Connect with us

Rüzgar Santralleri

ALMANYA RES PROJELERİNDE SAHA YÖNETİM SÜRECİ

Yayın tarihi:

-

2016 yılının Türkiye Rüzgâr sektöründeki pazar lideri ve toplam kurulu gücün %25’ini oluşturan Nordex & Acciona Türkiye, bu yıl ilk defa, şirketin Almanya’daki projeleri için ülkemizden saha müdürü gönderdi

Katwind, Nordex & Acciona adına bu görevi yerine getirirken, işleyişin ve daha birçok unsurun Türkiye’dekinden farklı olacağını biliyorduk.
Toplamda dört proje bitirdik. İlk üç proje tek türbin olduğu için; mümkün olan en kısa sürede montajı bitirip, devreye alma işleri sırasında diğer sahada montaja başlamamız gerekiyordu. Bu yoğun tempoda, alt yüklenicilerin her projede aynı olmasını bir avantaj olarak kullandıysak da, aynı anda farklıyerdeki iki sahada aktif çalışma olması bizi epey zorladı. Ancak ilk günden başlamak üzere iyi planlanmış saha organizasyonları, kararlı bir yönetim tutumu ve takım çalışmasıyla; bugün dört projeyi de sıfır kaza ve en iyi kalitede türbinlerle tamamlıyoruz.
Projeler hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse; Nordex N117 Gamma ve N131 Delta türbinleri, Türkiye’de alışık olmadığımız yükseklikte kulelerle(PH141, R120, R134 gibi hybrid ve prototype kuleler) ve yine Türkiye’de pek rastlamadığımız bazı seçenekleri(yarasa sensörü, gölge sensörü, yangın söndürme sistemi, yağmur ve buzlanma önleyici sensörler gibi), başarıyla devreye alıp müşterilere teslim ettik.
Projelerin bulunduğu coğrafya gereği, rüzgâr tipinin farklı olmasından kaynaklı tecrübe ettiğimiz, kuleler dışında 65 metreye varan devasa kanatların, single-blade yöntemiyle montajı, kanatların transportu sırasında kullanılan ileri teknoloji dorseler ve tırlar ve hatta 15000Nm tork gücü ile sıkılan M64 civatalar, bize sektörel teknolojinin ne kadar ilerlediğini gösteren yalnızca birkaç örnekti.Saha içi organizasyonda da aynı teknolojiden yararlanıp işlerin güvenli ve plana uygun gitmesinisağlamak için çeşitli yöntemlerden ve servis sağlayıcılardan yararlandık. İlk sıraya, saha yerleşkesini bizler için en ince detayına kadar(ofisler, WC, jeneratörler, IT paket, geri dönüşüm ve çöp konteynerler, mazot tankları, forklift vb.) hazır eden ekibi koyabilirim.
Bunun dışında, gece çalışmaları için aydınlatma sistemleri ve ana vincin kurulumunda kullanılan iş makineleri/ekipmanlar, sahada işlerin, iş sağlığı ve güvenliği açısından iyi gitmesi için kullandığımız diğer yöntemlerdi.
Bir diğer olumlu izlenimim ise çoğu zaman sahalarda ihtiyacımız olan yedek parça tedariğiyle ilgili,Nordex’in sadece bu iş için ayrı bir servis ağı bulunuyor. Almanya’daki bir projeden verdiğiniz sipariş iki gün içinde geliyorken, Türkiye’de bu süreç normal olarak biraz daha uzun sürüyor.
Alt yüklenicilerin hem kendi aralarındaki uyum hem de Nordex saha ekibi ile uyumu kusursuzdu. A’dan Z’ye titizlikle hazırlanmış tüm dökümantasyon, iyi planlama ve doğru kadro, her proje için önceden hazır oluyordu.
Rüzgar sahalarında çalışmanın getirdiği iş bilinci ve sorumluluğu en profesyonel şekilde tüm ekipler tarafından uygulanıyor ve korunuyordu. Bu durum, müşteri ve diğer yükleniciler ile olan işbirliğimizi artırıyor, planlanan işlerin en tutarlı ve en verimli şekilde tamamlanmasını sağlıyordu.
Bütün bunların sonucu olarak, 165 metre bom uzunluğuna sahip CC 3800(ana vinç), her defasında sorunsuz çalıştı ve montaj ekibi her defasında aynı kalitede sıfır hata ile türbin teslim etti. Transport, şartlar ne olursa olsun, en güvenli ve hasarsız şekilde gerçekleşti. Saha güvenliği 7/24 görevdeydi. Tabi bu noktadan baktığınızda, tüm operasyonların tam zamanında ve dakik olmasını, bir klişe olan ”Alman disiplini”ne bağlayabilirsiniz. Ancak bu işin doğası gereği elbette terslikler ve beklenmedik durumlar da oldu. Böyle zamanlarda dahi; proaktif ve çözüm odaklı bir yönetim sergileyip, iyi eğitim almış üstün yetenekli ekip arkadaşlarımızla birlikte, oluşan her çeşit krizin en doğru şekilde üstesinden gelerek, yüksek performanslı işlerin devam etmesini sağladık.
Şimdi tekrar, doğayla dost ve yatırımcının yüzünü güldüren projelerle geleceği inşa etmek için ülkemize dönüyoruz. Almanya’daki tecrübelerimizi de kullanarak, ilk günkü heyecanla projelerde fark yaratmaya devam edeceğiz.
Motto: Bir şey iyi yapıldığında, sonsuza dek yapılmıştır!
 Erdem ÖZBEK

