Connect with us

Bilgi Kaynakları

Yerli yeşil elektrik sertifikası YEK-G yayınlandı

Published

on

resmi gazete-kararname-enerji-verimlilik

Yeni yönetmelik yerli yeşil elektrik sertifikası piyasasına yönelik hükümleri içeriyor.

Elektrik tüketimini tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak isteyen tüketicilere yönelik olarak oluşturulan Yeşil Elektrik düzenlemeleri kapsamında hazırlanan Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi (YEK-G) Yönetmeliği yayınlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan düzenleme ile tedarik şirketleri tarafından tüketicilere sağlanacak elektriğin tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu belgeleyecek yenilenebilir enerji kaynak garanti sistemine katılımına ilişkin ve oluşturulacak sistemin işleyişine yönelik hükümleri kapsıyor.

Düzenlemeye göre Enerji Piyasaları A.Ş. (EPİAŞ) tarafından oluşturulacak piyasaya elektrik üretim ve tedarik lisansı sahibi firmalar katılabilecek.

Birden çok kaynaklı elektrik üretim tesisleri de tesiste tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi yapıldığı takdirde piyasada yer alabilecek.

Lisanssız elektrik üretim tesisleri ile YEK-G sistemi dışında enerjinin niteliğine dair bilgi vermeyi amaçlayan diğer sertifika piyasalarına dahil olan tesisler ise piyasada yer alamayacak.

EPİAŞ piyasa katılımcısı üretim tesislerde üretilen her 1 Megavat-saat (MWh) elektrik üretimi için 1 adet YEK-G belgesi ihraç edecek. Bu belgelerin geçerlilik süresi ise elektrik üretiminin gerçekleşmesinden itibaren 1 yıl olacak.

Tedarik firmaları da Yeşil Tarife seçen müşterilerine EPİAŞ’dan aldıkları bu belgeyi itfa ederek ispat edebilecekler.

Oluşturulacak organize piyasasına işleyişine dair diğer çeşitli hükümler ise EPDK tarafından yayınlanacak Usul ve Esaslar ile belirlenecek.

Düzenleme 1 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girecek.

Piyasada yer almak isteyen üretim lisansı sahibi firmaların tesislerinden en az birinin veya bir ünitesinin kabulünün yapılmış ve başvuru an itibarıyla uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimlerine ilişkin kayıtlarını tamamlamış olması gerekecek.

Düzenlemeye eklenen Geçici Maddeye göre ise Yeşil Tarife yönetmeliğinin yayınlandığı 1 Ağustos 2020 tarihinden YEK-G piyasasının faaliyete geçeceği tarihe kadar yeşil tarifeden yararlanan tüketicilerin tüketimleri sebebiyle itfa edilecek YEK-G belgeleri, ilgili dönemde portföyünde yer aldıkları görevli tedarik şirketleri tarafından YEK-G sisteminin işletmeye girmesini müteakip toplu olarak en geç bir ay içerisinde itfa edilecek.

Bu YEK-G belgeleri bir defaya mahsus olmak üzere Elektrik Üretim Anonim Şirketi mülkiyetindeki yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim santrallerinden ihraç edilecek ve görevli tedarik şirketlerinin hesabına ücretsiz olarak transfer edilecek.

Bununla birlikte EPDK tarafından yine bugünkü Resmî Gazete’de yayınlanan diğer bir yönetmelik ile Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelikte de YEK-G yönetmeliği doğrultusunda ilgili değişiklikler yapıldı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com