Connect with us

Genel

Rüzgar ve güneş enerjisinin enerji güvenliğindeki rolü çerçevesinde Türkiye için zorluklar ve fırsatlar İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde tartışıldı

Yayın tarihi:

-

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı ev sahipliğinde, 2012 yılından beri gerçekleştirilen “Enerji Yönetimi ve Politikaları Çalıştayı” serisinin dördüncüsü, 13 Mayıs 2015 tarihinde 09:30-18:00 saatleri arasında İEÜ Balçova Kampüsü’nde organize edildi. Bu yıl “Rüzgar ve Güneş Enerjisinin Türkiye Enerji Güvenliğindeki Rolü” ana teması çerçevesinde GÜNDER ve TÜREB’in destekleriyle gerçekleşen organizasyonu, gün boyunca yaklaşık 300 katılımcı takip etti.

Organizasyon kapsamında, ETKB Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Sayın Yusuf YAZAR ve Yunan Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Sayın Ioannis TSIPOURIDIS açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. İlk ana konuşmacı Sayın TSIPOURIDIS, Yunanistan’ın rüzgar enerjisi alanındaki deneyimlerine ve mevcut piyasa işleyişine değinerek; Avrupa Birliği’nin 2020 Hedefleri ile gelecek yatırım ihtiyaçları konusunda katılımcılara bilgi verdi. Sonrasında konuşmasını gerçekleştiren Sayın YAZAR, özellikle petrol ve doğal gazda yüksek dışa bağımlılığın neticesinde tehdit altında bulunan Türkiye enerji güvenliğine vurgu yaptı. Sayın Yazar ayrıca, hidrokarbon kaynakları bakımından fakir sayılabilecek Türkiye’nin, yenilenebilir enerjinin tüm alanlarında zengin bir ülke olduğunun da altını çizdi.

 

İEÜ Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı Sayın Doç. Dr. Mehmet Efe BİRESSELİOĞLU’nun yürütücülüğünü de üstlendiği “Türkiye Sanayi Kuruluşlarının Enerji Güvenliği Algısı: Sanayi Strateji Belgesi ve Enerji Politikalarına Uyum Araştırması” başlıklı Bilimsel Araştıma Projesi Lansmanı kapsamında ise, projenin araştırma sonuçları katılımcılar ile paylaşıldı.

 

 

Moderatörlüğünü GÜNDER Genel Sekreteri Sayın Faruk TELEMCİOĞLU’nun üstlendiği birinci oturum kapsamında, Türkiye güneş enerjisi piyasasındaki zorluklar ve fırsatlar ele alındı. Oturumda; öncelikle Sayın Telemcioğlu bir sunum yaparak, dünyada ve Türkiye’de güneş enerjisi hakkında genel bilgiler verdi. Ardından oturumun davetli konuşmacıları Gazioğlu Solar Genel Müdürü Sayın Kerim GAZİOĞLU yerli üretim ile ilgili mevcut durum ve çözüm önerileri; Zenit Enerji Proje Geliştirme Müdürü Sayın İbrahim UĞUR risk yönetiminin önemi; Crescent Capital Portföy Müdürü Sayın Can TÜZER enerji yatırımları proje finansmanı ve Döğerlioğlu Avukatlık Bürosu Kıdemli Yönetici Ortağı Sayın Dr. Özlem DÖĞERLİOĞLU yasal altyapı konularında görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

 

Verilen öğle arasının ardından moderatörlüğünü TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Serdar ATASEVEN’in gerçekleştirdiği ikinci oturum kapsamında ise; Borusan EnBW Operasyonlar Direktörü Sayın Tuna GÜVEN, ENERCON Türkiye Bölgesel Satış Müdürü Sayın ARİF GÜNYAR, Arı Es Enerji Genel Müdürü Sayın Ebru ARICI ve YEGM Yüksek Mühendisi Sayın Mustafa ÇALIŞKAN, Türkiye’de rüzgar enerjisinin mevcut durumu ve geleceğini arz güvenliği açısından değerlendirdi.

 

Üçüncü ve son oturumda ise, Üniversite-Sanayi-Kamu iş birliğine emsal teşkil edecek bir platformda, İEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde öğrenimine devam etmekte olan “Sürdürülebilir Enerji Yüksek Lisans Programı” öğrencileri tarafından hazırlanan “İleri Düzey Araştırma Projeleri”, İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Can MUGAN’ın moderatörlüğünde davetlilere sunuldu. Üç farklı proje sunumunun gerçekleştiği oturumda, birinci proje grubu genç neslin yenilenebilir enerji algısını; ikinci proje grubu yenilenebilir enerji alanındaki devlet teşviklerini; üçüncü proje grubu ise yenilenebilir enerji yatırımlarının düşük petrol fiyatları üzerindeki olası etkilerini değerlendirdi.

 

Davetliler oturumlar haricinde başta organizasyonu destekleyen kurum ve kuruluşlar olarak TÜREB, GÜNDER, Energyworld ve U-Sens Sürdürülebilir Enerji Sistemleri’nin yanı sıra AYDEM, İzmir Bilimpark, Rüzgar Enerjisi Dergisi ve İEÜ Sürdürülebilir Enerji Yüksek Lisans Programı Tanıtım standlarının da yer aldığı fuaye alanını gün boyu ziyaret ettiler.

 

Organizasyonu değerlendiren ev sahibi ve Çalıştay Başkanı Doç. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu: “Bu seneki çalıştayımızı yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen profesyonellerinin, sivil toplum kuruluşları liderlerinin, belediyelerin ve enerji alanına bilimsel çalışmalarıyla katkıda bulunmuş değerli akademisyenlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirmenin haklı gururu içerisindeyiz.” dedi.

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com