Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Rüzgar türbini üretiminde 3D yazıcı dönemi

Yayın tarihi:

-

General Electric Company (GE), rüzgar türbinlerini 3D yazıcılar kullanarak üretmeye başladığını açıkladı.

Firmanın internet sitesinden yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “Daha yüksek rüzgar türbinlerinin üretilmesinin arkasındaki amaç oldukça açıktır. Daha yüksek düzeylere ulaşabilen rüzgar türbinleri, daha istikrarlı ve daha güçlü rüzgar akımlarına erişebilirler. Ortalama 5MW gücünde, 80 metre yüksekliğinde bir rüzgar türbini yılda 15.1 gigawat saat (GWh) elektrik enerjisi üretebilirken, aynı türbinin 160 merte yükseğe erişebilmesini sağlarsanız, bu üretim miktarı 20.2 GWh düzeyine yükselir. Bu da, 4,200 konut yerine 5,600 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilmek anlamına gelir.”

GE açıklamasına göre, şirket inşaat sektöründen işbirliği yaparak, bu konuda geliştireceği üç boyutlu yazıcının yanında, inşaat malzemelerini de geliştirmeyi planlıyor.

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Siemens Gamesa, rekabet gücünü uzun vadede artırmak için Aoiz fabrikasını kapatıyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Siemens Gamesa AOIZ fabrikasını kapatıyor

Siemens Gamesa, rüzgar endüstrisinde ortaya çıkan, yüksek rekabet ve fiyat baskısıyla karakterize edilen ve rüzgar türbini üreticilerinin marjinlerinde bozulan piyasa koşullarına uyum sağlama gereksinimi duydu. Bu konuda başarılı olmak ve kara rüzgarı alanında rekabet gücünü artırmak için firma, rotorları 170 metreye çıkan yeni kuşak büyük türbinlere odaklanacak.

Bu stratejinin başarıya ulaşması için, Siemens Gamesa, büyük türbin üretiminde rekabet gücü bulunmayan Aoiz fabrikasını kapatma kararı aldı. Fabrika, çoğunlukla İspanya’daki projeler için SG 3.4-132 üretimi yapıyor. En yakın rıhtıma olan 200 km uzaklığıyla ve daha yüksek maliyetleriyle fabrika küresel anlamda rekabet bakımından dezavantajlı kalıyor.

Firma 239 çalışanı etkileyen bir toplu işten çıkarmaya hazırlanıyor. Yerel sendikalarla görüşmelerin önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Siemens Gamesa Kara Rüzgarı CEO’su Alfonso Faubel, şunları ifade etti:“Zor bir karar veriyoruz ve bunun da işçilerimiz kadar yerel topluma da etkisinin olacağının tamamen farkındayız. Bu kadar dramatik etkisi olan kararları genelde almıyoruz; geçen aylarda durumla ilgili her seçeneği değerlendirdik ve istemeyerek şu sonuca ulaştık ki bundan başka bir alternatif yok. Mevcut koşullarda, firmanın ve 5000’i İspanya’da olmak üzere Dünya’daki 24.000 arkadaşımızın işlerinin uzun
vadedeki sürdürülebilirliğini güvence altına almak için ölçütleri kabul etme mecburiyetimiz var.”
COVID-19 krizi ile doğrudan bağlantılı olmasa da, pandeminin Siemens Gamesa operasyonlarına ve firmanın ticari faaliyetlerine etkisi, kararın fitilini ateşledi. Firma, geçen çeyrekten bu yana kârları üzerinde 56 milyon Euro tutarında doğrudan bir etkiden söz ediyor.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Enercon, uzun vadeli finansmanını güvenceye aldı

Yayın tarihi:

-

Enercon, bankalarla ve Aloys Wobben Stiftung ile uzun vadeli bir finansman anlaşması imzaladı. Anlaşma, mevcut bir kredinin yanı sıra yeni bir garanti tesisini de kapsıyor. Bu, özellikle Enercon‘un diğer ülkelerde büyük ölçekli kara projeleri için gerekli garantileri sağlaması anlamına geliyor. Ayrıca, grup seviyesindeki (toplam varlıklara kıyasla yönetilebilir) harici finansmanın planlandığı gibi geri ödenmesi de planlanmaktadır. Anlaşma ilk etapta 2023’ün sonuna kadar geçerlidir.

Enercon CFO’su Dr. Thomas Cobet şunları söyledi: “Düzenleme bize piyasaya dönüş işlemlerini başarıyla uygulamaya devam etmemizde gereken planlama güvenliğini sağlıyor. Bu nedenle görüşmeleri iyi sonuçlandırmada başarı gösterdiğimiz için çok mutluyum.” 

Yönetim, anlaşmanın uluslararası işletmeyi korumanın ve proje finansmanı sağlamlaştırmasının yanı sıra Enercon ve tedarikçileri arasındaki ilişkileri normalleştirmesini de bekliyor.

Geçmişte Enercon’un faaliyetlerinin odak noktası olan Alman kara piyasasının çöküşünün ardından şirket şu anda uluslararası pazarlarda büyümeye odaklanıyor. Enercon CEO’su Hans-Dieter Kettwig, “Bu, Enercon’un temel işine, yani kara rüzgâr enerjisi dönüştürücülerinin geliştirilmesi, satış ve servisi ve bununla doğrudan ilişkili alanlara daha güçlü bir odaklanması ile bağlantılı. Bu stratejik yöntemin bir parçası olarak, WEC faaliyet, enerji üretimi ve enerji pazarlaması iş kolu yeni bir şirkete devredilecektir. EWE AG ile ortak girişim kurma niyet beyanı imzalandı. Dış kaynak kullanımı yoluyla hem Enercon’un iş modelinin hem de karadaki WEC’lerden enerji üretimi ve pazarlamasının sürdürülebilir bir şekilde daha çok geliştirilmesi için sağlam bir temel oluşturacağımızdan eminiz. Bu da enerji geçişinin bir sonraki aşamasında daha önemli hale gelecek açıklamasını yaptı.

Yeni stratejik odak yanında, Enercon’un yeniden oryantasyonu, aynı zamanda şirket organizasyonundaki yapısal değişiklikleri, yeni rekabetçi ve maliyeti optimize edilmiş rüzgar enerjisi dönüştürücülerini geliştirme dürtüsünü ve küresel tedarik zincirini daha zorlu uluslararası rekabet koşulları zemininde optimize etme amacını da kapsıyor. Enercon CRO’su Dr. Martin Prillmann, “Bankalarla yapılan anlaşma, hedeflerimizin gerçekleşmesindeki süreklilik için gerekli temeli oluşturmaktadır. Sağlanan güven ve bankalar cephesi bizim seçtiğimiz yaklaşımı destekliyor. Anlaşma bizimle birlikte bu yönde ilerlemeye istekli olduklarını kanıtlıyor. Yönetim; bu önkoşullar, hissedarımızın kayıtsız desteği ve Enercon ekibinin taahhüdü ile toparlanmanın belirlenen üç yıllık zaman diliminde başarılı olacağına inanıyor” dedi.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Enercon’dan İsveç’e 250 MW’lık rüzgâr santrali

Yayın tarihi:

-

İsviçreli yatırımcı, büyük ölçekli Markbygden Faz II projesinde 63 adet E-138 EP3 WEC’nin hissesinin çoğunluğunu satın aldı.

Enercon, İsveç’te büyük ölçekli bir kara rüzgâr enerjisi projesi olan Markbygden II projesinin “kuzey kısmı”nda hisse çoğunluğunu alarak Credit Suisse Enerji Altyapı Ortakları AG’ye (CSEIP) hak kazandı. İsviçreli yatırımcı, İsveç’in kuzeyinde, Norrbotten bölgesindeki Piteå’da kara rüzgâr santrali hisselerinin yüzde 85’ini satın aldı.

Enercon, bu projeye nominal gücü 252,7 MW olan projeye 63 adet E-138 EP3 rüzgar enerjisi konvertörü tedarik edecek. Enercon, hisselerinin bir kısmı ile uzun vadeli hissedar olarak kalmayı ve rüzgâr enerjisi merkezi olan İsveç’e kalıcı stratejik ilgisini destekler biçimde hareket etmeyi planlıyor.

CSEIP sözleşmeleri 29 Mayıs Cuma günü imzalandı

ENERCON, MB Etapp II grubunun tek sahibi durumundadır. MB Etapp II, 63 x E-138 EP3 WEC’li “kuzey bölümü” ve 97 x E-138 EP3 WEC’li “güney bölümü”nden oluşuyor. Şebeke bağlantısı ve altyapı için gerekli çalışmalar 2019 yılında başlamıştır. Kuzey bölümünün inşasının 2021 yılı üçüncü çeyreğinin sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Güney kısmı bunu takip edecektir.

Enercon  bu projede, rüzgâr enerjisi konvertörlerinin hem anahtar teslimi tedarikçisi hem de uzun vadeli tam hizmet ortağı olarak hareket ediyor. Konvertörlerin, kanıtlanmış Enercon PartnerKonzept (EPK) sayesinde yüzde 98 oranında teknik kullanılabilirliğinin garantisi veriliyor. Ayrıca Enercon, rüzgâr santralinin ticari ve teknik işletmesinin sorumluluğunu da bulunduruyor. Enercon’un kapsamlı taahhüdü, CSEIP için kuzey İsveç’teki bu çekici rüzgâr santrali projesine katılmaya karar verme ve seçme konusunda önemli bir faktör oldu.

Enercon, DNB Markets tarafından finansal danışman olarak desteklenmektedir. Cirio, bu işlemde Enercon için hukuk danışmanılığı üstlenmektedir.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com