Windbaba’nın Stratejik Çözüm Ortağı Bülent Yüce: Deniz üstü RES’te %400 büyümeye hazır olalım

Editör
Windbaba’nın Stratejik Çözüm Ortağı Bülent Yüce: Deniz üstü RES’te %400 büyümeye hazır olalım

Rüzgâr enerjisi santrallerinin, yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları içindeki payı hızla artarken, örnekleri daha çok Kuzey Avrupa ülkelerinde görülen Deniz Üstü (Offshore) RES’lerin teknolojilerinde baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Windbaba’nın Stratejik Çözüm Ortağı By Danışmanlık’ın kurucusu Bülent Yüce, deniz üstü RES’te yüzde 400 büyümeye hazır olunması gerektiğini söylüyor.

Deniz tabanına sabitlenerek inşa edildiği için bugüne kadar Baltık Denizi ve Kuzey Denizi gibi sığ denizlerde kurulabilen deniz üstü RES’ler, artık yüzen temel teknolojileri sayesinde Ege, Akdeniz, Karadeniz gibi derin denizlerde de rahatlıkla kurulabilecek. Rüzgâr enerjisi sektöründe Türkiye’nin ilk online eğitim ve belgelendirme hizmetleri sunan platformu Windbaba’nın Stratejik Çözüm Ortağı ve Akredite Kobi Danışmanı Bülent Yüce, 2020 yılında dünyada 86 bin 900 megavat (MW) gücünde karasal rüzgâr türbini devreye alınırken, deniz üstü RES’lerdeki kurulumun 6 bin 100 MW seviyesinde gerçekleştiği bilgisini paylaştı.  

Sektörün üretim üssü İzmir olabilir

Global Rüzgâr Enerjisi Konseyi (GWEC) verilerine göre 2025 yılında karasal RES pazarının yıllık 88 bin 300 megavata, deniz üstü pazarın ise dört kat artışla yıllık 23 bin 900 megavata yükselmesini beklediklerini kaydeden Yüce, İzmir’in bu sektördeki altyapısı ve kümelenme başarısı ile rahatlıkla üretim üssü olabileceğini dile getirdi. 

Kurulu güç ve üretim altyapısı ile ‘rüzgâr enerjisinin başkenti’ olan İzmir’in, Türkiye’de kurulu dört rüzgâr türbin kanadı fabrikasının tamamına ev sahipliği yaptığını hatırlatan Bülent Yüce, şu değerlendirmeyi yaptı: “İzmir 4 kanat fabrikasının yanı sıra üç ayrı kule ve bir jeneratör fabrikasına da ev sahipliği yapıyor. Avrupa’da dahi yenilenebilir enerjide bu ölçekte kümelenen başka bir şehir bulunmuyor. Bugüne kadar edindiği üretim tecrübesi ile İzmir; Karadeniz, Ege ve Akdeniz havzasındaki 30’dan fazla ülkeye doğrudan üretim yapabilir konumda. İzmir’im, Türkiye’nin sıfır noktasında olduğu, buna karşılık en az 30 bin megavat potansiyel kurulu gücü olduğu deniz üstü RES pazarına odaklanması gerektiğini düşünüyoruz. Biz de bu gerçekten hareketle eğitim programlarımızda odak konularımızın arasında deniz üstü RES projelerini almış durumdayız. Ege, Akdeniz ve Karadeniz; derin denizler olmaları nedeniyle bugüne kadar deniz üstü RES kurulumuna sahne olamadı. Ama teknoloji baş döndürücü hızla ilerliyor artık rüzgâr türbinleri ölçek anlamında büyümeye başladı. Kanatlar 80 metrelerin üzerine çıkıyor, kuleler daha da büyüyor. Deniz tabanına çakılı olmayan yüzer deniz üstü rüzgâr türbinleri kısa zamanda dünya denizlerinde görülmeye başlanacak. Türkiye olarak çevre denizlerimizdeki bu dev potansiyelin farkında ve bir parçası olmalıyız. Türkiye’de konuşlu şirketler milyarlarca dolarlık bu üretim pastasından yararlanmalı, değer zincirinde aktif olmalılar.”

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap