Rüzgar enerjisi depolama sistemi

Anı Nil DEMİRBAĞ
Rüzgar enerjisi depolama sistemi

China Guodian Corporation şirketinin bir iştiraki olan Beijing Huadian Tianren Electric Power Control Technology Co., Ltd. Maxwell’in ultra kapsitör teknolojisini rüzgar çiftliği enerji depolama gösteri projesinin ana parçası olarak seçti. China Guodian Corporation ülkedeki beş büyük enerji üreticilerinden biridir ve proje dünyadaki ilk megavat ölçekli, ultra kapasitör bazlı rüzgar çiftliği enerji depolama sistemidir.

Beijing Huadian Tianren Electric Power Control Technology Co. şirketinin gösteri projesi lideriolan Yu Kang şunları kaydetti; “Ultra kapasitörlerin uzun döngü ömrü ve hızlı yanıt kapasitelerigüç çıkışı dalgalanmalarını düzeltebilir ve büyük ölçekli rüzgar çiftliklerinin şebekeye dahagüvenilir güç üretim kaynağı olarak bağlanmasını sağlar.”

“Maxwell’in enerji depolamasına yönelik başarılı deneyimini ve şirketin gelişmiş ve güvenilirürünlerini biliyoruz.”

Gösteri projesi Çin sınırlarında yer alan rüzgar çiftliklerindeki en büyük ultra kapasitör sistemiolan 1,152 Maxwell 56-volt, 130-farad ultra kapasitör modülleri kullanmıştır.

Maxwell başkanı ve icra kurulu başkanı Dr. Franz Fink; “Maxwell’in ultrakapasitörleri rüzgarçiftliği enerji depolama gösteri projesi için mükemmeldir ve artan talepler ile birlikteultra kapasitör-bazlı enerji depolamasını daha fazla uygulamaya genişletmek için daha fazlaÇinli müşteri ile ortaklık kurmaya yönelik büyük bir fırsat olarak görüyoruz.”

Geleneksel bataryalar ile kıyaslandığında, ultra kapasitör gücü daha hızlı bir şekilde boşaltır veşarj eder ve daha uzun yaşam ömrüne ve düşük sıcaklıklarda daha iyi performansa sahiptir.

Maxwell’in ultra kapasitörleri rüzgar çiftliklerindeki kısa süreli güç çıkışının dalgalanmasınıdengelemektedir ve büyük ölçekli kullanımlarda kablolama yapmakta ve şebekedeki rüzgartarafından oluşturulan güce güvenilir bir erişim sağlamaktadır.

Maxwell’in rüzgar çiftliği uygulamalarına yönelik ultra kapasitör modülleri hakkında daha fazlabilgi edinin:

Maxwell Technologies şirketinin 56V ultrakapasitör modül serisi ana güç kaynağındaki iniş veçıkışlar esnasında güç sağlamaktadır. Uzun süreli kesintilerde modüller motorlu jeneratör veyayakıt hücresi gibi daha uzun süreli yedek kaynağına geçiş/köprü gücü sağlar. Endüstriyeluygulamalar için, ultrakapasitör modülleri süreç ekipmanının nazik bir şekilde kapanması içingüç sağlar.

Modüller nadiren kullanılan uygulamaların yedeğinde 15 yıl kadar sürebilir. 10KW (15 saniye)ve 4U yüksekliğine kadar çıkan standart rak sistemlerine uyacak şekilde tasarlanmıştır. İki 1/ 2 modül 19-inç boyutundaki bir

rak içerisine sığabilir, üç modül ise 23-inç boyutundaki bir rakiçerisine sığabilir.

Maxwell ultra kapasitör modülleri bu uygulamalardaki bataryaların yerine etkin bir şekildegeçebilir.
14 yıl boyunca bakım gerektirmezler ve kesinlikle toksik değildir. Daha fazla bilgi için,www.maxwell.com

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap