Connect with us

Etkinlikler

Düşük karbon kahramanı ödülleri sahiplerini buldu

Yayın Tarihi:

on

Karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliği ile mücadeleye destek olan 26 kuruluş Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendirildi.

Sera gazı salınımında cimri davranarak iklim değişikliğiyle mücadele eden kuruluşlar, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 5. İstanbul Karbon Zirvesi’nde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Düşük Karbon Kahramanı olarak ödüllendirildi. Karbon yönetimini başaran 69 projenin aday olduğu değerlendirmede 26 kuruluş SÜT-D tarafından ödüle layık görüldü. Düşük Karbon Kahramanları ödüllerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan’ın elinden aldı.

Sera gazı cimrisi kuruluşların başarıları iklim dostu yaşamımız için mühim

İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “İklim dostu yaşamı başarmamız mühim ve gerekli. Dünyamıza yeterince zarar verdik, iklimimizi değiştirdik. Bu gidişe bir dur demek lazım. Sanayimiz düşük karbon ekonomisi ile ilerleyerek büyümeli. Dördüncüsünü verdiğimiz bu ödül ile enerji, kimya, çelik, çimento, beyaz eşya ve atık sektörleri ile yerel yönetimlerdeki sera gazı cimrilerininin teknik ve sosyal başarılarını ödüllendirerek SÜT-D’nin sürdürülebilirlik yaşam kültürü kazandırılması hedefinde ilerledik” diye konuştu.

Tacikistan’dan başvuru geldi

Prof. Karaosmanoğlu, “Bu yıl Tacikistan’daki Little Earth adlı çevre organizasyonun Temiz Enerjiyle Sürdürülebilir Topluluklar adlı projesiyle ödülümüze aday olması enerjimizi artırırken, yaygın etki yapabilmenin gururunu da bize yaşattı” dedi.

 Şirketler, belediyeler, sivil toplum örgütleri düşük karbon kahramanı olmak için yarıştı

Polisan, Küresel Standartlarla Sürdürülebilirlik Yolculuğu adlı projesi ile ödül alırken, Beyaz Eşyanı Geri Dönüştür, İklimini Geri Kazan projesiyle Akademi Çevre, Deponi Gazı (LFG) Santrali projesiyle Bereket Enerji, Çöpünü Yönet, Karbonunu Azalt projesiyle İSTAÇ, Biyogaz Tesisinde Arıtma Çamurundan Yakıt Eldesi projesiyle Samsun Avdan, Arıtma Çamurundan Yakıt Üretiminde Atık Isı Yönetimi projesiyle Nuh Çimento atık yönetimi başarılarıyla Düşük Karbon Kahramanları oldu.

Ayak İzini Sil projesi Cargill’in, Yardımcı Tesislerde Enerji Verimliliği projesi Vestel Beyaz Eşya’nın, Enerji Geri Kazanım Sistemi projesi Organik Kimya’nın, Toz Kontrolü projesi Green Chemicals’ın, Doğal Gazdan Hidrojen Üretimi projesi ile Tat Metal Çelik şirketlerinin enerji verimli karbon yönetimi başarıları ödüllendirildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni Yeşil Kamu Binasına Dönüşüm, Thermax’ı AVM’de Atık Isı Yönetimi, CBKSoft Yazılım’ı Yeşil Ofis, BSH Türkiye’yi Kurum İçi Yeşil Ulaşım, UTİKAD-Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’ni Sürdürülebilir Lojistik Sertifikası projeleri Düşük Karbon Kahramanı yaptı.

Aksa Doğalgaz’ın Şehirler Doğal Gazla Nefes Alıyor, İZAYDAŞ’ın İzaycan Çevreci Çocuk, Schneider Electric’in Enerji Üniversitesi, MTGreenworks’ün Yeşil Kumbara adlı sosyal yönü de güçlü projeleri ödüle layık bulundu.

EPİAŞ Yerli ve Yeni Yalıtım Malzemesiyle Enerji Verimliliği, İÇDAŞ Düşük Karbon Ayak İzli İnşaat Çeliği, Shell&Turcas Geleceğe Sahip Çıkan Motor Yağı, Uzay Kimya İklim Dostu Temizlik Ürünü başlıklı çalışmalarıyla ürün karbon ayak izi azaltarak Düşük Karbon Kahramanı ilan edildiler.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

ICCI 2018, 2 Mayıs’ta kapılarını açıyor

Yayın Tarihi:

on

Türkiye’nin lider enerji fuarı ICCI Powered by Power-Gen, enerjide yeni iş birlikleri için ulusal ve uluslararası enerji şirketlerini İstanbul’da bir araya getirecek.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteğiyle düzenlenen Türkiye’nin en büyük enerji fuarı ICCI Powered by Power-Gen, sektöre damgasını vuracak önemli yeniliklerle kapılarını açmaya hazırlanıyor. 2-4 Mayıs tarihleri arasında Deutsche Messe ve Penwell International ortaklığıyla Sektörel Fuarcılık tarafından gerçekleştirilecek olan 24. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı “Iccı Powered by Power – Gen”de bu yıl, 200’e yakın katılımcı firma yer alacak. 2018 yılında yenilenen kabuğu ile yepyeni bir ivme yakalayan “ICCI Powered by Power-Gen”, fuar ve konferansı bünyesinde birçok yeniliği bir arada barındırıyor. Türkiye’nin yabancı ülkelerle arasındaki enerji iş birliklerinin güçlendirilmesi ve artırılması amacıyla bir ilke imza atılan fuarda yabancı konsoloslukların katılımıyla Diplomatik Alan kurulacak.

Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel

Fuarda bu yıl her alanda yabancı katılımına daha fazla ağırlık verildiğini belirten Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel şunları söyledi:

“Bu yıl ziyaretçi tarafında VIP delegasyonlarımız olacak. Bunların başında Güney Afrika, Namibya, Botswana, Zimbabve, Malavi, Tanzanya ve Mozambik geliyor. Avrupa’dan İtalya, İran ve Çekya geniş pavilyonları ile fuarda yer alacak, bu anlamda hem firma hem de ciddi bir delegasyon katılımı olacak. Güney Afrika’dan çok ciddi bir katılım bekliyoruz. ESKOM’un bağlı olduğu Public Enterprise Bakanlığı’ndan da bir grup katılacak. Bununla birlikte İran’dan diplomatik delegasyon heyetlerinin yanında 20’ye yakın firmayı fuarımızda ağırlayacağız. Yunanistan, Brezilya ve Kore tarafında da güzel açılımlarımız oldu. Diğer yandan ICCI Powered by POWER-GEN olarak finans kurumlarının ve yatırımcı gruplarının sayısında da artış olacak. Bu yılki katmadeğerli yeniliklerimiz bunlarla da sınırlı değil. Türkiye’de ‘B2B’ ikili İş Görüşmeleri organize eden ilk etkinlik olarak, Start-Up Projelerimiz ile de yine ilklere imza atmaya devam edeceğiz. ICCI olarak yine çok önemsediğimiz bir diğer konu ise SOLAR ÇATI uygulamaları, bu konunun yakın gelecekte çok önemli bir noktaya geleceğini düşünüyoruz. O nedenle etkinliğin 2. günü olan 3 Mayıs’ta Endüstriyel Solar Çatı Uygulamaları ile ilgili 4 adet oturum düzenleyeceğiz. Teknolojiden, mevzuata ve finans kadar tüm detayları ile Solar Çatı Uygulamalarını ele alacağız. Bu oturumlarda çok önemli konuşmacılarımız olacak. Son olarak ise bu yıla özel yeniliklerimiz araasında sayabileceğim bir diğer konu da çok saygın konuşmacılarımızı bu yıl ilk defa ICCI’da ağırlayacağız. Dünyanın önde gelen futuristlerinden Sayın Ufuk Tarhan, etkinliğin 2. günü bizlerle beraber olacak.”

200’e yakın firmanın katılacağı fuarda Brezilya, Hindistan, İran, Japonya, Kore ve Yunanistan başta olmak üzere pek çok yabancı konsolosluk Ticari Organizasyon Birimleri ve diplomatlarıyla Diplomatik Alan’da yer alacak.

Enerji sektörünün tüm bileşenleri bir arada!

Katılımcı firmaların yenilenebilir enerji, kojenerasyon, elektrik üretimindeki yeni trendler ve elektrik ticareti, dağıtım enerji üretim sistemleri, elektrik iletim sistemleri, enerji tesislerinde bakım, onarım ve servis hizmetleri, çevre teknolojileri, enerji verimliliği, enerji  lojistigi ve dijitalizasyon, akıllı şebeke ve akıllı altyapı konularında ürün ve hizmetlerini sergileyeceği fuarda sektörün yeni trendleri de ziyaretçilerle buluşacak. Bu yıl enerji üretim, iletim ve dağıtım sektörleri arasındaki yakınlaşmayı temel alan fuarda enerji değer zincirindeki tüm ana başlıkları fuar süresinde düzenlenecek konferanslarda masaya yatırılacak.

