Connect with us

Deniz üstü Rüzgar Enerjisi

TotalEnergies ve European Energy, iş birliklerine offshore rüzgarı da ekliyor

Yayın tarihi:

-

TotalEnergies ve European Energy, iş birliklerine offshore rüzgarı da ekliyor

Elektrik alanındaki entegre gelişiminin bir parçası olarak Danimarka, Finlandiya ve İsveç’te deniz üstü rüzgar enerjisi projeleri geliştirmek için European Energy ile yeni bir anlaşma imzalayan TotalEnergies, sadece Danimarka’da 405 MW’lık offshore rüzgar enerjisi projesi geliştiriliyor. TotalEnergies’in iş birliği yaparak hisse satın aldığı Danimarka’da yer alan projeleri; %85 ile 240 MW’lık Jammerland Bugt Offshore Rüzgar Projesi, %72,2 ile 165 MW’lık Lillebaelt South Rüzgar Projesi oluşturuyor. 2023’ün Aralık ayında Danimarka Enerji Ajansı tarafından onaylanan, münhasırlık ve şebeke bağlantı izinleri alınan bu iki projenin, nihai inşaat izinlerinin 2024 yılı ortalarında alınması ve 2030 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu sahalarda üretilen elektriğin ise, doğrudan elektrik toptan satış piyasasında veya Kurumsal Güç Satın Alma Anlaşmaları (CPPA) yoluyla satılması ve karbon ayak izlerini azaltması planlanıyor.

3 ülkede büyük ölçekli offshore rüzgar projeleri için ortak geliştirme

İsveç ve Finlandiya’da ortak bir girişim aracılığıyla yeni büyük ölçekli offshore rüzgar projeleri geliştirmeyi ve işletmeyi planlayan TotalEnergies ve European Energy, bunun yanı sıra Danimarka’da yaklaşan offshore rüzgar ihalelerine teklif vermeyi de planlıyor. TotalEnergies’in büyük ölçekli projelerdeki deneyimi, ticari piyasalardaki alım-satım ve pazarlayabilme becerisi tarafından desteklenecek ortaklık, European Energy’nin sıfırdan projeler geliştirme ve bu ülkelerdeki paydaşlarla başarılı bir şekilde ilişki kurma konusundaki geçmişinden yararlanmayı planlıyor. Deniz üstü rüzgar projeleri için yapılan bu anlaşma, TotalEnergies ve European Energy arasında 2023’te birden fazla coğrafyada yenilenebilir enerji projeleri geliştirmek, inşa etmek ve işletmek için yapılan bir önceki anlaşmayı izliyor.

Gerçekleşen ortaklıkla ilgili konuşan TotalEnergies Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Vincent Stoquart, “European Energy ile iş birliğimizi genişletmekten mutluluk duyuyoruz. Danimarka’daki bu yeni açık deniz rüzgar projeleri, ticari ülkelerde rekabetçi maliyetlerle yenilenebilir projeler geliştirme stratejimizle uyumludur. Bu ortaklık, TotalEnergies’in European Energy’nin Kuzey Avrupa’daki uzun süreli varlığından yararlanarak buradaki işlerin genişletilmesine olanak tanıyacak” diyor.

European Energy Grup CEO’su Knud Erik Andersen ise, “TotalEnergies ile bu ortaklık, Kuzey Avrupa’da yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandıracak. Sıfırdan proje geliştirme konusundaki uzmanlığımız ve TotalEnergies’in büyük ölçekli operasyonlardaki deneyimi, son teknoloji ürünü offshore rüzgar tesisleri sunmamızı sağlayacak. İskandinav enerji piyasası hakkındaki derin bilgi birikimimizi bu girişime katarak iddialı projelerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktan heyecan duyuyoruz. Bu iş birliği sadece yenilenebilir enerji sektöründeki konumumuzu güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda Avrupa’da sürdürülebilir kalkınma ve enerji bağımsızlığı konusundaki kararlılığımızın da altını çiziyor” ifadelerini kullanıyor.

2023 yılı sonunda yenilenebilir enerji üretimindeki brüt kurulu gücünü 22 GW’a ulaştıran TotalEnergies’in deniz üstü rüzgar enerjisinde 16 GW’tan fazla kapasitesi bulunuyor. Firmanın offshore rüzgar projeleri; Birleşik Krallık, Güney Kore, Tayvan, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’da yer alıyor.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Deniz üstü Rüzgar Enerjisi

Ingeteam’den deniz üstü rüzgar türbinlerini döndürecek enerji depolama sistemi

Yayın tarihi:

-

Yazar

Ingeteam’den deniz üstü rüzgar türbinlerini döndürecek enerji depolama sistemi

Zorlu rüzgar koşulları ve hava koşullarından kaynaklanan elektrik kesintileri nedeniyle rüzgar türbininin elektrik şebekesiyle bağlantısı kesildiğinde kule üzerindeki nacelle’i döndürmekten sorumlu dizel sistemlere güvenilir ve daha verimli bir alternatif sunmak için 2020 yılında sistem geliştirmeye başlayan Ingeteam, Yaw Backup sisteminin ilk 15 ünitesini geliştirerek Birleşik Krallık’taki bir deniz üstü rüzgar projesine tedarik ediyor.

Rüzgar türbinine enerji sağlayan bir batarya ile birlikte bir frekans dönüştürücüsünden oluşan sistem, böylece genellikle açık denizlerde meydana gelen aşırı hava koşullarına dayanabiliyor ve rotoru rüzgar yönünde hizalı tutabiliyor. Bu sayede kanatlar ve yapı üzerinde etkili olan kuvvetler en aza indirilerek olası arızalar ve rüzgar türbini bileşenlerinde önemli hasarlar önleniyor.

Olumsuz hava koşullarında anında tepki vermeyi garanti eden ürün, Yaw Backup sistemini doğrudan besleyerek rüzgar türbininin mekanik gerilimlerini azaltan, böylece tüm bileşenlerinin güvenliğini koruyan ve ekonomik kayıpları önleyen sürdürülebilir bir çözüm sunuypr. Buna ek olarak, Yaw Yedekleme Sistemi, diğer sistemlerin yanı sıra kontrol ve iletişim gibi temel yükleri desteklemek için acil bir elektrik güç kaynağı da sağlıyor.

Bu sistemler, tayfun ve diğer olumsuz hava koşullarından etkilenen bölgelerde bulunan parklarda da kullanılıyor. Bununla birlikte, deniz üstü rüzgar türbinlerinin boyutlarındaki artış, desteklenen yüklere karşı giderek daha hassas hale geldikleri ve bu durumlarda Yaw Yedekleme Sistemi gibi çözümlerin gerekli olduğu anlamına geliyor.

Ingeteam tarafından geliştirilen bu sistemin ilk ünitelerini halihazırda teslim alan ve kuran Birleşik Krallık’taki proje, fosil yakıtlarla çalışan mekaniklerden kaçınarak temiz enerji üretme misyonuyla uyumlu bir sisteme geçiyor. Nacelle’in hareketini sağlayan bataryalarda depolanan enerji, rüzgar türbininin kendisinden geliyor ve bu da projelerin sürdürülebilirliğine katkıda bulunarak %100 yenilenebilir olmasını sağlıyor.

Önümüzdeki aylarda faaliyete geçecek olan projenin farklı aşamalarında, ilk test aşamasını çoktan geçmiş olan Ingeteam teknolojisi kullanılacak.

Devamını oku

Deniz üstü Rüzgar Enerjisi

Mayıs 2024 itibarıyla dünya denizüstü rüzgar enerjisi son durumu

Yayın tarihi:

-

Mayıs 2024 itibarıyla dünya denizüstü rüzgar enerjisi son durumu

2023 yılında toplam RES kurulu gücü 1050 GW’a ulaşmış, toplam elektrik tüketiminin %10’nu RES’ten karşılanmıştır. Denizüsü RES özelinde ise, 2023 yılında 9.8 GW yeni kapasite eklenerek toplam denizüstü RES kurulu gücü 67.4 GW’a ulaşmıştır. Bu kapasitenin yarıya yakını Çin’de, 31.5 GW ile işletmededir. 2023 yılında sektör ciddi bir fiyat artış şoku yaşamıştır. Tedarik zincirindeki fiyat artışları bazı projelerin fizibilitelerinin tekrar değerlendirilmesine yol açmıştır. Bununla birlikte, 2023 yılında 42 GW yeni kapasitenin ihalesi yapılmıştır. 2024 sonu ile birlikte toplamda 70 GW kapasitenin ihalesinin tamamlanması beklenmektedir. Yıllık kurulu güç artışları aşağıdaki tabloda verilmiştir. 

Şekil 1: 2014-2023 yılları arasındaki yıllık kurulu güçler.

Şekil 1: 2014-2023 yılları arasındaki yıllık kurulu güçler.

2014-2023 yılları arasındaki kümülatif kurulu güçlere bakıldığında gittikçe artış gösteren bir trend olduğu görülmektedir.

Şekil 2: 2014-2023 yılları arasındaki kümülatif kurulu güç gelişimi.

Şekil 2: 2014-2023 yılları arasındaki kümülatif kurulu güç gelişimi.

Global Denizüstü Rüzgar Türbin (DRT) piyasası

2023 yılında 22.9 GW denizüstü RT satış anlaşması yapılmıştır. SiemensGamesa bu kapasitenin %33’ünü oluşturmaktadır. İngiltere’de bulunan Hornsea projesinde SG 14-236 kullanılacak olup ana projelerdendir. Vestas 3.1 GW ve Ming Yang 1.8 GW kapasite ile sıralanmaktadır. 2018-2023 periyoduna bakıldığında SiemensGamesa %26 pazar payı ile hala piyasa lideridir; MYSE %13, Vestas %10 ile onu takip etmektedir. 

Ortalama denizüstü RES kurulu gücü ise 2023 yılında 392 MW olmuştur; 2022 yılında bu değer 225 MW idi.

Dünyadaki en büyük yüzer denizüstü RES ise Norveç’te işletmeye alınmıştır. 88 MW Hywind Tampen projesi Norveç kıyısından 140 km açıkta kurulmuştur. Diğer yüzer projeler ise Çin’de (7.5 MW) ve İspanya’da (2 MW) bulunmaktadır.

Çin, 2023 yılında eklediği 5 GW kapasite ile toplam kurulu gücünü 31.5 GW’a çıkararak dünya liderliğini sürdürmektedir. 

Hollanda, Hollandse Kust Noord (759 MW) ve Hollandse Kust Zuid (1.5 GW) projelerinin işletmeye almıştır. 

Dünya çapında 282 adet denizüstü RES işletmede olup, bunun 158’i Asya’da, 122’si Avrupa’da ve 2 adedi ise ABD’de yer almaktadır.

Şekil 3: 2014-2023 yılları arasındaki kümülatif kurulu güç gelişimi.

Şekil 3: 2014-2023 yılları arasındaki kümülatif kurulu güç gelişimi.

İnşaatı devam eden projelere bakıldığında ise; Çin’de 6.3 GW, İngiltere 3.9 GW ve Tayvan’da 2.4 GW denizüstü RES projeleri olduğu görülmektedir. Japonya ve Hindistan sektöre iddialı girişler yapmıştır. GWEC raporuna göre, 2024-2028 yılları arasında 27 GW yıllık ek kapasite eklenmesi öngörülmüştür. 

Kaynaklar:

Global Offshore Wind Report, World Offshore Wind Forum, 2023.

GWEC, Global Wind Energy Council, GLOBAL WIND REPORT 2024.

