Connect with us

Genel

Sürdürülebilir rüzgar türbinleri için üç boyutlu çözümler

Yayın tarihi:

-

 

3D tasarım yazılımı, 3D Dijital Modelleme ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) çözümlerinde dünya lideri 3DEXPERIENCE şirketi Dassault Systèmes dünyanın en büyük rüzgar türbinleri üreticisi Vestas Wind Systems A/S’nin üretim operasyonları yönetimi için “Sustainable Wind Turbines(Sürdürülebilir Rüzgar Türbinleri)” endüstriyel çözümünü seçtiğini duyurdu. Vestas, dünyanın her yerindeki tesislerinde üretim sistemleri ve tedarik zinciri süreçlerini standartlaştırabiliyor, gelecekteki genişleme planlarını destekleyebiliyor.

 

2025itibariyle rüzgar enerjisi, dünya elektrik tüketiminin tahminen yüzde 10’unukarşılayabilecek. Ancak dengesiz bir pazarda rüzgar türbinleri üreticileriyerel pazarların yakınlarında ve yerel gereksinimlere uygun yüksek kaliteli vegüvenilir ürünler üretme esnekliğine sahip olmalı.

 

Altı kıtada75 ülkede 56.800’den fazla kurulu rüzgar türbiniyle Vestas, yeni konumlaradoğru genişlerken her tesisinde her ürünü üretebilme becerisine sahip olmanınyanı sıra dış kaynak kullanım stratejisinde bir rüzgar türbininin 20 yıllıktasarım kullanım ömrü boyunca maliyet ve kalite hedeflerini tutturmasınısağlamak istiyor.

 

3DEXPERIENCEplatformunu temel alan “Sürdürülebilir Rüzgar Türbinleri” DELMIA Aprisouygulamalarından faydalanıyor ve işbirliğine dayalı global ortamda çokdisiplinli bilgiler içeren benzersiz mühendislik, üretim ve proje yönetimibecerileri sunuyor. Şirketlerin üretime başlamadan önce üretim süreçlerinisanal olarak planlamalarına ve onaylamalarına; üretim maliyetleri, üretimbölümü gecikmeleri ve sorunlarını en aza indirmelerine; ve daha yüksek birüretim kalitesi ve istenen ürün çıkışını elde etmelerine olanak tanıyor.

 

Globalolarak 19 üretim tesisiyle Vestas, kurum çapında üretim operasyonları üzerindegerçek zamanlı görünürlük ve kontrol için mevcut ERP sistemiyle güvenli birşekilde entegre edilebilen tek ve birleşik bir dijital çözüme sahip oldu.Şirket, insanlar, prosesler, ekipmanlar, araçlar ve malzemelerin yanı sırakalite, depo, bakım, işgücü ve tedarik zinciri gibi rüzgar türbinlerinin ötesindekisüreçleri de koordine ve senkronize edebiliyor. Daha fazla operasyonel esneklikve değişimi daha hızlı yanıtlama sayesinde Vestas, geliştirmeler, tasarım veoluşturmayı her tesisinde yineleyebiliyor.

 

Vestas İdari Başkan Yardımcısı BaşOperasyon Sorumlusu Jean-Marc Lechêne şunları söyledi: “İklim değişikliği ve enerji güvenliği dünyanın bugün yüzleştiği vegelecek kuşaklara bizden miras kalacak en önemli iki sorundur ve ekonomikaçıdan karlı çevreci enerji çözümlerine geçişin ne kadar önemli olduğunu bizehatırlatmaktadır. 3DEXPERIENCE platformu üretim operasyonlarımızı yönetimtarzımızı kapsamlı bir yaklaşımla dönüştürmemize olanak tanıdı. İşverimliliğini geliştirebiliyor, yerel standartlara daha iyi uyum sağlayabiliyorve hemen her pazar için uzun vadeli sürdürülebilirlik çözümlerioluşturabiliyoruz”.

