Ørsted, 924 MW’lık offshore santral Sunrise Wind’in tamamını satın alıyor

Editör
Ørsted, 924 MW'lık offshore santral Sunrise Wind'in tamamını satın alıyor

Yenilenebilir enerjinin pek çok alanında projeler geliştiren, inşa eden ve işleten Danimarka merkezli Ørsted, New York’a enerji sağlayacak 924 MW’lık offshore rüzgar santrali Sunrise Wind’in %50 hissesini satın almak için Eversource ile anlaşma imzaladı.

Deniz üstü rüzgar kapasitesi için devam eden New York 4 ihalesinde Sunrise Wind’in başarılı olmasına tabi olan satın alma, ayrıca New York’un enerji ajansı NYSERDA ile açık deniz rüzgar yenilenebilir enerji sertifikaları OREC sözleşmesinin imzalanmasını ve uzun biçimli satın alma anlaşmalarına girilmesini, inşaat ve operasyon planının alınmasını ve ilgili düzenleyici onayları içeriyor. Sunrise Wind ihalede başarılı olamazsa, Sunrise Wind için mevcut OREC sözleşmesi eyaletin gereklilikleri uyarınca iptal edilerek, Ørsted ile Eversource’un Sunrise Wind için ortak girişimi yürürlükte kalıyor. Projenin geçici olarak kabul edilmesi halinde, NYSERDA ile mevcut ihalenin güncellenen şartları kapsamında yeni bir sözleşmenin müzakere edilmesi planlanıyor.

New York’un en gelişmiş deniz üstü rüzgar projesi olan Sunrise Wind’in, ihalenin kazanılması halinde 2026 yılında tamamlanması, New York’un 2030 yılına kadar %70 yenilenebilir enerjiye ulaşma hedefine önemli katkı sunması bekleniyor. Tasarımıyla ilgili incelemelerin yapılarak tüm devlet kurumları tarafından onaylanan Sunrise Wind’in, ihaleden kısa bir süre sonra inşaata başlaması için tüm önemli tedarikçi ve proje iş gücü anlaşmaları güvence altına alınıyor. Projede nihai federal izinlerin ise, 2024 yılının yaz aylarında alınması bekleniyor.

Satın almayla ilgili konuşan Ørsted Başkan Yardımcısı ve Amerika Bölgesi CEO’su David Hardy, şu açıklamada bulunuyor: “ABD portföyümüzün kapsamlı bir risk incelemesinin ardından, projenin New York 4’te kazanılması halinde Sunrise Wind’in tam mülkiyetini alma konusunda endişemiz yok. Bu işlem Ørsted için değer artırıcı bir fırsat ve proje için ileriye dönük en iyi yol. Sunrise Wind, halihazırda yapım aşamasında olan South Fork ve Revolution Wind’in ardından kuzeydoğu kıyılarındaki üçüncü deniz üstü rüzgar çiftliğimiz olacak. Kuzeydoğu; projeler, liman varlıkları, eğitimli iş gücü ve tedarik zinciri ortakları da dahil olmak üzere Ørsted için artan bir önceliktir. İhaleyi kazanmamız halinde Sunrise Wind ve bölgede yapılacak ihaleler için stratejik öneme sahip, gelecekteki potansiyel teklif ve projeleri farklılaştırmamıza ve riskten arındırmamıza yardımcı olacak bir açık deniz rüzgar merkezi inşa ediyoruz.”

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap