Connect with us

Rüzgar Santralleri

Enerji yatırımlarının çözüm ortağı Sistem Vinç

Published

on

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün artıyor. Doğal, temiz ve ekonomik olması nedeniyle özellikle son yıllarda tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına ciddi bir yönelim var. Türkiye coğrafi konumu ve iklimiyle yenilenebilir enerji kaynakları açısından şanslı bir ülke. Son dönemde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Rüzgar Enerji Santrali (RES) yatırımları artma eğilimi göstermiş, bu artış beraberinde rüzgâr enerjisi türbinini oluşturan ekipmanlara olan talebi artırmıştır ve bu sektörle beraber birçok sektörün gelişimine katkı olmuştur.

Türkiye, dünyada rüzgâr enerjisinin kullanılmasına elverişli olan ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’de tüketilmesi beklenen elektrik enerjisinin %10’unun rüzgârdan karşılanması hedeflenmektedir. Buna göre 54 milyar kWh’lik elektrik enerjisini rüzgârdan üretmek gerekir. Bunun için gerekli kurulu rüzgâr gücü yaklaşık Türkiye’nin ekonomik rüzgâr potansiyeline karşılık gelmektedir. Rüzgâr potansiyeli bakımından iyi olan bölgelerde rüzgâr enerji santralleri kurulmaktadır. Ege, Marmara ve Akdeniz bölgeleri rüzgâr enerji santrallerinin en çok kurulduğu bölgeler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizdeki RES yatırımlarının büyük oranda Ege Bölgesi’nde gerçekleştirilmiş olması ve Ege Bölgesi’nin lojistik avantajları, ekipman üretim yatırımlarında ilk aşamada İzmir merkez olmak üzere olarak bu bölgede gerçekleştirilmesini sağlamıştır. İzmir ve çevre illerinde kümelenen uluslararası ve ulusal yatırımcılarla beraber sektörün ihtiyaç duyduğu altyapıya uygun sanayisiyle rüzgâr türbinini oluşturan tüm ana bileşenlerini üretebilir ve bunları dünyanın çeşitli bölgelerine ihraç edebilir duruma gelmiştir.

Rüzgâr enerjisinin gün geçtikçe önem kazanması, beraberinde birçok sektöründe güçlenmesine sebep olmaktadır. Enerji sektöründe özellik rüzgâr enerji santrallerinde bakım ve yeni kurulum hizmetlerinin tamamında hem vinç hem de nakliye hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Rüzgârdan enerji elde etmek için devasa boyuttaki türbinler kullanılmaktadır. Bu türbinlerin limanlarda gemiden tahliye stok alanına taşınması tekrar yüklenmesi ilgili proje sahasına taşınarak teslim edilmesi ve burada ekip ve ekipmanlarla kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Elektrik talebinin sürekli artış gösterdiği, yakıt maliyetlerinin arttığı ve iklim değişikliklerinin olduğu günümüzde, özellikle rüzgâr enerjisi, güvenilir ve maliyet uygunluğu gittikçe artan ve gelecekte maliyetlerin daha da azalacağı öngörülen temiz enerji kaynağıdır. Yenilenebilir enerji pazarında önemli bir paya gururla hizmet etmekteyiz. Mühendislik hizmetleri, proje yönetimi, fabrikadan sahaya nakliye, kurulum hizmetleri sağlamaktayız. Rüzgâr enerjisi sektöründeki uzmanlığımız sayesinde, yükleniciler ve proje sahiplerine başarılı çözümler sunabilmekteyiz.

Son dönemde oldukça hızlanan rüzgâr enerji sektörü, yatırımlarımızı da yönlendiriyor. Montaj yüksekliklerinin ve türbin parçalarının ağırlıklarının artması sonucu vinçlerin kapasiteleri ya da kurulum konfigürasyonları değişti. Bu durum aynı zamanda nakliye açısından da yeni yatırımlar yapma gerekliliği doğurdu. Bu bağlamda 2021 yılı içerisinde 3 adet 62 metre açılır yeni tip kanat dorseleri parkımıza kattık. Yine önümüzdeki yıl parkımıza 2 adet daha paletli vinç eklemek için sözleşmelerimizi imzaladık. Her zaman yeni ve yenilikçi düşünceyle müşterisini ve tedarikçisini korumaya çalışan bakış açımızla, sektöre hizmet vermeyi hedefledik ve bu yönde gelişmelerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.

Yıllardır birçok sektörde hizmet veren ve tecrübeli kadrosu ile önemli operasyonlara imza atan Sistem Vinç, bu başarılar ve tecrübeler ışığında Türkiye’de yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarına özverili bir şekilde devam etmiştir.

2021-2022 yıllarında, enerji sahalarında çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz önemli projelerinden bahsetmek gerekirse:

 • Bozüyük-Bilecik RES sahasında kurulumu devam eden rüzgâr enerji santralinin offload çalışmalarında 300 ve 250 ton mobil vinç ile 20 set türbinin indirilme çalışması tamamlandı.
 • Afyon Dinar RES sahasında 2,75 MW’lik türbinin rotor değişim, türbin bakım onarım operasyonunda 750 ton paletli ve 160 ton mobil vinç ile türbin bakım onarım çalışması gerçekleştirildi.
 • Ege Ekspres İzmir Kemalpaşa stok sahası içerisinde 180 ve 200 ton mobil vinç ile 37 set kule indirme istifleme çalışmaları başarı ile tamamlandı.
 • Balıkesir Şapdağı RES sahasında 2,89 MW’lik türbinlerin çalışmalarında 750 ton kapasiteli paletli vinç ve 700 Ton, 300 ton, 200 ton, 160 ton ve 120 ton mobil ve manitou ile 6 türbin kurulumunda ana vinç, ön dikim vinci ve offloading olarak vinç desteği sağlanmıştır.
 • Çanakkale Saros RES Sahasında kurulumu 5 ay süren türbinlerin nakliyesi ve offlaoding çalışmalarında 250 ve 200 mobil vinç ile çalışma yapılarak destek verilmiştir.
 • Gelibolu RES proje sahasında offload ve ön dikimde ve iç nakliye operasyonlarında vinçlerimiz ve tırlarımız ile konu operasyonlar tamamlandı.
 • Sibel RES sahasında 3,67 MW’lik 22 adet türbinlerin nakliye hizmeti ve ana montajında 750 ve 600 ton kapasiteli paletli vinç ve yardımcı mobil vinçler ile destek sağlanarak proje başarı ile tamamlanmıştır.
 • Aydos RES W11782 no’lu proje sahasında T1 türbinin ana montaj operasyonunda 750 ton paletli ve 160 ton mobil vinç ile tamamlanmıştır.
 • Üçler RES W-11960 proje sahası T17 türbin 750 Ton paletli, 160 ton mobil vinç ve manitou ile ana montaj çalışması başarı ile tamamlanmıştır.
 • Ağrı Yakaağzı RES W-11862 proje sahası T3 türbin ana montaj çalışmasında 750 ton paletli ve 160 ton mobil vinç ile destek sağlanmıştır.
 • Cerit RES-Kahramanmaraş sahası T20 türbinin 400 ton paletli ve 500 ton mobil vinç ile 102 metre yükseklikten 16 ton ağırlığında main bearing değişim, türbin bakım onarım çalışması gerçekleştirildi.
 • Gök RES sahası 600 ton paletli ve 180 mobil vinç ile 112 metre kanca altı yükseklikten 2 adet türbin montajı yapılmıştır.

 • Amasya Mezifon sahası 600 ton paletli, 160 ton mobil vinç ve manitou ile ana montaj çalışması gerçekleştirildi.
 • Susurluk Rüzgâr Elektrik Sahası 500 ton mobil vinç ve 80 ton Hi Up vinç ile saha içi çalışmalara destek verildi.

 • Karaburun sahasında 700 ton mobil vinç ve 2 adet 75 ton Hi up vinç ile 101 metre kanca altı yükseklikten, 21 ton ağırlık ve 66,9 metre uzunluktaki kanatların değişim operasyonu ve kanat nakliyesi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.
 • Andoz RES sahası 750 ton paletli ve 120 ton mobil vinç ile montaj çalışması.

 • Marmara RES sahası 750 ton paletli vinç ile kule indirme montajı ve ana vinç olarak çalışma tamamlandı.

 • Taşpınar RES sahası 600 paletli vinç ve 700, 500, 300 ton mobil vinç çalışması ve kanat-kule nakliyeleri başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.
 • LM Wind Power-Kandıra RES TPI-Alsancak 3 set kanat nakliyesini başarı ile tamamlanmıştır.
 • Kandıra RES saha-LM Wind Power 14 set kanat nakliyesi tamamlanmıştır.
 • Gaziemir-Aliağa kanat nakliyesi E 82.5 tip, 44 metre uzunluğundaki 2 set kanat nakliyesi tamamlanmıştır. Yıl içerisinde E-44, E-53, E 82.2, E 82.5, E-70 E-92 ve E-103 tiplerinde toplam 546 adet kanat nakliyesi yapılacaktır.
 • TPI-Alsancak kanat nakliyeleri haftada ortalama 2 set, 72 metre uzunluğundaki kanatların nakliyeleri başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Sistem Vinç sürdürülebilir bir dünya için yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin farkında olarak, gün geçtikçe büyüyen ve gelişen enerji yatırımları alanında önemli bir oyuncu olmayı hedeflemekte ve küresel pazarlardaki fırsatları değerlendirmektedir. Ticari anlamda projede bulunmamız gerektiren her durumda yatırım yapmaktan çekinmiyor ve şirket sürdürülebilirliği açısından gerekli hamleleri yapmaktan çekinmiyoruz. Bu bağlamda ülkemiz dışında ekipmanlara 2021 yılında çalışma fırsatı yakalayamadık ancak hedeflerimizde her zaman yurt dışı projeler bulunmaktadır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Rüzgar Türbini İmalatçıları

AEMOT, yerli rüzgar türbini için Aselsan’a 4.7 MW’lık generator üretecek

Published

on

By

AEMOT GENARATOR

Elektrik motoru üretiminin yerli öncülerinden AEMOT, yerli rüzgar türbini üreticisi Aselsan ile generator üretimi konusunda anlaşmaya vardı. AEMOT, yerli rüzgar türbini için 4.7 MW’lık iki adet rüzgar türbini generatorü üretecek.

Türkiye’nin en önemli elektrik motoru imalatçılarından biri olan AEMOT, ‘Türkiye’de üretilmeyen motorları üretme’ mottosunu sürdürüyor. 2020 yılında kurduğu Orta Gerilim Motor ve Jeneratör Fabrikası’yla, bütün proseslerin tek yerde üretildiği bir üsse dönüşen AEMOT, jeneratörlerin verimliliğinde Avrupalı rakipleriyle yarışıyor.

Son olarak, Aselsan mühendisliğinin AEMOT Electric Motors & Generators’un üstün üretim altyapısı ile birleştiği yeni bir projeyi duyuran AEMOT, Türkiye’nin yerli rüzgar türbini üreticisi Aselsan ile 4.7 MW’lık iki adet rüzgar türbini generatorü üretimi üzerine anlaşmaya vardı.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ihtiyacı olan motor ve generatorleri günümüz teknolojisiyle üretmeye ve geliştirmeye odaklanan AEMOT, bu projelerle birlikte gelişmeye sürekli devam eden Türk sanayisinin geldiği noktayı ve geleceği durumu gösteriyor. Verimli motorlar, yenilenebilir enerji ve elektrikli araç motorları öncelikli alanları olarak belirleyen AEMOT, Türk sanayisi için gereken “dikey üretim” yöntemini rüzgar generatorlerinde de uygulayarak sanayiye öncülük ediyor.

Tecrübesi, finansal ve teknolojik altyapısı ve teknik kadrosu ile uluslararası normlarda faaliyetlerini sürdüren; yenilenebilir enerjide yüksek güvenilirlik, yüksek verimlilik ve yüksek performans hedefiyle Ar-Ge çalışmalarına sürekli devam eden AEMOT, tasarımdan üretime kadar yerli ve milli olan bu projeyle önemli bir başarıya ve ilke imza atıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Rönesans Enerji’den 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı

Published

on

By

RÖNESANS ENERJİ-NORDEX

Rönesans Holding, dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile gerçekleştirdiği Rönesans Enerji ortaklığı sonrasında ilk yatırım için düğmeye bastı. Rönesans Enerji, 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için bu alanda pazar lideri Nordex Grup ile hareket edecek.

Singapur Devlet Yatırım Fonu (GIC), Paris merkezli altyapı fonu Meridiam ve Japonya merkezli ticaret devi Sojitz Corporation gibi ortaklarla hayata geçirdiği başarılı iş birlikleri ile öne çıkan ve Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) da hissedarı olduğu Rönesans Holding’in iştiraklerinden Rönesans Enerji, Almanya merkezli Nordex Grup ile Türkiye’de hayata geçirilecek 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için anlaşmaya vardı.

Müteahhitlik ve yatırım faaliyetlerinin yanı sıra enerji sektöründe de büyümesini sürdüren Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir enerjide yatırımlarına devam ediyor. Türkiye’nin yeşil dönüşümüne öncülük etmeyi hedefleyen holdingin grup şirketlerinden Rönesans Enerji, dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile gerçekleştirmiş olduğu ortaklık sonrasında ilk yatırımını hayata geçirmek için lider yenilenebilir ekipman sağlayıcılarından Nordex Grup ile yeni rüzgar yatırımı kapsamında anlaşmaya vardı. Önümüzdeki 5 sene içinde Türkiye’de 2 GW’lık yenilenebilir enerji yatırım planı bulunan Rönesans Enerji, 189

MW’lık ilk yatırımı için Nordex Grup ile hareket edecek.

Nordex Enerji A.Ş. Türkiye, 3.583 MW’ın üzerindeki kurulu gücü ve 917 MW’lık yapım aşamasındaki rüzgar kapasitesi ile 2017 yılından bu yana pazar lideri konumunda. Anlaşma kapsamında Nordex Enerji, yine Rönesans Holding çatısı altındaki Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH ile üç proje için sözleşme imzaladı. Rönesans Enerji için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) modeli kapsamında hayata geçirilen YEKA RES-3 ihalesinin bir parçası olan üç projeye, Nordex tarafından 27 adet N163/6.x tipi 113 metre yüksekliğinde, 163 metre rotor çapında rüzgar türbini temin edilecek.

Dünyanın en uzun ve en derin tren yolu tüneli olan Gotthard Base’i de hayata geçiren Heitkamp Industrial Solutions GmbH, bu projelerde Rönesans Enerji adına EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum) yüklenicisi olarak hareket edecek. Projenin ana yüklenicisi olarak Heitkamp, rüzgar santrallerinin inşaat ve elektrik işleri ile 154 kV enerji iletim hatlarının tesis işlerinden sorumlu olacak.

TotalEnergies ile yaptığı ortaklık sözleşmesi ile birlikte 5 yıl içinde Türkiye’ye yaklaşık olarak 2 milyar Euro yenilenebilir enerji yatırım yapmayı planlayan Rönesans Enerji, toplamda 189 MW’lık rüzgar enerji yatırımını içeren anlaşma kapsamında, en büyük kurulumu 84 MW değerinde 12 türbin ile Malatya Sağıluşağı’na yapacak. Bununla birlikte, Çorum Osmancık’da 56 MW’lık 8 türbinin ve Sivas Kayalar’da 49 MW değerinde 7 türbinin kurulumu da tamamlanacak. Türbin ekipmanları, bakanlık ile imzalanan sözleşme çerçevesinde yüksek bir yerlilik oranına sahip olacak. Türkiye’de ticari anlamda satışta olan en yüksek kapasiteli, 7 MW’lık rüzgâr türbinlerinin devreye alınacağı projede; kullanılacak kule, kanat ve jeneratör dahil olmak üzere birçok ekipman Türkiye’de üretilecek. Malatya, Çorum ve Sivas illerinde kurulumu gerçekleşecek ve toplam 189 MW kurulu güce sahip olacak santrallerin 2024 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor. Projelerin devreye girmesi ile Türkiye’de yaklaşık 380.000 hanenin elektrik tüketiminin karşılanması ve yıllık yaklaşık 370.000 ton CO2 salımının önlenmesi hedefleniyor.

2040 yılında toplam emisyonu net sıfıra indirmeyi hedefliyor

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ve Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada, geleceğe adım atarken sürdürülebilir bir geleceği garanti altına almak için kararlı olduklarını, bu kapsamda 2040 yılında, toplam emisyonu net sıfıra indirmeyi hedeflediklerini, 2030 yılında da 2022 yılına göre emisyonları yüzde 55 azaltmayı taahhüt ettiklerini dile getirmişti.

Rönesans Holding’in net sıfır emisyon yolculuğunda yenilenebilir enerji yatırımlarının çok önemli olacağını ifade eden Rönesans Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Hatem, “Bu anlaşmayla net sıfır emisyon yolculuğumuz için önemli bir adım atarken, ülkemizin rüzgar enerjisinde hedeflediği yenilenebilir kapasiteye ulaşmasında da etkin bir rol üstlenmiş olduk” dedi.

“Yeşil enerji dönüşümüne öncülük etmeyi hedefliyoruz”

“Rönesans Enerji, bugün itibarıyla bünyesinde barındırdığı 6 hidroelektrik santralı (HES) projesiyle 166 MW’lık kurulu güce sahip bulunuyor. Nordex ile anlaşmaya vardığımız bu 3 yeni projeyle toplam kurulu gücümüz 355 MW’a çıkacak. Yeni dönemde de yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyü ile büyümeye devam ederek, Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyoruz” diye konuşan Emre Hatem şu bilgileri verdi: “Dünyanın enerjide lider oyuncularından Fransız TotalEnergies ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık ile Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne en etkin oyuncularından biri olma hedefimizde emin adımlarla ilerliyoruz. Rönesans Enerji, yüzde 100 yeşil enerji portföyü ile büyümeye devam edecek; fosil kaynaklı hiçbir enerji üretim santrali geliştirmeyeceğiz. Türkiye Ulusal Enerji Planı’ndaki 2028 yılına kadar gerçekleştirilmesi öngörülen yeşil enerji yatırımlarının yaklaşık yüzde 7’sini TotalEnergies ile birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yatırımlar sayesinde yılda yaklaşık 1 milyar metreküp doğalgaz ithalatının önüne geçmiş olacağımız gibi 3,5 milyon ton sera gazı emisyonundan kurtulacağız.”

“Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki kararlılığını destekliyoruz”

Bu yeni anlaşmayla ilgili açıklama yapan Nordex Grup CSO’su Patxi Landa, “Türkiye’de pazar lideri olarak konumumuzu güçlendirmek bizim için büyük bir gurur. Türkiye’nin enerji miksinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmaktaki kararlılığını yeni ve yüksek verimliliğe sahip ürünlerimizle desteklemekten çok mutlu olduğumuzu söylemek isterim” yorumlarını yaptı.

Nordex Avrupa Bölge CEO’su İbrahim Özarslan ise, “Rönesans Enerji ile yepyeni bir iş ilişkisine girdiğimiz için mutlu ve gururluyuz. İmza öncesinde bize gösterilen güven için de Rönesans’a çok teşekkür ediyoruz. İmzaladığımız YEKA RES-3 projeleri en yeni ürünlerimizden biri olan N163/6.X türbinimizi Türkiye pazarında yerlileştirme yolunda çok büyük önem taşımaktadır. Stratejimiz doğrultusunda daha fazla yerli üretime odaklanarak hem Türkiye pazarında sağlam olan yerimizi bir adım öteye taşımayı, hem de tedarik zincirimizi ihracat ağırlıklı bir hale getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rüzgar Santralleri

Rüzgar enerjisi sektörünün dost firması Katwind Enerji

Published

on

By

İstanbul Levent’te yer alan merkez ofisi ve İzmir Bornova’da bulunan servis ofisi ve deposu ile çalışmalarını yurt genelinde ve yurt dışında sürdürmeye devam eden Katwind Enerji, 2 iple erişim ekibiyle başladığı servis yolculuğuna, tamamı IRATA ve GWO sertifikalarına sahip 24 kanat teknisyenini bünyesine katarak çalışan kapasitesini üst seviyelere çıkardı. Firma, bünyesinde bulunan biri ‘Asmus AW4.2 L’ ve diğeri ‘WPS Aer 1.1’ olmak üzere iki adet kanat tamir platformu ile Türkiye’deki en uzun kule ve kanat boylarındaki türbinlere hizmet edecek kapasiteye ulaştı.

Teknolojiyi yakından takip ederek, Mayıs ayı itibarıyla güvenilir veri analizleri ve kalite standartlarına uygun ve etkin proje takipleri için bir ERP sistemine yatırım yapan Katwind Enerji, ayrıca sektörde geri kalmamak adına kule tamir işleri için kule tamir platform yatırımı, robotik çözümler yatırımı ve sepetli vinç yatırımını da 2023 planına alarak gerekli adımları attı.

Eğitimlerine hız kesmeden devam eden, teknik eğitimler için sadece saha personeli ile kısıtlı kalmayıp, İstanbul ve İzmir ofis personelini de sektördeki teknik eğitimlere gönderen Katwind Enerji, benzer şekilde idari ve kurumsal alanlarda da tüm ekip olarak eğitimler almaya devam ediyor. Firma bu doğrultuda sağlıklı ve proaktif bir çalışan kimliğine ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’deki çalışmalarının yanı sıra şu an için Fas, Pakistan ve savaş olmasına rağmen Ukrayna’daki faaliyetlerine devam eden Katwind Enerji, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da daha fazla işverene ulaşarak iş hacmini genişletmeyi öncelikli olarak hedefliyor. Sektördeki firmaların, yatırım yapılırken inşaat esnasında proje aşamalarındaki süreçlerine dahil olarak, işlerin sağlıklı ve sorunsuz gerçekleştirilmesini sağlayan Katwind Enerji’nin servis hizmetleri özetle; kanat, nasel ve kule tamirleri; kanat, kule ve nasel bakım hizmetleri; drone detaylı bakım hizmetlerini kapsıyor.

Detaylı bilgi ve iletişim için www.katwind.com web sitesini ve Katwind Enerji İnstagram hesaplarını ziyaret edebilirsiniz

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com