Connect with us

Genel

SCHNEIDER ELECTRIC, ENIPE’DE…

Published

on

Dünya çapında bir Enerji Yönetim Uzmanı olan Schneider Electric, ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı’nda kuracağı “Enerji Üniversitesi” standında enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmeye devam edecek. Schneider Electric Satış Operasyonları ve Stratejik İlişkiler Direktörü Cihan Karamık’a göre eğer enerjimizi 3 kat daha verimli kullanabilirsek enerjideki bütün zorlukların üstesinden gelebiliriz. Tek yapmamız gereken enerjiyi kullanma kültüründen enerjiyi yönetme kültürüne geçmek…

Türkiye’nin enerji ithalatı yüzde 74’ün üzerinde… Enerji de yurt dışına bağımlılığı azaltmanın yolu ise yenilenebilir enerji kaynaklarını çoğaltmaktan geçiyor. Yenilenebilir kaynakların 2023 yılında enerji üretimindeki payının %30 olması hedefleniyor. Bu hedefe ulaşılmasında yeni enerji kaynakları kadar enerjinin verimli kullanılması da etkili olacak.
Bugün yapılan öngörülere göre, Türkiye’de ortalama % 25-30’luk yani yaklaşık olarak yıllık 13,2 Milyar EUR’luk bir enerji verimliliği potansiyeli olduğu tahmin ediliyor. Özellikle enerji yoğun sektörlere bakıldığında örneğin demir-çelik sektöründe halen % 30 seviyelerinde, çimento ve cam sektöründe % 20, kimya ve petrokimya sektöründe ise % 25 seviyelerinde verimlilik potansiyeli mevcuttur.
Dünya çapında enerji verimliliğini hedefleyen projelere imza atan Schneider Electric, 11-14 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı’nda kuracağı “Enerji Üniversitesi” standı ile enerji verimliliği konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarına devam edecek. ENIPE’de sanayiden tarıma, lojistikten teknolojiye onlarca sektöre yönelik enerji tasarrufu sağlayan çözümlerin yanı sıra hane halkına yönelik enerji verimli ürünler de yer alacak.
Verimliliğinin temeli enerji tasarruflu ürünler…
Scheneider electric Enipe'de
Enerji verimli ürünlerin kullanılmasının enerji verimliliğinin temel yapı taşı olduğuna dikkat çeken
Schneider Electric Satış Operasyonları ve Stratejik İlişkiler Direktörü Cihan Karamık,
“Evlerden, ticari binalara, endüstriden tarıma, ulaşıma kadar her alanda verimlilik sağlamanın ilk ve olmazsa olmaz adımı enerji verimli ürünlerin kullanılması. Evlerde düşük tüketimli aydınlatma araçlarının kullanımı, yüksek verimli elektronik eşyaların kullanılması, binalarda ve endüstride yüksek verimli motorların kullanılması bunlara verilebilecek en basit örnekler. O yüzden bu ürünlere dikkat çeken ve farklı teknolojik ürünlerin görücüye çıkmasını sağlayacak böyle bir fuar elbette çok faydalı sonuçlar doğuracaktır” şeklinde konuştu.
Yılda 200 milyon TL enerji tasarrufu
Dünya çapında bir Enerji Yönetim Uzmanı olan Schneider Electric, enerji verimliliği alanındaki bilinçlendirme çalışmalarıyla birlikte ürettiği çevreye duyarlı ve enerji verimliliği sağlamaya yönelik ürünler ile müşterilerinin enerji ve sürdürülebilirlik hedeflerine daha rahat ulaşmasını sağlıyor. Karamık, Schneider Electric Türkiye Enerji Verimliliği Departmanı’nın, 2011 yılından itibaren sanayi alanında demir/çelik, çimento, rafineri, kimya, petrokimya, taş/toprak/madencilik, mineral, metal, gıda/içecek, tekstil, otomotiv, naylon/polyester/kordbezi, ağaç/orman ürünleri sanayi, kağıt, ambalaj, imalat ve plastik gibi pek çok sektördehastane, hizmet, yönetim binalarında, otel, konut, sosyal tesis sektörlerinde gerçekleştirdiği 300’ün den fazla çalışma yaptıklarını ifade etti. Çalışmalarda elektrik, doğalgaz, buhar, fuel-oil, motorin başta olmak üzere tüm enerji türlerinde toplam 1.5 Milyar kWh/yıl ve
200 MilyonTL/yıl’lık bir enerji verimliliği potansiyeli ortaya çıkarttıklarına dikkat çeken Karamık, kuruluşlara yapmak istedikleri enerji verimliliği çalışmalarında ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.
Sanayide tasarrufun karşılığı 2 milyon 700 bin yeni ağaç
Karamık “Bahsedilen tüm bu projelerdeki enerji verimliliği aksiyonlarının uygulanması ile söz konusu kuruluşlar enerji tüketimi kaynaklı yıllık CO2 emisyonlarını 900.000 ton CO2/yıl azaltabileceklerdir. Bu da yaklaşık 2.700.000 adet yeni ağacın dikilmesi demektir.”şeklinde konuştu.
Tüm bu enerji verimliliği çalışmaları sayesinde hem kuruluşlar enerji maliyetlerini ve enerji tüketimi kaynaklı çevresel etkilerini ciddi oranda azaltabilecek, hem de ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını ve sera gazları emisyonlarını azaltma hedeflerinde kayda değer bir gelişme sağlanabilecekler.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com