Connect with us

Kuleler

Nordex Grubu, 1000. beton kuleyi üretiyor

Yayın tarihi:

-

Rüzgar türbinlerinin maliyetinin %20’sini kule ve kulelerin santrale nakledilmesi konuları oluşturuyor. Nordex Grubu için bu maliyetlerin düşük tutulması, müşterileri için de proje maliyetlerinin azalması anlamına geliyor. Özellikle ihale yönteminin kullanıldığı piyasalarda bu büyük bir avantaj haline geliyor. Nordex Grubu, çelik tüp ve hibrid kulelerine ilave olarak ürün portfolyosunun bir kısmında beton türbin kuleleri kullanıyor. Durumu özel yapan noktaysa, beton kule parçalarının mobil bir konseptte hazırlanması ve rüzgar santraline yakın konumlandırılması. Bu da lojistik maliyetlerinin azalmasını sağlıyor. Sahada üretim aynı zamanda, müşterinin gereksinimlerini ülkeye özgü yerel katkılarla sağlayabilmesi anlamına da geliyor. Bununla beraber, yerel ekonomilere de doğrudan ya da dolaylı istihdam sağlanıyor.

Nordex Grubu geriye dönüp baktığında, beton kule üretiminde 13 yıllık tecrübesini görebiliyor. 2006’da ilk AW1500 türbini 80 metre yükseklikle İspanya’da kuruldu. En son olaraksa bir mihenk taşına ulaşıldı: AW125/3000 makinesi için 1000. beton kulenin kurulumu Brezilya’da Lagoa do Barro’da “Lagoa dos Ventos” rüzgar santraline yapıldı. AW platformundaki türbinler için bekleyen siparişlere bakıldığında sadece 2020’nin sonuna kadar, 1000 beton kulenin kurulumunun daha yapılabileceği görülüyor.

Beton kuleler, özellikle de gövde yüksekliği 100 metre ve üstü çelik tüp kulelerle karşılaştırıldığında ek avantajlar sağlıyorlar. Çünkü, bu durumda daha yüksek gövdeler daha büyük çapta çelik alt kısım parçaları gerektiriyor. Bu da kara taşımacılığının sadece limitli bir noktaya kadar yapılabilmesini beraberinde getiriyor. Ayrıca, çelik kulelerin sahada üretilmesi de ancak nadiren mümkün olabiliyor. Beton kulelerin bir avantajıysa da iyi kalitede betonun tüm dünyada üretilebilirken, aynı kaliteyi çelik için sağlamanın garantisinin olmaması şeklinde öne çıkıyor.

 

 

 

 

Kuleler

GESBEY Ar-Ge Merkezi Açıldı

Yayın tarihi:

-

Rüzgar türbini kule üretimi alanında faaliyet gösteren Gesbey kendi sektöründe Türkiye’nin ilk Ar-Ge Merkezi’ni hayata geçirdi.

Rüzgar türbini kule üretimi alanında Bandırma’da faaliyetlerini sürdüren Gesbey, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylı Türkiye’de kendi sektöründe bir ilk olan Ar-Ge Merkezi’ni açtı.

Yeni teknolojilerin araştırılması ve tam otomasyonlu üretim alanlarının tasarlanması amacıyla Ar-Ge faaliyetlerine ihtiyacın arttığını ve bu doğrultuda Ar-Ge Merkezi’ni oluşturduklarını belirten Gesbey Genel Müdürü Hakan Gönenç şu bilgileri verdi: “Şirket olarak çalışmalarımızı daima yeni teknolojilere yatırım ve inovatif ürünler geliştirmek üzerine kurguladık. Bu kapsamda Ar-Ge Merkezimizi oluşturmuş olmak çalışmalarımıza ivme kazandıracaktır. Merkezimizde 11 araştırmacı, 7 teknisyen, 1 destek personeli olmak üzere toplam 19 Ar-Ge personeli çalışıyor. Ekibimizle birlikte rüzgar türbin kulesi ve ekipmanları için gerekli tasarım, dizayn ve tüm mühendislik süreçlerinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor olacağız.”

Üniversite sanayii işbirliğine verdikleri öneme de değinen Gönenç şunları söyledi: “Hali hazırda Balıkesir Üniversite ile işbirliğimiz bulunuyor. Önümüzdeki dönemde üniversiteler ile ortaklaşa yapabileceğimiz projeleri geliştirerek işbirliklerimizi artırarak devam edeceğiz.”

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com