Connect with us

Mühendislik ve Üretim

Rotasını globale çeviren Ülke Enerji, hizmet ihracatını artırıyor

Published

on

236 GW kurulu rüzgar gücüne sahip Avrupa’nın elektriğinin %15’ini karşılayan rüzgar enerjisi, ülkemizde de kurulu güçte 10 GW barajını geçti ve elektrik ihtiyacının da %10’unu karşılıyor. Enerjide verimliliğin artması ve yüksek kapasitede üretim sağlanmasının ülke ekonomileri için çok önemli olduğuna dikkat çeken ve yeni dönemde de TÜREB’in Yönetim Kurulu’nda görev alan Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, özellikle rüzgar enerjisindeki verimliliğin rüzgar türbinlerinin bakım ve onarımlarına bağlı olarak değiştiğini aktarıyor. 2012 yılından bu yana türbinlere sundukları servis hizmetlerinde yakaladıkları başarı ivmesini sürdürmeyi planladıklarını aktaran Aydın, yurt içindeki başarılı hizmetlerinin yurt dışında da yerleşik bir servis şirketi olarak yaygınlaştırıp hizmet ihracatını artıracaklarını belirtiyor.

Yurt içindeki hizmet başarısı yurt dışına taşınıyor

Elektrik tüketiminin tüm dünyada artış göstermesiyle birlikte sürdürülebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjiye ihtiyaç günden güne artıyor. Gece gündüz işletmede olan rüzgar türbinleri de daha fazla rüzgarı enerjiye dönüştürüp, milyonlarca hanenin elektrik tüketimini karşılayabiliyor. Ortalama 25 yıllık ömre sahip olan türbinlerin verimliliği için ise bakım ve onarımlar ciddi önem arz ediyor. Verimlilik için kas gücünden ziyade “akıl gücü” ile hizmet sunma anlayışını benimseyerek Türkiye’deki rüzgar enerjisi sektörünün en iddialı özel servis sağlayıcısı konumuna geldiklerini aktaran Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, türbinlerin kurulum, bakım ve onarım işlemlerini uluslararası standartlarda yerine getirebilen dinamik mühendis ve teknisyen kadrolarına sahip olduklarını belirtiyor. Otonom dronelar, kule ve kanat erişim platformları, dişli kutusu yağ değişim ünitesi ve mobil bakım atölyeleriyle birlikte referansları sağlam, kilit projelerde çalışan organizasyonel yapıyla bugüne dek 120 farklı santralde 1500’den fazla türbinde hareket ettiklerinin altını çizen Aydın, global müşterilere olan hizmet süreçlerini optimize etmek ve yurt içindeki başarısını yurt dışına da ihraç etmek için Ukrayna merkezli ofislerini de devreye aldıklarını dile getiriyor.

“TÜREB’in yeni dönemi ile Türk rüzgarı daha sert esecek”

Ülkemiz rüzgarının çatı kuruluşu TÜREB’in genel kurulu sonrası yeni dönem Yönetim Kurulu’nda Ülke Enerji de yer aldı. Ali Aydın, sektörü kapsayıcılığı ile iddiasını ortaya koyan ve “birlikte güçlüyüz” mottosuyla hareket eden yeni yönetimde memleket meselesi olan rüzgar enerjisi için mücadeleye devam edeceklerini dile getiriyor. Rüzgar enerjisinin gelişimi ve üretimi için tüm paydaşlarının desteklediği bir genel kurulun gerçekleştiğini aktaran Aydın, TÜREB için ön plana alınan gayenin birliğin misyon ve vizyonuna uygun en doğru yapıya kavuşacağını ifade ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com