Nordex Türkiye ve Vega Enerji, “A’dan Z’ye Rüzgar Santrali” kitabı için bir araya geldi

Editör
Nordex Türkiye ve Vega Enerji, “A’dan Z’ye Rüzgar Santrali” kitabı için bir araya geldi

17 Haziran 2021 tarihinde Nordex Türkiye İzmir Servis ve Teknik Eğitim Merkezi’nde “A’dan Z’ye Rüzgar Santrali” kitabının tanıtımı amacıyla Vega Enerji Genel Müdürü Erman Kaya ve Nordex Türkiye’nin Genel Müdürü Habib Babacan bir araya geldi.

Erman Kaya’nın yenilebilir enerji sektöründe yıllardır kazanmış olduğu tecrübe ile birlikte, çeşitli kaynaklardan derleyip toparlamasıyla oluşan birikimini “A’dan Z’ye Rüzgar Santrali” kitabında bir araya getirip, rüzgar enerji sektörüne sunmaktadır.

Bu kitabın hazırlanmasındaki temel amaç meslek lisesi, meslek yüksek okulu ve üniversite öğrencilerinin gitgide önem arz eden yenilebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerji sektörünü yakından tanıma fırsatını sağlamaktır.

Temel okuyucu kitlesi öğrenciler olması bakımından, kitabın sade ve anlaşılabilir bir dille yazılmaya çalışılmasına gayret edilmiştir.

Bu sektöre yönelip, bilgi sahip olmak ve bu yolda ilerlemek isteyen gençlere yol gösterip destek vermek için derlenen kitap içeriğinde rüzgar enerjisinin tarihçesinden, rüzgar ölçüm metotlarına, rüzgar türbin ve bileşenlerinden, proje geliştirme ve Türkiye’deki düzenlemeler İzin süreçlerine kadar birçok konu başlığı da yer almaktadır.

Bu kitap, Nordex Türkiye’nin üniversitelerde, liselerde yapılacak olan rüzgar enerjisi eğitimlerinde, sunumlarında ve diğer öğrenci organizasyonlarında sektöre ilgi duyan öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

Türkiye, Dünya ülkeleri arasında yenilenebilir enerji potansiyeline sahip en yüksek olan ülkelerden biridir. Bu sebeple Türkiye’deki bu potansiyelleri değerlendirmek amacıyla rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji santralleri kurulmaktadır. Artan potansiyel ile birlikte ileriki yıllarda daha da büyüyecek yenilebilir enerji sektörüne, özellikle de rüzgar enerjisi sektörüne olan istihdam ihtiyacı git gide artacaktır.

Nordex Türkiye, meslek liseleri, üniversitelerle ve kalkınma ajanslarıyla iş birliği içerisinde düzenleyeceği eğitim projeleriyle sektöre gençleri kazandırmayı ve istihdama katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Kitabın elektronik kopyasını indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

https://drive.google.com/file/d/1bI9-OT7q1y_PfenW1ntVeLfQw4acaDTr/view

 

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap