Connect with us

Genel

RES yarışmasında üçüncü gün de geride kaldı

Yayın Tarihi:

on

Rüzgâr enerjisi santrali önlisans ihalesinin üçüncü gününde yatırım bedeli yaklaşık 825 milyon dolar civarında olan 590 megavatlık kapasitenin yarışmaları yapıldı. Bugünkü yarışmada özellikle Bursa ve Karaman-Mersin bölgelerinde yoğun talep yaşandı. Son yarışma olan Karaman- Mersin bölgesinde iki firmanın verdiği teklif aynı olunca, kalan 14,8 MW’lık kısım için ikinci bir yarışma daha yapıldı.

Yarın da devam edecek yarışmalarda firmalar, dokuz bölge için 740 MW’lık kapasite için tekliflerini 28 Aralık günü saat 10.30’a kadar sunabilecek.

Bugünkü yarışmada bölgelere göre ihale kazanan firmalar şunlar:

Ağrı-Iğdır (50 MW): İki proje başvurusunun ikisi de teklif sundu ve kapasiteyi aralarında paylaştı. Kocatepe Arslanlar AŞ’nin İpektepe RES projesi 7,27$/kWh ile 20 MW kapasite alırken, Knot Enerji AŞ’nin Yakaağzı RES projesi 7,29$/kWh fiyat ile 30 MW kapasite aldı.

Bartın-Zonguldak-Karabük (30MW): Dört proje başvurusundan hepsi teklif sundu Yağmur RES AŞ’nin Karabük RES projesi -0,15$/kWh fiyat ile 30 MW kapasitenin tamamını aldı.

Batman-Mardin-Diyarbakır-Şanlıurfa (60 MW): Altı proje başvurusundan beş tanesi teklif verdi. Uranüsges AŞ’nin Uranüsges projesi -1,12$/kWh fiyatla bölge kapasitesinin tamamını kazandı.

Bayburt-Gümüşhane-Giresun (40MW): Bu bölgeye başvuru yapan dört firmanın hepsi teklif sundu. Ömer Enerji AŞ’nin Ömer RES projesi -0,12$/kWh ile 30 MW kapasite aldı. Kalan 10 MW’lık kısmı Esyel Global AŞ’nin Erimez RES projesi 7,29$/kWh ile aldı.

Bursa (110 MW): Yirmi altı proje başvurusundan on yedisi teklif sundu. BER Enerji AŞ’nin Yarış RES projesi -1,41$/kWh fiyat ile 45 MW, Işık Res AŞ’nin Yalova RES projesi -1,05$/kWh fiyat ile 15 MW, Umut Res AŞ’nin Kiraz RES projesi -1,05$/kWh ile 30 MW, Baysal Elektrik AŞ’nin Çepni RES projesi -1,05$/kWh fiyat ile 10 MW, NTP Ltd. Şti.nin Mesudiye RES projesi -0,99$/kWh fiyat ile 10 MW kapasite aldı.

Erzurum (50 MW): Başvuruda bulunan iki firma da teklif sundu. Yeşilyurt Enerji AŞ’nin verdiği teklif geçersiz sayıldı. Yel Rüzgâr Enerjisi AŞ.’nin Nenehatun RES projesi 5,64$/kWh ile 50 MW kapasitenin tamamını aldı.

Karaman-Mersin (250MW): Yetmiş proje başvurusundan otuz sekiz proje teklif sundu. Polat Enerji AŞ’nin Karaman RES projesi -2,13$/kWh fiyat ile 124,2 MW’lık kapasiteyi aldı. Cerenges AŞ’nin Cerenges projesi -1,69$/kWh ile 12 MW, Makif Rüzgar AŞ’nin Makif RES projesi -1,59$/kWh ile 49,5MW’lık, Sarmaşık AŞ’nin Sarmaşık RES projesi -1,53$/kWh fiyat ile 49,5 MW’lık kapasite aldı.

Zeybekler AŞ ile Polat Enerji AŞ’nin sunduğu teklif rakamları aynı olduğundan, kalan 14,8 MW’lık kısım için yeniden yarışmaya davet edildiler. Sunulan teklif sonucu Polat Enerji AŞ’nin Mersin RES projesi -1,52$/kWh ile kalan 14,8MW kapasite tahsisini aldı.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Northel Poyra P36-300 Kurulum

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

ExxonMobil has remained a leader in energy technology throughout its 135-year history. With a commitment to fundamental science and innovation unmatched in our industry, we invest about $1 billion a year in R&D.

Anasayfa


http://www.northel.com.tr/

Devamını Oku

Genel

Yerli Rüzgar Türbini/Northel

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

ExxonMobil has remained a leader in energy technology throughout its 135-year history. With a commitment to fundamental science and innovation unmatched in our industry, we invest about $1 billion a year in R&D.

Anasayfa


http://www.northel.com.tr/

Devamını Oku

Trendler