Yapısal tasarım olarak N149/5.X ile aynı naseli paylaşmaktadır. N149/5.X türbin tipinden farklı olarak rotor kanat uzunluğu 74.5m’den 81.5 m’ye  çıkarılmıştır.  Bununla birlikte rotor bölgesinde gerekli güçlendirmeler yapılarak maruz kalacağı yüklere karşı dayanaklık sağlanmıştır.

Bulunduğu rüzgar koşulları ve kullanılan operasyon modlarına göre N149 / 5.X türbin tipi ile karşılaştırıldığında yaklaşık olarak %11.6 gibi fazladan enerji kazanımı sağlamaktadır. Yine benzer saha koşullarında N149/4.8 türbin tipi ile karşılaştırıldığında yaklaşık olarak %17’lik bir enerji kazanımı sağlamaktadır.

N149 / 5.X  türbin tipinde olduğu gibi, hafif ve orta rüzgarlı bölgeler için bu yüksek performans ile özellikle yatırımcıların enerji birim maliyetlerindeki optimizasyon hedef alınmıştır. Yapısı itibari  güç modlarındaki esnekliği, bulunduğu rüzgar şartlarına göre uyum sağlamakta ve en optimum güç performansı ile bu maliyetlerin azalacağı planlanmaktadır.

N163/5.X farklı kule seçenekleri ile de yatırımcının tercihine sunulurken, Türkiye pazarında TS108, T118 ve TS148 kule seçenekleri bulunmaktadır.  Ancak proje özelinde enerji birim maliyetlerini de dikkate alarak değerlendirme yapılabilir ve farklı kule yükseklikleri sunulabilir. Bu yaklaşım ile de kule seçiminde de esneklik anlayışı sürdürülmektedir.

KANITLANMIŞ MİMARİ YAPI

  • Kanıtlanmış rotor kanadı

N163 / 5.X rotor kanadı, Nordex’in 2012’den beri seri üretimde kullandığı kanıtlanmış GFRP / CFRP kademeli yapı konseptine dayanan tek parçalı bir kanattır. N149/4.0–4.5 kanadı sahalarda güvenilir bir performans sergilediği için  N149/5.X türbinlerde kullanılması uygun görülmüştür. Bu yüzden N149/5.X , N149/4.0–4.5 ile aynı tasarıma ve aynı ölçeğe sahip kanadı kullanmaktadır.

  • Şebeke uyumluluğu

Delta4000 ürün serisinin türbinleri, uluslararası pazarların şebeke gereksinimlerini karşılar. Ek olarak, şebeke dengeleme sistemi hizmetleri sağlarlar.

  • Nasel boyutları

Her iki 5.X türbini de diğer tüm Delta4000 türbinleriyle aynı mimari nasel yapısına ve boyutlarına sahiptir. Konvertör ve transformatör, elektrik kayıplarını en aza indirmek ve sahada kurulum çabasını azaltmak için nasel bölümüne entegre edilmiştir.

  • Yüksek performans ve kullanılabilirlik için güvenilir aktarma organı

Aktarma organı konsepti, üç noktalı süspansiyona ve yüksek hızlı dişli kutusuna sahip modüler bir sisteme dayanmaktadır. Aktarma organı, yeni performans seviyelerine ulaşmak için kendini kanıtlamış tedarikçilerle sürekli olarak geliştirilmektedir.

  • Daha az servis eforu

Delta4000 serisinin teknik konsepti, ürünün tüm ömrü boyunca servis eforunu en aza indirmektir. Türbin tasarımı yapılırken bu anlayışla yola çıkılmış ve  her bileşen, optimize edilerek çalışma ve bakım ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Akıllı onarım konseptlerinin yanı sıra vinç ve kaldırma gibi destekleyici teknolojileri, bakım eforunu ve duruş sürelerini azaltmaktadır.

  • Daha soğuk yerlere ulaşmak

Kanıtlanmış Nordex Soğuk İklim Paketi, en soğuk bölgelerde bile rüzgar santrali geliştirmeyi mümkün kılar. Soğuk İklim Paketi (CCV)  özelliği taşıyan türbinler -30 Santigrat derece gibi düşük dış sıcaklıklarda çalışabilir. Kanıtlanmış buzlanmayı önleme sistemi, rotor kanatları için hem N149/5.X hem de N163/5.X için  mevcuttur.

  • Kanıtlanmış elektriksel sistem

Nordex ilk megavat boyutundaki sisteminin donanımını, 2000 yılında çift beslemeli asenkron jeneratör ve kısmi konvertör ile yapmıştır. Delta4000 serisinde de kendini kanıtlamış ve oldukça ekonomik olan bu sistem N149 / 5.X ve  N163 / 5.X  için de aynı konseptte tasarlanmıştır.

Bir önceki Delta4000 türbin serilerine göre öne çıkan en önemli değişim ise gerilim seviyesinin arttırılarak 5MW seviyesine yükseltilmesidir. Bunun için  Nordex soğutma sistemini tamamen değiştirerek iki ayrı soğutma devresi ile büyük bileşenlerin soğutulması sağlanmıştır. Konvertör ve dişli kutusu bir soğutma devresinde soğutulurken, jeneratör ve transformatör diğerinde soğutulmak üzere tasarlanmıştır.

  • Yıldırım / aşırı gerilim koruması, elektromanyetik uyumluluk (EMC)

Rüzgar türbininin yıldırım / aşırı gerilim koruması, IEC 61400-24 standardı kapsamında iç ve dış yıldırım / aşırı gerilim koruma önlemlerinin uygulanmasını içeren EMC uyumlu yıldırım koruma bölgesi konseptine dayanmaktadır.

 

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex, Sancak Enerji’ye 24 MW’lık türbin tedarik edecek

Yayın tarihi:

-

Nordex Grubu, Türkiye’deki mevcut müşterisi Sancak Enerji’den 24 MW’lık bir sipariş daha aldı.

“Bağlar-3” rüzgar santrali için, Nordex Grubu beş adet N133 / 4800 gücünde rüzgar türbini tedarik edecek. Sipariş ayrıca on yıllık bir dönem için de Premium servis sözleşmesi içerecek. “Bağlar-3” rüzgar santrali, Ankara’nın yaklaşık 200 kilometre güneyinde, Konya ilinde kurulacak. Sahadaki şiddetli kış koşulları nedeniyle türbinler Soğuk İklim paketi ile (CCV) tedarik edilecek. N133 / 4800 türbinlerinde 110 metrelik çelik kuleler kullanılacak. N133/4800 türbinleri için ideal bir saha olan santralde saniyede ortalama 8 metre rüzgar hızı beklenmektedir.

Nordex Grubu, türbinler için rotor kanatları, ankraj kafesleri ve kuleleri Türkiye’den yerli olarak tedarik edecek olup, kuruluma 2021 yazında başlayacaktır. Yerli üretimin bir sonucu olarak, Sancak Enerji – Türkiye’deki tüm Nordex Grup müşterileri gibi – daha yüksek bir tarife garantisinden yararlanacaktır.

“Bağlar-3”, Sancak Enerji’nin Nordex ile birlikte gerçekleştireceği üçüncü rüzgar santrali olacaktır. Nordex daha önceden Sancak Enerji’ye ait ilk santral olan Urla RES için 2014 yılında 6 adet  N117 / 3000 türbin ve 2015 yılında ise Yahyalı RES için 22 adet N117 / 2400 türbin tedarik etmiştir.

Nordex Grup, 40’tan fazla Rüzgar pazarında 29 GW’ın üzerinde rüzgar enerjisi kapasitesi kurdu ve 2019’da 3,3 milyar Euro düzeyinde gelir elde etti. Firma şu an itibariyle 7.900’den fazla  çalışan istihdam ediyor Ortak üretim kapasitesi Almanya, İspanya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Arjantin ve Meksika’daki fabrikalarınıda  içermektedir. Ürün portföyü, sınırlı alana sahip ülkelerin ve sınırlı şebeke kapasitesine sahip bölgelerin pazar gereksinimleri için özel olarak hazırlanmış olup, 2.4 ila 5.X MW sınıfındaki onshore türbinlerine odaklanmıştır.

Daha fazla bilgi için irtibat bilgisi:

Nordex SE

Felix Losada

Phone: +49 (0)40 / 300 30 – 1141

flosada@nordex-online.com

Yatırımcı irtibat bilgisi:

Nordex SE

Felix Zander

Phone: +49 (0)40 / 300 30 – 1116

fzander@nordex-online.com

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com