 

DassaultSystèmes İdari Başkan Yardımcısı ve Baş Strateji Sorumlusu Monica Menghini ise şöyle konuştu: “Vestas gibi üreticiler, kazançlarınıartırmayı ve gelişmekte olan pazarlara doğru genişlemeyi hedeflemekle birliktebu hedefleri, verimlilik ve kaliteyi geliştirirken, israfı ortadan kaldırırken,maliyetleri azaltırken ve sürdürülebilirliği en önemli öncelik olarak tutarkengerçekleştirmeleri gerekiyor. ‘Sürdürülebilir Rüzgar Türbinleri’ endüstriyelçözüm deneyimi en düşük toplam maliyet için kurumsal kalite, sürekli gelişim veyasal uyumluluk sağlıyor”.

Devamını oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi Kaynakları

GWEC’ten çarpıcı Covid-19 raporu!

Yayın tarihi:

-

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından hazırlanan rapor, Küresel Rüzgar Raporu 2019, en son piyasa verileri, ülke profilleri, trendler ve GWEC Piyasa analizleri yoluyla küresel rüzgar endüstrisine kapsamlı bir genel bakış sunar. Rüzgar enerjisi son 20 yılda hızla arttı ve dünya çapında temiz, uygun maliyetli bir enerji kaynağı haline geldi.

Önemli bulgular:
  • 2019’da küresel bazda 60.4 GW rüzgar enerjisi kapasitesi kuruldu, 2018’deki kurulumlara göre yüzde 19 artış ile rüzgâr için tarihinde en iyi ikinci yıl olma niteliği taşıyor.
  • Dünya genelinde rüzgâr enerjisi için toplam kapasite, 2018’e göre yüzde 10 artışla 651 GW’ın üzerinde gerçekleşti.
  • Çin ve ABD, 2019 yılında yeni kapasitenin yüzde 60’ından fazlasını oluşturarak, Dünya’nın en büyük kara rüzgâr pazarları olmaya devam ediyor.
  • Açık deniz rüzgarı, küresel rüzgar tesislerinin yönlendirilmesinde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır ve sektör 2019’da 6,1 GW rekor kırarak yeni tesislerin yüzde 10’luk bir rekor payını oluşturmaktadır.
  • Rapor, rüzgâr enerjisi büyümesini daha da hızlandırmak için iki önemli araç tanımlamaktadır: Odak noktasını LCOE’den rüzgar ve yenilenebilir endüstrilerin uzun vadeli sürdürülebilirliğini destekleyen bina enerji pazarlarına kaydırmak; ve sektöre yeni fırsatlar açmak için hibridizasyon ve yeşil hidrojen gibi yeni teknolojik çözümlerin kullanılması.
  • 2020’nin rüzgar enerjisi için rekor bir yıl olması bekleniyordu. GWEC, 76 GW yeni kapasite öngörüyordu. Bununla birlikte, COVID-19’un rüzgar enerjisi kurulumları üzerindeki tam etkisi hala bilinmemektedir. GWEC, COVID-19’un küresel ekonomi ve enerji piyasaları üzerindeki potansiyel etkileri ışığında 2020-2024 tahminlerini gözden geçirecek ve 2020 ikinci çeyreğinde güncellenmiş bir piyasa görünümü yayınlayacaktır.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Genel

16 Mart gününden itibaren evden çalışma sistemine geçtik

Yayın tarihi:

-

Moneta Yayın Grubu olarak, halk sağlığını tehdit eden küresel salgın sebebiyle çalışmalarımızı bir süre evden sürdürme kararı aldık. Ekip olarak sosyal mesafe kuralını uygulamak için büyük titizlikle hareket ediyoruz. İş süreçlerimizi bulut tabanlı ortamlar üzerinden sürdürüyor oluşumuz nedeniyle bu yeni çalışma tarzına uyum sağlamakta herhangi bir zorluk yaşamadık. Bu süre boyunca telefon ve e-posta gibi iletişim adreslerimiz sürekli olarak aktif olacak ve bizimle dilediğiniz an irtibat kurabileceksiniz. Bu süreçte ekip olarak toplantı vs. etkinliklerde de yer almama kararı almış bulunuyoruz.

Salgın riski ortadan kalkana ve yetkili makamlar bu yönde bir açıklama yapana kadar çalışma düzenimizin bu şekilde olacağını tüm dostlarımıza ve iş ortaklarımıza duyuruyoruz.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere, esen kalın…

Devamını oku

Bilgi Kaynakları

IEA’dan, virüsün petrol talebine ve Dünya ekonomisine etkisiyle ilgili çarpıcı bülten!

Yayın tarihi:

-

Dr. Fatih Birol’un Başkanı olduğu IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), virus salgınının petrol talebi, fiyatları ve Dünya ekonomisi üzerindeki etkilerine ilişkin bülten yayınladı. Bülten içeriğiyle ilgili aşağıda bilgi edinebilirsiniz.

Geçen haftalarda , Covid-19, Çin’deki bir sağlık krizi olmaktan çıkıp küresel sağlık acil durumu haline geldi. Çin, salgının durdurulması için sıkı önlemler alırken, durum Dünya genelinde, 60’dan fazla ülkede bildirilen vakalarla giderek kötüleşiyor. Dünya ekonomisi üzerindeki etkisi de git gide belirginleşiyor. Ayın başlarında OECD, 2020 için büyüme beklentisini %0.5-2.4 aralığına indirdi ki, bu revizyon son projeksiyonlarımızla uyum gösteriyor

Durum değişkenliğini sürdürürken, küresel petrol talebinin 2019’da petrol talebinin % 80’inin ortaya çıktığı Çin’deki derin daralma ve seyahat ve ticaretteki kesintiler nedeniyle (son on yıl içinde ilk defa 1 tam yıl süresince iniş göstererek) 2020 yılında düşmesini bekliyoruz.

Ülkelerin virüsün süratli yayılmasına biyolojik önlemlerle cevap vermesi, Dünya genelinde uluslararası ve yerel taşımacılıkta çok büyük oranlarda azalmayla sonuçlandı. Veriler tam olmaktan uzak, ancak taşımacılık, sanayi ve ticaret dallarındaki gözle görülür azalma, geçen yılın ilk çeyreğiyle kıyaslandığında bu ilk çeyrekte küresel petrol talebinde 2.5 milyon varil/gün azalmayı gösteriyor. Bu, Şubat atında meydana gelen 4.2 milyon varil/gün değerindeki yıllık azalmayı da kapsıyor, bunun 3.6 milyon varil/gün miktarı da Çin’den kaynaklanıyor.

Petrol piyasasındaki durum incelemesi, hükümetlerin salgını durdurmak için önlem alma hızlarına ve küresel sağlık krizinin ekonomik etkinlikteki etkisine bağlı olacaktır. Bu aşamada, salgınla ilgili yüksek belirsizlik, bizi durumla ilgili alternatif görüşler sunmaya yönlendirdi: küresel ölçütlerin virüsü önlemede daha az başarılı olduğu karamsar bir bakış ve virüsün süratli şekilde önlendiği iyimser bir bakış.

Temel duruma göz attığımızda salgının Çin’de ilk çeyreğin sonu itibariyle kontrol altına alındığını ancak İran, G.Kore, Japonya, Singapur ve Avrupa’ya yayılmış olduğu görülüyor. Kuzey Amerika ve Avrupa’da uygulanan ölçütlerin, Çin’deki duruma göre petrol talebi üzerinde daha az etkisinin olması bekleniyor. Bununla birlikte, havacılık sektörü, küresel hava seyahatlarindeki kısıtlamalar nedeniyle azalmayı sürdürecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com