Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Siemens Gamesa’dan Anadolu’nun rüzgârına uygun türbin

Yayın tarihi:

-

Siemens Gamesa, 53 MW’lık Kartal RES projesine, esnek güç değeri aralığına sahip olan SG 4.5-145 karasal (onshore) rüzgâr türbin tedariki için Callax Holding ile sözleşme imzaladı. Anadolu’nun genel iklim karakteri gibi orta seviyede rüzgâr koşullarına sahip lokasyonlar için ideal bir çözüm olan SG 4.5-145 türbini, spesifik saha koşullarına göre özelleştirilmiş çözümlerle maksimum verimlilik elde etmek üzere geliştirildi. Türbin, ilgili proje çerçevesinde esnek bir şekilde yapılandırılarak 4,2 ile 5,0 MW arası enerji üretebiliyor. Türkiye’de ilk kez sipariş edilen bu türbinlerin kurulumunun 2020 yılında yapılması planlanıyor.

İzmir, Çanakkale, Eskişehir’e kurulacak

Siemens Gamesa ayrıca Artıbir Enerji Grup’tan da 3,75 MW operasyon modlu SG 3.4-132 Class IA türbinler için toplam 30 MW’lık sipariş aldı. 3,75 MW modeli için Türkiye’deki ilk siparişler olan bu türbinlerin kurulumu 2020’de yapılacak. Türkiye’deki bu yeni projeler İzmir, Çanakkale ve Eskişehir’de orta ve yüksek rüzgâr koşullarındaki sahalarda hayata geçirilecek. 2019 mali yılının 4. çeyreğinde imzaları atılan bu siparişlerin tamamı için uzun vadeli servis anlaşmaları da imzalandı.

Türkiye’de ilk kez

Siemens Gamesa Türkiye CEO’su Ebru Çiçekliyurt şunları ifade etti: “Ülkemizde uzun süredir koruduğumuz konumumuzu daha güçlendirecek yeni projeler almanın gururunu yaşıyoruz. Dünya genelinde toplam 2 GW’tan yüksek kapasitede projelerde kullanılan ve güçlü performansıyla müşterilerimizin tercihi olan karasal SG 4.5-145 türbinimiz Türkiye’de ilk kez kullanılacak. Türkiye’nin rüzgâr enerjisi pazarı kayda değer bir büyüme potansiyeline sahip bulunuyor ve şirketimiz de ülkedeki güçlü performansıyla bu büyümeye katkı sağlamak için ideal konumda yer alıyor. Aldığımız bu yeni siparişler de müşterilerimize büyük bir ekonomik katma değer kazandıran teknoloji ve servisler sunduğumuzu bir kez daha gösteriyor.”

Siemens Gamesa, Türkiye’de 1,3 GW’ı aşan kurulu güçle, rüzgar türbini tedarikinde öncüler arasında yer alıyor. Kurulduğu günden bu yana Türkiye rüzgâr enerjisi pazarında aktif rol oynayan şirket, ülkenin farklı bölgelerinde çok sayıda projeyi başarıyla tamamladı. WindEurope kuruluşu, 2019-2023 arasında Türkiye’nin rüzgâr enerjisi kurulu gücünü 4,3 GW artırmasının beklendiğini ifade ediyor.

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Group, 2020’nin ilk çeyreğinde 1,6 GW’dan fazla sipariş aldı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Group, 2020'nin ilk çeyreğinde 1,6 GW'dan fazla sipariş aldı

Nordex Group, 2020’nin ilk çeyreğini 1.644 GW’lık sipariş ile kapattı ve bir önceki yılın aynı dönemindeki sipariş hacmini yaklaşık yüzde 59 artırdı (1/2019: 1.035 GW ).

Avrupa’daki talep, 1.292 MW civarıyla dikkat çekici şekilde yüksekti ve toplam sipariş hacminin neredeyse yüzde 79’unu oluşturuyordu. En güçlü tekil pazarlar Norveç, İngiltere, Türkiye ve Finlandiya olarak sıralanıyor.  Nordex Group, sadece Norveç’te, yeni N149 / 5.X türbini için toplam 400 MW’lık sipariş verdi.

Güney Amerika’dan gelen siparişler, Şili’den 269 MW, Brezilya’dan 83 MW olarak gerçekleşti.

Nordex Group CEO’su José Luis Blanco, “İlk çeyrekte 1,6 gigawatt’tan fazla sipariş ile Nordex Group bir kez daha çok iyi ve istikrarlı şekilde sipariş aldı; bu, başarılı ürün stratejimizin sonucudur. Delta4000 serisi yalnız başına 1.4 gigawatt ile, satılan türbinlerin yüzde 85’ini oluşturdu. 2019’da piyasaya sürülen ve yalnızca bu kategoride 93 türbin aranan yeni 5MW + sınıf türbinlerimizin yüksek talep oranı da özellikle memnuniyet verici ”dedi.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Group: Hollanda’da en büyük rotor çapına sahip kara türbini kurdu

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Group: Hollanda'da kurulu en büyük rotor çapına sahip kara türbini

Koronavirüs krizine rağmen ve tüm olasılıklara karşı tedbirler alınırken, Nordex Group, Mart sonunda Heibloem rüzgar santralinin bir parçası olarak, Hollanda’da en büyük rotor çaplı türbini hayata geçirerek, iki N149 / 4.0-4.5 türbininden ilkini kurdu. 149 metrelik rotor boyutu ve 4,5 MW kurulu gücüyle olağanüstü yüksek verimli türbin, Hollanda’da ekonomik verimlilik açısından yeni standartlar belirleyecek.

Müşterisi Coöperatie Zuidenwind olan rüzgar santrali, Hollanda’nın Limburg eyaletinde, Meuse yakınındaki Roermond civarında inşa ediliyor. Bölgede ortalama rüzgar hızı 6,8 m/s olarak kayıtlara geçiyor. 125 metrelik göbek yüksekliği ile türbinler, orta dereceli rüzgarların hakim olduğu bölgenin tüm potansiyelinden en iyi şekilde yararlanıyor. Böylece yıllık bazda en yüksek enerji veriminin eldesi mümkün hale geliyor.

İki türbinin Nisan ayı sonuna kadar işletmeye alınması planlanıyor. Bunu takiben Hollanda’da yıllık yaklaşık 7.500 haneye temiz elektrik sağlayacaklar.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

ENERCON, E-138 EP3 E2 prototipini kurdu

Yayın tarihi:

-

Yazar

ENERCON, E-138 EP3 E2 prototipini kurdu

ENERCON, E-138 EP3 E2’nin ilk prototipini başarıyla kurdu. Koronavirüs krizinin getirdiği zor koşullara rağmen, Schleswig-Holstein’daki Janneby tesisinde, kurulum sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

E2’nin nominal gücü, E-138 EP3 E1 ile karşılaştırıldığında, 3,5’ten 4,2 MW’a çıkarıldı. Geliştiriciler, yıllık yaklaşık yüzde 10’luk bir artışa karşılık gelen 1,5 milyon kWh civarında ek bir verim bekliyor. Böylece E2, gövde yüksekliğinde ortalama 7,5 m / s rüzgar hızına ulaşılan bölgelerde yılda yaklaşık 16.01 milyon kWh enerji üretecek.

Başka bir yeni özellik, tamamen tak ve çalıştır özellikli rotor başlığıdır: Bileşenin montajı ve testi fabrikada tamamlanmaktadır. Şantiyeye de tek bir dağıtım ünitesi şeklinde gönderilmektedir. WEC kurulduğunda, rotor kafası herhangi bir tornalama işlemi veya karmaşık ek ekipman gerektirmeden vinç tarafından kaldırılabilir.

Ayrıca, rotor kanatları için geliştirilen yeni kurulum yöntemi de şantiyede zaman tasarrufu sağlamaktadır. Yeni yöntem balast kolu gerektirmez ve WEC’nin rotor başlığı sadece montaj vinci kullanılarak döndürülür.

Devamını oku
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com