Connect with us

Mature Capital: 2024 proje geliştirme yılı olacak, proje devirleri devam edecek

Yayın tarihi:

-

Mature Capital: 2024 proje geliştirme yılı olacak, proje devirleri devam edecek

Rüzgar Enerjisi Dergimizin 2024 yılındaki ilk sayısında, Türkiye yenilenebilir enerji piyasasının tecrübeli isimlerinden biri olan ve Mature Capital’in Kurucu Genel Müdürü olarak çalışmalarına devam eden Habib Babacan ile söyleşi gerçekleştirdik. 2024’e dair beklentilerini ve sektördeki gelişmelere ilişkin öngörülerini Rüzgar Enerjisi ile paylaşan Babacan, 2024’ün proje geliştirme yılı olacağını, proje devirlerinin devam edeceğini açıkladı. Sermaye yapısı ve nakit akışı kuvvetli olan yatırımcıların rüzgar portföylerini genişleteceklerini dile getiren Babacan, 2024 yılında önemli bir kısmı ilave kapasite artışlarından oluşan 500 ila 1000 MW arasında yeni kurulu gücün devreye girmesini beklediklerini söyledi.

2024 yılında rüzgar enerjisi sektöründe nelerin beklendiğini değerlendirebilir misiniz? 

Sektörde 2024 yılının rüzgar enerjisi projeleri geliştirme yılı olmasını bekliyoruz. 2022 yılı sonundan başlayıp, 2023’te de devam eden yeni depolamalı rüzgar ön lisans başvurularının alınmış olması, yeni rüzgar enerjisi proje stokunun oluşması açısından çok olumlu bir gelişme oldu. Önlisans başvurusu yapılan projelerin toplam kurulu gücünün 80 GW olduğu belirtilen, bu projelerin bir kısmının proje geliştirme süreçlerine başlandı. 2024 yılında rüzgar sektörünün geneline yayılmış geniş bir yatırımcı grubuyla ve yeni oyuncuların da dahil olduğu bir ortamda proje geliştirme faaliyetlerinin yoğun olarak devam edeceğini söyleyebilirim. Burada özellikle ölçüm direği kurulumunda, rüzgar enerji analizleri, imar ve ÇED gibi alanlardaki danışmanlık hizmetlerinde önemli bir yoğunluk bekliyoruz.

Bununla birlikte, genel ekonomik konjonktürden kaynaklanan sebeplerden dolayı operasyonel rüzgar projelerinin el değiştirme ve devirleri devam ederek, sektördeki konsolidasyon sürecinin devam edeceğini öngörmekteyiz. Sermaye yapısı ve nakit akışı kuvvetli olan yatırımcılar rüzgar portföylerini genişletecekler.

Türkiye’deki yatırımcıların, 2022 yılından başlayarak devam eden yurt dışı, özellikle de Avrupa ülkelerinde rüzgar enerjisi yatırım arayışları 2024 yılında da devam edecek. Bu arayışlar içerisinde, somut projelere dönüşmüş çalışmaların duyurulmasını da bekliyoruz.

Kurulu güçteki artışta ise, 2024 yılının 2023’e nazaran daha iyi bir sene olmasını bekliyoruz. 2023 yılında çoğunlukla daha önceki yıllardan devam eden projelerin kurulumları tamamlandı ve takribi 300 MW civarında yeni kurulu güç devreye alındı. 2024 yılında 500 ila 1000 MW arasında yeni kurulu gücün devreye girmesini bekliyoruz, bu projelerin önemli bir kısmını ilave kapasite artışlarının oluşturmasını bekliyoruz. 

Bu öngörüye göre, 2024 yılında olması muhtemel yaklaşık 100 ila 150 adet rüzgar türbini arasındaki bu kurulum adedi; özellikle kurulum, montaj, vinç ve nakliye hizmetleri açısından sektörün mevcut yıllık kurulum kapasitesinin altında kalmaya devam edecek. Sektörde bu hizmetleri sağlayan firmaların, sektör içerisinde farklı hizmetleri verme veya yurt dışındaki projelere hizmet verme ya da farklı sektörlerde iş yapma arayışında olmalarını bekliyoruz.

