Connect with us

Genel

Siemens ve Gamesa birleşiyor

Published

on

 

Siemens ve Gamesa, rüzgar enerjisi sektöründeki faaliyetlerini birleştirmek üzere anlaşma imzaladı. Her iki şirketin de bu alandaki pazarları, ürünleri ve teknolojileri birbirini tamamlayarak hem müşteriler hem de hissedarlar açısından önemli bir değer yaratacak. Gamesa hissedarları bu birleşme sonucunda Siemens’ten hisse başına 3,75 Euro nakit ödeme alacak.

 

Siemens, anlaşma sonucunda,  tüm rüzgar enerjisi faaliyetlerini Gamesa ilebirleştirerek, dünyanın lider rüzgar türbini üreticisi olacak.  Siemens, bubirleşme ile şirketin hisseli sermayesinin yüzde 59’una, Gamesa’nın mevcuthissedarları da yüzde 41’ine sahip olacak. Siemens, birleşmenin tamamlanmasınınhemen ardından tüm Gamesa hissedarlarına (Siemens hariç) hisse başına 3,75 Euroödeyecek.

Yeni şirketin dünyaçapında, birikmiş yaklaşık 20 milyar Euro değerinde siparişe, 9,3 milyar Eurociroya ve 839 milyon Euro kâra  sahip olması bekleniyor. Birleşme sonucuoluşan şirketin global merkezi İspanya’da olacak ve şirketin hisseleri İspanya’daişlem görmeye devam edecek.

Onshore bölümününmerkezi yine İspanya olurken, offshore  bölümü Hamburg-Almanya veVejle-Danimarka’dan yönetilecek.

Siemens AG YönetimKurulu Başkanı ve CEO’su Joe Kaeser, Gamesa birleşmesi hakkında şunları ifadeetti: “Bu birleşmenin amacı, sürekli büyüyen ve son derece cazip hale gelen rüzgar enerjisi sektörünü daha  da rekabetçi kılmak   ve yenilenebilir enerjinin daha uygun maliyetli halegelmesini sağlamak.Bu birleşme sonucunda, müşterilerimize çok daha büyükfırsatlar ve  yeni şirketin hissedarlarına ise daha büyük bir değersunabileceğiz. Birleşme, Siemens’in 2020 Vizyonu’na da yüzde yüz uyum sağlıyor.Uygun maliyetli, güvenilir ve sürdürülebilir enerji sunma konusundakikararlılığımızı bir kez daha vurguluyor.”

Siemens ve Gamesa,bu anlaşmayla önemli bir sinerji elde edecek. Anlaşmanın 2017 yılının ilkçeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com