Connect with us

Genel

Kütahya’da 31 adet rüzgâr enerjisi santrali inşa edilecek

Published

on

RES Anatolia Holding, Kütahya’da 31 Rüzgâr Enerji Santrali (RES) yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gerekli onayı aldı ve proje için ÇED süreci başladı. Işıklar Rüzgâr Enerji Santrali, toplamda 31 adet türbinden oluşacak ve 50MWm/MWe gücünde olacak.

RES Anatolia Holding Anonim Şirketi tarafından kurulacak santral, Kütahya ili, Gediz ilçesi, Akkaya, Yunuslar, Yaylaköy, Polat, Yenigüney, Güzüngüllü, Işıklar, Hacıaliler (Dereköy), Kayacık, Gökler, Göynük, Cebrail, Çukurören köyleri ile Eskigediz beldesi ve Aslanapa ilçesi Çamdibi köyü sınırları içerisinde tesis edilecek.

Işıklar Rüzgâr Enerji Santrali 24 adet 1,5 MWm ve 7 adet 2,0 MWm kurulu güce sahip 31 adet rüzgâr türbininden oluşacak şekilde projelendirildi. Proje kapsamında yıllık 175.000.000,00 kWh elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.

Projenin ÇED süreci, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 19 Ocak 2018 tarihli duyurusuyla başladı. Bakanlığın duyurusu şu şekilde:

“Kütayha ili Aslanapa, Gediz ilçesi Akkaya, Yunuslar, Yaylaköy, Polat, Yenigüney, Güzüngüllü, Işıklar, Hacıaliler (Dereköy), Kayacık, Gökler, Göynük, Cebrail, Çukurören köyleri, Eskigediz beldesi – Aslanapa ilçesi Çamdibi köyü mevkiinde RES Anatolia Holding AŞ tarafından yapılması planlanan Işıklar Rüzgar Enerji Santrali (31 adet türbin – 50 MWm/MWe) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır. Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci tamamlanana kadar süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve öneriler Kütahya Valiliği’ne (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com