Devamını oku

Deniz üstü Rüzgar Enerjisi

İzmir Valisi, ENSİA, DÜRED ve GİSBİR’den Çandarlı Limanı çağrısı

Yayın tarihi:

-

Yazar

İzmir Valisi, ENSİA, DÜRED ve GİSBİR’den Çandarlı Limanı çağrısı

Türkiye’nin 75 bin megavat kurulu güç potansiyeli bulunan deniz üstü rüzgâr enerjisi için hazırlanan sanayi envanteri ilk kez İzmir’de kamuoyu ile paylaşıldı. İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, “Çandarlı Limanı’nın deniz üstü rüzgar enerjisi ekipman üretiminde kullanılması için Sanayi Bakanlığımız ile çok ciddi çalışma içindeyiz” diye konuştu. Deniz üstü rüzgar enerjisi için önemli isimlerin bir araya geldiği toplantıda ENSİA, mevcut potansiyelin büyüklüğü ve İzmir’in önemine vurgu yaparken; DÜRED, 2040, 2050 hedefleri ve Çandarlı Limanı için çağrıda bulundu. GİSBİR ise, “Deniz üstündeki her inşaatı yapabiliriz” dedi.

Türkiye’nin temiz enerji kaynakları arasında en yüksek derecede potansiyel sunan Denizüstü Rüzgâr Enerjisi’nde (DRES) sanayi envanteri çalışması tamamlanarak ilk kez İzmir’de enerji sektörü ve kamuoyu ile paylaşıldı. Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA), Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Derneği (DÜRED) ve Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR) koordinasyonu; İzmir Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle hazırlanan “Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Yol Haritası ve Sanayi Envanteri Tanıtım Toplantısı” Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleştirildi. 

Vali Elban: Enerji yoksulu değil, enerjiyi üretme yoksuluyuz

Rüzgar enerjisi sektöründe yer alan firmaların yoğun katılımına sahne olan toplantının açılışında konuşan İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, “Türkiye’nin enerji yoksulu bir ülke değil, enerjiyi üretme yoksulu bir ülke olduğuna” dikkat çekerek, rüzgâr enerjisinde 26 yılda çok önemli başarıların elde edildiğini belirtti. İzmir’in karasal rüzgâr enerjisinde elde ettiği liderliği deniz üstü rüzgar enerjisi santralleri ile daha da ileri taşıması gerektiğini kaydeden Vali Elban, Çandarlı Limanı’nın bu alanda ekipman üretimine odaklanması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile çok ciddi çalışma içerisinde olduklarını vurguladı. 

“Çandarlı Limanı için paydaşlarımız da çok arzulu”

DRES’lerin dünyanın pek çok ülkesinde uzun yıllardır temiz enerji üretiminde kullanıldığını hatırlatan Elban, şu değerlendirmeyi yaptı: “Enerjinin nasıl üretileceği belli. Denizüstü RES’ler konusunda da sihirli formüller yok. Dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak kullanılan bir enerjiden bahsediyoruz. 26 yıldır rüzgâr enerjisinden elektrik üretiyoruz. Geldiğimiz nokta küçümsenecek bir nokta değil. 10 binin üzerinde istihdam 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıyoruz. İlk kanat, ilk kule, ilk nasel, ilk Ar-Ge tesisinin olduğu bir kent İzmir. Hiçbir eksiğimiz yok. Çandarlı Limanı bölgesinin denizüstü RES’lerin ekipman üretiminde kullanılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile ciddi bir çalışma içindeyiz. Paydaşlarımızın da bu yönde çok ciddi arzuları var. Bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın koymuş olduğu hedeflere daha hızlı ulaşmak için ciddi bir ivme yakalayacağız. Bunu başarırsak hem üretim hem Ar-Ge hem de ihracat geliri açısından sayılı ülkelerden birisi oluruz diye düşünüyorum.”

ENSİA: Hedefimiz, potansiyelimizin 15’te biri

Toplantıda konuşan Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı ise, İzmir’in Türkiye’deki 4 türbin kanadı fabrikasının tamamına, 7 kule fabrikasının dördüne, iki döküm tesisinden birisine ev sahipliği yapan bir şehir olduğunu hatırlatarak, “Rüzgâr enerjisinde bu ölçekte kümelenen dünyada başka bir şehir yok. İzmir’de rüzgâr sanayisinde faaliyet gösteren firmalar, Türk rüzgar endüstrisinin toplam cirosunun yüzde 85’ini oluşturuyor” dedi. 

Türkiye’nin karasal rüzgar enerjisinde 26 yılda 12 bin Megavat seviyesinde bir kurulu güce ulaştığını kaydeden Kalaycı, bugün itibarıyla ülkenin toplam kurulu gücünün yüzde 11’ini rüzgâr enerjisi karşıladığı bilgisini verdi. Hükümetin açıkladığı Ulusal Enerji Eylem Planı’na göre Türkiye’nin rüzgâr enerjisi kurulu gücünün 2035 yılında 29 bin 600 MW seviyesine yükseleceğini anımsatan Alper Kalaycı, bu kapasite içerisinde denizüstü rüzgar enerjisinin 5 bin MW seviyesinde pay alacağını, bu payın Türkiye’nin keşfi yapılmış potansiyelinin 15’te biri seviyesinde olduğunu söyledi. 

DÜRED: Çandarlı Limanı’nın ‘Denizüstü Rüzgar Enerjisi Üretim Bölgesi’ ilanı kritik önemde

Toplantıda konuşan Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Durak, denizüstü RES’lerin çok fazla sektöre sipariş veren büyük bir mekanizmaya sahip olduğunu, istihdam boyutunda ise karasal RES’lere göre 10 kat fazla istihdam sağladığını söyledi. 

Türkiye’de deniz kıyısındaki şehirlerin, yüksek seviyede elektrik tüketen ve sanayi gelişimi olan şehirler olduğuna işaret eden Durak, DRES’lerin yeşil hidrojen üretimi ile birlikte kurgulanması gerektiğini vurguladı. Çandarlı Limanı projesinin, dünyada pek çok örneği olan “Denizüstü Rüzgar Enerjisi Üretim Bölgesi” olarak ilan edilmesinin kritik önemde olduğunun altını çizen DÜRED Başkanı Murat Durak, Türkiye’nin 2040 yılına kadar 10 bin MW, 2050 yılına kadar ise 30 bin MW denizüstü RES kurulu güç hedefi koyması gerektiğini açıkladı. 

GİSBİR: Deniz üstündeki her inşaatı yapabiliriz

Toplantıda söz alan Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Temsilcisi Ferhat Acuner ise, sektör olarak denizüstü RES’ler konusunda yaşadıkları heyecana dikkat çekti. “Bu heyecanımızın arka planında, denizüstündeki rüzgâr santrallerini bütünüyle kendi imkânlarımızla yapabilme kabiliyetimiz yatıyor.” diyen Acuner, gemi inşa sanayisinin Çandarlı Limanı projesinin bu alanda bir üretim merkezi olma hedefini büyük dikkatle izlediğini vurguladı. Ferhat Acuner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Denizüstünde yapılacak her türlü tesisi Türk gemi inşa sanayisi olarak inşa etmeye hazırız. Bu tesislerin mühendislik hesaplarının, tasarımlarının, Ar-Ge’lerinin ve inşaatlarının tamamıyla kendi imkânlarımızla yerli ve milli olarak yapılması mümkün. Çandarlı Limanı bu yönüyle İzmir için büyük bir fırsat penceresi içeriyor. Türk gemi inşa sanayisi olarak İtalya’nın kuzeyinde binlerce megavat DRES üretiminin yapılacağı bir limanın tasarımını Türk şirketleri olarak biz yapıyoruz. Kendi ülkemizde de böyle bir projeye her türlü desteği vermeye hazırız.”

Devamını oku

Trendler