Connect with us

Rüzgar Santralleri

Rüzgar sözleşmelerinde nemin belirlenmesinin önemi

Published

on

Karada veya denizde bir rüzgar santrali inşa etmek karmaşık bir süreçtir. Kuleler, naseller, göbekler ve kanatlar gibi ana bileşenlerin, sahada türbin olarak bir araya getirilmeleri aylar, hatta yıllar sürebilir… Nihai olarak monte edilen türbin, kablolar ve şebeke kurulana kadar uzun bir süre boyunca elektriksiz bırakılabilir.

Cotes A/S’de yayımlanan makaleye göre türbinlerde nemin önemi, şu sorularla ifade edilmektedir:

İşletme sahipleri neme karşı önlemsiz türbinleri için hangi önlemleri alırlar?

Cevap basit: İhale materyaline ve taşıma, inşaat ve işletme sırasında bağıl nemin yüzde 60 BN’yi geçmemesi gerektiğini belirten Türbin Tedarik Sözleşmesi (TSA) gibi sözleşmelere açık maddeler eklenir ve belgelenir. Bu; mühendisler, teknik danışmanlar, sigortacılar veya hukuk danışmanları için de geçerlidir.

Neden %60’ın altında bağıl nem talep ediliyor?

Çünkü yüzde 60 RH üzerindeki bağıl nem; elektrik arızalarının, küf oluşumunun ve korozyon oluşumunun gözlenmeye başladığı yerdir. Sözleşmedeki basit bir madde ile sorunun çözümü tedarikçiye bırakılır.

Bu nedenle Danimarka Rüzgar Endüstrisi Birliği’ne bağlı bir çalışma grubu, korozyon, küf vb. sorunları önlemek için kulelerin içinde nem gidericilerin kullanılmasını standart olarak tavsiye etmektedir.

Soruyu başka bir şekilde ifade etmek gerekirse:

Montajdan önce ana bileşenlerin birkaç ay boyunca yağmurda bırakıldığı bir evde yaşamak ister miydiniz?

Dünyanın çoğu yerinde, yılın birkaç bin saati boyunca bağıl nem yüzde 60 RH’nin üzerindedir. Rüzgar santrali kurulumu için popüler konumlarda, bu yüksek nem seviyeleri yılın yüzde 80’inde görülür. Bir yıl 8 bin 760 saattir. Danimarka, İskoçya ve Brezilya’daki birçok yerde, her yıl 8 bin saatten fazla süre ile yüzde 60’ın üzerinde nem seviyelerine ulaşılır. ABD Midwest’te bile, her yıl yüksek nem seviyeleri 5 bin saati geçer.  

ABD’de birçok proje Üretim Vergi Kredisi (PTC) kapsamında geliştirilmiştir. En yüksek krediyi alabilmek için bir projenin ya ön inşaata başladığının kanıtlanması ya da bir kredi döngüsünün ilk yılında belirli miktarda türbin bileşeni satın almış olması gerekir. Bu nedenle, inşaat bitmeden aylarca hatta yıllarca sahada oturan kule veya kanat gibi ana bileşenlere sahip yüzlerce proje görüyoruz.

İşletme sahipleri yatırımlarını baştan sona korumak isterler. İnşaat, nakliye ve işletme sırasında RH için sözleşmeye bağlı gereksinimleri yüzde 60’ın altında seçmek korumayı sağlamanın önemli ve etkili bir yoludur.

Kaynak: Cotes A/S 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com