Connect with us

Türbin Üretimi

Nordex Türkiye’nin pazar liderliği 2,5 GW kurulu güç ile güçlenerek devam ediyor

Yayın tarihi:

-

1 Mart 2021 tarihinde yayınlanan TÜREB Ocak 2021 İstatistik raporuna göre, Nordex Türkiye rüzgar enerjisi alanında  %26,8’lik pazar payı ile Türkiye’deki pazar liderliğine güçlenerek devam ediyor.

Nordex Avrupa Bölümü CEO’su İbrahim Özarslan,  Nordex’in Türkiye’de verimliliği yüksek, güçlü türbinleri ve sunduğu hizmet kalitesi ile rüzgar yatırımcısının en güvenilir iş ortaklarından biri olmaya ve 2021 yılında da kalitenin ve hizmetin devamlılığını sağlayarak, atacakları yeni adımlarla Türkiye rüzgar enerjisi sektörünü desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Nordex’in, Türkiye rüzgar pazarında bugün itibariyle 2495 MW kurulu güce ulaştıklarını belirten Özarslan, Türkiye’deki personel istihdamınında 2020 senesinde yaklaşık 100 kişi artarak 2021 yılında 320 kişiye ulaştığının altını çizdi. Özarslan, 2021 yılında toplamda 685 MW’lık yeni rüzgar santrallerinin inşaa çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

İzmir Servis ve Eğitim Merkezi’nin, 2021 yılında alan olarak yaklaşık dört kat büyüklüğündeki yeni binasına taşındığını vurgulayan Özarslan, Nordex’in Türkiye geneline yayılmış servis ağıyla ve çok geniş bir yedek parça stoğuyla yatırımcılarınının Nordex’e olan güvenine karşılık verebilmek için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Nordex Avrupa Bölümü CEO’su İbrahim Özarslan kimdir?
İnşaat Mühendisliği alanında Yüksek Lisans derecesine sahip olan Özarslan, Proje, Satış ve Servis alanında geniş operasyonel ve yönetsel sektör deneyimine sahiptir.1998 yılında, Nordex Enerji’de Almanya Satış Destek Mühendisi olarak başlamış, 1999 yılında Mısır Bölge Proje Müdürü, 2002 yılında Asya ve Ortadoğu Servis Direktörü, 2005 yılında Global Servis Direktörü, 2009 yılında Avrupa Operasyonel Servis Direktörü olarak görev alan Özarslan, 2012 -2019 yılları arası  7 yıl boyunca Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü olarak görev almıştır. 2018 yılında devraldığı ve üç yıl süren Avrupa Satıştan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcılığının ardından, 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile  Nordex’in Avrupa Bölümü CEO’su olarak atanmıştır.

Türbin Üretimi

Almanya’da ilk E-160 EP5 rüzgar santralleri onay aldı

Yayın tarihi:

-

Almanya’dan ENERCON için iyi bir haber geldi: Yeni  E-160 EP5 rüzgar enerjisi dönüştürücülerine sahip ilk rüzgar santralleri gerekli onayları aldılar. Nienburg bölgesindeki Hämelhausen projesinde üç rüzgar enerjisi dönüştürücüsü ve Diepholz  bölgesindeki Albringhausen II projesindeki on rüzgar enerjisi dönüştürücüsüne Alman Federal Emisyon Kontrol Yasası (BImSchG) uyarınca onay verildi.

ENERCON Sales Almanya Aşağı Saksonya Bölge Satış Müdürü Wolfgang Lübbe: “Bu gelişmeyle projelerin her ikisinde de bir sonraki aşamaya geçtiğimiz için mutluyuz. Hämelhausen için bu onayın verilmesi prototip açısından bizim için özel önem taşıyor; burada yeni E-160 EP5 E3’ün montajı yapılıyor. Bunlar, makine dairesine entegre edilmiş bir E-nacelle ve elektrik sistemlerine sahip ilk ENERCON WEC’lerdir. Onay, prototip projesinde önemli bir dönüm noktasıdır. Artık, prototipin kurulumunu planlandığı gibi gelecek yılın başında gerçekleştirebiliriz” dedi.

Devamını oku

Türbin Üretimi

Dünyaca ünlü türbin üreticilerinin kompozit ürünleri tedarikçisi METYX

Yayın tarihi:

-

Yazar

METYX; rüzgar enerjisi, denizcilik, otomotiv, ulaşım, inşaat ve mimari uygulamalar, altyapı, spor ve eğlence endüstrileri için yüksek performanslı teknik tekstil ürünlerinin üretimini yapan köklü bir firma.

METYX, iş ortaklarına şu ürünleri sunmaktadır:  Çok yönlü örgüler (e-glass, aramid, karbon ve  hibritler), karbon örgüler, RTM örgüler, dokuma  örgüler ve vakum sarf malzemeleri. Firmanın  üretim süreçlerinde yalnızca müşterilerin onayladığı hammaddeler kullanılırken, tüm üretim  süreci ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 ve ISO  45001:2018 standartlarının gereklerine sıkı bir  şekilde bağlı olarak yürütülüyor. Teknik tekstilin yanı sıra model ve kalıp üretimi, PVC, PET,  balsa, poliüretan gibi köpüklerden ve kumaşlardan kullanıma hazır kit üretimi de yapılıyor.

METYX logolu ürünlerin tamamı, firmanın İstanbul, Manisa, Macaristan’ın Kapoşvar şehri  ve ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki gelişmiş ve modern tesislerinde üretilmektedir.  Firma, tek bir çatı altında kompozite dair tüm  ürün ve hizmetleri sunabilmektedir.

Önde gelen türbin kanadı imalatçılarının  tedarikçisi 

METYX; köklü, pazar lideri bir tedarikçi haline  gelmiş ve önde gelen rüzgar türbini kanadı  üreticilerine ürün ve uygun maliyetli A’dan Z’ye  çözümler sunmaktadır. Rüzgar türbini kanadı üreticilerine yönelik olarak; öncelikle elyaf,  h-cam, karbon çok yönlü takviye kumaşlar,  soyma kumaşı, akış filesi, vakum keçesi gibi  vakum sarf malzemeleri tedarik edilmektedir.  PET ve balsadan ayrıca kumaştan kit üretimi  yapılmaktadır. “Son teknoloji” 5 eksenli CNC

işleme merkezinde model ve kalıp çözümleri  sunulmaktadır. Bunların yanı sıra tasarım mühendisliği desteği ile 3D yüzey haritalama ve  CAD-CAM hizmeti de verilmektedir. METYX,  kendi laboratuvarlarında gereken analiz ve  testleri yapabilmektedir.

METYX; TPI, LM, GE, Enercon ve Nordex gibi  sektörün büyük firmaları ile iş ortaklığı yapmaktadır ve bu firmaların hem Türkiye’deki hem de  yurt dışındaki projelerine ürün sağlamaktadır.

METYX, küresel olarak artan müşteri talebini  karşılamak için, Türkiye’de, Avrupa’da ve öte sinde büyüyen rüzgar enerjisi endüstrisinin  ihtiyaçlarına özel olarak odaklanarak, üretim  tesislerini genişletmeye, sunduğu ürün ve hiz met yelpazesini genişletmeye devam ediyor.  Özellikle modern ve gittikçe boyu uzayan  rüzgar kanatları için gereken hafif, yüksek mu kavemetli tasarımı elde etmek için yeni üretim  hatlarına ve teknolojilerine yatırımlar yapan  firma, çok yakında bunların duyurularını da  müşterilerine iletmeye hazırlanıyor. Manisa  fabrikasında, test ve laboratuvar hizmetlerinin  daha kapsamlı sunulabileceği, müşterilerinin  inovasyon beklentilerini karşılayabilecek bir  AR-GE Merkezi kurmak üzere çalışmalarını  sürdüren METYX, Ağustos ayına kadar inşaat  aşamasını tamamlamayı ve bu merkezi faali yete geçirmeyi hedefliyor.

Devamını oku

Türbin Üretimi

Dev türbin üreticilerinin tercihi Sistem Vinç

Yayın tarihi:

-

Yazar

Sistem Vinç, ağır yüklerin vinç hizmetleri ile taşımacılığında uzun yıllardır edindiği tecrübeyle ülkemizdeki ve dünyadaki birçok enerji santrali taahhüt firmasına, inşaat firmalarına ve gemi üretim sanayii firmalarına hizmet sunarak, yenilikçi bir bakış açısı ve teknolojik gelişmelerle faaliyetine devam etmektedir.

İnşaat sektöründe vinç ve taşımacılık hizmeti sunan firmamız, inşaat ve ulaşım sektörünün buluştuğu viyadük ve köprü kirişlerinin taşımacılığında, kule vinç kurulum ve söküm hizmetlerinde, ağır sanayi üretici firmaların, demir-çelik üretici firmaların, çimento üretim firmalarının kurulum ve revizyon hizmetlerine vinç hizmetleri ile çelik konstrüksiyon yapı inşaatında da taşımacılık ve vinç hizmetlerini uzun yıllardır sunmakta ve kazandığı tecrübesiyle başarılı hizmetler vermektedir.

Enerji sektöründe özellik rüzgar enerjisi santrallerinde bakım ve yeni kurulum hizmetlerinin tamamında hem vinç hem de nakliye hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Limanlarda gemiden tahliye ve stok alanına taşınması, tekrar yüklenmesi, ilgili proje sahasına taşınarak teslim edilmesi ve burada ekip ve ekipmanlarla kurulumu hizmetini sunuyoruz.

Son dönemde oldukça hızlanan rüzgar enerjisi sektörü yatırımlarımızı da yönlendiriyor. Montaj yüksekliklerinin ve türbin parçalarının ağırlıklarının artması sonucu vinçlerin kapasiteleri ya da kurulum konfigürasyonları değişti. Bu durum aynı zamanda nakliye açısından da yani yatırımlar yapma gerekliliği doğurdu. Bu bağlamda 2021 yılı içerisinde 3 adet 62 metre açılır yeni tip kanat dorsesini parkımıza kattık. Yine önümüzdeki yıl parkımıza 2 adet daha paletli vinç eklemek için sözleşmelerimizi imzaladık. Her zaman yeni ve yenilikçi düşünceyle müşterisini ve tedarikçisini korumaya çalışan bakış açımızla sektöre hizmet vermeyi hedefledik ve bu yönde gelişmelerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.

2020 yılı ikinci yarısı ve 2021 yılı içerisinde devam eden ve tamamlanan bazı projelerimizi belirtmek isterim:

 

Türkiye’nin her bölgesinde hizmet vermeye ve müşterilerimize zor gibi gözüken tüm alanlarda destek olmaya çalışıyoruz. Projelerin yoğun olduğu dönemlerde parkımızda bulunan yüksek kapasiteli mobil vinçlerimiz ile ana montaj vincinin hazır olmasında önce ön dikim çalışmaları ve stok indirmeleri gibi aksiyonları planlayarak projenin zamanında ve eksiksiz teslim edilmesine destek oluyoruz. Ayrıca sektörümüz içindeki diğer paydaşlarımıza da ekipmanlarımızla destek olmaya devam ediyoruz. Projelerin ülkemizin genel kazanımı olduğunu bilerek temiz enerjiye gönül veren ve bizimle bu yolda yürüyen herkese destek olmaya çalışıyoruz.

Rüzgar Enerjisi yatırımlarının sektörümüzün itici gücü olduğunu biliyoruz. Bu durum firmaların hem ekipman yatırımı hem de personel yatırımı konusunda zorlamakta ve gelişmesini sağlamaya destek olmaktadır. Önümüzdeki yıllarda da ivmelenerek artacağına inandığımız rüzgar enerjisi yatırımlarını takip edeceğiz, bu pastadan elimizden geldiğince pay almaya ve projelere ortak olmaya çalışacağız.

Sektörün içinde bulunan türbin üreticisinden son vidayı sıkıp teslim eden montaj personeline kadar zorlu ve meşakkatli süreçleri tamamlayan tüm paydaşlara ve iş arkadaşlarımıza kattıkları değer için teşekkür ederiz. Arzumuz tüm sektörün birlikte kalkınması ve sürdürebilir bir kazanç yaratılması yönündeki çalışmaların planlanmasıdır.

Sağlıklı ve rüzgarlı günler dilerim.

Devamını oku
Reklam
Reklam

Trendler