Connect with us

İşletme ve Bakım

Türkiye’nin en büyük RES’i 181 türbinle üretime devam ediyor

Yayın tarihi:

-

İlk kez 2009 yılında, 20 adet rüzgar türbiniyle üretime başlayan Soma RES, günümüzde 181 türbinle 288,1 MW kurulu güce sahiptir ve Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi santralidir.

Polat Enerji’ye bağlı Soma Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından işletilen Soma RES, yılda yaklaşık olarak 470.000 ton CO2 emisyon azaltımı gerçekleştirmekte ve 273.000 kişinin yıllık elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Türkiye’nin en büyük operasyonel rüzgar enerjisi santrali olan Soma RES, Avrupa’nın da karada kurulu sayılı santralleri arasındadır.

Some RES’te, Enercon firmasına ait 89 adet 0,9 MW gücündeki E-44, 80 adet 2 MW gücündeki E-70 ve 12 adet 4 MW gücündeki E-126 modeli türbin kullanılmaktadır.

İşletme ve Bakım

Rüzgar Santrali Yönetim Yazılımı

Yayın tarihi:

-

RES’lerde rüzgar santrali yönetim yazılımının önemi çok büyüktür. Çünkü yapılan yatırımların geri dönüşlerini analiz etmek ve yeni yapılacak yatırımlara yol gösterme açısından veri toplama ve değerlendirme sistemleri önemlidir.

Robosoft, bu amaçla birçok santralde veri toplama ve izleme sistemi kurmuştur. Bu sistemlerde türbinlerden alınan veriler değerlendirilerek MS SQL Server veri tabanı altında tutulmaktadır. Bu veriler Azure Bulut platformu üzerinde olabildiği gibi firmaların kendi içinde tahsis ettiği bir sistemde de olabilir. RBS Report yazılımıyla toplanan bu veriler istenildiği takdirde Excel dashboardlara çıkacak şekilde ayarları yapılabilmektedir. Ayrıca kullanıcılar bağımsız şekilde bu raporların çıktılarını kendileri düzenleyebilmektedir.

Toplanan bu veriler sonrasında değerlendirilmek için ayrıca big data sistemine aktarılmaktadır. Bu amaçla kullandığımız RBS Report Big Data yazılımı hem müşterilerimizin kendi dashboardlarını oluşturmasında hem de big data üzerinde trend vb. analizleri yapmasında yardımcı olmaktadır. Sistem bulut üzerinde kurgulandığı gibi müşterinin bilgisayar sisteminede kurulması mümkündür.

İstenilen bütün analizler tüm türbinler üzerinde yapılabilmektedir. Ve istenilen tüm dashboardlar hem firmaya verilen eğitimler ile hem de Robosoft tarafından yapılabilmektedir.

İstenilen bütün analizler tüm türbinler üzerinde yapılabilmektedir. Ve istenilen tüm dashboardlar hem firmaya verilen eğitimler ile hem de Robosoft tarafından yapılabilmektedir.

Bu toplanan veriler ile Python ile Machine learning modelleri geliştirilebileceğiniz gibi ayrıca RBS Report Big Data Sisteminin kendi Machine learning araçları ile birlikte tahmin modelleri geliştirmeniz mümkündür. Robosoft ayıca online izleme yazılımları ile bu verileri tüm platformlardan canlı izlemenizi sağlamaktadır. Bu yazılım ile istenilen tüm veriler canlı olarak bulut sistemler üzerinden size sağlanmaktadır.

Bu sistemdeki asıl amaç tümüyle sistemlerin tek merkezden insansız yönetilmesidir. Ve verileri analiz ederek sistemlerin verilerden daha çok para kazanması ve sistem duruşlarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Böylece firmaların kârlılıkları artacak ve yatırımlarını ona göre değerlendirmeleri sağlanacaktır.

RBS Report nedir?

RBS Report, temel anlamda bir raporlama yazılımıdır. Endüstriyel Excel® ve Trend raporlama programı olarak da adlandırılan bu yazılım ile WINCC® ve diğer SCADA paketlerinin yapamadığı Excel® raporlarınızı kendiniz tasarlayarak oluşturabilirsiniz. Buradaki en önemli konu bağımsız tasarımları kendiniz yapabilirsiniz. Raporlama sistemi temel olarak bir OPC Client uygulaması olarak herhangi bir OPC Server’a bağlanıp tag değerlerini MS SQL Server® üzerinde kaydetmektedir. Endüstride ve dünyada en çok kullanılan Excel® yazılımını kullanarak kullanıcıya etkin raporlama imkanı vermektedir.

Devamını oku

İşletme ve Bakım

Nova UKRAYNA’da

Yayın tarihi:

-

Nova Rüzgar Enerji Santralleri A.Ş., rüzgar enerjisi sektöründeki ayak izini genişletmeye ve kurulum-servis ağını güçlendirmeye dönük adımlar atmayı sürdürüyor.

Firma, geçtiğimiz yıl sonunda başlanan, Odessa’ya bağlı Yuzhne eyaletindeki, Nordex marka 9 adet N149 TS125 Delta4000 nesil rüzgar türbini mekanik montaj ve elektriksel bağlantı çalışmasına devam ediyor. Tecrübeli personeli ve tam donanımlı ekipman konteyneriyle verilen hizmetin yarısına yakını tamamlanmış olup, Nisan 2021’de projenin tamamlanması hedefleniyor.

Nova Rüzgar Enerji Santralleri A.Ş., Kiev’de yerleşik şirketiyle tam lokalizasyonu sağlamış bulunuyor. Firma, yerli insan gücü ve ekipman yatırımı yaparak Ukrayna ve çevre ülkelere servis sağlıyor. Yatırımcıların da ilgi odağında olan Ukrayna’nın büyük potansiyeline inanan Nova, bu doğrultuda büyüme çalışmalarına yön veriyor.

1000MW kurulum tecrübesi

Alanında uzman ve profesyonel bir ekiple çalışmalarını sürdüren Nova, kurulum ve işletme aşamalarındaki tüm süreçlerde komple çözümler sunuyor. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da pek çok başarılı projenin partneri olan Nova Rüzgar Enerji Santralleri, kaliteli ve son teknoloji ekipman desteğiyle kusursuz hizmetler sağlamayı amaçlıyor. 1000MW kapasite değerindeki kurulum tecrübesine sahip olan firmanın sunduğu başlıca hizmetler şu şekilde:

  • Montaj
  • Vinç ve nakliye
  • Bakım, onarım ve iyileştirme çalışmaları
  • Ana parça değişimleri
Devamını oku

İşletme ve Bakım

RES güvenliğinde teknoloji destekli optimum güvenlik çözümleri

Yayın tarihi:

-

68’i RES olmak üzere 133 enerji üretim tesisine güvenlik hizmeti sunan Securitas, teknoloji destekli çözümleri ile riskleri minimez ederek, orta vadede maliyetlerde ciddi tasaruflar sağlıyor. 

Uluslararası deneyimlerini yerel bakış açısıyla harmanlayarak, müşterinin ihtiyacına yönelik anahtar teslimi çözümler sunduklarını belirten Securitas Enerji Segmenti Lideri Ünsal Kütaruk, “Yatırımla başlayan süreç, inşaat ve işletme süresi boyunca devam ediyor. İşimize teknolojiyi ve diğer çözümlerimizi de entegre ederek özellikle fiziki güvenlik ile takibin riskli olduğu alanlarda, Harici Alarm Sistemleri, Video Analiz Sistemleri, Uzaktan İzleme Çözümleri, Solar Kamera Sistemleri ve Kontrol Hizmetleri gibi çözümlerle fayda sağlıyor, ek değer yaratıyoruz” dedi.

Securitas Enerji Segmenti Lideri Ünsal Kütaruk

Geniş hizmet yelpazesini tek bir çatı altında topladığı entegre çözümlerde ile bilgi, insan ve teknolojiyi bir araya getiren Securitas’ın enerji sektörüne sunduğu entegre çözümleri şu ana başlıklar altında toparlamak mümkün:

Smart M PDA ile güvenlik görevlisi izleme sistemi

Securitas Smart-M, PDA cihazı ile güvenlik görevlisine atanmış olan görevlerin durumunu detaylı olarak raporlayan sistem.

Uzaktan denetim kamerası

Güvenlik görevlilerinin görev yaptığı alanların Securitas Uzaktan İzleme Merkezi tarafından uzak video bağlantısı ile görüntülenerek denetlenmesi hizmeti. 

Harici ortam alarm sistemi

Elektrik enerjisi bulunmayan yerler dahil olmak üzere, herhangi bir açık veya kapalı alanda kurulabilen alarm sistemi.

Güneş enerjili kamera sistemi

Elektrik enerjisi bulunmayan yerleşkeler de dahil olmak üzere, dış ve iç ortam güvenliği için kullanılan kamera sistemi. 

Mobil kamera

Kurulum gerektirmeyen, geçici süreli güvenlik çözümleri için özel olarak tasarlanmış taşınabilir güvenlik sistemi.

Hızlı çözüm RVS GO sistemi

4.5 G ile haberleşen kurulumu kolay video analiz sistemidir. Tek bir direk üzerinde bulunan gece görüşlü kamera ve özel hoparlör sayesinde; korunan alanın ihlal edilmesi bulutta çalışan özel analiz algoritmaları ile algılanır.

Yaka kamerası

Güvenlik görevlilerinin yürütmekte olduğu hizmetin uzak video bağlantısı ile denetlenmesine ve ihtiyaç duyduğunda bağlanarak görüntü ve ses alınabilmesini mümkün kılar. 

Video ile uzaktan alarm doğrulama hizmeti

Alarm sisteminden gelen ihlallerin, aynı alanı gören kamera sisteminden alınan görüntü incelenerek gerçek bir güvenlik ihlali olup olmadığının kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda ihbarların yapılması hizmeti.

Securitas müşteri portalı üzerinden anlık raporlama

Securitas’ın hizmetine dair Smart-M ve başka kaynaklardan akan tüm bilgilere, müşterilerinin 7/24 ulaşmasını sağlayan sistem.

Risk Değer Zinciri

Securitas ayrıca enerji sektöründe faaliyet gösteren iş ortaklarına ihtiyaçlarına özel oluşturduğu “Risk Değer Zinciri” ile çözümleri de sunuyor. Risk Değer Zinciri, her bir proje için özel olarak hazırlanan farklı açılardan tehdit oluşturabilecek riskleri analizini yapan ve riskleri derecelendirerek önlemleri ve en etkin güvenlik planının belirlenmesini sağlayan bir uygulama. 

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com