Connect with us

Genel

Rüzgarda kurulu güç 4.718 MW oldu

Yayın tarihi:

-

 

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) her yıl hazırladığı rüzgar istatistik raporu yayınlandı. Raporda 2015 yılı içinde 956 MW’lık santralin işletmeye alınarak toplamda 4.718 MW’a ulaşıldığı belirtildi.

 

İşletmedeki rüzgarenerjisi santrallerinin kurulu güç bakımından yüzde 74’ü Ege ve Marmarabölgelerinde bulunuyor. İller bazındaki sıralama bu yılda değişmedi. Balıkesir’in923 MW ile birinci olduğu raporda, 807 MW ile İzmir ikinci, 574 MW ile Manisaüçüncü sırada yer alıyor. Raporda işletmede olansantrallerin yatırımcılara göre dağılımında 551 MW ile Polat enerji ilk sıradayer alıyor, 368 MW ile Demirer Enerji onu izliyor. Üçüncü sırada 318 MW ile BorusanEnBW ve dördüncü sırada 311 MW ile Bilgin Enerji var.

 

Ülkemizdeki toplam rüzgarkurulu gücü, 2012’de 2.312 MW iken, 2013 yılında 2.958 MW, 2014 yılında 3.762MW olarak belirtiliyor. 2015 yılı sonu itibariyletoplam rüzgar kurulu gücü 4.718 MW kapasiteye ulaşırken, inşası devam eden 61RES’in toplam kurulu gücü 1.868 MW’ı buluyor. İnşaası devam eden santrallerdeen büyük pay 342 MW ile Türkerleré ait. Sonra 254 MW ile Güriş ve 87 MW ile BilginEnerji yatırımları var. İnşaa halinde olan RES’lerin %42’si Ege bölgesinde,%34’ü marmara bölgesinde bulunuyor.

 

İşletmedeki RES’ler daha çok Ege’de

İşletmedeki RES’lerinkurulu güç bakımından bölgelere dağılımında yüzde 37.2 ile Ege ilk sırada,yüzde 36.9 ile Marmara, yüzde 15.2 Akdeniz, yüzde 7.8 İç Anadolu, yüzde 1.70Karadeniz ve yüzde 0.58 ile Güneydoğu Anadolu olarak tespit edildi. Raporda, işletmedeolan santrallerin Balıkesir, İzmir, Manisa, Hatay, Osmaniye, Çanakkale, İstanbul,Aydın, Mersin, Kırşehir, Afyon, Kayseri, Uşak, Kırklareli, Sivas, Bursa, Amasya,Bilecik, Tokat, Tekirdağ, Muğla, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Edirne’de olduğubelirtiliyor.

 

Lisanslı RES’lerde Marmara Bölgesi yoğunlukta

İnşaası başlamamış 88adet lisanslı RES’in toplam kurulu gücü 3.144 MW’ı bulurken, bölgeleregöre dağılımında 1.412 MW ile Marmara ilk sırada, 780 MW ile Ege ikinci, 352 MWile de İç Anadolu bölgesi üçüncü sırada yer aldı. İllere göredağılımında ise 456 MW ile Çanakkale ilk sırada gelirken, onu 369 MW ile İstanbul,303 MW ile İzmir ve 236 MW ile Konya izliyor.

 

Değerlendirmede olan santraller ve Lisanssız RES’lerde raporaeklendi

Yedi yıl aradan sonraNisan 2015’te alınan yeni rüzgar başvuruları bu yıl TÜREB’in raporunda yeraldı. Değerlendirmede olan rüzgar santrallerinin bölgelere göre dağılımında İçAnadolu bölgesine talebin arttığı ve ilk kez Erzurum, Erzincan, Van, Tunceli,Siirt, Mardin gibi illerde RES yatırımı için başvuruda bulunulduğu görüldü. DoğuAnadolu’da 1.713 MW’lık, Güneydoğu Anadolu’da 1.011 MW’lık başvurulardeğerlendiriliyor.

 

Bu yılki rapordalisanssız RES’lere de yer verildi. Verilere göre lisanssız RES’lerin hızkazandığı görülüyor. Tekirdağ, Çanakkale ve İstanbul’da yoğunlaştığı görülenlisanssız RES’lerde İşletmede olan 14 projenin toplam kurulu gücü 10.400 KW. Projeonayı yapılan 107 adet RES’in toplam gücü ise 81.717 KW. Proje onayı yapılanRES’ler daha çok Marmara bölgesinde Çanakkale ve Balıkesir’de bulunuyor.TÜREBBaşkanı Mustafa Serdar Ataseven geçen yıl kırılan 803 MW’lık rekorun üstüneçıkıldığını ve bu yıl 956 MW’lık bir artış gerçekleştiğini belirtti. 2015 yılında sektöre dinamizmgeldiğini ve 7,5 yıl aradan sonra Nisan ayında alınan 3.000 MW’lık başvurularınTürkiye için dönüm noktası olduğunu vurgulayan Ataseven, 2016 yılı için de 2.000MW’lık kapasite açıklandığını hatırlattı. İnşaa halinde olan santrallerin de hayata geçmesi ile birlikte 2016yılında 1.000MW üzerinde bir artış beklediklerini söyleyen Ataseven, rüzgarsektörü hızla büyüyor, buna bağlı olarak rüzgar sanayisi de büyüyor. Türkiye rüzgardasanayi üssü olmak için çok uygun bir ülke” dedi.

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku

Bilgi Kaynakları

GWEC’ten çarpıcı Covid-19 raporu!

Yayın tarihi:

-

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından hazırlanan rapor, Küresel Rüzgar Raporu 2019, en son piyasa verileri, ülke profilleri, trendler ve GWEC Piyasa analizleri yoluyla küresel rüzgar endüstrisine kapsamlı bir genel bakış sunar. Rüzgar enerjisi son 20 yılda hızla arttı ve dünya çapında temiz, uygun maliyetli bir enerji kaynağı haline geldi.

Önemli bulgular:
  • 2019’da küresel bazda 60.4 GW rüzgar enerjisi kapasitesi kuruldu, 2018’deki kurulumlara göre yüzde 19 artış ile rüzgâr için tarihinde en iyi ikinci yıl olma niteliği taşıyor.
  • Dünya genelinde rüzgâr enerjisi için toplam kapasite, 2018’e göre yüzde 10 artışla 651 GW’ın üzerinde gerçekleşti.
  • Çin ve ABD, 2019 yılında yeni kapasitenin yüzde 60’ından fazlasını oluşturarak, Dünya’nın en büyük kara rüzgâr pazarları olmaya devam ediyor.
  • Açık deniz rüzgarı, küresel rüzgar tesislerinin yönlendirilmesinde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır ve sektör 2019’da 6,1 GW rekor kırarak yeni tesislerin yüzde 10’luk bir rekor payını oluşturmaktadır.
  • Rapor, rüzgâr enerjisi büyümesini daha da hızlandırmak için iki önemli araç tanımlamaktadır: Odak noktasını LCOE’den rüzgar ve yenilenebilir endüstrilerin uzun vadeli sürdürülebilirliğini destekleyen bina enerji pazarlarına kaydırmak; ve sektöre yeni fırsatlar açmak için hibridizasyon ve yeşil hidrojen gibi yeni teknolojik çözümlerin kullanılması.
  • 2020’nin rüzgar enerjisi için rekor bir yıl olması bekleniyordu. GWEC, 76 GW yeni kapasite öngörüyordu. Bununla birlikte, COVID-19’un rüzgar enerjisi kurulumları üzerindeki tam etkisi hala bilinmemektedir. GWEC, COVID-19’un küresel ekonomi ve enerji piyasaları üzerindeki potansiyel etkileri ışığında 2020-2024 tahminlerini gözden geçirecek ve 2020 ikinci çeyreğinde güncellenmiş bir piyasa görünümü yayınlayacaktır.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com