Connect with us

ICCI Enerji Ödülleri 10. kez sahiplerini buldu: Rüzgarda Enercon ve İş Enerji Yatırım ödüllendirildi

Yayın tarihi:

-

Türkiye Kojenarasyon Derneği (KOJENTÜRK) ve Sektörel Fuarcılığın iş birliği ile TG EXPO Fuarcılık tarafından organize edilen, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK tarafından desteklenen Türkiye’nin en önemli ve en büyük Uluslararası Enerji buluşması olan ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, bu yıl 10’uncu kez Türkiye’nin enerji projelerini, yatırımlarını ve teknolojilerini ödüllendirdi. Ankara’da düzenlenen görkemli ödül törenine ilgi ve katılım yüksek oldu. Bu yıl, 10 ayrı kategoride verilen ödüller, Türkiye’nin Enerji alanında uzman akademisyenleri, bürokratları ve iş dünyası temsilcilerinden oluşan güçlü jürisinin titiz çalışmaları sonucunda sahiplerini buldu. 10. ICCI Enerji Ödülleri Rüzgar Enerji Santralleri Kategorisi’nde ödülün sahibi Göktepe RES ile İş Enerji Yatırım A.Ş. olurken, Rüzgar Enerji Santralleri Kategorisi Ana Ekipman Ödülü Enercon’un oldu.

ICCI 2023 – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın ardından Ankara’da düzenlenen törenle “ICCI Enerji Ödülleri” sahiplerini buldu. Bu yıl 10 Kategoride değerlendirilen ve ödüllendirilen enerji sektörünün en önemli buluşma platformu ICCI  Enerji Ödülleri törenine, enerji bürokrasisi, sektörün üst düzey yetkilileri, çok sayıda kamu üst düzey yetkilisi, akademik ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve enerji sektörünün önde gelen profesyonelleri katıldı. Yenilenebilir Enerji Santralleri, Hibrit Santraller, Kojenarasyon Santralleri, Inovatif Teknolojiler, Yerel Teknoloji Üreticileri ve Hidrojen Teknolojileri olmak üzere 5 Ana başlık altında yarışan projeler, kendi içlerinde yer alan alt alanlarla birlikte toplam 10 kategoride ödüllendirildi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önem arz eden ve hızla büyüyen “Yenilenebilir Enerji Santralleri” ana başlığı altında; Rüzgar Enerjisi Santralleri, Güneş Enerjisi Santralleri, Hidroelektrik Santralleri, Jeotermal Enerji Santralleri, Biyokütle Enerji Santralleri 5 ayrı kategoride ödül verildi.

10. ICCI Enerji Ödülleri kazananlar

 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Rüzgar Enerji Santralleri Kategorisi İş Enerji Yatırım A.Ş. Göktepe RES
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Hidroelektrik Enerji Santralleri Kategorisi Çoruh Gıda Enerji Üretim A.Ş. Bayburt Micro HES
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Jeotermal Enerji Santralleri Kategorisi Gürmat Elektrik Üretim A.Ş. Efe 8 JES
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Biyokütle Enerji Santralleri Kategorisi Oltan & Köleoğlu Enerji Karaman BES
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Hibrit Santraller Kategorisi Zorlu Enerji Alaşehir JES & GES
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Kojenerasyon Santralleri Kategorisi Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş. Kazan Soda Kojenerasyon Santrali
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ İnovatif Uygulamalar Kategorisi VTC Enerji A.Ş. V- Gen Yazılım
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Yerel Teknolojiler Kategorisi Kalyon PV Yerli Güneş Teknolojileri Entegre Fabrikası
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Hidrojen Teknolojileri Kategorisi TÜBİTAK – MAM PEM Tipi Elektrolizör Geliştirilmesi

Ana Ekipman Ödülleri

 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Rüzgar Enerji Santralleri Kategorisi Ana Ekipman Ödülü Enercon
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Hidroelektrik Enerji Santralleri Kategorisi Ana Ekipman Ödülü Mikrohes Teknoloji Enerji San. ve Tic. A.Ş.
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Biyokütle Enerji Santralleri Kategorisi Ana Ekipman Ödülü Mimsan Enerji
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Hibrit Santraller Kategorisi Ana Ekipman Ödülü ZES Solar
 • ICCI ENERJİ ÖDÜLLERİ Kojenerasyon Santralleri Kategorisi Ana Ekipman Ödülü Siemens

 

Cem Şenel: “Enerji sektörünün inovatif ve teknoloji alanında büyümesine katkıda bulunmayı ve teşvik etmeyi amaçlıyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK tarafından desteklenen ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı kapsamında, 2011 yılından itibaren düzenlenen ve bu yıl 10’uncu kez Ankara’da gerçekleştirilen ICCI Enerji Ödülleri Töreni’nde konuşan TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, “ ICCI Fuarımız’ın bir parçası olarak, 2011 yılından bu yana ICCI Enerji Ödülleri’ni de sürdürüyoruz. Cumhuriyetiminiz 100’üncü yılını idrak ettiğimiz bu özel senede, TG EXPO, 3 sene önce  ICCI Uluslararası Enerji Çevre Konferansı ve Fuarı’nı düzenleyen Sektörel Fuarcılık firmasını bünyesine kattı. Alanında en eski ve en istikrarlı platformu olan ICCI Enerji Çevre Konferansı ve Fuarı, TG EXPO’nun uluslararası vizyonu ve tecrübeli ekibinin de katkılarıyla büyüyerek daha etkin ve güçlü bir konuma ulaştı” dedi.

Dünya enerji piyasasının en sıcak coğrafyasında yer alan Türkiye’nin kısa vadede bölgesel ticaret olanaklarını arttırması, yeni yatırımlarla enerji endüstrisini büyütmesi ve teknolojik dönüşümü entegre etmesi için ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansının çok önemli bir rol üstlendiğini söyleyen Cem Şenel, “Fuarlar, “bacasız ticaret” ve “Misafirsiz Ticaret olarak tüm dünyada artık çok önemli bir konuma ulaştı. Enerji, gıda, kozmetik, tekstil, mermer, otomotiv yan sanayi, yapı-inşaat, restorasyon, müzecilik, otel-konaklama gibi sektörlerde dünyanın en önemli uluslararası fuarlarının Türkiye katılımını üstlenen TG Expo olarak uluslararası deneyimlere sahip güçlü bir kadroya sahibiz.  Uluslararası alım heyetleri, ticari ataşeliklerin ve sektörün ulaşmak istediği dünya firmalarının yetkililerinin Türkiye’de ki fuarlara katılımını birinci öncelik olarak görüyor ve bunu başarıyla hayata geçiriyoruz. 5 kıtada 35’ten fazla ülkede Türk firmalarının uluslararası pazarlarda ürünlerini tanıtmalarını ve ticaret hacimlerini genişletmelerine destek olan çalışmalar yapıyoruz. İhtisas Fuarlarının, Türkiye’nin ihracatını arttıracak en önemli fırsatları yarattığını üzerine basarak söylemek istiyorum. Fuarlarımızın tamamı, katılımcı ve ziyaretçi profili, ürün kategorileri ve özel programları ile ağırlıklı olarak hedef sektörlerin profesyonellerine hitap ediyor. Uluslararası fuar olmak için Türkiye dışından katılımcı sayısı artmalı. Bu nedenle, ICCI Enerji Ödülleri gibi sektörün başarılarını öne çıkaran, sektörü yarışa sokan ve en önemlisi inovatif, teknoloji projelerini, hizmetleri ödüllendiren organizasyonlar büyük önem taşıyor. Enerji sektörüne yapılan hizmetleri ve katkıları desteklemek amacıyla verilen enerji ödülleri, ileri vadede de yapılacak projeleri ve hizmetleri teşvik etme amacı taşıyor” Şeklinde konuştu.

