Siemens Gamesa, rekabet gücünü uzun vadede artırmak için Aoiz fabrikasını kapatıyor

Selda Kul
Siemens Gamesa, rekabet gücünü uzun vadede artırmak için Aoiz fabrikasını kapatıyor

Siemens Gamesa, rüzgar endüstrisinde ortaya çıkan, yüksek rekabet ve fiyat baskısıyla karakterize edilen ve rüzgar türbini üreticilerinin marjinlerinde bozulan piyasa koşullarına uyum sağlama gereksinimi duydu. Bu konuda başarılı olmak ve kara rüzgarı alanında rekabet gücünü artırmak için firma, rotorları 170 metreye çıkan yeni kuşak büyük türbinlere odaklanacak.

Bu stratejinin başarıya ulaşması için, Siemens Gamesa, büyük türbin üretiminde rekabet gücü bulunmayan Aoiz fabrikasını kapatma kararı aldı. Fabrika, çoğunlukla İspanya’daki projeler için SG 3.4-132 üretimi yapıyor. En yakın rıhtıma olan 200 km uzaklığıyla ve daha yüksek maliyetleriyle fabrika küresel anlamda rekabet bakımından dezavantajlı kalıyor.

Firma 239 çalışanı etkileyen bir toplu işten çıkarmaya hazırlanıyor. Yerel sendikalarla görüşmelerin önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Siemens Gamesa Kara Rüzgarı CEO’su Alfonso Faubel, şunları ifade etti:“Zor bir karar veriyoruz ve bunun da işçilerimiz kadar yerel topluma da etkisinin olacağının tamamen farkındayız. Bu kadar dramatik etkisi olan kararları genelde almıyoruz; geçen aylarda durumla ilgili her seçeneği değerlendirdik ve istemeyerek şu sonuca ulaştık ki bundan başka bir alternatif yok. Mevcut koşullarda, firmanın ve 5000’i İspanya’da olmak üzere Dünya’daki 24.000 arkadaşımızın işlerinin uzun
vadedeki sürdürülebilirliğini güvence altına almak için ölçütleri kabul etme mecburiyetimiz var.”
COVID-19 krizi ile doğrudan bağlantılı olmasa da, pandeminin Siemens Gamesa operasyonlarına ve firmanın ticari faaliyetlerine etkisi, kararın fitilini ateşledi. Firma, geçen çeyrekten bu yana kârları üzerinde 56 milyon Euro tutarında doğrudan bir etkiden söz ediyor.

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap