Connect with us

Rüzgar Santralleri

Çiltuğ A.Ş Res sektöründeki kabiliyetlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

Çiltuğ, 1971 yılında basınçlı kaplar, ısı eşanjörleri ve buhar jeneratörleri tankları üreten bir firma olarak kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana özellikle hidroelektrik santrallerine ait hidromekanik ve elektromekanik ekipmanların imalat ve montajları konusunda uzmanlaşan Çiltuğ, halihazırda Avrupalı türbin ve generatör üreticileri için kaynaklı ve talaşlı imalatları içeren jeneratör rotor ve karkasları ile türbinler için gereken salyangoz, türbin ayar kanatları ve türbin muhafaza imalatlarına devam etmektedir. Çiltuğ’un kardeş kuruluşu olan Tektuğ; kurulu gücü 178 MW ile yıllık 500.000.000 kWh % 100 yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten bir şirket olarak Türkiye’nin sayılı yeşil enerji şirketlerindendir.

Yaklaşık 320 çalışana sahip Çiltuğ, tesislerinde 30’a yakın Makine, Metalurji, Endüstri Mühendisleri ve 4 adet uluslararası akreditasyonlu Kaynak Mühendisleri görev yapmaktadır. Tecrübeli kadrosunda uluslararası (EN ve ASME standartlarında) sertifikasyonlara sahip uzman kaynakçılar, tahribatsız kaynak test ve kontrolleri için Seviye-3 düzeyinde NDT operatörleri bulunduran firmamız, özellikle kaynaklı ve talaşlı bileşenler için gerekli tüm EN ISO 3834 ve EN ISO 1090 sertifikalarına sahiptir.

Rüzgar enerjisi sektörüne sunduğunuz ürün ve çözümlerden bahsedebilir misiniz?

Yalın üretim sistemi prensipleri ile üretim yapılan iki fabrikamızda toplam; yılda 3.000 ton RES ekipmanları ve yılda 10.000 ton RES kulesi üretim kapasitesine sahibiz. 2010 yılından bu yana rüzgar enerjisi sektöründe yeni yatırımlar yaparak; çapı 5 metre, segment uzunluğu 31.5 metre, segment ağırlığı 120 tona ulaşan ölçülerde rüzgar kulesi imalatları yapabilmekteyiz.

Rüzgar enerjisi sektöründe özellikle generatör, statör housing imalatlarımızı, robotik kaynak makineleri ve CNC dik işleme ünitelerimiz ile devam ettiriyoruz. Son dönemlerde gerçekleştirmiş olduğumuz güçlü yatırımlarla; özellikle onshore ve offshore projelerde generatör rotor ve statörleri rahatlıkla üretecek donanımlara sahip işleme ve tezgahlara sektörün ekipman ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.

Çiltuğ’un rüzgâr enerjisinde yer aldığı referans projelerden ve 2021 yılını nasıl geçirdiğinizden söz edebilir misiniz?

Çiltuğ olarak rüzgar enerjisi sektöründe sektör lideri firmalara kule tedarikinde bulunduk, bunun yanı sıra rüzgar türbini stator, rotor ve jeneratör kutusu, kanat taşıma aparatları ve off shore platform imalatı çalışmalarımız devam etmektedir.

Firma olarak, pandemi koşullarının etkin olduğu 2021 yılında satış ciromuzu €32.000.000 olurken yıllık ihracaat payımız %70’lere ulaştı.

Türkiye’nin rüzgar enerjisi kapasitesi her geçen gün artıyor. Çiltuğ’un rüzgar enerjisi alanında 2022 yılı ve gelecek hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

2022 yılı ve devamında rüzgar türbini ve generatörlerine ait rotor ve statör türbin ve generatör şaseleri imalatı için mevcut ekipmanlarımızı hızla güçlendirerek entegre seri üretime geçmeyi hedefliyoruz.

Rüzgar enerjisi sektöründe müşterilerimize kaliteli ve hızlı hizmetler sunabilmek için 50 dönümlük alan üzerine kurulu kapalı imalat alanımızı % 35 artırarak 30.000 m2 çıkaracak tesis yatırımlarına devam etmekteyiz. Bu yatırımı 2023’ün ikinci yarısında tamamlamış olacağız.

Rüzgar enerjisi sektörünün içinde yer alan bir üretici olarak, Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyelini değerlendirebilir misiniz?

Özellikle dünyada yaşanan enerji sıkıntıları ve fosil yakıtların azalmasına bağlı yükselen lojistik maliyetleri, Türkiye’nin bu sektörde faaliyet gösteren Çin ve Hindistan firmalarına karşı rekabet gücünü artırmıştır. Türkiye’de hızla gelişen RES yatırımları düşünüldüğünde toplam 48.000 MW rüzgar enerjisi potansiyeline sahibiz.

Ülke olarak yaklaşık 10.000 MW’ın üzerinde tamamlanmış kurulu rüzgar gücüne sahibiz. Mevcut kurulu gücün 2023 yılında 13.000 MW artırılarak, 23.000MW’a ulaşılması için açılan YEKA ihalesi sektöre güçlü bir ivme kazandırmıştır. Sadece 2023 yılı hedeflendiğinde yaklaşık 3000 adet kule ve rüzgar türbinine ihtiyaç duyulacaktır.

Açılan YEKA ihalelerinde yerli üretimi teşvik edip, önünü açan ve yerli üreticilerin gelişmesi ve yatırımlarını geliştirmeleri konusunda cesaret verici yönetmelik ve mevzuat geliştirilmesinin Türkiye’nin rüzgar enerjisi sektöründe know how içeren hızlı bir atılım yapmasını sağlayacak ve elektrikte dışa bağımlılığımızı büyük ölçüde azaltacaktır.

Şevket Alacacı kimdir?

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Çalışma hayatıma devam ederken, yine aynı üniversitede çelik konstrüksiyon ve imalat konusunda hazırladığım tezlerle Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. Teknolojik imalatlar içeren sektörlerde ve demir-çelik sektöründe imalat ve montaj müdürlüğü görevlerinde bulundum.

Türkiye Nükleer Sanayi Derneği kurucularından olup aynı zamanda Nükleer Sanayi Derneği Yönetim  Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini  yürütmekteyim.

Çiltuğ firmasında 1999 yılında başladığım iş hayatıma, İş Geliştirme Direktörü olarak devam etmekteyim.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Rüzgar Türbini İmalatçıları

AEMOT, yerli rüzgar türbini için Aselsan’a 4.7 MW’lık generator üretecek

Published

on

By

AEMOT GENARATOR

Elektrik motoru üretiminin yerli öncülerinden AEMOT, yerli rüzgar türbini üreticisi Aselsan ile generator üretimi konusunda anlaşmaya vardı. AEMOT, yerli rüzgar türbini için 4.7 MW’lık iki adet rüzgar türbini generatorü üretecek.

Türkiye’nin en önemli elektrik motoru imalatçılarından biri olan AEMOT, ‘Türkiye’de üretilmeyen motorları üretme’ mottosunu sürdürüyor. 2020 yılında kurduğu Orta Gerilim Motor ve Jeneratör Fabrikası’yla, bütün proseslerin tek yerde üretildiği bir üsse dönüşen AEMOT, jeneratörlerin verimliliğinde Avrupalı rakipleriyle yarışıyor.

Son olarak, Aselsan mühendisliğinin AEMOT Electric Motors & Generators’un üstün üretim altyapısı ile birleştiği yeni bir projeyi duyuran AEMOT, Türkiye’nin yerli rüzgar türbini üreticisi Aselsan ile 4.7 MW’lık iki adet rüzgar türbini generatorü üretimi üzerine anlaşmaya vardı.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ihtiyacı olan motor ve generatorleri günümüz teknolojisiyle üretmeye ve geliştirmeye odaklanan AEMOT, bu projelerle birlikte gelişmeye sürekli devam eden Türk sanayisinin geldiği noktayı ve geleceği durumu gösteriyor. Verimli motorlar, yenilenebilir enerji ve elektrikli araç motorları öncelikli alanları olarak belirleyen AEMOT, Türk sanayisi için gereken “dikey üretim” yöntemini rüzgar generatorlerinde de uygulayarak sanayiye öncülük ediyor.

Tecrübesi, finansal ve teknolojik altyapısı ve teknik kadrosu ile uluslararası normlarda faaliyetlerini sürdüren; yenilenebilir enerjide yüksek güvenilirlik, yüksek verimlilik ve yüksek performans hedefiyle Ar-Ge çalışmalarına sürekli devam eden AEMOT, tasarımdan üretime kadar yerli ve milli olan bu projeyle önemli bir başarıya ve ilke imza atıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Rönesans Enerji’den 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı

Published

on

By

RÖNESANS ENERJİ-NORDEX

Rönesans Holding, dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile gerçekleştirdiği Rönesans Enerji ortaklığı sonrasında ilk yatırım için düğmeye bastı. Rönesans Enerji, 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için bu alanda pazar lideri Nordex Grup ile hareket edecek.

Singapur Devlet Yatırım Fonu (GIC), Paris merkezli altyapı fonu Meridiam ve Japonya merkezli ticaret devi Sojitz Corporation gibi ortaklarla hayata geçirdiği başarılı iş birlikleri ile öne çıkan ve Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) da hissedarı olduğu Rönesans Holding’in iştiraklerinden Rönesans Enerji, Almanya merkezli Nordex Grup ile Türkiye’de hayata geçirilecek 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için anlaşmaya vardı.

Müteahhitlik ve yatırım faaliyetlerinin yanı sıra enerji sektöründe de büyümesini sürdüren Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir enerjide yatırımlarına devam ediyor. Türkiye’nin yeşil dönüşümüne öncülük etmeyi hedefleyen holdingin grup şirketlerinden Rönesans Enerji, dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile gerçekleştirmiş olduğu ortaklık sonrasında ilk yatırımını hayata geçirmek için lider yenilenebilir ekipman sağlayıcılarından Nordex Grup ile yeni rüzgar yatırımı kapsamında anlaşmaya vardı. Önümüzdeki 5 sene içinde Türkiye’de 2 GW’lık yenilenebilir enerji yatırım planı bulunan Rönesans Enerji, 189

MW’lık ilk yatırımı için Nordex Grup ile hareket edecek.

Nordex Enerji A.Ş. Türkiye, 3.583 MW’ın üzerindeki kurulu gücü ve 917 MW’lık yapım aşamasındaki rüzgar kapasitesi ile 2017 yılından bu yana pazar lideri konumunda. Anlaşma kapsamında Nordex Enerji, yine Rönesans Holding çatısı altındaki Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH ile üç proje için sözleşme imzaladı. Rönesans Enerji için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) modeli kapsamında hayata geçirilen YEKA RES-3 ihalesinin bir parçası olan üç projeye, Nordex tarafından 27 adet N163/6.x tipi 113 metre yüksekliğinde, 163 metre rotor çapında rüzgar türbini temin edilecek.

Dünyanın en uzun ve en derin tren yolu tüneli olan Gotthard Base’i de hayata geçiren Heitkamp Industrial Solutions GmbH, bu projelerde Rönesans Enerji adına EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum) yüklenicisi olarak hareket edecek. Projenin ana yüklenicisi olarak Heitkamp, rüzgar santrallerinin inşaat ve elektrik işleri ile 154 kV enerji iletim hatlarının tesis işlerinden sorumlu olacak.

TotalEnergies ile yaptığı ortaklık sözleşmesi ile birlikte 5 yıl içinde Türkiye’ye yaklaşık olarak 2 milyar Euro yenilenebilir enerji yatırım yapmayı planlayan Rönesans Enerji, toplamda 189 MW’lık rüzgar enerji yatırımını içeren anlaşma kapsamında, en büyük kurulumu 84 MW değerinde 12 türbin ile Malatya Sağıluşağı’na yapacak. Bununla birlikte, Çorum Osmancık’da 56 MW’lık 8 türbinin ve Sivas Kayalar’da 49 MW değerinde 7 türbinin kurulumu da tamamlanacak. Türbin ekipmanları, bakanlık ile imzalanan sözleşme çerçevesinde yüksek bir yerlilik oranına sahip olacak. Türkiye’de ticari anlamda satışta olan en yüksek kapasiteli, 7 MW’lık rüzgâr türbinlerinin devreye alınacağı projede; kullanılacak kule, kanat ve jeneratör dahil olmak üzere birçok ekipman Türkiye’de üretilecek. Malatya, Çorum ve Sivas illerinde kurulumu gerçekleşecek ve toplam 189 MW kurulu güce sahip olacak santrallerin 2024 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor. Projelerin devreye girmesi ile Türkiye’de yaklaşık 380.000 hanenin elektrik tüketiminin karşılanması ve yıllık yaklaşık 370.000 ton CO2 salımının önlenmesi hedefleniyor.

2040 yılında toplam emisyonu net sıfıra indirmeyi hedefliyor

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ve Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada, geleceğe adım atarken sürdürülebilir bir geleceği garanti altına almak için kararlı olduklarını, bu kapsamda 2040 yılında, toplam emisyonu net sıfıra indirmeyi hedeflediklerini, 2030 yılında da 2022 yılına göre emisyonları yüzde 55 azaltmayı taahhüt ettiklerini dile getirmişti.

Rönesans Holding’in net sıfır emisyon yolculuğunda yenilenebilir enerji yatırımlarının çok önemli olacağını ifade eden Rönesans Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Hatem, “Bu anlaşmayla net sıfır emisyon yolculuğumuz için önemli bir adım atarken, ülkemizin rüzgar enerjisinde hedeflediği yenilenebilir kapasiteye ulaşmasında da etkin bir rol üstlenmiş olduk” dedi.

“Yeşil enerji dönüşümüne öncülük etmeyi hedefliyoruz”

“Rönesans Enerji, bugün itibarıyla bünyesinde barındırdığı 6 hidroelektrik santralı (HES) projesiyle 166 MW’lık kurulu güce sahip bulunuyor. Nordex ile anlaşmaya vardığımız bu 3 yeni projeyle toplam kurulu gücümüz 355 MW’a çıkacak. Yeni dönemde de yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyü ile büyümeye devam ederek, Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyoruz” diye konuşan Emre Hatem şu bilgileri verdi: “Dünyanın enerjide lider oyuncularından Fransız TotalEnergies ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık ile Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne en etkin oyuncularından biri olma hedefimizde emin adımlarla ilerliyoruz. Rönesans Enerji, yüzde 100 yeşil enerji portföyü ile büyümeye devam edecek; fosil kaynaklı hiçbir enerji üretim santrali geliştirmeyeceğiz. Türkiye Ulusal Enerji Planı’ndaki 2028 yılına kadar gerçekleştirilmesi öngörülen yeşil enerji yatırımlarının yaklaşık yüzde 7’sini TotalEnergies ile birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yatırımlar sayesinde yılda yaklaşık 1 milyar metreküp doğalgaz ithalatının önüne geçmiş olacağımız gibi 3,5 milyon ton sera gazı emisyonundan kurtulacağız.”

“Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki kararlılığını destekliyoruz”

Bu yeni anlaşmayla ilgili açıklama yapan Nordex Grup CSO’su Patxi Landa, “Türkiye’de pazar lideri olarak konumumuzu güçlendirmek bizim için büyük bir gurur. Türkiye’nin enerji miksinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmaktaki kararlılığını yeni ve yüksek verimliliğe sahip ürünlerimizle desteklemekten çok mutlu olduğumuzu söylemek isterim” yorumlarını yaptı.

Nordex Avrupa Bölge CEO’su İbrahim Özarslan ise, “Rönesans Enerji ile yepyeni bir iş ilişkisine girdiğimiz için mutlu ve gururluyuz. İmza öncesinde bize gösterilen güven için de Rönesans’a çok teşekkür ediyoruz. İmzaladığımız YEKA RES-3 projeleri en yeni ürünlerimizden biri olan N163/6.X türbinimizi Türkiye pazarında yerlileştirme yolunda çok büyük önem taşımaktadır. Stratejimiz doğrultusunda daha fazla yerli üretime odaklanarak hem Türkiye pazarında sağlam olan yerimizi bir adım öteye taşımayı, hem de tedarik zincirimizi ihracat ağırlıklı bir hale getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rüzgar Santralleri

Rüzgar enerjisi sektörünün dost firması Katwind Enerji

Published

on

By

İstanbul Levent’te yer alan merkez ofisi ve İzmir Bornova’da bulunan servis ofisi ve deposu ile çalışmalarını yurt genelinde ve yurt dışında sürdürmeye devam eden Katwind Enerji, 2 iple erişim ekibiyle başladığı servis yolculuğuna, tamamı IRATA ve GWO sertifikalarına sahip 24 kanat teknisyenini bünyesine katarak çalışan kapasitesini üst seviyelere çıkardı. Firma, bünyesinde bulunan biri ‘Asmus AW4.2 L’ ve diğeri ‘WPS Aer 1.1’ olmak üzere iki adet kanat tamir platformu ile Türkiye’deki en uzun kule ve kanat boylarındaki türbinlere hizmet edecek kapasiteye ulaştı.

Teknolojiyi yakından takip ederek, Mayıs ayı itibarıyla güvenilir veri analizleri ve kalite standartlarına uygun ve etkin proje takipleri için bir ERP sistemine yatırım yapan Katwind Enerji, ayrıca sektörde geri kalmamak adına kule tamir işleri için kule tamir platform yatırımı, robotik çözümler yatırımı ve sepetli vinç yatırımını da 2023 planına alarak gerekli adımları attı.

Eğitimlerine hız kesmeden devam eden, teknik eğitimler için sadece saha personeli ile kısıtlı kalmayıp, İstanbul ve İzmir ofis personelini de sektördeki teknik eğitimlere gönderen Katwind Enerji, benzer şekilde idari ve kurumsal alanlarda da tüm ekip olarak eğitimler almaya devam ediyor. Firma bu doğrultuda sağlıklı ve proaktif bir çalışan kimliğine ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’deki çalışmalarının yanı sıra şu an için Fas, Pakistan ve savaş olmasına rağmen Ukrayna’daki faaliyetlerine devam eden Katwind Enerji, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da daha fazla işverene ulaşarak iş hacmini genişletmeyi öncelikli olarak hedefliyor. Sektördeki firmaların, yatırım yapılırken inşaat esnasında proje aşamalarındaki süreçlerine dahil olarak, işlerin sağlıklı ve sorunsuz gerçekleştirilmesini sağlayan Katwind Enerji’nin servis hizmetleri özetle; kanat, nasel ve kule tamirleri; kanat, kule ve nasel bakım hizmetleri; drone detaylı bakım hizmetlerini kapsıyor.

Detaylı bilgi ve iletişim için www.katwind.com web sitesini ve Katwind Enerji İnstagram hesaplarını ziyaret edebilirsiniz

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com