Rüzgar Santralleri

Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltmamız Şart!

Yayın tarihi:

-

Yazar

Güriş Holding Enerji Grup Ceo’su Ali Karaduman “Güriş olarak yenilenebilir, temiz ve Milli Enerji için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz”.

Ülke olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltıyor. GÜRİŞ Holding olarak enerji üretimini maksimum seviyeye taşıma hedefleri olduğunu belirten GÜRİŞ Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman, Türkiye’nin enerji alanında dışa bağımlılığını ve karbon salımını azaltmanın yenilenebilir enerji santralleri sayesinde gerçekleşebileceğinin mümkün olduğunun altını çizdi. GÜRİŞ Holding, inşaat, endüstri ve enerji alanlarında Türkiye’nin önde gelen holdingleri arasında yeralıyor. Aynı zamanda enerji geliştirme alanındaki iştiraki Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş aracılığıyla yenilenebilir enerji projelerini de uyguluyor.

GÜRİŞ Holding olarak temiz ve milli enerjinin önemine inandıklarını ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirten GÜRİŞ Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman, “GÜRİŞ, 766 MW
Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ile en büyük Türk rüzgâr yatırımcısı, 260 MW Jeotermal Enerji Santrali
(JES) ile de en verimli JES yatırımcısı konumunda. Ek olarak 104 MW HES’e de sahip olan GÜRİŞ;
temiz, yenilenebilir enerji üretimiyle Türkiye’nin artan enerji ihtiyacını karşılamak, enerjide dışa
bağımlılığı azaltmak ve yerli kaynaklardan enerji üretmek için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor”
dedi.

Amacımız sadece yatırım yapmak değil

Amaçlarının sadece yatırım yapmak olmadığını, yaptıkları yatırımların mühendislik kurallarına uygun
inşa etmek ve maksimum oranda elektrik üretimi sağlamak olduğunun altını çizen Ali Karaduman,
1.131 MW kapasiteye sahip yenilenebilir enerji santralleriyle Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını
ve karbon salımını azaltmanın en büyük hedefleri olduğunu vurguluyor.

8 Bin kişiye istihdam sağlıyor

GÜRİŞ Holding, işletmedeki toplam 26 adet RES, HES ve JES ile 8 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık 4,2
milyar kWs elektrik üreterek, 2 milyon hanenin elektrik ihtiyacını da karşılıyor. Yenilenebilir ve milli
enerjinin öneminin anlaşılması için ellerinden geleni her zaman yapmaya devam ettiklerini ve
doğrultuda gelecek dönemde yeni yatırımların gündemlerinde olduğunu belirten Ali Karaduman
açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Mogan Enerji Yatırım Holding olarak mevcut üç adet rüzgâr ve bir adet hidroelektrik santrali için
2022 yılının sonuna doğru hibrit güneş santrallerini devreye almayı planladık. Ayrıca iki adet
jeotermal lisansı için izin çalışmalarımıza da devam ediyoruz.”

Enerjide Sürdürülebilirlik

Kısıtlı kaynaklar ile geleceğin sürdürülebilirliğinin tehlikeye girdiği günümüzde, GÜRİŞ olarak
hidroelektrik, jeotermal ve rüzgar enerji santralleri sayesinde yenilenebilir kaynaklardan ürettiği
elektrik ile enerjide sürdürülebilirliği sağlayabildiklerini belirten Ali Karaduman sözlerine şu şekilde
devam etti:
“Santrallerimizde su, emisyon, toprak analizleri, eko sistem değerlendirmeleri, kuş, yarasa gözlemleri
gibi konuları da sürekli takip ederek sürdürülebilir işletmeler yaratmaya özen gösteriyoruz. Atıkları
kaynağında ayrıştırarak çevre lisanslı firmalar tarafından geri kazanımını sağlıyor, kullanılan
araçların ve teknolojik cihazların bakımlarını zamanında yapılmasına dikkat ederek atık oluşumunun
önüne geçiyoruz. Bir diğer dikkat ettiğimiz konu ise santrallerin kurulduğu yerlerde resmi kurumlardan
görüşler alarak ağaç dikimlerini gerçekleştirmek. Ayrıca hidroelektrik santrallerimizde balık ekimi de
yapıyoruz. Böylece her sürecimizde sürdürülebilirlik konusunu irdeliyor, gerekli önlemlerimizi
belirliyor ve aksiyonlarımızı alıyoruz.”

Yenilenebilir enerjide kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz
Yeşil enerjiye 2009 yılından bu yana geçiş yapan GÜRİŞ, rüzgar ve hidroelektrik santrallerinde Gold
Standard ve VCS Standardına uyarak karbon azaltımı sertifikasını alma yönünde çalışmalarına devam
ediyor.Dünyaya katkılarını yaptıkları çalışmalarla somut hale getirmeye çalıştıklarını söyleyen Ali
Karaduman, “JES’lerimizde de I-REC ve YEK-G sistemlerine giriş yaparak ‘Yeşil Enerji’
sertifikalandırması yapıyoruz. Hibrit güneş enerji santrallerini de portföyümüze ekleyerek yenilenebilir
enerjide kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye, 3 GW ve 1000 türbin eşiklerini aşarak Pazar liderliğini devam ettiriyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex-Ödemiş

1 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan TÜREB Temmuz 2021 İstatistik raporuna göre, Nordex Türkiye
rüzgar enerjisi alanında %28,55’lik pazar payı ile Türkiye’deki pazar liderliğine güçlenerek devam
ediyor.

Nordex Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölgeleri Servis Direktörü, Ergun Gültekin, Nordex’inTürkiye’de 2020 ve 2021 senesinde yoğun türbin montaj ve devreye alma döneminden sonra Pazar liderliğinin güçlendirerek devam ettirmesi bizler ve tüm ekip arkadaşlarımız için gurur verici olduğunu söyledi.

Gültekin, Nordex’in Türkiye’de 3 GW ve 1000. türbin eşiklerinin aşmasının Nordex Türkiye’nin bu bölgede ve Nordex’in global operasyonları içerisinde yerini çok farklı bir noktaya taşıdığını
kaydederek, bu başarının Nordex’in global yönetiminin Türkiye’ye  olan yatırımlarının artırarak devam etmesinin ve Türkiye’nin global operasyonlar için artan şekilde insan kaynağı desteği sağlamasının önünü açtığını söyledi. 2021 yılı içinde, onlarca uzman personelinin, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Ukrayna, Hollanda, Belçika ve Şili gibi dünyanın çeşitli bölgesinde çalışmalarda bulunmasının, hem Türkiye Nordex, hem de ülkemiz adına gurur verici bir gelişme olduğunu belirtti.

Nordex, Türkiye rüzgar pazarında bugün itibariyle ulaştığı 3022,05 MW işletmede kurulu gücün yanısıra, inşa halinde olan 80 türbin ve 378 MW güçle beş farklı saha proje faliyetlerine devam etmektedir.

Gültekin, Nordex’in Pazar liderliğinin arkasındaki en önemli ve kritik başarı faktörlerinden birininde Türkiye’deki servis organizasyonun kaliteli ve güvenilir hizmet sağlaması olduğuna dikkat çekti. 2020 yılında yatırımı tamamlanan ve tam olarak operasyonel hale geçen yeni İzmir-Servis ve Eğitim Merkezi’nin ise başarılı servis operasyonlarının sürdürülmesinde önemli bir destek sağlayacağını belirtti.

Gültekin, Nordex’in Türkiye geneline yayılmış servis ağıyla ve çok geniş bir yedek parça stoğuyla, yatırımcılarınının Nordex’e olan güvenine karşılık verebilmek için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Nordex Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölgeleri Servis Direktörü Ergun Gültekin kimdir?
ODTÜ İnşaat Mühendisliği alanında Lisans ve Y. Lisans derecesine sahip olan Gültekin, Proje Yönetimi,
Montaj, Servis Operasyon ve Satış Sonrası Hizmetler kapsamında geniş operasyonel ve yönetsel,
deneyime sahiptir. Kasım 2013’de, Nordex Türkiye’de Servis Direktörü olarak göre başlamış olup,
2015 yılında Orta Doğu Bölgesi Servis Direktörlüğüne getirilmiştir.

2017 ortasında, Çin ve Japonya marketleri, Satış Sonrası Hizmetler sorumluluğu, Türkiye servis organizasyonuna sorumluluğuna verilmiş olup, kendisi , 2019’dan beri Doğu Avrupa Bölgesi, Servis organizasyonunda başındadır. Ekim 2021 itibariyle toplamda 364 kişilik bir servis ekibiyle, 9 ülkede 1350 adetlik türbin filosunun bakım, servis sorumluluğuna devam etmektedir.

Devamını oku

Proje Yönetimi

Dev enerji potansiyeline ilk dokunuşlar

Yayın tarihi:

-

Yazar

Deniz üstü rüzgar enerjisi üretiminde ülkemizde kısa sürede büyük adımlar atılıyor. Marentech Expo da bu adımlardan biri. Deniz üstü rüzgarında bir ilk olarak Türkiye enerji sektörü tarihine geçen Marentech’i, Bifaş Yönetim Kurulu Üyesi Feraye Gürel ile konuştuk. 

Feraye Gürel
BİFAŞ Yönetim Kurulu Üyesi

Marentech Expo’yu gerçekleştirme hikayenizi anlatır mısınız? 

8400 km olan kıyı uzunluğumuzu ve ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olduğunu düşününce Türkiye’nin deniz üstü rüzgarı konusunda inanılmaz bir potansiyeli olduğunu görüyoruz. Türkiye’de çok yeni bir başlık olan Deniz üstü Enerji Teknolojileri konusu ile ilgili DÜRED, dernek kuruluşundan hemen sonra konferans ve fuar çalışmaları yapmak, bu konuyu Türkiye’de daha bilinir hale getirmek ve Türkiye’yi bu konuda olması gereken noktaya taşımak istedi. Kısacası, Marentech Fuar ve Konferansının fikir babası tamamen DÜRED’tir. Projenin ciddiyeti ve sorumluluğu nedeni ile DÜRED bizlerle çalışmayı tercih etti. Biz de enerji sektöründeki yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 25 yıllık deneyimimiz ile bu projenin bir parçası olmak için seve seve projeye bu farklı projeye dahil olduk.

Marentech Expo sektörde hangi branşlardan ve firmalardan katılım gerçekleşiyor?

Türkiye’nin ve bölgenin deniz üstü enerji sektörüne ev sahipliği yapan Marentech Expo’da rüzgar türbin tedarikçileri, türbin temel tedarikçileri, güneş panelleri, dalga enerji ekipman tedarikçileri, akıntı, enerji ekipman tedarikçileri, mühendislik firmaları, deniz nakliyat firmaları, tersaneler, marina ekipman firmaları, liman inşaat firmaları başta olmak üzere geniş bir ürün yelpazesinden 300’ün üzerinde firma, doğru alıcı ve yatırımcıyı ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Expo’nun hitap ettiği ziyaretçi kitlesini hangi kesimler meydana getiriyor?

Enerji sektörü profesyonelleri, denizcilik sektörü profesyonelleri, kamu kurumları, enerji yatırımcı firmaları, türbin firmaları, tersaneler, deniz taşımacılığı firmaları, ölçüm ve mühendislik şirketleri, üniversiteler, basın ve medya, dernek ve federasyonların ziyaretiyle gerçekleşecek Marentech Expo’da katılımcılar, iş ağını ve ihracat ivmelerini arttırırken; ziyaretçiler de son teknoloji ürünlerle buluşma fırsatı yakalayacak.

Marentech Expo’nun ortaya çıkmasında nasıl bir iş birliği ağından söz edebiliriz?

İzmir Kalkınma Ajansı, ENSİA ve GENSED gibi derneklerin yanı sıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın da destekleri ile projemizi harekete geçirdik. Uluslararası deneyimimiz ve sektör bilgimiz ile de iştirakçi ağımızı genişlettik.

Marentceh Expo’da hangi başlıklar ele alındı?

Marentech kapsamındaki konferansta, Deniz Üstü Rüzgâr Enerjisi, Ülkelerin Deniz Üstü Enerji Mevzuatı, Yüzer Temelli Deniz üstü Rüzgâr Elektrik Santralleri, Yüzer Güneş Elektrik Santralları, Dalga Enerjisi, Akıntı Enerjisi, Hidrojen Enerjisi, Sanayi ve Üretim ana başlıkları ele alındı.

Marentech Expo’nun sektöre ve ihracat rakamlarına nasıl faydası ve katkısı olacak?

Avrupa, Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden profesyonel yatırımcı ve alıcılar, deniz üstü enerji pazarındaki en inovatif ürün ve teknolojilerinin sergilendiği Marentech Expo ile ticaret ve yatırım hacmini genişletme fırsatı sunuyoruz.

Marentech Expo, 24 ülkeden 20.000’in üzerinde yerli ve yabancı firmayı ağırlamasının yanı sıra, özel yatırımcılarına ve önde gelen üretici firmalarına sağladığı B2B toplantıları ile uluslararası iş ağını oluşturarak eşsiz bir buluşma platformu sağlayacak.

Geçtiğimiz günlerde meclis onayından geçen Paris iklim anlaşması, küresel iklim değişikliği sorunu ve bu sorunun yönetimi için yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının yaygınlaştırılmasının önemi ortaya koyuyor. Offshore potansiyelimizi düşünürsek, iklim değişikliği hedeflerimize katkısı hakkında neler söylemek istersiniz?

Paris İklim Anlaşması’nın sağlanması, Dünya’da yeşil enerji devrimini sağlayacaktır. Buna energy transition, enerjinin dönüşümü de deniyor. Ülkemiz bu konuda zaten üzerine düşeni yaptı. Karada RES’lerde. Şimdi sıra deniz üstü RES’lerde. 2030-2040 yılları arasına bakarsak, Dünya’da en önemli sözler deniz üstü konusunda verildiği için 2040 yılında Avrupa’da enerjinin %60’a yakınının deniz üstü RES’lerden karşılanacağı projekte ediliyor. Paris Anlaşması’nın bir diğer önemli konusu da ülkelerin ihracat yapabilmesi için artık enerjilerinin ne kadarlık kısmını yenilenebilir enerjiden karşıladıklarını ispatlamak zorunda kalacaklar, olay oraya doğru gidiyor. Artık bir ülke bir ülkeye ihracat yaparken ya da Avrupa Birlği’ne giriş için yenilenebilir enerji bir kriter olarak gelecek. Ülkemiz de Paris İklim Anlaşması’nı imzalayaraktan aslında çok net bir yenilenebilir enerji hedefi koydu. 

Ülkemizde yenilenebilir enerjide en önemli kriter, önümüzdeki yıllarda deniz üstü RES’ler olacaktır. Çünkü ülkemizdeki yaklaşık 100GW potansiyel düşünüldüğünde ve etrafımızdaki gerek Karadeniz gerek Hazar Denizi ile ele alındığında, Dünya Bankası raporlarına göre yaklaşık 1000GW kapasiteden bahsediliyor. Bu kapasitenin üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke tarafından kullanılmaması söz konusu olamaz. 

Marentech Expo’nun gelecekte alacağı biçimle ilgili ön görüleriniz nelerdir?

Türkiye’de 10 yıl içerisinde öngörülen enerji sektörünün büyük potansiyelini göz önünde bulundurarak; 2035 yılına kadar 4 adet 1000 MW DRES kurulumu ile yaklaşık 12 milyar Euro hacminde pazar oluşmasını bekliyoruz. Ayrıca yüzer GES’ler başta olmak üzere diğer deniz üstü enerji kaynaklarının da gelişeceği görülmektedir. Sektörün tek buluşma noktası olacak Marentech Expo – Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Fuarı, Türkiye deniz üstü enerji sektörünün ticaret hacmine büyük katkı ve ivme sağlayacak.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler