Connect with us

Rüzgar Santralleri

TÜREB’den İzmir’e Rüzgar Sanayii Çıkarması

Published

on

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), bu yılın ‘sanayi destek ve gelişme faaliyetleri’ kapsamında İzmir’de bulunan rüzgar sanayii üretim tesislerine bir ziyaret düzenledi.

10-11 Haziran 2022 tarihleri için planlanan ziyaretin ilk gününe TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, komisyon üyesi milletvekilleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, kamu ve özel sektörün üst düzey temsilcileri, TÜREB Başkanı İbrahim Erden ve TÜREB yönetim kurulu üyeleri katıldı.

türeb izmir buluşması haziran

“Rüzgar kurulu gücünün yüzde 15’i İzmir’de”

Programın başlangıcında düzenlenen bilgilendirme toplantısında TÜREB Başkanı İbrahim Erden ve İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz birer sunum yaptı. Türkiye’nin 2021 sonu itibarıyla 11 bin 101 MW’lık rüzgar kurulu gücü olduğunu ve rüzgarın 2021’de ülkemiz elektriğinin yüzde 9,84’ünü karşıladığını kaydeden TÜREB Başkanı Erden, İzmir’in, toplam güçte 1.890 MW’lık bir paya sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin rüzgar potansiyelinin yalnızca yüzde 10’luk kısmını kullanıyor olduğunun altını çizen İbrahim Erden, yerli ve milli kaynakların daha fazla kullanımının, enerji alanındaki dışa bağımlılığın azaltılması, ihtiyaç duyulan elektriğin temiz enerji kaynaklarından karşılanması ve yeni iş ve istihdam alanlarının yaratılması alanlarında önemli fırsatlar yaratacağını vurguladı.

Türkiye’de 4 ayrı kanat fabrikası, 7 ayrı kule fabrikası, 2 jeneratör üretim tesisinin yanı sıra rüzgar sanayiinde kullanılan çeşitli üretim komponentlerinin üretildiği onlarca sanayi tesisi bulunduğunu belirten TÜREB Başkanı Erden, İzmir’in, Türkiye’nin ilk kanat, kule, rüzgâr türbin bakım ve onarım tesisine, rüzgâr türbini AR-GE Merkezi ve nazel fabrikasına ev sahipliği yaptığını kaydetti. “TÜREB’in Sanayi Envanteri’nde yer alan 73 sanayi tesisimizin cirosu 1 Milyar Euro’ya ulaşmış durumda, bu cironun yüzde 80’inden fazlasının ise ihracat faaliyetlerinden sağlandığı öngörülüyor. İzmir’de rüzgâr sanayiinde faaliyet gösteren firmalar ise, Türkiye rüzgâr sanayiinin toplam cirosunun yaklaşık yüzde 85’ini oluşturuyor ve İzmir rüzgâr sanayii 2020 itibariyle 7.500 kişiyi istihdam ediyor” diyen Erden, İzmir’deki sanayi tesisleri ile ilgili bilgilendirmesine şöyle devam etti: Ülkemiz beş büyük türbin üreticisinin de ekipman üretimi, satış ve satış sonrası hizmetler açısından faal olduğu az sayıda ülkeden biri. Siemens-Gamesa, Enercon, TPI Composites, GE-LM Wind Power, CS Wind üretim tesisleri; Nordex, GE ve Enercon’un bakım onarım merkezi İzmir’de. Küresel firmalara ilave olarak Ateş Wind Power, Dirinler Döküm, GİMAS, Tibet Makine gibi çok sayıda yerel firma rüzgâr türbini ekipmanları üretiyor.”

TÜREB’den rüzgar sanayinin gelişimi için öneriler: Çandarlı Limanı ile entegre Rüzgar Sanayi İhtisas Bölgesi

TÜREB Başkanı İbrahim Erden, sunumunda Türkiye rüzgar sanayinin gelişimi için TÜREB olarak önerilerini de şöyle sıraladı:

• Gerek enerji arz güvenliğinin sağlanması, gerekse sanayinin desteklenmesi için yılda en az 3 GW’lık RES kapasite tahsisi yapılması.

 • Rüzgâr sanayiinde yer alan firmaların yeni yatırım yapmaya özendirilmesi için destek mekanizmalarının geliştirilmesi ve mevcut yatırım teşvik uygulamalarının öncelikli olarak belirlenen bazı rüzgâr türbini bileşenlerinin dışında diğer türbin bileşenleri ile denizüstü rüzgâr türbinlerinin aksam/parçalarını da kapsayacak şekilde revize edilmesi.
 • “Çandarlı Limanı ile Entegre Rüzgar Sanayi İhtisas Bölgesi“ projeksiyonu enerji ihtisas bölgesi ve limanı olarak önemli bir üretim altyapısı sağlanması
 • Böylelikle Çandarlı Limanı ve arka sahasında bu sektöre özel bir Özel Endüstri Bölgesi kurularak sektörün limanla ve Kuzey Ege Otoyolu ile entegre bir üretim sahasına sahip olarak ülkemizi bu alanda ileri noktalara taşımasının yolunun açılması.

  Programın ilk gününde 3 ayrı üretim tesisi ziyaret edildi

  TÜREB’in İzmir’deki rüzgar sanayi üretim tesislerine düzenlediği ziyaret programı, brifing toplantısı sonrasında LM Wind Power’ın Bergama’daki fabrikasına yapılan gezi ile devam etti. Fabrikada LM Wind hakkında detaylı bilgiler aktaran LM Wind Fabrika Direktörü Emre Kahya, Çandarlı Limanı’nın rüzgar sanayisi için devreye girmesi durumunda yalnızca 90 m’lik değil 107 m’lik kanat üretimi ve nakliyesinin de mümkün olabileceğinin ve bunun Türkiye’yi offshore’a (deniz üstü rüzgar enerjisi üretimine) götüreceğinin altını çizdi.

  LM Wind sonrası ziyaret edilen Ateş Çelik Enercon Jeneratör Fabrikası’nda bir konuşma yapan Ateş Çelik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Güldoğan da Çandarlı Limanı’nın devreye alınmasının rüzgar sanayii için önemli olacağını belirterek kapasite tahsisleri ve talep artışının yeni yatırımların artışında da etkili olacağını söyledi. “Ateş Çelik’le iş birliği yaparak hayata geçirdiğimiz bu fabrika, Enercon olarak türbin jeneratör üretimini dışarıya verdiğimiz ilk fabrika oldu ve 2018 yılından bu yana burada 1.200 MW’a tekabül eden 280 adet jeneratör ürettik” diyen Enercon Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika CEO’su Arif Günyar ise fabrikada daha büyük jeneratörler üretmeyi hedeflediklerini belirtti.

  Programın ilk gününün son durağı ise CS Wind kule üretim tesisleri oldu. CS Wind Ülke Direktörü Young Jae Ryu’nun da hazır bulunduğu ziyarette bir bilgilendirme yapan ve 2050’de dünya genelinde enerji ihtiyacının yüzde 35’inin rüzgardan temin edilmesinin beklendiğini söyleyen CS Wind Türkiye Üretim Destek Bölüm Müdürü Ersan Özsoy, istihdamın da buna paralel olarak 5 milyona yükseleceğini kaydetti. 435 milyon dolar yatırımla hayata geçirecekleri üçüncü fabrikalarında 1.000 kişiyi istihdam etmeyi planladıklarını söyleyen Özsoy, “Önümüzdeki 5 senenin sonunda ülkemize 4,2 milyar dolar ihracat geliri kazandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Rüzgar Türbini İmalatçıları

AEMOT, yerli rüzgar türbini için Aselsan’a 4.7 MW’lık generator üretecek

Published

on

By

AEMOT GENARATOR

Elektrik motoru üretiminin yerli öncülerinden AEMOT, yerli rüzgar türbini üreticisi Aselsan ile generator üretimi konusunda anlaşmaya vardı. AEMOT, yerli rüzgar türbini için 4.7 MW’lık iki adet rüzgar türbini generatorü üretecek.

Türkiye’nin en önemli elektrik motoru imalatçılarından biri olan AEMOT, ‘Türkiye’de üretilmeyen motorları üretme’ mottosunu sürdürüyor. 2020 yılında kurduğu Orta Gerilim Motor ve Jeneratör Fabrikası’yla, bütün proseslerin tek yerde üretildiği bir üsse dönüşen AEMOT, jeneratörlerin verimliliğinde Avrupalı rakipleriyle yarışıyor.

Son olarak, Aselsan mühendisliğinin AEMOT Electric Motors & Generators’un üstün üretim altyapısı ile birleştiği yeni bir projeyi duyuran AEMOT, Türkiye’nin yerli rüzgar türbini üreticisi Aselsan ile 4.7 MW’lık iki adet rüzgar türbini generatorü üretimi üzerine anlaşmaya vardı.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ihtiyacı olan motor ve generatorleri günümüz teknolojisiyle üretmeye ve geliştirmeye odaklanan AEMOT, bu projelerle birlikte gelişmeye sürekli devam eden Türk sanayisinin geldiği noktayı ve geleceği durumu gösteriyor. Verimli motorlar, yenilenebilir enerji ve elektrikli araç motorları öncelikli alanları olarak belirleyen AEMOT, Türk sanayisi için gereken “dikey üretim” yöntemini rüzgar generatorlerinde de uygulayarak sanayiye öncülük ediyor.

Tecrübesi, finansal ve teknolojik altyapısı ve teknik kadrosu ile uluslararası normlarda faaliyetlerini sürdüren; yenilenebilir enerjide yüksek güvenilirlik, yüksek verimlilik ve yüksek performans hedefiyle Ar-Ge çalışmalarına sürekli devam eden AEMOT, tasarımdan üretime kadar yerli ve milli olan bu projeyle önemli bir başarıya ve ilke imza atıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Rönesans Enerji’den 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı

Published

on

By

RÖNESANS ENERJİ-NORDEX

Rönesans Holding, dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile gerçekleştirdiği Rönesans Enerji ortaklığı sonrasında ilk yatırım için düğmeye bastı. Rönesans Enerji, 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için bu alanda pazar lideri Nordex Grup ile hareket edecek.

Singapur Devlet Yatırım Fonu (GIC), Paris merkezli altyapı fonu Meridiam ve Japonya merkezli ticaret devi Sojitz Corporation gibi ortaklarla hayata geçirdiği başarılı iş birlikleri ile öne çıkan ve Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) da hissedarı olduğu Rönesans Holding’in iştiraklerinden Rönesans Enerji, Almanya merkezli Nordex Grup ile Türkiye’de hayata geçirilecek 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için anlaşmaya vardı.

Müteahhitlik ve yatırım faaliyetlerinin yanı sıra enerji sektöründe de büyümesini sürdüren Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir enerjide yatırımlarına devam ediyor. Türkiye’nin yeşil dönüşümüne öncülük etmeyi hedefleyen holdingin grup şirketlerinden Rönesans Enerji, dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile gerçekleştirmiş olduğu ortaklık sonrasında ilk yatırımını hayata geçirmek için lider yenilenebilir ekipman sağlayıcılarından Nordex Grup ile yeni rüzgar yatırımı kapsamında anlaşmaya vardı. Önümüzdeki 5 sene içinde Türkiye’de 2 GW’lık yenilenebilir enerji yatırım planı bulunan Rönesans Enerji, 189

MW’lık ilk yatırımı için Nordex Grup ile hareket edecek.

Nordex Enerji A.Ş. Türkiye, 3.583 MW’ın üzerindeki kurulu gücü ve 917 MW’lık yapım aşamasındaki rüzgar kapasitesi ile 2017 yılından bu yana pazar lideri konumunda. Anlaşma kapsamında Nordex Enerji, yine Rönesans Holding çatısı altındaki Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH ile üç proje için sözleşme imzaladı. Rönesans Enerji için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) modeli kapsamında hayata geçirilen YEKA RES-3 ihalesinin bir parçası olan üç projeye, Nordex tarafından 27 adet N163/6.x tipi 113 metre yüksekliğinde, 163 metre rotor çapında rüzgar türbini temin edilecek.

Dünyanın en uzun ve en derin tren yolu tüneli olan Gotthard Base’i de hayata geçiren Heitkamp Industrial Solutions GmbH, bu projelerde Rönesans Enerji adına EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum) yüklenicisi olarak hareket edecek. Projenin ana yüklenicisi olarak Heitkamp, rüzgar santrallerinin inşaat ve elektrik işleri ile 154 kV enerji iletim hatlarının tesis işlerinden sorumlu olacak.

TotalEnergies ile yaptığı ortaklık sözleşmesi ile birlikte 5 yıl içinde Türkiye’ye yaklaşık olarak 2 milyar Euro yenilenebilir enerji yatırım yapmayı planlayan Rönesans Enerji, toplamda 189 MW’lık rüzgar enerji yatırımını içeren anlaşma kapsamında, en büyük kurulumu 84 MW değerinde 12 türbin ile Malatya Sağıluşağı’na yapacak. Bununla birlikte, Çorum Osmancık’da 56 MW’lık 8 türbinin ve Sivas Kayalar’da 49 MW değerinde 7 türbinin kurulumu da tamamlanacak. Türbin ekipmanları, bakanlık ile imzalanan sözleşme çerçevesinde yüksek bir yerlilik oranına sahip olacak. Türkiye’de ticari anlamda satışta olan en yüksek kapasiteli, 7 MW’lık rüzgâr türbinlerinin devreye alınacağı projede; kullanılacak kule, kanat ve jeneratör dahil olmak üzere birçok ekipman Türkiye’de üretilecek. Malatya, Çorum ve Sivas illerinde kurulumu gerçekleşecek ve toplam 189 MW kurulu güce sahip olacak santrallerin 2024 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor. Projelerin devreye girmesi ile Türkiye’de yaklaşık 380.000 hanenin elektrik tüketiminin karşılanması ve yıllık yaklaşık 370.000 ton CO2 salımının önlenmesi hedefleniyor.

2040 yılında toplam emisyonu net sıfıra indirmeyi hedefliyor

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ve Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada, geleceğe adım atarken sürdürülebilir bir geleceği garanti altına almak için kararlı olduklarını, bu kapsamda 2040 yılında, toplam emisyonu net sıfıra indirmeyi hedeflediklerini, 2030 yılında da 2022 yılına göre emisyonları yüzde 55 azaltmayı taahhüt ettiklerini dile getirmişti.

Rönesans Holding’in net sıfır emisyon yolculuğunda yenilenebilir enerji yatırımlarının çok önemli olacağını ifade eden Rönesans Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Hatem, “Bu anlaşmayla net sıfır emisyon yolculuğumuz için önemli bir adım atarken, ülkemizin rüzgar enerjisinde hedeflediği yenilenebilir kapasiteye ulaşmasında da etkin bir rol üstlenmiş olduk” dedi.

“Yeşil enerji dönüşümüne öncülük etmeyi hedefliyoruz”

“Rönesans Enerji, bugün itibarıyla bünyesinde barındırdığı 6 hidroelektrik santralı (HES) projesiyle 166 MW’lık kurulu güce sahip bulunuyor. Nordex ile anlaşmaya vardığımız bu 3 yeni projeyle toplam kurulu gücümüz 355 MW’a çıkacak. Yeni dönemde de yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyü ile büyümeye devam ederek, Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyoruz” diye konuşan Emre Hatem şu bilgileri verdi: “Dünyanın enerjide lider oyuncularından Fransız TotalEnergies ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık ile Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne en etkin oyuncularından biri olma hedefimizde emin adımlarla ilerliyoruz. Rönesans Enerji, yüzde 100 yeşil enerji portföyü ile büyümeye devam edecek; fosil kaynaklı hiçbir enerji üretim santrali geliştirmeyeceğiz. Türkiye Ulusal Enerji Planı’ndaki 2028 yılına kadar gerçekleştirilmesi öngörülen yeşil enerji yatırımlarının yaklaşık yüzde 7’sini TotalEnergies ile birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yatırımlar sayesinde yılda yaklaşık 1 milyar metreküp doğalgaz ithalatının önüne geçmiş olacağımız gibi 3,5 milyon ton sera gazı emisyonundan kurtulacağız.”

“Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki kararlılığını destekliyoruz”

Bu yeni anlaşmayla ilgili açıklama yapan Nordex Grup CSO’su Patxi Landa, “Türkiye’de pazar lideri olarak konumumuzu güçlendirmek bizim için büyük bir gurur. Türkiye’nin enerji miksinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmaktaki kararlılığını yeni ve yüksek verimliliğe sahip ürünlerimizle desteklemekten çok mutlu olduğumuzu söylemek isterim” yorumlarını yaptı.

Nordex Avrupa Bölge CEO’su İbrahim Özarslan ise, “Rönesans Enerji ile yepyeni bir iş ilişkisine girdiğimiz için mutlu ve gururluyuz. İmza öncesinde bize gösterilen güven için de Rönesans’a çok teşekkür ediyoruz. İmzaladığımız YEKA RES-3 projeleri en yeni ürünlerimizden biri olan N163/6.X türbinimizi Türkiye pazarında yerlileştirme yolunda çok büyük önem taşımaktadır. Stratejimiz doğrultusunda daha fazla yerli üretime odaklanarak hem Türkiye pazarında sağlam olan yerimizi bir adım öteye taşımayı, hem de tedarik zincirimizi ihracat ağırlıklı bir hale getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rüzgar Santralleri

Rüzgar enerjisi sektörünün dost firması Katwind Enerji

Published

on

By

İstanbul Levent’te yer alan merkez ofisi ve İzmir Bornova’da bulunan servis ofisi ve deposu ile çalışmalarını yurt genelinde ve yurt dışında sürdürmeye devam eden Katwind Enerji, 2 iple erişim ekibiyle başladığı servis yolculuğuna, tamamı IRATA ve GWO sertifikalarına sahip 24 kanat teknisyenini bünyesine katarak çalışan kapasitesini üst seviyelere çıkardı. Firma, bünyesinde bulunan biri ‘Asmus AW4.2 L’ ve diğeri ‘WPS Aer 1.1’ olmak üzere iki adet kanat tamir platformu ile Türkiye’deki en uzun kule ve kanat boylarındaki türbinlere hizmet edecek kapasiteye ulaştı.

Teknolojiyi yakından takip ederek, Mayıs ayı itibarıyla güvenilir veri analizleri ve kalite standartlarına uygun ve etkin proje takipleri için bir ERP sistemine yatırım yapan Katwind Enerji, ayrıca sektörde geri kalmamak adına kule tamir işleri için kule tamir platform yatırımı, robotik çözümler yatırımı ve sepetli vinç yatırımını da 2023 planına alarak gerekli adımları attı.

Eğitimlerine hız kesmeden devam eden, teknik eğitimler için sadece saha personeli ile kısıtlı kalmayıp, İstanbul ve İzmir ofis personelini de sektördeki teknik eğitimlere gönderen Katwind Enerji, benzer şekilde idari ve kurumsal alanlarda da tüm ekip olarak eğitimler almaya devam ediyor. Firma bu doğrultuda sağlıklı ve proaktif bir çalışan kimliğine ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’deki çalışmalarının yanı sıra şu an için Fas, Pakistan ve savaş olmasına rağmen Ukrayna’daki faaliyetlerine devam eden Katwind Enerji, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da daha fazla işverene ulaşarak iş hacmini genişletmeyi öncelikli olarak hedefliyor. Sektördeki firmaların, yatırım yapılırken inşaat esnasında proje aşamalarındaki süreçlerine dahil olarak, işlerin sağlıklı ve sorunsuz gerçekleştirilmesini sağlayan Katwind Enerji’nin servis hizmetleri özetle; kanat, nasel ve kule tamirleri; kanat, kule ve nasel bakım hizmetleri; drone detaylı bakım hizmetlerini kapsıyor.

Detaylı bilgi ve iletişim için www.katwind.com web sitesini ve Katwind Enerji İnstagram hesaplarını ziyaret edebilirsiniz

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com