GE Vernova’nın hidrojene uygun H-Sınıfı ekipmanlarıyla güçlenen CHP tesisi, ticari faaliyetlerine başladı

Editör

GE Vernova, Harbin Electric ve Guangdong Energy tarafından işletilen Guangdong Huizhou Kombine Isı ve Güç (CHP) Tesisi’ne iki adet hidrojene uygun 9HA.01 kombine çevrim ünitesi sağladı. Yeni santralin şebekeye 1.34 GW kadar enerji ve kimya kompleksinin endüstriyel süreçleri için buhar sağlaması bekleniyor.

GE Vernova, iki adet hidrojene uygun 9HA.01 kombine çevrim enerji üretim ekipmanıyla çalışan Guangdong Huizhou Kombine Isı ve Güç (CHP) Tesisi’nin başarıyla ticari faaliyetlerine başladığını duyurdu. Çin devletine ait enerji şirketi Guangdong Energy’nin CHP tesisinin şebekeye 1,34 GW’a kadar elektrik ve Guangdong Eyaleti’nde yer alan kimya kompleksinin endüstriyel prosesi için buhar enjekte etmesi bekleniyor. GE Vernova’nın gaz türbinlerinin önümüzdeki iki yıl içinde doğal gazla harmanlanmış hidrojeni hacimsel olarak yüzde 10’a kadar yakması planlanıyor.

Devreye alınan santralle ilgili konuşan Guangdong Enerji Grubu’nun yetkilisi, “Hidrojen enerjisi, uluslararası iş birliğini güçlendirmeyi ve daha düşük karbonlu, kapsayıcı, koordineli ve daha sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlayan bir şehirler topluluğu olan Guandong Eyaleti’nin gelecekteki enerji sisteminde önemli bir rol oynayacak. GE Vernova, enerji santrallerimizi kömürden doğal gaza geçirirken uzun süredir tercih ettiğimiz şirket oldu. GE Vernova gelişmiş H-Sınıfı gaz türbinlerinin, Çin’in Orta ve Uzun Vadeli Hidrojen Enerjisi Endüstrisinin Geliştirilmesi Planı’na uygun olarak diğer eyaletlerde enerji üretiminde hidrojen karışımının kullanımını teşvik etmeye yardımcı olacağına inanıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Guangdong Eyaleti’ndeki hidrojen arzı büyük ölçüde endüstriyel yan ürünlerden ve kömür enerjisinden hidrojen üretimine dayanan gri hidrojen üretim yöntemine bağlı olsa da, ulusal ve eyalet enerji planları hidrojen üretimi için yenilenebilir enerjinin geliştirilmesini teşvik ediyor.

GE Vernova Çin Gaz Enerjisi Hizmetleri Başkanı Xu Xin, “GE Vernova, Guangdong Huizhou projesinin diğer eyaletlerde hidrojen karışımlı H sınıfı doğal gaz enerji üretimini geliştirmek için bir model oluşturabileceğine inanıyor. Guangdong’da, karbon emisyonlarını azaltırken artan elektrik ve buhar ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmaya odaklanıyoruz. Çin’in Hidrojen Enerjisi Endüstrisinin Gelişimi için Orta ve Uzun Vadeli Planı, yenilenebilir enerjiden verimli hidrojen üretimine doğru hızlandırılmış bir dönüşüm öneriyor ve Huizhou tesisinin Çin’de GE Vernova’nın gaz türbinlerini kullanan ilk hidrojen karışımlı doğal gaz tesisi olmasından gurur duyuyoruz” diyor.

GE Vernova’nın dünya çapında tamamen veya kısmen hidrojenle çalışan ve 8,5 milyondan fazla çalışma saati biriktiren 120’den fazla ünitesi bulunuyor. Guangdong Huizhou projesi, General Harbin Electric Gas Turbine (Qinhuangdao) tarafından Çin’de üretilen ilk yerelleştirilmiş 9HA.01’e işaret ediyor. Bu ortak girişim, 2019 yılında GE ve Harbin Electric arasında, doğal gaz ve hidrojen karışımlarıyla çalışanlar da dahil olmak üzere Çin gaz santralleri için daha verimli ve güvenilir destek sağlamayı amaçlayan ağır hizmet gaz türbini yerelleştirmesine odaklanmak için ortak bir çaba olarak kuruluyor. Ayrıca Harbin Electric santral için buhar türbini, jeneratör ve tesis dengesi ekipmanı da sağlıyor.

GE ve Harbin Electric uzun yıllardır Guangdong Energy Group’un (GEG) tedarikçileri arasında yer alıyor. GEG, 2018 yılında başarılı bir ticari operasyon gerçekleştiren Xinhui Enerji Santrali için iki adet GE Vernova 9F.05 gaz türbini seçiyor. GE Vernova şu anda, Dongguan Ningzhou enerji santralinde santral operatörünün kömürden gaza geçişini destekliyor. GEG, yine Greater Bay Area’da bulunan Guangdong Eyaleti’ndeki Dongguan Ningzhou kombine çevrim enerji santrali için 3 GE Vernova 9HA.02 gaz türbini ve Harbin Electric’in buhar türbinleri, jeneratörleri ve diğer yardımcı ekipmanlarını seçiyor.

Çin’de 40 yılı aşkın süredir faaliyet göstererek, enerji üretimi müşterileri için önemli değerler yaratan yenilikçi ürünler ve hizmetler sunan GE Vernova, şimdi enerji santrali operatörlerinin enerji dönüşümü sorununu ele almalarına yardımcı oluyor. GE Vernova, Çin’de 50 GW kurulu güç kapasitesi ile yaklaşık 110 müşteriye ve 240’tan fazla gaz türbinine hizmet veriyor.

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap