Jel kablo ekleri ile basit, sağlam ve güvenli elektrik tesisatları

Editör
Jel kablo ekleri ile basit, sağlam ve güvenli elektrik tesisatları

İster planlanmamış isterse planlı bakımın bir parçası olsun, elektrikçilerin düşük voltajlı güç kaynağı kablolarını düzenli olarak bağlaması gerekir. Kablo bağlantılarını güvenli bir şekilde korumak için dökme reçine teknolojisi veya ısıyla daralan kılıflar sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, nihai sonucun güvenilirliği büyük ölçüde malzemelerin zorlu uygulamalar sırasında nasıl işlendiğine bağlıdır. Modern jel kablo bağlantıları zaman kazandıran ve güvenilir bir alternatiftir.

Jel kablo bağlantıları, elektrik tesisatlarında giderek daha popüler hale geldi. Kusurlu kabloları onarmak için düz geçiş veya branşman bağlantıları olarak kullanılabilen jel kabloların, tüm ortak iletken kesitlerini kapsayan farklı boyutları da mevcuttur. 

Derz kapakları UV‘ye ve darbeye dayanıklı polipropilenden yapılmıştır. Önceden doldurulmuş jel, toksik (zararlı değildir) ve >20kV/mm oranı ile yüksek düzeyde yalıtkandır. Kablo bağlantısının su geçirmez korumasını garanti eder. Ayrıca süresiz olarak saklanabilir.

Hızlı, basit ve etkili 

Jel kablo bağlantılarının ana avantajları, onlarla ilk kez çalıştığınızda belli olur. Elektrikçinin ek kurulum adımları için zaman planlaması gereken ısıyla daralan makaron veya dökme reçine bağlantıların aksine, jel manşon kullanmak daha hızlı ve daha az işçilik gerektirir. 

Kablo uçları uygun bir terminal bloğu kullanılarak bağlandıktan sonra, hazırlanan bağlantı basitçe jelin içine itilir ve kapak yerine oturana kadar kapatılır. Özel bir alet gerekmez ve kolayca hemen açılabilir. 

Servis teknisyenleri, kutudan çıktığı gibi kullanıma hazır oldukları için jel bağlantılarını hızla benimser. Karıştırma ve doldurma gerekmez, karışım kürlenirken ısınmaz ve derz kullanıma hazır olana kadar herhangi bir zaman gecikmesi söz konusu olmaz. Jel bağlantılar hemen devreye alınabilir. 

Farklı ihtiyaçlar için tasarlandı 

HellermannTyton RELICON jel kablo ek bağlantı yelpazesi olarak Relifix, Relilight ve Reliseal’i içerir. Bunlar farklı uygulama aralıkları ve kablo çapları için tasarlanmış olsalar da, örneğin 1 x 10 mm² ila 1 x 50 mm² arası tek iletkenli kablolar ya da 1,5 ila 16 mm² ve 6 ila 25 mm² arası 5 telli kablolar gibi birçok ortak noktayı paylaşırlar. 

Relifix jel kablo ek bağlantıları, PVC, XLPE, PE ve EPR’den yapılmış kılıflı kabloların ve kabloların üniversal bağlantısı için uygundur. Polipropilen kapak darbeye dayanıklı olup, alev geciktiricidir ve binaların içinde de çevresinde de düşük voltajlı güç kaynaklarında yer altı ve yer üstü kablo bağlantıları ve onarımları için uygundur. 

HellermannTyton ayrıca, IP68 koruma sınıflandırmasına sahip iki RELICON jel bağlantısı sunar. 

Kompakt Relilight jel kablo bağlantıları, özellikle LED aydınlatma sistemleri olmak üzere kurulumlarda sıklıkla karşılaşılan küçük tel kesitleri için tasarlanmıştır. Örneğin dış mekan, sıhhi tesisler veya yüzme havuzları gibi mekanik korumalı sıkı bir sızdırmazlık (koruma sınıfı IP68 1,3 metre) gerektiren tüm uygulamalar için idealdirler.

Reliseal kablo bağlantıları son derece sağlamdır ve en yüksek elektrik mühendisliği gereksinimlerini karşılar. Zorlu koşullarda, özellikle toprakta ve su altında elektrik bağlantıları için nihai koruma sağlar (koruma sınıfı IP68, 10 metre). Ürünün patentli vida sistemi ayrıca benzersiz bir gerilim azaltma sağlar. 

Gerekirse vida sistemi daha sonra tekrar açılabilir. Relifix ve Relilight’ta kullanılan jel çok esnektir. Bu, istediğiniz zaman kablo bağlantısına erişim sağlar. Gerilim ölçümleri herhangi bir zamanda alınabilir ve delinme kanalları daha sonra kendilerini tamamen yeniden kapatır. 

Sonuç olarak; jel bağlantılar, tek bir çalışma adımında mekanik koruma, yalıtım ve sızdırmazlık sağlar. Kurulum yapanlar, tesisatçılar zamandan tasarruf sağlar. Kurulum özel araçlar gerektirmez ve gerektiğinde bağlantıyı daha sonra açmak kolaydır. Bakım ve onarımların mühim, zamanın maliyet anlamına geldiğini düşünürsek bundan daha iyisi olamaz!

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap