Connect with us

Rüzgar Santralleri

GE Yenilenebilir Enerji’nin Teesside kanat üretim tesisi onaylandı

Yayın tarihi:

-

GE Yenilenebilir Enerji, Teesside off-shore rüzgar kanadı üretim tesisi için yerel planlama yetkililerinden resmi onay alındığını duyurdu. Haber, Teesworks’deki son teknoloji tesisin inşasına giden yolda ilk önemli kilometre taşı olma niteliğini taşıyor.

Santralin inşasına, anlaşma dokümanlarının tamamlanmasını takiben 2021 sonlarında başlanacak. Daha önce de duyurulduğu üzere, LM Wind Power tesisi, GE’nin Haliade-X’inin temel bileşeni olan 107 metre uzunluğundaki rüzgar türbin kanatlarının üretimine ayıracak.

LM Wind Power CEO’su Olivier Fontan, konuyla ilgili olarak, “Yerel planlama yetkililerinden bu önemli onayı almış olmaktan memnunuz; Teesworks ve Güney Tees Kalkınma Kurumu da dahil olmak üzere, katılan tüm taraflara da teşekkürlerimizi iletiriz. Önümüzde yapacak çok iş var, ancak bu onay, tesisin inşaatı ve ardından açılmasında önemli bir dönüm noktasıdır. Bu sanayi bölgesini yeniden canlandırmaya ve yenilenebilir enerjinin geleceğine yapacağımız katkılardan gurur duyuyoruz”, dedi.

Tesis için işe alımlar 2022 ortalarında başlayacak; yaklaşık 750 pozisyonun doldurulması bekleniyor. 1500 pozisyon da fabrika çevresindeki tedarik zincirinin desteklenmesi için ek olarak açılacak.

LM Wind Power Genel Yöneticisi Andrew Bellamy şunları söyledi: “Yeni fabrikamızdaki pozisyonların çoğunun, LM Mükemmeliyet Merkezi tarafından eğitim verilerek kanat imalat tekniklerinde üst düzey beceriler edinecek olan yerel işçiler tarafından doldurulmasını bekliyoruz. Tesisteki bu yüksek becerili bu operatörler, tesisin başarıya ulaşmasında anahtar rolü üstleneceklerdir ve biz de Tees bölgesinde küresel LM Wind Power ekibimizle bilgi ve tecrübemizi katlayarak aktarmaya hazırız”.

Üretim başladığında, Dogger Bank offshore rüzgar santrali, doğrudan yeni santralde imal edilecek kanatlardan faydalanacak. GE’nin Halidae-X off-shore rüzgar türbininden güç alan Dogger Bank, toplam kurulu 3.6 GW kapasiteye sahip olacak. Bu da İngiltere’de altı milyon hanenin kullandığı elektriğe karşılık geliyor. 2026 yılında tamamlandığında, Dogger Bank, Dünya’nın en büyük off-shore rüzgar santrali olacak.

 

 

 

 

Rüzgar Santralleri

Vestas  değişen ürün portföyü için Avrupa’da üç fabrikada üretimi durduruyor

Yayın tarihi:

-

Yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasını hızlandırmak ve rüzgar enerjisinin rekabet gücünü artırmak için Vestas, sunduğu ürün ve hizmetleri genişletirken tedarik zincirlerindeki, uzman ortaklarla da işbirliğini sürdürüyor. Kara ve offshore rüzgarından devam eden entegrasyon, verimli bir çalışma modeli ve karbon ayak izinin garantilenmesi için gerçekleştirilecek gelişmenin bir parçası olarak görünüyor. Bu sürecin parçası olarak Vestas Almanya, İspanya ve Danimarka’daki üretim ayak izinde yapılacak düzenlemeleri ilan etti.

Spesifik olarak, bu değişiklikler Vestas’ın Almanya Lauchhammer, İspanya Viveiro ve Danimarka Esbjerg fabrikalarında üretimi durdurma kararını gösteriyor. Vestas, güçlü bir ayak izini sürdürürken tesisleri ve tedarik zinciri ortaklarıyla Avrupa’daki 12 tesisten müşterilerine kara ve deniz rüzgar türbini bileşenleri tedarik etmeye devam ediyor. Ayrıca, Vestas’ın servis tarafı da  Almanya, İspanya ve Danimarka’daki 19 GW’dan fazla kapasitenin devamında önemli rol oynuyor.

Genel Müdür Yardımcısı ve COO Tommy Rahbek Nielsen, “Bugünün hızlı hareket eden enerji geçişi, yeni ürünlerin hızlı tanıtımı ve kara ve deniz işlerimizin yakın zamanda entegrasyonu, tedarik zinciri ağımızı ve üretim ayak izimizi daha da olgunlaştırmamızı ve geliştirmemizi gerektiriyor. Vestas, Avrupa’da üretim ve hizmet genelinde güçlü bir ayak izini sürdürecek. Vestas’taki iyi, çalışkan meslektaşlarımızı olumsuz etkileyen kararlar almak her zaman zor oldu. Fabrikalarımızdaki üretimin durmasından ne yazık ki etkilenecek olan meslektaşlarımız için istihdam fırsatlarını araştırmaya sonuna kadar bağlı olduğumuzu vurgulamak isterim” dedi.

Vestas’ın Almanya, Lauchhammer’daki fabrikası, iki yıl önce faaliyetlerini azaltmasından bu yana V117 ve V136 türbinleri için sınırlı sayıda kanat üretimine devam etti. Şu anda da yaklaşık 460 kişiyi istihdam ediyor. Vestas, V117 ve V136 türbinleri için ileride ortaya çıkacak müşteri ihtiyaçlarını da dünyanın dört bir yanındaki diğer kanat fabrikalarından tedarik ederek karşılamayı umuyor. 2021’in sonunda Lauchhammer’da üretimin sona ermesi ve Vestas’ın Lauchhammer’daki çalışanlarını Almanya’daki diğer Vestas tesislerine yerleştirme fırsatlarını araştırması bekleniyor. Ağustos 2021 itibariyle 15 GW’tan fazla kapasitede kurulu, 11 GW kapasitede de hizmette olan türbin, 2.500’den fazla çalışanı ile Vestas, Alman pazarına ve yerleşik tedarik zincirine olan bağlılığını sürdürüyor.

Vestas’ın Viveiro, İspanya’daki fabrikası, İspanya dışındaki pazarlar için 2 MW kara platformu jeneratörleri ve V164 açık deniz türbini kontrol panelleri üreten yaklaşık 115 kişiyi istihdam ediyor. Hem 2 MW platformuna olan talebin azalması hem de açık deniz üretimini optimize etme ihtiyacı nedeniyle, Viveiro’da faaliyetlerinin devamı sürdürülebilir görünmüyor. Mevcut planlara göre Vestas, 2021’in sonunda Viveiro’da üretimi sonlandıracak ve şu anda Viveiro’da çalışanların İspanya’daki diğer Vestas tesislerine transferi için seçenekler sunacak. Fabrikaların kapanışının etkilerinin azaltılması için Vestas ulusal ve bölgesel hükümetlerle ve sosyal paydaşlarla el ele çalışacağını duyurdu. İspanya, Daimiel’deki kanat fabrikası, servis operasyonları ve Vestas’ın Akdeniz bölgesi genel merkezi dahil olmak üzere Ağustos 2021 itibariyle 4,8 GW kapasiteden fazla kurulu, 6 GW kapasitede hizmette türbin ve,200’den fazla çalışanıyla Vestas için önemli bir pazar olmaya devam ediyor.

Vestas’ın Danimarka, Esbjerg’deki fabrikasında V164 ve V174 offshore türbinleri güç dönüştürme modülleri üreten yaklaşık 75 kişi çalışıyor. Bu modüllere olan talep kademeli olarak Avrupa dışındaki pazarlara kayacağı ve daha yerel üretim tesisleri aracılığıyla teslim edileceği için Vestas, 2022’nin ilk yarısında Esbjerg’de güç dönüştürme modüllerinin üretimini sonlandırmayı planlıyor. Vestas, halihazırda çalışmakta olan çalışanlarının istihdamını ele alacak. Esbjerg’deki ve diğer Danimarka tesisleri, Ağustos 2021 itibariyle 5.900’den fazla çalışanı ile Vestas’ın küresel ayak izinin vazgeçilmez parçası olmayı sürdürüyorlar.