Yeşil ve yenilenebilir enerji tüm dünyada dönüşümü zorunlu kılıyor

Pandemi süreci ve daha sonra gerçekleşen Rusya – Ukrayna savaşı ile birlikte tüm dünyada Yeşil Enerji ve Yenilenebilir Enerji kaynaklarına dönüşümün kaçınılmaz bir hale geldiğini ifade eden KOJENTÜRK Başkanı Yavuz Aydın, konuyla ilgili şu bilgileri verdi : “2023 yılı için düzenlediğimiz geçtiğimiz 10 yıldan bu yana gerçekleştirdiğimiz ICCI Enerji ödülleri bu yıl, 10 ayrı kategoride verildi. 10 kategoriyi bu yıl şu şekilde belirledik; ilk 5 kategori, yenilenebilir enerjinin farklı alanları. Rüzgar, Güneş, Jeotermal, biyokütle ve hidro elektrik gibi. Bu yıl yeni eklediğimiz bazı alanlar var. Bunlardan biri hidrojen teknolojileri. Diğeri, inovatif uygulamalar. Geçtiğimiz yıl ödül verdiğimiz yerli teknoloji üreticilerine de bu yıl bir ürün kategorisinde ödül vereceğiz. Bu yıl, toplam 10 kategoride ödüllendirmemiz olacak. Gerçekten ülkemizin alt yapısına, enerji üretimine katkıda bulunan başarılı projeleri, bu şekilde jürimizin değerlendirmeleri sonucunda halkımızla paylaşıyoruz. Özellikle, bu platformda ülkemizin başarılı projelerini paylaşmaktan çok memnunuz”

Türkiye’de de büyük oranda Yenilenebilir Enerji ve Yeşil Enerjiye yönelik dönüşümün hızlandığını anlatan Yavuz Aydın; “ Biliyorsunuz, özellikle birbiri arkasına gelen Pandemi süreci ve Rusya-Ukrayna savaş süreci, bu aşamada pandemi sürecinde belirlenen enerjide yeşile yönelik, yenilenebilir kaynaklara yönelik dönüşümü çok farklı şekilde etkiledi.  Türkiye’de artık, her yeni projeden yaklaşık yüzde 75’i  yenilenebilir enerjiden oluşuyor. Artık çok seçici alanlar hariç fosil enerji yok denecek kadar az. Güneş enerjisi çok iyi ilerliyor. Güneş enerjisi kurulum kapasitesi, 2024’ün ortalarında veya en geç sonunda rüzgar kapasitesini geçecek gibi görünüyor ve daha da artacak. Ülkemizin, yeni yeni ilave kapasiteler yaratması gereken alanlar Jeotermal ve Biokütle alanları. Bu alanların, güçlü desteklere ihtiyacı var. Yapılan teşvikler var ama en büyük sorun finansman ihtiyacı şu anda. Finansman ihtiyacı çözüldüğü takdirde 2024 yılı ve sonrasında biz çok yeni teknoloji yenilenebilir enerji projeleri göreceğiz. Hatta Hidrojen ile ilgili de yeni yatırımlar hızlanacak” dedi.

Rusya Ukrayna savaşının yarattığı yaptırımların neticesinde Türkiye’de Trakya’da büyük ölçekli bir doğal gaz projesi hayata geçiyor

Fosil kaynaklı Enerjilerin azalmakla birlikte yine de devam ettiğini söyleyen KOJENTÜRK Başkanı Yavuz Aydın; “Ülkemizde biliyorsunuz uzun süredir yeni fosil kaynaklı proje yok idi.. Trakya bölgesinde büyük ölçekli bir Doğalgaz projesi hayata geçecek. Bu biraz Rusya – Ukrayna savaşının yarattığı yaptırımların iptal ettiği bir proje sonucu gerçekleşiyor. Tabii, büyük planlı bir Fosil projesi yakın zamanda olmasa da, önümüzdeki   2-3 yıl içerisinde olacak gibi. Bu arada, nükleer santralimizde de 2025-2026 yıllarında birinci modülle işletmeye başlanacak. Birinci Modülün devreye girmesi, ülkemizin nükleer enerjide de var olduğunun birinci ispatı oluyor. Güneş enerjisi çok hızlı büyüyor. Güneş enerjisinin her türlü teknolojilerini sadece foto voltaik Paneller, karasal ve yüzer floating guest dediğimiz türdeki uygulamaları da göreceğimizi bekliyorum. Türkiye’nin arazi yönünden de, güneş radyasyon ölçümleri yönünden de çok müsait olduğu bazı bölgelerde de, güneşin daha teknolojik inovatif uygulamaları solar termal, konsantre solar power uygulamalarının da olacağını düşünüyorum. Hidrojen, çok hızlı gelişiyor. Hidrojen konusunda da, ülkemizin yakın dönem için yapılan strateji planlamalarına baktığımızda gerçekten önemli rakamlarda Hidrojen rakamları konmuş durumda. Enerji depolamada çok büyük bir talep ve yatırım iştahı var.  Enerji depolama çok artacak ve Hidrojen’in buna eşlik ederek büyüyeceğini bekliyorum. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte 2030-2035 arasında, biz o dönemi özellikle hem net sıfıra karbon emisyonun azaltılmasındaki çabalarda önemli noktalar geleceğimizi, Enerji depolama olsun, Hidrojen olsun gerekli noktalara geleceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yerli teknolojileri teşvik eden “ICCI Enerji Ödülleri”, gelecek yıl start up projeleri için de bir kategori açmayı planlıyor 

ICCI Enerji Ödülleri Jüri Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Enerji sektöründe ki yerli teknolojilerin başarılarını daha fazla teşvik etmeye jüri üyelerinin çok önem verdiğinin altını çizdi ve şunları söyledi :  Bu bir yarışma. Burada, izninizle gelecek seneki adaylıklarınızı da dikkate alarak neden ödül almalısınız sorusu en önemli sorumuzdu. Özellikle, bilim ve teknolojiye dayalı özgün projeleri çok önemsiyoruz. Bazı kategorilerde az başvuru aldık. En fazla başvuruyu İnovatif uygulamalar kategorisi aldı ve yerli teknoloji alanlarında da gayet büyük bir ilgi vardı.  Gelecek yıl, Start Up projeleri içinde bir kategori düşüncemiz var. İşletmede olan santrallerde gerçekleştirilen modernizasyon, kapasite artışı, verimlilik artışı projeleri içinde ayrı bir kategori konumlandırmayı planladık. Bu yıl, ülkemizin coşan yenilenebilir kaynağı Güneş ile ilgili ödüle layık proje bulamamış olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Gelecek yıl, Güneş enerjisinde daha iyi projeler bekliyoruz.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Sektörden

Enercon ve Enerjisa Üretim, YEKA-2’nin ikinci aşaması için imzaları Bilbao’da attı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Enercon ve Enerjisa Üretim, YEKA-2’nin ikinci aşaması için imzaları Bilbao’da attı

Enercon ve Enerjisa Üretim, YEKA-2 projeleri kapsamında 250 MW’lık türbin sevkiyat sözleşmesini WindEurope Bilbao etkinliğinde imzaladı. 750 MW’lık türbin teslimat anlaşmalarının başarılı bir şekilde yerine getirilmesinin ardından imzalanan anlaşma ile 1.000 MW’lık projenin tamamlanması için önemli bir adım atıldı. 250 MW kapasite için imzalanan anlaşma kapsamında, 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 Rüzgar Türbini teslim edilecek.

YEKA-2 projesi kapsamında iş birliklerine devam eden Enercon ve Enerjisa Üretim, İspanya’nın Bilbao kentinde düzenlenen WindEurope etkinliğinde Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez’in de katılımıyla imza töreni gerçekleştirdi. İmza töreninde Enercon CEO’su Udo Bauer, Enercon CCO’su Uli Schulze Südhoff, Enercon Bölge Başkanı Arif Günyar, Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, Enerjisa Üretim Satın Alma Genel Müdür Yardımcısı Aziz Ünal ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı İbrahim Erden de yer aldı.

Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün öncü firmaları olarak, yaptıkları iş birliği ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine önemli katkılarda bulunan Enercon ve Enerjisa Üretim, bu katkıyı sürdürmeye devam ediyor. 2022’nin Ekim ayında gerçekleştirdikleri stratejik bir anlaşma ile YEKA-2 Projesi’nde toplam 1000 MW’lık bir kapasite için çerçeve anlaşması imzalayan şirketlerin bu projesi, Türkiye rüzgar enerjisi endüstrisinin sürdürülebilir geleceği için önemli bir adımı temsil ediyor. İlk fazda başarıyla tamamlanan 750 MW’lık türbin sevkiyat anlaşmalarının ardından, geriye kalan 250 MW’lık kapasite için 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 rüzgar türbini içeren sevkiyat anlaşması ile projenin tamamlanmasına bir adım daha yaklaşılarak, toplam 1000 MW’lık kapasite için türbin üretimine yeşil ışık yakılmış oluyor. Bu gelişme, YEKA 2 Projesi’nin başarılı bir şekilde ilerlediğini gösterirken, Türkiye temiz enerji hedeflerine ulaşma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Enercon CCO’su Uli Schulze Südhoff, “Türkiye, rüzgar türbinlerinin üretimi, satışı, kurulumu ve servisi açısından Enercon için odak pazar olmaya devam ediyor. Büyük perspektifler sunuyor ve yetkili makamlar tarafından muazzam bir destek alıyoruz. Ülkenin yenilenebilir enerji ve özellikle de kara rüzgârının yaygınlaştırılması konusunda net bir kararlılığı var. Türkiye’deki sahalarda son derece güvenilir olduğu kanıtlanmış, sınıfının en iyisi rüzgar türbini teknolojisini sağlayarak müşterimiz Enerjisa Üretim ile birlikte Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki hedeflerini desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Enerjisa Üretim’e güvenleri için teşekkür ediyor ve verimli iş birliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Yapılan anlaşma ve projenin önemine dair açıklamalarda bulunan Enercon Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Arif Günyar, “Enercon olarak, partnerimiz Enerjisa Üretim ile 2022 yılında Avrupa’da tek kalemde imzalanan en büyük 1000 MW ilk çerçeve anlaşmasını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. YEKA 2 ihalesinin getirdiği yerlilik kapsamlarına uygun olarak yerli aksam ile gerçekleşecek olan projelerimiz, mevcut yerli üretim sanayisinin devam etmesi ve derinleştirilmesi açısından önemli bir mihenk taşı olmuştur” ifadelerini kullanıyor.

Törende konuşan isimlerden Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer ise, “1.000 MW YEKA 2 Projesi, Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektörüne tarihi bir yatırımdır. Enercon iş birliğiyle önümüzdeki dönemde Türkiye’de kurulacak her üç rüzgar türbininden biri Enerjisa Üretim imzasını taşıyacak ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarına yön verecek” diyor.

Devamını oku

Enerji Depolama

Depolamalı RES projelerinde son durum nedir?

Yayın tarihi:

-

Yazar

Depolamalı RES projelerinde son durum nedir?

Rüzgar enerjisi sektörünün yakından takip ettiği üzere 2022 yılının son çeyreğinden itibaren önlisans başvuruları alınmaya başlanan, değerlendirme aşamalarını geçmiş ve önemli bir kısmı önlisans almış depolamalı RES projeleri güncel proje stokunu bu analizde incelemeye çalıştık.

Nisan 2024 itibarıyla EPDK’nın internet sitesinden sağlanan güncel verilere göre depolamalı RES önlisansı alan projelerin genel durumu aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Depolamalı RES Önlisansı Alan Projelerin Genel Durumu

Proje Sayısı

238

Yatırımcı Sayısı (Farklı Tüzel Kişilik Bazında)

109

İl Sayısı

54

Tüm Projelere verilen Depolama RES Önlisans Toplam Kurulu Gücü (MWm)

17.378

Türkiye’nin hemen hemen tamamında projelerin geliştirilmeye başlaması memnuniyet verici olmakla birlikte, depolamalı RES önlisansları yoğunluklu olarak Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerindeki proje sahalarına yapılmıştır. Önlisanslı projelerin ve kapasitenin yaklaşık %50’si bu üç ilimizde olan projelerden oluşmaktadır.

Depolamalı RES Önlisansı Alan Projelerin Bulunduğu İller

İl

Ön Lisans / Proje  Sayısı

Depolama RES ÖnlisansToplam Kurulu Güç (MWm)

TEKİRDAĞ

43

4.022 

KIRKLARELİ

34

2.678 

EDİRNE

25

2.192 

Toplam

102

8.892 

Önlisans almış bu projelerin yanı sıra henüz “Önlisans Değerlendirme” aşamasında olan depolamalı RES projelerini incelediğimizde genel görünüm aşağıdaki gibidir:

Önlisans Değerlendirme Aşamasında olan Depolamalı RES Projelerin Genel Durumu

Proje Sayısı

21

Yatırımcı Sayısı (Farklı Tüzel Kişilik Bazında)

18

İl Sayısı

10

Tüm Projelere verilen Depolama RES  Önlisans Toplam Kurulu Gücü (MWm)

1.556

Benzer bir şekilde “Değerlendirme” aşamasında olan depolamalı RES projelerinin önemli bir bölümü yine Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplanmıştır.

Önlisans “Değerlendirme” Aşamasında olan Depolamalı RES Projelerin Bulunduğu İller

İl

Ön Lisans Değerlendirme Aşaması/ Proje Sayısı

Toplam Kurulu Güç 

(MWm)

TEKİRDAĞ

4

505

EDİRNE

4

450

ANTALYA

1

200

KIRKLARELİ

5

181

Toplam

14

1336

Önlisansını almış ve Önlisans Değerlendirme aşamasında tüm projelerin hepsinin proje kurulu güç bazında segmentasyon analizi aşağıdaki tabloda paylaşılmıştır. Bu analize göre, depolamalı RES projelerinin %55 gibi önemli bir bölümü 100 MW ve üzeri kurulu güce sahip projelerden oluşmaktadır.

Önlisans ve Önlisans Değerlendirme Aşamasında tüm Depolamalı RES Projelerin Kurulu Güç Bazında Analizi

 Depolama RES ÖnLisansların 

Kurulu Güç Bazında

Segmentasyonu

Proje Sayısı

Segment Bazında Projelerin 

Kurulu Güçlerinin Toplamı (MWm)

Segment Kurulu Güçlerinin   Toplamının Yüzdesi (%)

Kurulu Gücü 100 MWm ve üzeri  olan Projeler

71

  10.441 

55%

Kurulu Gücü 50 MWm – 99 MWm arasında olan Projeler

91

  5.578 

29%

Kurulu Gücü 50 MWm altı olan Projeler

97

  2.914 

15%

Toplam

259

  18.933 

100%

Önlisans Değerlendirme aşamasında bulunan depolamalı RES projelerinin de yakın zaman içerisinde önlisans alacağının varsayılması durumunda, tüm verileri birleştirdiğimizde; toplamda 259 farklı projeyle yaklaşık 19 GW büyüklüğündeki bu proje stoku geçtiğimiz 18 ay içerisinde sektöre sunulmuş oldu.

Bu proje önlisanları, özellikle gelecek yılların yatırımlarının tetiklenmesine yardımcı olacak proje geliştirme faaliyetlerinin önemli bir şekilde başlamasına ve 2023 yılından başlayarak proje geliştirme, izinler, ölçüm direği, micrositing gibi danışmanlık alanlarında ciddi hareketliliklerin oluşmasını sağladı. 

Bahsi geçen bu RES projelerinin 6 ila 7 MW segmentindeki türbinlerle yatırıma dönüşmesi durumunda, sadece depolamalı RES projelerinden kaynaklı potansiyel olarak yaklaşık 2.700 ila 3.200 türbinlik ilave bir rüzgar türbini pazarının önümüzdeki 2 ila 5 sene içerisinde oluşması öngörülebilir.

Bununla birlikte, depolamalı RES projelerinin yatırımlarının gerçekleşmelerini geciktirebilecek veya engelleyebilecek konular şunlar olabilecektir:

Depolama yatırımları ve depolama yatırım maliyetleri,

Özellikle Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerindeki proje yığılmaları, bu projelerin iletime nasıl bağlanacağı ve iletim altyapı yatırımlarının hangi takvimde ve nasıl yapılacağı,

Yine özellikle Trakya Bölgesi’nde yer alan ve Teknik Etkileşim Analizi (TEA) yönünden projelerin olumsuz görüş almış/alıyor olması,

Proje izinlerinde oluşabilecek gecikmeler,

Projelerin geliştirilmiş olsa dahi, nihai yatırımcısını bulmasıyla ilgili ikincil proje devir süreçleri,

Yatırım döneminde uygun finansman koşullarının bulunuyor olması.

Habib Babacan hakkında

Türkiye rüzgar enerjisi sektöründe 2008 yılından bu yana profesyonel iş yaşamını sürdürmekte olan Habib Babacan, kendi girişimi olan Mature Capital’le sektördeki yatırımcılara rüzgar enerjisi sektöründe ve rüzgar projelerinde iş geliştirme, proje geliştirme, Strateji Oluşturma ve Proje Devir (M&A) alanlarında danışmanlık hizmetleri sağlamaya devam ediyor. Rüzgar Projelerinin Devirleri (M&A) alanına odaklanmış Mature Capital hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.maturecapital.com.tr

https://www.linkedin.com/company/mature-capital-m/

Devamını oku

Güç Aktarım Bileşenleri

Yerli türbin için generatör üreten AEMOT, çözümlerini WIN’de sergiliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Yerli türbin için generatör üreten AEMOT, çözümlerini WIN’de sergiliyor

Elektrik motorlarındaki üretimiyle Türkiye’nin bu alandaki yerli öncüleri arasında yer alan AEMOT, teknolojik altyapısı, yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarıyla Türkiye’nin ihtiyacı olan motor ve generatörleri geliştirmeye ve üretmeye devam ediyor. Alanında Türkiye’nin ‘ilk’lerini gerçekleştiren firma, yerli rüzgar türbini için Aselsan’a ürettiği 4.7 MW’lık generatörlerin ardından, 6 MW’lık rüzgar generatörü üzerinde çalışıyor.

Yenilenebilir enerjiye generatör üretimi, generatör servis bakımı, pitch ve yaw motor üretimi ile çözüm sunan AEMOT, rüzgar enerjisinde türbinlerde kullanılan Pitch ve Yaw PM motorlar ile yine rüzgar türbinleri için DF ve INDUCTION generatörler üretiyor. 

Enerji santralleri ve türbin üreticilerinin yanı sıra, e-mobility çözümleriyle elektrikli araç üreticilerine de çözümler sunan AEMOT, sürdürülebilirliğe odaklanarak enerji verimliliği sunan çözümlerini WIN EURASIA 2024’te sergilemeye hazırlanıyor.

Yerli türbin için generatör üreten AEMOT, çözümlerini WIN’de sergiliyor

Yerli türbin için generatör üreten AEMOT, çözümlerini WIN’de sergiliyor

AEMOT ürünleri:

0,37 kW-1.9 MW arası alçak gerilim elektrik motorları

250 Kw-5 MW  3Kv, 6kV, 11kV orta gerilim motorları

Elektrikli araçlar için yüksek hızlı PM motorlar

Rüzgar türbinlerinde kullanılan Pitch ve Yaw PM motorlar

Hidroelektrik santraller için senkron generatör 800 kW-50 MW 6 kV, 11kV, 13.8kV

Rüzgar türbinleri için DF ve INDUCTION generatörler

Senkron relüktans motorlar

AEMOT Smart Sensör

Devamını oku

Trendler