Nordex Grubu Türkiye’den 120 MW’lık yeni sipariş aldı

Selda Kul
Nordex Grubu Türkiye’den 120 MW'lık yeni sipariş aldı

Nordex Grubu Türkiye’den 27 adet N149/4.0-4.5 türbini tedariği ve kurulumu için sipariş aldı. 120 MW’lık “Evrencik” rüzgâr santralinin müşterisinin, Nordex Grubu ile uzun süredir iş yapan Evrencik Elektrik olduğu açıklandı. Anlaşma, ayrıca 15 yıllık Premium Servis Sözleşmesini de içeriyor.

İlk türbinlerin Kırklareli’ndeki sahaya Ekim 2020 tarihine kadar kurulması kararlaştırıldı. Bölgede, 125 metre gövde yüksekliğinde rüzgâr hızı 8 m/s olarak gerçekleşiyor. Delta4000 serisinden 27 türbinin yıllık çıktısının 534 GWs olması bekleniyor.

Nordex Grubu CSO’su Patxi Landa şunları ifade etti: “Uzun süredir müşterimiz olan Evrencik’ten bu büyük siparişi almamız dolayısıyla mutluyum. Türkiye’de geçen yıl gerçekleşen 690 MW hacmindeki satış başarımızı bu şekilde sürdüreceğiz.”

Nordex Grubu, 27 türbindeki rotor kanatlarını, ankraj kafeslerini, kuleleri ve jeneratörleri de yerel kaynaklardan tedarik edecek. Bu da, (Nordex’in Türkiye’deki müşterilerinin tümünde olduğu üzere) Evrencik Elektrik’in, bileşenlerin Türkiye’de üretilmesi nedeniyle tarifeden daha çok pay alması anlamına geliyor.

 

 

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap