Connect with us

Genel

RES yarışmasında üçüncü gün de geride kaldı

Yayın Tarihi:

on

Rüzgâr enerjisi santrali önlisans ihalesinin üçüncü gününde yatırım bedeli yaklaşık 825 milyon dolar civarında olan 590 megavatlık kapasitenin yarışmaları yapıldı. Bugünkü yarışmada özellikle Bursa ve Karaman-Mersin bölgelerinde yoğun talep yaşandı. Son yarışma olan Karaman- Mersin bölgesinde iki firmanın verdiği teklif aynı olunca, kalan 14,8 MW’lık kısım için ikinci bir yarışma daha yapıldı.

Yarın da devam edecek yarışmalarda firmalar, dokuz bölge için 740 MW’lık kapasite için tekliflerini 28 Aralık günü saat 10.30’a kadar sunabilecek.

Bugünkü yarışmada bölgelere göre ihale kazanan firmalar şunlar:

Ağrı-Iğdır (50 MW): İki proje başvurusunun ikisi de teklif sundu ve kapasiteyi aralarında paylaştı. Kocatepe Arslanlar AŞ’nin İpektepe RES projesi 7,27$/kWh ile 20 MW kapasite alırken, Knot Enerji AŞ’nin Yakaağzı RES projesi 7,29$/kWh fiyat ile 30 MW kapasite aldı.

Bartın-Zonguldak-Karabük (30MW): Dört proje başvurusundan hepsi teklif sundu Yağmur RES AŞ’nin Karabük RES projesi -0,15$/kWh fiyat ile 30 MW kapasitenin tamamını aldı.

Batman-Mardin-Diyarbakır-Şanlıurfa (60 MW): Altı proje başvurusundan beş tanesi teklif verdi. Uranüsges AŞ’nin Uranüsges projesi -1,12$/kWh fiyatla bölge kapasitesinin tamamını kazandı.

Bayburt-Gümüşhane-Giresun (40MW): Bu bölgeye başvuru yapan dört firmanın hepsi teklif sundu. Ömer Enerji AŞ’nin Ömer RES projesi -0,12$/kWh ile 30 MW kapasite aldı. Kalan 10 MW’lık kısmı Esyel Global AŞ’nin Erimez RES projesi 7,29$/kWh ile aldı.

Bursa (110 MW): Yirmi altı proje başvurusundan on yedisi teklif sundu. BER Enerji AŞ’nin Yarış RES projesi -1,41$/kWh fiyat ile 45 MW, Işık Res AŞ’nin Yalova RES projesi -1,05$/kWh fiyat ile 15 MW, Umut Res AŞ’nin Kiraz RES projesi -1,05$/kWh ile 30 MW, Baysal Elektrik AŞ’nin Çepni RES projesi -1,05$/kWh fiyat ile 10 MW, NTP Ltd. Şti.nin Mesudiye RES projesi -0,99$/kWh fiyat ile 10 MW kapasite aldı.

Erzurum (50 MW): Başvuruda bulunan iki firma da teklif sundu. Yeşilyurt Enerji AŞ’nin verdiği teklif geçersiz sayıldı. Yel Rüzgâr Enerjisi AŞ.’nin Nenehatun RES projesi 5,64$/kWh ile 50 MW kapasitenin tamamını aldı.

Karaman-Mersin (250MW): Yetmiş proje başvurusundan otuz sekiz proje teklif sundu. Polat Enerji AŞ’nin Karaman RES projesi -2,13$/kWh fiyat ile 124,2 MW’lık kapasiteyi aldı. Cerenges AŞ’nin Cerenges projesi -1,69$/kWh ile 12 MW, Makif Rüzgar AŞ’nin Makif RES projesi -1,59$/kWh ile 49,5MW’lık, Sarmaşık AŞ’nin Sarmaşık RES projesi -1,53$/kWh fiyat ile 49,5 MW’lık kapasite aldı.

Zeybekler AŞ ile Polat Enerji AŞ’nin sunduğu teklif rakamları aynı olduğundan, kalan 14,8 MW’lık kısım için yeniden yarışmaya davet edildiler. Sunulan teklif sonucu Polat Enerji AŞ’nin Mersin RES projesi -1,52$/kWh ile kalan 14,8MW kapasite tahsisini aldı.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Genel

Yenilenebilir enerjide istihdam 10 milyonu aştı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Dünyada yenilenebilir enerjide istihdam, önceki yıla oranla 2017’de yüzde 5,3 lük büyüme ile 10 milyon 300 bine ulaştı.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının (IRENA) Yenilenebilir Enerji ve İstihdamı 2018 Raporu’ndan yaptığı derlemeye göre, dünya genelinde işsizlik büyürken yenilenebilir enerji sektöründe istihdam arttı.

Temiz enerjideki istihdam olanaklarının artmasında, enerji teknolojileri maliyetlerindeki düşüşün yanı sıra talep artışı ve rekabet ile öne çıkan çevresel duyarlılığın yaygınlaşması etkili oldu.

Güneş, biyokütle, hidroelektrik ve rüzgar gibi temiz enerji sektörleri baz alınarak hazırlanan rapora göre, dünya genelinde yenilenebilir enerjide yüzde 5,3 artışla geçen yıl 10 milyon 300 bin istihdam sağlandı.

Bu kapsamda, güneşten elektrik üretimi alanında istihdam geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 8,7 arttı. Bu sektörde çalışan sayısı 3 milyon 400 bin oldu.

Yenilenebilir enerjide ikinci sırayı 1 milyon 931 bin istihdamla sıvı biyoyakıt sektörü, üçüncü sırayı da 1 milyon 514 bin istihdamla büyük ölçekli hidroelektrik santralleri izledi.

Rüzgar enerjisi sektörü ise dünya genelinde 1 milyon 148 bin kişiyi istihdam etti.

En fazla istihdam Çin’de

Yenilenebilir enerji alanında en fazla istihdam Çin’de gerçekleşti. Ülkede geçen yıl temiz enerji sektöründe çalışan sayısı 3 milyon 880 bine ulaştı.

Çin’i 1 milyon 286 bin istihdamla AB ülkeleri, 893 bin istihdamla Brezilya ve 786 bin istihdamla ABD izledi.

Türkiye’de 84 bin 400 kişiye iş kapısı

Öte yandan, raporda Türkiye’deki yenilenebilir enerji sektöründe çalışan sayısına ilişkin rakamlara da yer verildi. Buna göre, Türkiye’de temiz enerji sektörü, geçen yıl sonu itibarıyla 84 bin 400 kişiye iş kapısı oldu.

Türkiye’deki ana temiz enerji sektörlerinden güneş enerjisinde 33 bin 400 kişi, ısıtma ve soğutma alanında 16 bin 600 ve rüzgar enerjisi alanında da 14 bin 200 kişi çalışıyor.

Kaynak:AA ANADOLU AJANSI

 

Devamını Oku

Genel

ENERJİ VERİMLİLİĞİ KOORDİNASYON KURULU 2018 YILI İLK TOPLANTISI YAPILDI

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu (EVKK) toplantısı 07 Mayıs 2018 tarihinde Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gerçekleştirildi.

EVKK toplantısına; İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, TSE, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği temsilcileri katılım sağladı.

Toplantıda; Bakanlığımız personellerinden Bilal DÜZGÜN tarafından ‘2018 yılında Enerji Performans Sözleşmeleri ve Planlanan Çalışmalar’, Bahadır Sercan GÜMÜŞ tarafından ‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı Gelişmeleri’ ve Mustafa TAŞAR tarafından ‘Enerji Verimliliği Destekler’ sunumları yapılarak komisyon üyelerine bilgi verildi.

Ayrıca, ‘Desteklenecek Verimlilik Artırıcı Projelerin Belirlenmesi’ konusunda karar alındı.

Toplantı sonrası EVKK üyeleri yaklaşık sıfır enerjili bina örneği Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yenilenebilir ve enerji verimliliği tesislerini gezip bilgi aldılar.

 

Kaynak:YEGM http://www.yegm.gov.tr/anasayfa.aspx

Devamını Oku

Genel

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle

Yayın Tarihi:

on

8 Mart günü tüm dünyada “kadınlar günü” olarak kutlanmaya devam ediliyor. Kuşkusuz tarihsel açıdan bakıldığında bu gün bir “kutlama”nın öznesi olmamalı; ancak bir anma günü olarak kabul edilebilir. Zira “8 Mart” tarihi rasgele seçilmemiş, 8 Mart 1857’de ABD’nin New York eyaletinde daha insani çalışma koşulları için greve giden işçilerin yaşadıkları trajediye atıfla belirlenmiştir. O gün işçilerin kilitlendiği fabrika ateşe verilmiş ve -polis barikatının da yardımıyla- 120 kadın işçi hayatını kaybetmiştir.

Günümüzde bu içerik ziyadesiyle silikleşmiştir şüphesiz.

Tüm bunlar bir yana, belki de bu günün en azından kadın-erkek eşitsizliğinin konuşulacağı ve bir farkındalığın yaratılabileceği bir gün olması şansı elbette mevcuttur. Belki bunu konuşmalıyız. Türkiye’de durumun iç açıcı olmadığı herkesin malumu. Peki rakamlar ne diyor? TÜİK Kasım 2017 Temel İşgücü Göstergeleri veri tabanına göre ülkede 15 yaş ve üzeri toplam nüfus 60 milyon 223 bin. Bu nüfusun 30 milyon 399 bini kadınlar ve 29 milyon 824 bini de erkeklerden oluşuyor. İşgücü olarak nitelendirilen nüfus ise 31 milyon 790 bin; bu sayının 10 milyon 287 binini kadınlar ve 21 milyon 503 binini erkekler oluşturuyor. İstihdam edilen nüfus içerisinde ise toplam 8 milyon 904 bin kadın ve 19 milyon 612 bin erkek var. Bu sayıları oransal olarak değerlendirdiğimizde büyük bir eşitsizlik gözümüze çarpıyor; çünkü 15 yaşın üzerindeki toplam nüfus içerisinde istihdam oranı erkeklerde %65,8 olmasına rağmen kadınlarda %29,3 seviyesinde kalıyor. (Kaynak: dogrulukpayi.com)

Ortada bir eşitsizlik olduğu kesin. Kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz, istismar vs. pek çok olumsuzluğu da düşündüğümüzde ülkemizde işlerin pek de yolunda gitmediği herkesin paylaşacağı bir yargı olacaktır. Peki, ne yapmalı? Herkes kendi kapısının önünü mü süpürmeli? Sahibi olduğunuz ya da çalıştığınız şirkette kaç kadın çalışan var ve bunların genel toplama oranı ne? Kadın olmak, örneğin terfi etmek noktasında bir dezavantaj mı? Kafalarda, itiraf etmek zor da olsa, kalıplar mı var? Belki de bugün bu konuya kafa yorar, birkaç kitap karıştırır, ilham verici bir film izleriz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz “düşünmeye” vesile olsun.

Devamını Oku

Trendler