Connect with us

Bilgi Kaynakları

IEA İcra Kurulu Yöneticisi ve OPEC Genel Sekreteri küresel petrol piyasalarındaki mevcut durumu tartıştı

Published

on

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Kurulu Yöneticisi Dr Fatih Birol ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Genel Sekreteri (OPEC) Muhammed Sanusi Barkindo, küresel petrol piyasalarındaki mevcut durumu değerlendirmek üzere telefon görüşmesi gerçekleştirdiler.

İki lider, potansiyel olarak geniş kapsamlı ekonomik ve sosyal sonuçlara yol açacak olan ciddi ve eşi görülmemiş bir küresel sağlık krizi olan koronavirüs (COVID-19) hakkında derin endişelerini dile getirdiler. Dr. Birol ve SG Barkindo, virüsün ve son zamanlarda finans ve petrol piyasalarındaki volatilitenin küresel ekonomi üzerindeki etkisini değerlendirdi. Özellikle, küresel petrol piyasalarındaki son gelişmeler de dahil olmak üzere, hızlı gelişen dinamiklerin doğasında var olan riskleri tartıştılar. Bunlar, özellikle temel hizmetler için petrol ve gaz üretiminden elde edilen gelire büyük ölçüde bağlı olanlar ve özellikle piyasa oynaklığına karşı savunmasız olanlar da dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları için maddi etkiler yaratma konusunda anlaştılar.

Dr.Birol ve SG Barkindo, durumun gelişmekte olan savunmasız ülkeler üzerindeki etkisini değerlendirdi. Mevcut piyasa koşulları devam ederse, bu ülkelerin petrol ve gazdan elde ettikleri gelirin 2020’de % 50 ile % 85 arasında azalacağını ve son yirmi yılın en düşük seviyelerine ineceğini belirtti. Bunun, özellikle sağlık ve eğitim gibi hayati alanlarda kamu sektörü harcamaları bakımından önemli sosyal ve ekonomik sonuçları olacağı da kesindir.

Her ikisi de, aşırı oynaklığın etkileri, özellikle çok ihtiyaç duyulan gelir açısından üreticiler ve istikrarsız ve öngörülemeyen bir piyasadan etkilenen üreticiler ve tüketiciler tarafından hissedildiğinden, pazar istikrarının öneminin altını çizdi.

SG Barkindo ve Dr. Birol, mevcut durumun gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisini en aza indirmenin yollarını bulmanın önemini vurguladılar. Konuyla ilgili olarak yakın iletişim halinde olmayı ve petrol piyasası gelişmeleri konusunda düzenli fikir alışverişlerini sürdürmeyi kabul ettiler.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com