Connect with us

Genel

Rüzgar türbinlerindeki dişli kutusu bakım onarımları

Yayın tarihi:

-

 

Bir rüzgâr türbini; dişli kutusu, jeneratör, kule ve kanatlardan oluşur. Aktarma sisteminin içindeki en önemli bileşen ise dişli kutusudur. Dönme hızının jeneratör hız gereksinimlerine göre ayarlanabilmesi için güç iletim hattında güç aktarma sisteminin bulunması gerekir. İdeal bir dişli sistemi, rüzgâr türbininin işletme ömrü boyunca, sert iklim ve aşırı yüklenme koşulları altında bile düzgün ve sessiz bir şekilde çalışmalıdır. ABD’de 1983-89 döneminde kurulan bazı rüzgâr türbinlerinin periyodik bakım onarım işlemlerinin yapılması sayesinde hala orijinal dişli kutularıyla çalışmaya devam ettiğini biliyoruz.

 

Rüzgâr türbinlerindeki dişli kutusu bakım onarımları

Bir rüzgâr türbini; dişli kutusu,jeneratör, kule ve kanatlardan oluşur. Aktarma sisteminin içindeki en önemlibileşen ise dişli kutusudur. Dönme hızının jeneratör hız gereksinimlerine göreayarlanabilmesi için güç iletim hattında güç aktarma sisteminin bulunmasıgerekir. İdeal bir dişli sistemi, rüzgâr türbininin işletme ömrü boyunca, sertiklim ve aşırı yüklenme koşulları altında bile düzgün ve sessiz bir şekildeçalışmalıdır. ABD’de 1983-89 döneminde kurulan bazı rüzgâr türbinlerininperiyodik bakım onarım işlemlerinin yapılması sayesinde hala orijinal dişlikutularıyla çalışmaya devam ettiğini biliyoruz.

Rüzgâr türbinleri ekonomik ömürlerisüresince değişken rüzgâr hızlarına ve yüklerine maruz kalabilmektedir. Budurum özellikle türbülanslı sahalarda bulunan rüzgâr türbinlerinde daha fazlagörülmektedir. Bu da rüzgâr türbinlerini ve dolayısıyla dişli kutularıüzerindeki stresleri arttırmaktadır. Rüzgâr türbinlerinin ömrü, türbinkalitesine, yerel iklim ve saha şartlarına göre değişmekle beraber ortalamaolarak 20-25 yıldır. Türbülans yoğunluğu ve bunun sonucu ortaya çıkan mekanikyorulmalar, türbinlerin ömrünü ve dolayısıyla hareketli parçalarını birincidereceden etkileyen faktördür. Rüzgâr türbinlerindeki dişli kutularının garantikapsamı genellikle iki yıldır. Ülkemizde işletmede bulunan çoğu rüzgâr santraliprojesinin garanti süresi henüz bitmediği için dişli kutusu bakım ve onarımlarıkonusunda yeterli teknik bilgi ve tecrübeye sahip olduğumuz söylenemez. Dişlikutuları için küçük bakımların ülkemizde yapılıyor olmasına rağmen genelliklegaranti süresi içinde bir sorunun ortaya çıkması durumunda türbin üreticişirket dişli kutusunu ya yeniliyor ya da sahada onarımını gerçekleştiriyor.Altı ayda bir yapılan periyodik bakımlar çerçevesinde yağ kontrollerigerçekleştiriliyor. Bu kontrollerde alınan yağ numuneleri üzerinden yapılananalizler sonucunda bazı kestirimlerde bulunuluyor. Arıza olabileceğiöngörülürse önlem alınmaya çalışılıyor. Bazı firmalar yedek dişli kutusubulundurarak olası enerji üretim kayıplarının önüne geçmeye çalışıyor.

 

Rüzgâr türbinlerinin dişli kutularıyurtdışından genellikle de Almanya, Hollanda ve Finlandiya’dan temin ediliyor.Oldukça maliyetli olan bu parçaların fiyatları 200.000 Euro ile 500.000 Euroarasında değişiyor. Rüzgâr enerjisi sektörümüz, var olan ve ileride daha fazlakarşılaşacağımız bu tip sorunlara karşı, yurtdışına bağlı bazı çözümlergetirmiş olmakla birlikte, olası ihtiyaçların önceden planlanarak hazırlıkyapılması ve konu hakkında uzmanlaşılması daha doğru bir yol olarakgörülmelidir. Ülkemizin rüzgârdaki 2023 yılı hedefi 20.000 MW olup, 2012 sonuitibariyle işletmede olan santraller 2.300 MW üstündedir. Yani Türkiyeönümüzdeki 10 yıl içinde son 8 yılda yaptığının 10 katı kadar daha fazlaçalışmalıdır. Bu da önümüzdeki 10 yıl içinde kalifiye personel açığı, bakımonarım ve montaj konusundaki eksikliklerimiz, yerli üretim, değişimi bekleyenmevzuatlar, yeni yatırımlar gibi pek çok sorunu birlikte ele almak ve çözmemizanlamına geliyor. İşinin ehli olan insan kolay yetişmiyor. 2023 yılı hedefine ulaşmakiçin yaklaşık 5000 kişilik bir kadroya ihtiyaç duyacağımızı öngörüyoruz.

Zamanıiyi kullanarak, gerekli kalifiye personeli süratle yetiştirmeliyiz. Bu nedenleTÜREB olarak üç yıllık hedeflerimiz arasına mesleki eğitimleri de aldık. Hibekredileri ile Türkiye’nin 5 noktasında “Rüzgâr Enerjisi Eğitim Merkezleri”oluşturmayı düşünüyoruz. Türbin modelleri üzerinde bakım-onarım, montaj gibieğitimleri içeren merkezler kuracağız. Öncelikle bir merkez ile başlayıpsonrasında çoğaltılacak bir model planlıyoruz. Henüz projelendirme safhasındaolan bu çalışmamız Ekonomi, Milli Eğitim ve Enerji Bakanlıklarımız nezdindegirişimlerde bulunarak destek isteyeceğiz. Sektörde yabancı dili, teknik bilgive becerisi olan teknik elemanlara ve bakım onarım konusunda uzmanlara ihtiyaçduyulmaktadır. Hayata geçirmeyi planladığımız bu proje ile sektörün istediğiözelliklere cevap verecek personel sağlamak mümkün olacaktır.

 

 

Kaynak: TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com