2024 yılında rüzgar türbini komponentleri sanayi tarafında ise, sektör genelinde kanat ve kule üreticileri üretimlerinin yaklaşık %85-90 gibi önemli bir oranını yurt dışı pazarlara ihraç etmeye devam edecek, Türkiye pazarına tedarikleri ise limitli kalacak. Kanat ve kule üreticilerinin dışında kalan rüzgar sanayi kesiminde ise, firmaların kendi iş hacimlerinde rüzgarın enerjisine dayalı sanayi ciro oranlarının düşeceğini öngörüyoruz.

Mature Capital olarak 2024’te neler yapmayı planlıyorsunuz?

Bildiğiniz üzere Mature Capital ile rüzgar enerjisi alanına odaklanan ilk ve tek birleşme ve satınalma danışmanlık firması olarak iş yaşamında geçtiğimiz sene yerimizi aldık. Mature Capital’in ilk kuruluş yılı olan 2023’ü pek çok konuda altyapı kurulumu, yatırımcı ilişkilerinin kurulması, iş modeli ve operasyonel süreçlerin oturtulması açısından önemli ve başarılı bir yıl olarak tamamladık. İlk yılımızda pek çok firma ve çalışma arkadaşımızla iş birlikleri geliştirerek rüzgar enerjisi alanındaki birleşme ve satınalma hizmetlerinde, teknik ve sektör spesifik hukuki ve ticari bütünlüğü de olan bir ekosistemi oluşturduk. 2024 yılında ise kurulan bu temel üzerinde gelişen bir performansla odaklandığımız çalışma alanlarında işlerimizi artırmayı, geliştirmeyi planlıyor; sektörde birleşme ve satınalmalar alanındaki konumumuzu pekiştirmeyi hedefliyoruz.

Mature Capital olarak, ilk proje satın-alma ve devir işlemini 25 MW’lık bir rüzgar santraliyle 2023 yılında tamamladık. Bu işlemde oluşturduğumuz ekosistemin başarısını deneyimledik. Gelişmeye devam eden bu ekosistemle, 2024 yılında ise üzerinde çalıştığımız farklı aşamalarda olan 4 farklı proje devir işlemini tamamlamayı hedefliyoruz. 

Bununla birlikte, proje geliştirme alanında Türkiye’de depolamalı rüzgar enerjisi portföyü ve öz tüketim sanayi projeleri olan yatırımcılarla uzun dönemli anlaşmalarımızı 2023 yılında imzaladık. 2024 yılında 10’a yakın farklı rüzgar projesinde yatırımcılara yönlendirme ve strateji oluşturma noktalarında danışmanlık hizmetleri vereceğiz. 

Türkiye’deki yatırımcıların Avrupa başta olmak üzere uluslararası rüzgar enerjisi yatırımlarında, proje satın-alma ve teknik inceleme (due dilligence) süreçlerinde destek vermeye 2024 yılında da devam etmeyi hedefliyoruz. 2023 yılında yer aldığımız yurt dışı rüzgar yatırım işlerinde, yatırımcılarımıza kritik bakış açıları sağladığımızı ve risk değerlendirmelerini önemli ölçüde kolaylaştırdığımızı deneyimledik ve bu yönde geri dönüşler aldık. Türkiye’deki pek çok yatırımcı açısından bir kabuk kırılması olacak ilk yurt dışı rüzgar yatırımlarında önemli görevler alacağımızı düşünüyoruz.

Mature Capital olarak, yıllar içerisinde biriktirdiğimiz tecrübe ve birikimle, geliştirdiğimiz ilişki ağıyla, 2024 yılını odak alanlarımızda işlerimizin arttığı ve geliştiği başarılı bir yıl olarak geçireceğimize inanıyorum.

İletişim:

maturecapital.com.tr

www.linkedin.com/company/mature-capital-m/

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Sektörden

Enercon ve Enerjisa Üretim, YEKA-2’nin ikinci aşaması için imzaları Bilbao’da attı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Enercon ve Enerjisa Üretim, YEKA-2’nin ikinci aşaması için imzaları Bilbao’da attı

Enercon ve Enerjisa Üretim, YEKA-2 projeleri kapsamında 250 MW’lık türbin sevkiyat sözleşmesini WindEurope Bilbao etkinliğinde imzaladı. 750 MW’lık türbin teslimat anlaşmalarının başarılı bir şekilde yerine getirilmesinin ardından imzalanan anlaşma ile 1.000 MW’lık projenin tamamlanması için önemli bir adım atıldı. 250 MW kapasite için imzalanan anlaşma kapsamında, 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 Rüzgar Türbini teslim edilecek.

YEKA-2 projesi kapsamında iş birliklerine devam eden Enercon ve Enerjisa Üretim, İspanya’nın Bilbao kentinde düzenlenen WindEurope etkinliğinde Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez’in de katılımıyla imza töreni gerçekleştirdi. İmza töreninde Enercon CEO’su Udo Bauer, Enercon CCO’su Uli Schulze Südhoff, Enercon Bölge Başkanı Arif Günyar, Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, Enerjisa Üretim Satın Alma Genel Müdür Yardımcısı Aziz Ünal ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı İbrahim Erden de yer aldı.

Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün öncü firmaları olarak, yaptıkları iş birliği ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine önemli katkılarda bulunan Enercon ve Enerjisa Üretim, bu katkıyı sürdürmeye devam ediyor. 2022’nin Ekim ayında gerçekleştirdikleri stratejik bir anlaşma ile YEKA-2 Projesi’nde toplam 1000 MW’lık bir kapasite için çerçeve anlaşması imzalayan şirketlerin bu projesi, Türkiye rüzgar enerjisi endüstrisinin sürdürülebilir geleceği için önemli bir adımı temsil ediyor. İlk fazda başarıyla tamamlanan 750 MW’lık türbin sevkiyat anlaşmalarının ardından, geriye kalan 250 MW’lık kapasite için 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 rüzgar türbini içeren sevkiyat anlaşması ile projenin tamamlanmasına bir adım daha yaklaşılarak, toplam 1000 MW’lık kapasite için türbin üretimine yeşil ışık yakılmış oluyor. Bu gelişme, YEKA 2 Projesi’nin başarılı bir şekilde ilerlediğini gösterirken, Türkiye temiz enerji hedeflerine ulaşma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Enercon CCO’su Uli Schulze Südhoff, “Türkiye, rüzgar türbinlerinin üretimi, satışı, kurulumu ve servisi açısından Enercon için odak pazar olmaya devam ediyor. Büyük perspektifler sunuyor ve yetkili makamlar tarafından muazzam bir destek alıyoruz. Ülkenin yenilenebilir enerji ve özellikle de kara rüzgârının yaygınlaştırılması konusunda net bir kararlılığı var. Türkiye’deki sahalarda son derece güvenilir olduğu kanıtlanmış, sınıfının en iyisi rüzgar türbini teknolojisini sağlayarak müşterimiz Enerjisa Üretim ile birlikte Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki hedeflerini desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Enerjisa Üretim’e güvenleri için teşekkür ediyor ve verimli iş birliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Yapılan anlaşma ve projenin önemine dair açıklamalarda bulunan Enercon Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Arif Günyar, “Enercon olarak, partnerimiz Enerjisa Üretim ile 2022 yılında Avrupa’da tek kalemde imzalanan en büyük 1000 MW ilk çerçeve anlaşmasını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. YEKA 2 ihalesinin getirdiği yerlilik kapsamlarına uygun olarak yerli aksam ile gerçekleşecek olan projelerimiz, mevcut yerli üretim sanayisinin devam etmesi ve derinleştirilmesi açısından önemli bir mihenk taşı olmuştur” ifadelerini kullanıyor.

Törende konuşan isimlerden Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer ise, “1.000 MW YEKA 2 Projesi, Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektörüne tarihi bir yatırımdır. Enercon iş birliğiyle önümüzdeki dönemde Türkiye’de kurulacak her üç rüzgar türbininden biri Enerjisa Üretim imzasını taşıyacak ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarına yön verecek” diyor.

Devamını oku

Enerji Depolama

Depolamalı RES projelerinde son durum nedir?

Yayın tarihi:

-

Yazar

Depolamalı RES projelerinde son durum nedir?

Rüzgar enerjisi sektörünün yakından takip ettiği üzere 2022 yılının son çeyreğinden itibaren önlisans başvuruları alınmaya başlanan, değerlendirme aşamalarını geçmiş ve önemli bir kısmı önlisans almış depolamalı RES projeleri güncel proje stokunu bu analizde incelemeye çalıştık.

Nisan 2024 itibarıyla EPDK’nın internet sitesinden sağlanan güncel verilere göre depolamalı RES önlisansı alan projelerin genel durumu aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Depolamalı RES Önlisansı Alan Projelerin Genel Durumu

Proje Sayısı

238

Yatırımcı Sayısı (Farklı Tüzel Kişilik Bazında)

109

İl Sayısı

54

Tüm Projelere verilen Depolama RES Önlisans Toplam Kurulu Gücü (MWm)

17.378

Türkiye’nin hemen hemen tamamında projelerin geliştirilmeye başlaması memnuniyet verici olmakla birlikte, depolamalı RES önlisansları yoğunluklu olarak Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerindeki proje sahalarına yapılmıştır. Önlisanslı projelerin ve kapasitenin yaklaşık %50’si bu üç ilimizde olan projelerden oluşmaktadır.

Depolamalı RES Önlisansı Alan Projelerin Bulunduğu İller

İl

Ön Lisans / Proje  Sayısı

Depolama RES ÖnlisansToplam Kurulu Güç (MWm)

TEKİRDAĞ

43

4.022 

KIRKLARELİ

34

2.678 

EDİRNE

25

2.192 

Toplam

102

8.892 

Önlisans almış bu projelerin yanı sıra henüz “Önlisans Değerlendirme” aşamasında olan depolamalı RES projelerini incelediğimizde genel görünüm aşağıdaki gibidir:

Önlisans Değerlendirme Aşamasında olan Depolamalı RES Projelerin Genel Durumu

Proje Sayısı

21

Yatırımcı Sayısı (Farklı Tüzel Kişilik Bazında)

18

İl Sayısı

10

Tüm Projelere verilen Depolama RES  Önlisans Toplam Kurulu Gücü (MWm)

1.556

Benzer bir şekilde “Değerlendirme” aşamasında olan depolamalı RES projelerinin önemli bir bölümü yine Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplanmıştır.

Önlisans “Değerlendirme” Aşamasında olan Depolamalı RES Projelerin Bulunduğu İller

İl

Ön Lisans Değerlendirme Aşaması/ Proje Sayısı

Toplam Kurulu Güç 

(MWm)

TEKİRDAĞ

4

505

EDİRNE

4

450

ANTALYA

1

200

KIRKLARELİ

5

181

Toplam

14

1336

Önlisansını almış ve Önlisans Değerlendirme aşamasında tüm projelerin hepsinin proje kurulu güç bazında segmentasyon analizi aşağıdaki tabloda paylaşılmıştır. Bu analize göre, depolamalı RES projelerinin %55 gibi önemli bir bölümü 100 MW ve üzeri kurulu güce sahip projelerden oluşmaktadır.

Önlisans ve Önlisans Değerlendirme Aşamasında tüm Depolamalı RES Projelerin Kurulu Güç Bazında Analizi

 Depolama RES ÖnLisansların 

Kurulu Güç Bazında

Segmentasyonu

Proje Sayısı

Segment Bazında Projelerin 

Kurulu Güçlerinin Toplamı (MWm)

Segment Kurulu Güçlerinin   Toplamının Yüzdesi (%)

Kurulu Gücü 100 MWm ve üzeri  olan Projeler

71

  10.441 

55%

Kurulu Gücü 50 MWm – 99 MWm arasında olan Projeler

91

  5.578 

29%

Kurulu Gücü 50 MWm altı olan Projeler

97

  2.914 

15%

Toplam

259

  18.933 

100%

Önlisans Değerlendirme aşamasında bulunan depolamalı RES projelerinin de yakın zaman içerisinde önlisans alacağının varsayılması durumunda, tüm verileri birleştirdiğimizde; toplamda 259 farklı projeyle yaklaşık 19 GW büyüklüğündeki bu proje stoku geçtiğimiz 18 ay içerisinde sektöre sunulmuş oldu.

Bu proje önlisanları, özellikle gelecek yılların yatırımlarının tetiklenmesine yardımcı olacak proje geliştirme faaliyetlerinin önemli bir şekilde başlamasına ve 2023 yılından başlayarak proje geliştirme, izinler, ölçüm direği, micrositing gibi danışmanlık alanlarında ciddi hareketliliklerin oluşmasını sağladı. 

Bahsi geçen bu RES projelerinin 6 ila 7 MW segmentindeki türbinlerle yatırıma dönüşmesi durumunda, sadece depolamalı RES projelerinden kaynaklı potansiyel olarak yaklaşık 2.700 ila 3.200 türbinlik ilave bir rüzgar türbini pazarının önümüzdeki 2 ila 5 sene içerisinde oluşması öngörülebilir.

Bununla birlikte, depolamalı RES projelerinin yatırımlarının gerçekleşmelerini geciktirebilecek veya engelleyebilecek konular şunlar olabilecektir:

Depolama yatırımları ve depolama yatırım maliyetleri,

Özellikle Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerindeki proje yığılmaları, bu projelerin iletime nasıl bağlanacağı ve iletim altyapı yatırımlarının hangi takvimde ve nasıl yapılacağı,

Yine özellikle Trakya Bölgesi’nde yer alan ve Teknik Etkileşim Analizi (TEA) yönünden projelerin olumsuz görüş almış/alıyor olması,

Proje izinlerinde oluşabilecek gecikmeler,

Projelerin geliştirilmiş olsa dahi, nihai yatırımcısını bulmasıyla ilgili ikincil proje devir süreçleri,

Yatırım döneminde uygun finansman koşullarının bulunuyor olması.

Habib Babacan hakkında

Türkiye rüzgar enerjisi sektöründe 2008 yılından bu yana profesyonel iş yaşamını sürdürmekte olan Habib Babacan, kendi girişimi olan Mature Capital’le sektördeki yatırımcılara rüzgar enerjisi sektöründe ve rüzgar projelerinde iş geliştirme, proje geliştirme, Strateji Oluşturma ve Proje Devir (M&A) alanlarında danışmanlık hizmetleri sağlamaya devam ediyor. Rüzgar Projelerinin Devirleri (M&A) alanına odaklanmış Mature Capital hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.maturecapital.com.tr

https://www.linkedin.com/company/mature-capital-m/

Devamını oku

Güç Aktarım Bileşenleri

Yerli türbin için generatör üreten AEMOT, çözümlerini WIN’de sergiliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Yerli türbin için generatör üreten AEMOT, çözümlerini WIN’de sergiliyor

Elektrik motorlarındaki üretimiyle Türkiye’nin bu alandaki yerli öncüleri arasında yer alan AEMOT, teknolojik altyapısı, yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarıyla Türkiye’nin ihtiyacı olan motor ve generatörleri geliştirmeye ve üretmeye devam ediyor. Alanında Türkiye’nin ‘ilk’lerini gerçekleştiren firma, yerli rüzgar türbini için Aselsan’a ürettiği 4.7 MW’lık generatörlerin ardından, 6 MW’lık rüzgar generatörü üzerinde çalışıyor.

Yenilenebilir enerjiye generatör üretimi, generatör servis bakımı, pitch ve yaw motor üretimi ile çözüm sunan AEMOT, rüzgar enerjisinde türbinlerde kullanılan Pitch ve Yaw PM motorlar ile yine rüzgar türbinleri için DF ve INDUCTION generatörler üretiyor. 

Enerji santralleri ve türbin üreticilerinin yanı sıra, e-mobility çözümleriyle elektrikli araç üreticilerine de çözümler sunan AEMOT, sürdürülebilirliğe odaklanarak enerji verimliliği sunan çözümlerini WIN EURASIA 2024’te sergilemeye hazırlanıyor.

Yerli türbin için generatör üreten AEMOT, çözümlerini WIN’de sergiliyor

Yerli türbin için generatör üreten AEMOT, çözümlerini WIN’de sergiliyor

AEMOT ürünleri:

0,37 kW-1.9 MW arası alçak gerilim elektrik motorları

250 Kw-5 MW  3Kv, 6kV, 11kV orta gerilim motorları

Elektrikli araçlar için yüksek hızlı PM motorlar

Rüzgar türbinlerinde kullanılan Pitch ve Yaw PM motorlar

Hidroelektrik santraller için senkron generatör 800 kW-50 MW 6 kV, 11kV, 13.8kV

Rüzgar türbinleri için DF ve INDUCTION generatörler

Senkron relüktans motorlar

AEMOT Smart Sensör

Devamını oku

Trendler