Yerel ve ulusal yasalara uygun şekilde Vestas, etkilenen tüm çalışanlar için işçi temsilcileri ve yerel çalışma konseyleri ile yasal işlemler ve müzakereler başlatacak. Ağustos 2021 itibariyle, Vestas, kara ve offshore faaliyetlerinde dünya çapında 29.000’den fazla istihdam sağlıyor. Vestas’ın 2021 kılavuzunda belirtildiği gibi, toplam maliyet, offshore tesislerinin entegrasyonu ile ilgili özel kalemler olarak kaydedilecek ve 2021’in üçüncü çeyreğinde mahsup edilecek.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

GE, 3D yazıcılar ile rüzgar türbini basacak

Yayın tarihi:

-

GE Yenilenebili Enerji

General Electric, off-shore rüzgar uygulamaları için Dünya’nın en büyük 3D yazıcısını geliştirmek için Fraunhofer Döküm, Kompozit ve İşleme Teknolojisi Enstitüsü (Fraunhofer IGCV) ve endüstriyel 3D baskı şirketi voxeljet AG ile ortaklık kuruyor.

Şirket bugün yaptığı açıklamada, teknolojinin GE’nin Haliade-X açık deniz türbininin döküm bileşenlerinin üretimini hızlandıracağını ve optimize edeceğini söyledi.

Gelişmiş Döküm Hücreli (ACC) 3D yazıcı, türbin motorunun temel bileşenlerinin 9,5 metre çapa ve 60 tondan fazla ağırlığa kalıp çıktısını alabilecek. GE, açık deniz rüzgar projelerinin yakınında büyük türbin parçalarının üretilmesine izin vererek nakliye maliyetlerinin düşmesini ve çevresel faydalar ile karbon ayak izinin azalmasını sağlayacağı bildirildi.

Tasarım mühendisi Juan Pablo Cilia, “Bu benzeri görülmemiş üretim teknolojisi, yüksek maliyetli ülkelerde yerelleştirilmiş üretime imkan tanıyan üretim yöntemleri için oyun değiştirici ve off-shore rüzgarının yerel ekonomik kalkınma faydalarını en üst düzeye çıkarmak isteyen müşterilerimiz için önemli bir avantaj olacak” dedi.

Projenin son çeyrekte başlaması bekleniyor. 2022’nin ilk çeyreğindede  ilk yazıcı denemelerine başlanması planlıyor.

Yazıcı geliştirme projesi, Alman Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye, 1000. türbin montajını tamamladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Türkiye, çalışanları ve yöneticileriyle birlikte,  19 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul, Silivri’de yer alan Ömerli Rüzgar Santrali proje sahasında yatırımcısı Erciyes Anadolu Holding Enerji Grubu’nun üst düzey yöneticileri Nordex Türkiye’nin 1000. Türbin Montaj etkinliğinde bir araya geldi.

Nordex Türkiye, çalışmalarına 2008 yılında başladığı Türkiye’de; Kırklareli’nden Hatay’a, İzmir’den Bitlis’e, Ağrı’ya faaliyet gösteren güçlü kadrosuyla 19 Ağustos 2021 itibariyle 1000. türbinin dikimini gerçekleştirmiş oldu.

Etkinlikte görüşlerini paylaşan,  Nordex Türkiye ve Ortadoğu Projeler Direktörü Oytun Ababay, şunları ifade etti:

“2020 ve 2021 yıllarında yoğun geçen yeni projelerin inşaasını tamamladıktan sonra,  Türkiye’de 1000. türbinimiz montajını tamamlandığımız bugünde, Nordex Türkiye ekip arkadaşlarımızla ve yatırımcımızla birlikte ile bu başarıyı kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yoğun çalışma ve özverilerinden dolayı Nordex Türkiye’nin tüm değerli çalışanlarına ve bizlere olan güven ve işbirliklerinden dolayı tüm değerli Nordex yatırımcılarına teşekkür ederiz.”

Nordex Türkiye, İstanbul ve İzmir ofisleri ile toplamda 330 kişilik ekibiyle, TÜREB’in açıkladığı verilere istinaden 2020 yıl sonu itibariyle %26,8’lik pazar payı ile Türkiye’de 2021 yılında 3,000 MW’ı aşkın kurulu gücüyle pazar liderliğini sürdürmektedir.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com