Connect with us

Etkinlikler

İzmir Rüzgâr’da, rüzgâr santrallerinde çalışma güvenliği tartışıldı

Yayın tarihi:

-

5. İzmir Rüzgâr Sempozyumu ve Sergisi, pek çok oturuma ve farklı konularda tartışmalara sahne oldu. Etkinliğin 3. gününde gerçekleştirilen 8. Oturumun konu başlığı ise “Rüzgâr Santrallerinde Çalışma Güvenliği” idi.

Oturum Başkanılığını Wind Tech Kalite Müdürü Fahri Eryılmaz’ın yaptığı panelde İTÜ’den Özcan Kalenderli “Rüzgâr Santrallerinin Yıldırımdan Korunması” başlıklı, MİRA’dan Memduh Haldun Ülkenli “Rüzgâr Türbinlerinde Temel Güvenlik Eğitimleri ve Güvenli İple Erişim” başlıklı, MAXION İnci Jant Grubu’ndan Çağrı Polat “Rüzgâr Santrallerinde Alınması Gereken Siber Güvenlik Önlemleri” başlıklı, MINIMAX’tan Hakan Turan ise “Yenilenebilir Enerji İçin Güvenilir Yangından Koruma Sistemleri” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

İş güvenliği konusu ilk kez incelendi

“Rüzgâr Santrallerinde Çalışma Güvenliği” başlıklı oturumun başkanlığını yapan Wind Tech Kalite Müdürü Fahri Eryılmaz, şunları belirtti:

“5.  kez düzenlenen İzmir Rüzgâr Sempozyumu ve Sergisi’nde yıllar boyunca türbin teknolojisi, kurulum ve üretim gibi konular birçok kez tartışılmıştır ancak türbinde iş güvenliği ve türbin güvenliğiyle ilgili ilk defa 8. Oturumumuzda tartışmalar gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Türbinlerin devasa büyüklüklerde ve çoğunun dağlarda konuşlandığını düşündüğümüzde kötü havalarda yıldırıma maruz kalmaması mümkün değildir. Bununla ilgili olarak türbinlerin yıldırıma karşı korunması kesinlikle önemlidir ve kanunlar gereği de zorunludur. Zira türbine yıldırım düşmesi hem can hem de mal güvenliği açısından olumsuz durumlara sebep olabilmektedir. Tabii can güvenliği her zaman en önemli konulardandır. Bu devasa yapılara kurulum ve sonrasında çalışmak için giren kişiler belli kurallara uymak koşulu ile bu çok tehlikeli yapılara tırmanarak çalışma yapmaktadırlar. Bu durumda çalışanlar hem türbinin içinde hem de dışında farklı tekniklerle ve uygun ISG ekipmanlarını da kullanarak çalışma yapabilmektedirler. Sadece eğitim almış kişilerin türbine çıkabileceği herkes tarafından bilinmektedir.

Türbinlerin mekanik ve elektriksek yapılar olduğunu düşündüğümüzde istesek de istemesek de yangın riski söz konusudur. Bu gibi durumlarda türbinlerdeki yangınları dışarıdan söndürmek mümkün değildir. Ancak türbin içi algılama ve söndürme sistemleri kullanarak çözüm üretmek mümkündür. Hayati önem taşıyan konuların irdelenmesi, iş güvenliği kültürünün aşılanması ve koruma yöntemlerinin bilinmesi için bu oturumu düzenlemiş bulunmaktayız.”

Devamını oku
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Enerji Sektörünün Devleri, IICEC “Dünya Enerji Görünümü 2019” Lansmanında Buluştu

Yayın tarihi:

-

Yazar

IICEC dünya enerji görünümü 2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi  IICEC, Bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı ile Enerji sektörünün üst düzey paydaşlarını bir araya getirdi.

20 Aralık’ta Conrad Hotel İstanbul’da gerçekleşen konferansta, Dünya Enerji Görünümü 2019 Raporu’nun sunumunu Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr.Fatih Birol gerçekleştirdi. Sunuma, üst düzey kamu temsilcileri, ulusal ve uluslararası enerji sektörünün küresel lider kuruluşlarının yöneticileri ile önde gelen üniversitelerin, politika merkezlerinin ve düşünce kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC direktörü Prof.Carmine Difiglio‘nun ev sahipliğinde düzenlenen konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olarak katıldı.

10.IICEC Enerji Konferansı kapsamında “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” başlıklı bir panel düzenlendi. Panelde sektörün önde gelen isimleri, enerjinin geleceğini değerlendirerek, yeni çözümleri tartıştı. Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr.Fatih Birol‘un moderatörlüğünde gerçekleşen panelde , Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Garanti Bankası Genel Müdür Yrd. Ebru Dildar Edin, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ve Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler panelist olarak yer aldı.

Raporun özet detayları>>  Dünya enerji görünümü 2019 yönetici özeti

 

 

 

 

 

 

Devamını oku

Etkinlikler

Enerji Çalışanları Haftası kutlu olsun!

Yayın tarihi:

-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bizzat duyurduğu Enerji Çalışanları Haftası, şirketler ve kamu kurumları tarafından kutlanıyor.

Her yıl kasım ayının ikinci haftası kutlanması planlanan Enerji Çalışanları Haftası için Enerji İletişim Grubu (EİG) tarafından özel bir video hazırlandı. Video, sosyal medyada #sensizolmaz ve #enerjinizicinvariz etiketleri ile paylaşılıyor.

Enerjinin ve enerji çalışanlarının önemine dikkat çekmek için düzenlenen Enerji Çalışanları Haftası, gelecek yıllarda da Kasım ayının ikinci haftasında kutlanacak.

Devamını oku

Etkinlikler

“Kişi başına elektrik tüketimini 6 bin 500 kilovatsaate çıkarmalıyız”

Yayın tarihi:

-

12. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın Başkanlığını üstlenen Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, Türkiye’nin son 17 yılda enerji alanında çok önemli adımlar atmasına karşın hala ciddi bir yatırım ve tüketim potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve enerji ticareti noktasında dünya sıralamasındaki yerini yükselttiğine dikkat çeken Kalsın, “Ancak gelişmişliğin göstergesi olan kişi başına elektrik tüketimini artırmamız gerekiyor. Şu anda 3 bin 698 olan bu rakamı, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi 6 bin 500 kilovatsaate çıkarmalıyız” dedi.

Enerji sektörünün yerli ve yabancı tüm aktörlerini bir araya getiren 12. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı kapılarını açtı. 8 Kasım’a kadar Ankara’da Congresium’da devam edecek olan kongrenin açılış konuşmasını Enerji Verimliliği Derneği Başkanı ve aynı zamanda 12. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı Başkanı olan Murat Kalsın yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz’ın da katıldığı açılış töreninde bir konuşma yapan Murat Kalsın, Türkiye’nin son 17 yılda enerji alanında elde ettiği kazanımlara vurgu yaptı. ‘Enerjinin gelecek’ olduğunu belirten Murat Kalsın, “Hükümetimiz önemli reformlara imza atarak ve özel sektör şirketlerinin sektöre girmesini teşvik edip daha liberal ve rekabetçi bir enerji piyasası oluşturdu. Bu başarılı sürece karşın ülkemizde hala kişi başına tüketilen elektrik 3 bin 698 kilovat düzeyinde. Avrupa Birliği ülkelerinde ise 6 bin 500 kilovatsaat olduğunu görüyoruz. Elbette hedefimiz, bu rakamı gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaştırmak. Bu hedef, ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma idealine kavuşmamızın da kilidini açacak” dedi.

Enerji Bakanlığı’nın ‘milli enerji ve maden’ politikasının kısa zamanda meyvelerini vermeye başladığını da belirten Kalsın, konuşmasına şöyle devam etti:

Hidroelektrik, rüzgâr, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir yatırımlarda Avrupa ve dünya sıralamasında hızla yukarı tırmandık. Avrupa’da yenilenebilir enerjiye en çok yatırım yapan ilk beş ülke içinde yer alıyoruz. Yenilenebilir enerji santrallerimizin kurulu güçteki payı yüzde 47,2, elektrik üretimindeki payı yüzde 32’ye ulaştı. 2023 yılı hedefimiz yüzde 38,8 olacak şekilde revize edildi.

“Teknoloji enerji verimliliğini de sağlıyor”

Konuşmasında enerji sektöründe son yıllarda hızla gelişen teknolojinin büyük avantajlar sağladığını da ifade eden Kalsın, “Sektörümüzün katma değerini artıracak, maliyetleri düşürecek ve verimliliği sağlayacak en önemli araç olan teknolojiyi işimizin odağına koymalıyız. Ancak bu sayede daha kaliteli ürünler ve hizmetlere çok daha hızlı ve düşük maliyetle ulaşmamız mümkün olacaktır. Çünkü teknoloji daha ucuz enerji, daha verimli enerji ve daha fazla istihdam anlamına geliyor” önerisinde bulundu.

“Teknolojinin tetiklediği bir diğer konu ise hiç kuşkusuz enerji verimliliğidir” diyen Kalsın, “Her zaman vurguladığım gibi “enerji verimliliği, en temiz, en milli, en ucuz enerji kaynağıdır. Dünya genelinde enerji verimliliğine yapılan yatırım tutarı 234 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu rakam, verimlilik sağlama çalışmalarının yepyeni bir sektör oluşturduğunu gösteriyor. Enerji kaynakları kısıtlı ülkeler için çok önemli bir avantaj olan verimlilik, Türkiye için de birçok açıdan fayda sağlayacak bir kaynaktır. Bildiğiniz üzere toplam ithalatımız içinde 45 milyar doları aşan bir rakamı enerji ithalatı oluşturuyor. Bu açıdan sağlayacağımız yüzde 1’lik verimlilik bile, ülkemiz hazinesi açısından çok önemli” şeklinde konuştu.

Yabancı alım heyetleri de Kongre’de

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl 12’nci kez kapılarını açan EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, yerli ve yabancı çok sayıda yatırımcıyı ağırlayacak. Kongrede 300’ü aşkın yerli ve yabancı şirket de ürünlerini ve çözümlerini sergileyecek.

Kongre hakkında görüşlerini de paylaşan Kalsın, “Bu yıl katılımcıların B2B görüşmeleri yapmasını sağlayacak özel bir bölümümüz de olacak. Türkiye’nin hem enerji ticareti hem de yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelini ayrıntılı bir şekilde aktaracağız. Ayrıca yabancı yatırımcılarla hükümetimizin enerji yatırımlarını artırmak için mevzuat konusunda attığı adımları paylaşıp yatırım ortamımız hakkında bilgilendireceğiz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com