Connect with us

Genel

Rüzgar ve güneş enerjisinin enerji güvenliğindeki rolü çerçevesinde Türkiye için zorluklar ve fırsatlar İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde tartışıldı

Yayın tarihi:

-

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı ev sahipliğinde, 2012 yılından beri gerçekleştirilen “Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı” serisinin dördüncüsü, 13 Mayıs 2015 tarihinde 09:30-18:00 saatleri arasında İEÜ Balçova Kampüsü’nde organize edildi. Bu yıl “Rüzgar ve Güneş Enerjisinin Türkiye Enerji Güvenliğindeki Rolü” ana teması çerçevesinde GÜNDER ve TÜREB’in destekleriyle gerçekleşen organizasyonu, gün boyunca yaklaşık 300 katılımcı takip etti.

Organizasyon kapsamında, ETKB Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Sayın Yusuf YAZAR ve Yunan Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Sayın Ioannis TSIPOURIDIS açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. İlk ana konuşmacı Sayın TSIPOURIDIS, Yunanistan’ın rüzgar enerjisi alanındaki deneyimlerine ve mevcut piyasa işleyişine değinerek; Avrupa Birliği’nin 2020 Hedefleri ile gelecek yatırım ihtiyaçları konusunda katılımcılara bilgi verdi. Sonrasında konuşmasını gerçekleştiren Sayın YAZAR, özellikle petrol ve doğal gazda yüksek dışa bağımlılığın neticesinde tehdit altında bulunan Türkiye enerji güvenliğine vurgu yaptı. Sayın Yazar ayrıca, hidrokarbon kaynakları bakımından fakir sayılabilecek Türkiye’nin, yenilenebilir enerjinin tüm alanlarında zengin bir ülke olduğunun da altını çizdi.

 

İEÜ Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı Sayın Doç. Dr. Mehmet Efe BİRESSELİOĞLU’nun yürütücülüğünü de üstlendiği “Türkiye Sanayi Kuruluşlarının Enerji Güvenliği Algısı: Sanayi Strateji Belgesi ve Enerji Politikalarına Uyum Araştırması” başlıklı Bilimsel Araştıma Projesi Lansmanı kapsamında ise, projenin araştırma sonuçları katılımcılar ile paylaşıldı.

 

 

Moderatörlüğünü GÜNDER Genel Sekreteri Sayın Faruk TELEMCİOĞLU’nun üstlendiği birinci oturum kapsamında, Türkiye güneş enerjisi piyasasındaki zorluklar ve fırsatlar ele alındı. Oturumda; öncelikle Sayın Telemcioğlu bir sunum yaparak, dünyada ve Türkiye’de güneş enerjisi hakkında genel bilgiler verdi. Ardından oturumun davetli konuşmacıları Gazioğlu Solar Genel Müdürü Sayın Kerim GAZİOĞLU yerli üretim ile ilgili mevcut durum ve çözüm önerileri; Zenit Enerji Proje Geliştirme Müdürü Sayın İbrahim UĞUR risk yönetiminin önemi; Crescent Capital Portföy Müdürü Sayın Can TÜZER enerji yatırımları proje finansmanı ve Döğerlioğlu Avukatlık Bürosu Kıdemli Yönetici Ortağı Sayın Dr. Özlem DÖĞERLİOĞLU yasal altyapı konularında görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

 

Verilen öğle arasının ardından moderatörlüğünü TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Serdar ATASEVEN’in gerçekleştirdiği ikinci oturum kapsamında ise; Borusan EnBW Operasyonlar Direktörü Sayın Tuna GÜVEN, ENERCON Türkiye Bölgesel Satış Müdürü Sayın ARİF GÜNYAR, Arı Es Enerji Genel Müdürü Sayın Ebru ARICI ve YEGM Yüksek Mühendisi Sayın Mustafa ÇALIŞKAN, Türkiye’de rüzgar enerjisinin mevcut durumu ve geleceğini arz güvenliği açısından değerlendirdi.

 

Üçüncü ve son oturumda ise, Üniversite-Sanayi-Kamu iş birliğine emsal teşkil edecek bir platformda, İEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde öğrenimine devam etmekte olan “Sürdürülebilir Enerji Yüksek Lisans Programı” öğrencileri tarafından hazırlanan “İleri Düzey Araştırma Projeleri”, İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Can MUGAN’ın moderatörlüğünde davetlilere sunuldu. Üç farklı proje sunumunun gerçekleştiği oturumda, birinci proje grubu genç neslin yenilenebilir enerji algısını; ikinci proje grubu yenilenebilir enerji alanındaki devlet teşviklerini; üçüncü proje grubu ise yenilenebilir enerji yatırımlarının düşük petrol fiyatları üzerindeki olası etkilerini değerlendirdi.

 

Davetliler oturumlar haricinde başta organizasyonu destekleyen kurum ve kuruluşlar olarak TÜREB, GÜNDER, Energyworld ve U-Sens Sürdürülebilir Enerji Sistemleri’nin yanı sıra AYDEM, İzmir Bilimpark, Rüzgar Enerjisi Dergisi ve İEÜ Sürdürülebilir Enerji Yüksek Lisans Programı Tanıtım standlarının da yer aldığı fuaye alanını gün boyu ziyaret ettiler.

 

Organizasyonu değerlendiren ev sahibi ve Çalıştay Başkanı Doç. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu: “Bu seneki çalıştayımızı yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen profesyonellerinin, sivil toplum kuruluşları liderlerinin, belediyelerin ve enerji alanına bilimsel çalışmalarıyla katkıda bulunmuş değerli akademisyenlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirmenin haklı gururu içerisindeyiz.” dedi.

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com