Fuarın odak konuları arasında geleceğin enerji sektörü olduğunu belirten Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel şunları söyledi: “Yenilenen yüzümüz ile ICCI 2018 için bu yıl ilklerin yılı diyebiliriz. Gelecekte hem üretimde hem T&D tarafında teknolojik olarak bizi nasıl bir gelecek bekliyor. ‘Akıllı enerji teknolojileri üretimde, iletim ve dağıtımda ve bireysel yaşantımızda bize neler getirecek? Bu anlamda enerji futurizmiyle ilgili çok ilgi çekecek oturumlarımız olacak. Yine bu hızlı teknolojik gelişmelere bağlı olarak ele alınacak Dijitalizasyon ve bunun uzantısı Siber Güvenlik başlığı, geleceğin kritik konularından enerji depolama, akıllı alt yapılar ve şebekeler, E-Mobility ve Elektrikli Araçlar konusu ön plana çıkacak. Yenilenebilir enerji tarafında şebeke entegrasyonu ile ilgili konular da öne çıkacak.”

ICCI Powered by POWER-GEN kapsamında ilk kez düzenlenecek Generation X programının enerji sektörünün gelecekteki liderleri olacak üniversite öğrencilerini bir araya getireceğini belirten Gürel şunları ifade etti:

“Öğrenciler fuarımıza staj imkânı bulma kaygısı ile değil, artık kendi projelerini sunmak için gelsinler istiyoruz. Öğrencilere sunumlarını yapabilmeleri için fuarda özel alanlar ayırıyoruz. Bu program kapsamında ESMOB ile işbirliği içerisindeyiz. Yine aynı şekilde üniversiteler ile çok ciddi iş birlikleri geliştiriyoruz. Bu yıl ilk kez düzenleyeceğimiz ‘Generation X’ programına katılacak üniversite öğrencileri, sektör liderlerini dinleyip onlarla fikirlerini doğrudan paylaşma imkânı bulacak.”

Enerji sektörünün en değerli ödülleri sahiplerini bulacak!

Türkiye’deki enerji sektörünün en değerli ödülü olarak bilinen ve bu yıl 7. kez verilecek olan ICCI Enerji Ödülleri ise 2 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul WOW Convention Center’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. ICCI Enerji Ödüllerini, enerji sektörüne verilen hizmetleri ve yapılan katkıları desteklemek amacıyla düzenlediklerini belirten Gürel şöyle konuştu:

“ICCI Enerji Ödülleri artık bir marka. Bu ödüllerin temel misyonu, enerji sektöründe uzun vadede yapılacak proje ve hizmetleri teşvik etmek, cesaretlendirmektir.  Bu alanda, özellikle yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımları desteklemeye büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin geleceği için stratejik sektörlerin başında gelen enerji alanında yapılan yenilikçi tüm çalışmaları desteklemeyi sürdüreceğiz.

24. Uluslararası “ICCI Powered by Power-Gen” 2018, 2-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sektör profesyonelleri tarafından ziyaret edilebilecek.

Devamını Oku

Etkinlikler

4. Kompozit Sanayii Fuarı, Eurasian Composites Show 2018, Ekim’de İstanbul’da

Yayın Tarihi:

on

4. Uluslararası Kompozit Hammadeleri, Yan Mamulleri, Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı Eurasian Composites Show, 25-27 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde kompozit sanayii sektörü profesyonellerini bir araya getirecek.

Türkiye ve dünyada önemli bir sanayi alanı olan kompozit sektörü, başta karbon fiber uygulamaları, CTP boru uygulamaları, otomotiv ve ulaşım, yenilenebilir enerji, denizcilik, yapı-inşaat ve mühendislik plastikleri olmak üzere pek çok sektörün gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Bugün Türkiye’de kompozit sektörü, yaklaşık 250 milyon avroluk ihracat payı ile kompozit sanayi sektörünün hızla büyümekte olan bir pazar olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Bu bağlamda, 25-27 Ekim tarihleri arasında Adhesive&Sealant Eurasia ve InterDye Textile Printing Eurasia fuarlarıyla eş zamanlı olarak 3. salonda gerçekleşecek olan Composites Show Eurasia fuarı başarı grafiğini yükselterek kompozit teknolojisinde olumlu bir sinerji yaratmayı amaçlamaktadır.

Rakamlarla EURASİA COMPOSİTES SHOW 2017

17 farklı ülkeden 54 yabancı, 38 yerli olmak üzere toplam 92 firma ve firma temsilciliğine ev sahipliği yapan Eurasian Composites Show’u 3 gün boyunca 891’ini 59 farklı ülkeden gelen yabancı ziyaretçilerin oluşturduğu toplam 3028 sektör profesyoneli ziyaret etti. Fuara en fazla yabancı ziyaretçi gelen ilk 10 ülke sırasıyla İran, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Çin, Güney Kore, Ukrayna, Almanya, Fransa, Bulgaristan ve Mısır oldu.

Eurasia Composites Show 2017, nitelikli ve profesyonel ziyaretçi portföyü ile katılımcı firmaların hem mevcut müşterilerini ağırlayarak ilişkilerini kuvvetlendirmelerine hem de ileriye yönelik iş bağlantıları kurmalarına ortam hazırladı.

Nihai Ürünler Sergisi

Kompozit hammaddeleri ile üretilen ürünlerin günlük yaşamdaki kullanımlarını görme fırsatı bulabileceğiniz otomotiv, yapı-inşaat, tekstil, denizcilik, savunma, havacılık gibi sektörlerden 50’den fazla ürün, “Nihai Ürün Sergisi” alanında sergilenecek. Özel olarak hazırlanan bu sergi alanlarında ziyaretçiler, ürünlerin uygulama alanları, kullanımdaki faydaları gibi detaylı bilgilere ulaşabilecekler.

Kompozit Sektörünün Önemli İsimleriyle Zenginleşen Konferans Programı, Akademik Sunumlar, Ürün Tanıtımları, Yenilikler

Eurasian Composites Show 2018 Fuarı, fuar alanında kurulacak olan Konferans Sunumları bölümünde 3 gün boyunca katılımcı firmaların ve akademisyenlerin konuşmalarıyla ticari ve teknik sunumlara ev sahipliği yapıyor olacak. Katılımcılar ve ziyaretçiler sektörleriyle ilgili en yeni teknik gelişmeleri ve ürünleri yakından görme fırsatı yakalayarak ürünlerini ve hizmetlerini alanda sergilemiş ve bu sayede kompozit sektörünün gerisinde kalmamış olacaklar.

Devamını Oku

Etkinlikler

V. İstanbul Karbon Zirvesi 26 Nisan’da

Yayın Tarihi:

on

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde, 26 Nisan 2018 tarihinde düzenlenecek olan V. İstanbul Karbon Zirvesi’nde “İklim Finansmanı” temel konusu ile enerji verimliliğine odaklanarak sanayinin iklim değişimi ile mücadelesi masaya yatırılacak. Konusunun lider platformunda kamu, yerel yönetimler, sivil toplum, iş dünyası, akademi ve gençler bir araya gelerek iklim değişimi ile mücadelede sürdürülebilirlik yönetiminin en önemli gerekliliklerinden biri olarak karbon yönetimini irdelenecek. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ESCARUS Genel Müdürü Hülya Kurt’un başkanlığındaki “İklim Finansmanı Küresel Gelişmeleri ve Türkiye” oturumda banka ve finans kurumları temsilcileri yer alırken, “Türkiye’nin Sanayide İklim Değişimi ile Mücadelesi” oturumunda Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman başkanlığında mevzuat ve ülkemizin karbon azaltım yolu görüşülecek.

İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Sanayinin karbon yönetimi başarılarını, iklim değişimi ile mücadelenin en iyi uygulamalarını “Karbon Yönetimi ve Endüstri” oturumumuzda farklı sektörlerdeki lider firmalarımızın tepe yöneticileriyle ortaya koyacağız. Bu yılki “Düşük Karbon Kahramanı Ödülü” başvuru sayımız, gösterilen büyük ilgi enerjimizi artırdı. Zirvemizde kişi ve kuruluşların sera gazı azaltım hedefli sosyal ve teknik karbon yönetimi başarılarını ödül takdimimiz ile onurlandıracağız. Adaylarımızla gurur duyuyoruz. TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta’nın teşrifi ile onurlandıracağı V. İstanbul Karbon Zirve’mize iklim değişimine dur demek için “Öğreneceğim var” ya da “Sözüm var” diyecekleri bekliyoruz” dedi.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler