ALMANYA RES PROJELERİNDE SAHA YÖNETİM SÜRECİ

Editör
ALMANYA RES PROJELERİNDE SAHA YÖNETİM SÜRECİ

2016 yılının Türkiye Rüzgâr sektöründeki pazar lideri ve toplam kurulu gücün %25’ini oluşturan Nordex & Acciona Türkiye, bu yıl ilk defa, şirketin Almanya’daki projeleri için ülkemizden saha müdürü gönderdi

Katwind, Nordex & Acciona adına bu görevi yerine getirirken, işleyişin ve daha birçok unsurun Türkiye’dekinden farklı olacağını biliyorduk.
Toplamda dört proje bitirdik. İlk üç proje tek türbin olduğu için; mümkün olan en kısa sürede montajı bitirip, devreye alma işleri sırasında diğer sahada montaja başlamamız gerekiyordu. Bu yoğun tempoda, alt yüklenicilerin her projede aynı olmasını bir avantaj olarak kullandıysak da, aynı anda farklıyerdeki iki sahada aktif çalışma olması bizi epey zorladı. Ancak ilk günden başlamak üzere iyi planlanmış saha organizasyonları, kararlı bir yönetim tutumu ve takım çalışmasıyla; bugün dört projeyi de sıfır kaza ve en iyi kalitede türbinlerle tamamlıyoruz.
Projeler hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse; Nordex N117 Gamma ve N131 Delta türbinleri, Türkiye’de alışık olmadığımız yükseklikte kulelerle(PH141, R120, R134 gibi hybrid ve prototype kuleler) ve yine Türkiye’de pek rastlamadığımız bazı seçenekleri(yarasa sensörü, gölge sensörü, yangın söndürme sistemi, yağmur ve buzlanma önleyici sensörler gibi), başarıyla devreye alıp müşterilere teslim ettik.
Projelerin bulunduğu coğrafya gereği, rüzgâr tipinin farklı olmasından kaynaklı tecrübe ettiğimiz, kuleler dışında 65 metreye varan devasa kanatların, single-blade yöntemiyle montajı, kanatların transportu sırasında kullanılan ileri teknoloji dorseler ve tırlar ve hatta 15000Nm tork gücü ile sıkılan M64 civatalar, bize sektörel teknolojinin ne kadar ilerlediğini gösteren yalnızca birkaç örnekti.Saha içi organizasyonda da aynı teknolojiden yararlanıp işlerin güvenli ve plana uygun gitmesinisağlamak için çeşitli yöntemlerden ve servis sağlayıcılardan yararlandık. İlk sıraya, saha yerleşkesini bizler için en ince detayına kadar(ofisler, WC, jeneratörler, IT paket, geri dönüşüm ve çöp konteynerler, mazot tankları, forklift vb.) hazır eden ekibi koyabilirim.
Bunun dışında, gece çalışmaları için aydınlatma sistemleri ve ana vincin kurulumunda kullanılan iş makineleri/ekipmanlar, sahada işlerin, iş sağlığı ve güvenliği açısından iyi gitmesi için kullandığımız diğer yöntemlerdi.
Bir diğer olumlu izlenimim ise çoğu zaman sahalarda ihtiyacımız olan yedek parça tedariğiyle ilgili,Nordex’in sadece bu iş için ayrı bir servis ağı bulunuyor. Almanya’daki bir projeden verdiğiniz sipariş iki gün içinde geliyorken, Türkiye’de bu süreç normal olarak biraz daha uzun sürüyor.
Alt yüklenicilerin hem kendi aralarındaki uyum hem de Nordex saha ekibi ile uyumu kusursuzdu. A’dan Z’ye titizlikle hazırlanmış tüm dökümantasyon, iyi planlama ve doğru kadro, her proje için önceden hazır oluyordu.
Rüzgar sahalarında çalışmanın getirdiği iş bilinci ve sorumluluğu en profesyonel şekilde tüm ekipler tarafından uygulanıyor ve korunuyordu. Bu durum, müşteri ve diğer yükleniciler ile olan işbirliğimizi artırıyor, planlanan işlerin en tutarlı ve en verimli şekilde tamamlanmasını sağlıyordu.
Bütün bunların sonucu olarak, 165 metre bom uzunluğuna sahip CC 3800(ana vinç), her defasında sorunsuz çalıştı ve montaj ekibi her defasında aynı kalitede sıfır hata ile türbin teslim etti. Transport, şartlar ne olursa olsun, en güvenli ve hasarsız şekilde gerçekleşti. Saha güvenliği 7/24 görevdeydi. Tabi bu noktadan baktığınızda, tüm operasyonların tam zamanında ve dakik olmasını, bir klişe olan ”Alman disiplini”ne bağlayabilirsiniz. Ancak bu işin doğası gereği elbette terslikler ve beklenmedik durumlar da oldu. Böyle zamanlarda dahi; proaktif ve çözüm odaklı bir yönetim sergileyip, iyi eğitim almış üstün yetenekli ekip arkadaşlarımızla birlikte, oluşan her çeşit krizin en doğru şekilde üstesinden gelerek, yüksek performanslı işlerin devam etmesini sağladık.
Şimdi tekrar, doğayla dost ve yatırımcının yüzünü güldüren projelerle geleceği inşa etmek için ülkemize dönüyoruz. Almanya’daki tecrübelerimizi de kullanarak, ilk günkü heyecanla projelerde fark yaratmaya devam edeceğiz.
Motto: Bir şey iyi yapıldığında, sonsuza dek yapılmıştır!
 Erdem ÖZBEK
Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap